Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryum hk.

zgzoid

Altın 2 Üye
2 kapluş için 200 lt ömürlük olur mu? Şayet olursa sadece akvaryum kaça alabilirim? Kendim yaptırsam daha mı iyi olur?

Cvp: Yeni Akvaryumn hk.

2 kaplumbağa için ömürlük hacim 200 lt ve üzeri. Üstten bırakılacak boşluğuda düşünürsek 220-250 lt bir hacimle tam olur. Fiyatlar değişiyor. Hazır alınacaksa ben cam kalınlığına dikkat edin derim. Firmalar rekabet ortamında maliyeti düşürmek için uygun cam kalınlığının altına kaçıyorlar. Hatta ben uygun minimum cam kalınlığının en az 1 mm üzerine çıkmanın kaplumbağa akvaryumları için daha güvenli olacağını düşünüyorum. İlerice yukarı yapılacak bir kuru alanın ağırlığından etkilenmez.
Hazır almak yerine yaptırmak daha uygun olacaktır. Ama piyasa araştırması yapmanızı öneririm.

Cam kalınlığı ne olmalı peki? 250 lt anlaşılan bana uygun olan Emre Bey.

Cam kalınlığını belirleyen en büyük unsur yükseklik. Aynı hacimde farklı cam kalınlıkları çıkabilir. Bir kaç örnek vereyim.
1- 100*50*50 = 250 lt / minimum cam kalınlığı 7 mm
2- 80*60*50 = 240 lt / minimum cam kalınlığı 7 mm
3- 120*50*40 = 240 lt / minimum cam kalınlığı 6 mm
4- 100*60*40 = 240 lt / minimum cam kalınlığı 5 mm

Bence en ideali ilki. Tabi kalınlıkları bahsettiğim gibi 1 mm artırmakta fayda var.

RE: Yeni Akvaryumn hk.

İlkine gore bir arastirma yapip sizine paylasirim.tesekkurler.

http://www.akvaryumdizaynmerkezi.com/
mailto:/ozel_hesaplama.html
http://www.coskunakvaryum.com/

Bu firmalar hazırların yanında ölçüleri alıp yapıyor. Özel üretimlere girin. Firmalardan alışveriş yapmadım ama fikir için konuşabilirsiniz.

http://www.masakvaryum.com/tr/mas-tr/Index.asp#00
Buda akvaryumlarımı yaptırdığım yer. Genelde büyük projeler yapıyorlar ama bir görüşmekte fayda olabilir.

Arkadaşlar yeni akvaryum için bazı malzemeler alacam filtreye.Onun haricinde ne önerirsiniz?Bitki vs...Kaya, tabanda kum falan var.2 adet 4 cm kapluşum var.Akvaryum net 160 lt falan olacak sanırım.

bitkileri ipek olanlardan tercih edin, kayalar ve taşların da doğal olmasına önem verin. ısıtıcı, lambalar ve kuru alan tam sanırım, değil mi?

Evet herşeyi tam. Bitki konusunda önerebileceğiniz ürün var mı juenpetten? Başka birşey daha var mıdır almam gereken?

vallahi hayati önem taşıyıp da almadığınız bir ürün yok sanırım, aksesuarlar da sizin insiyatifine kalmış artık. bitki için şunların arasından seçim yapabilirsiniz:

mailto:/arama/hizliErisim.aspx?text=ipek

RE: Yeni Akvaryumn hk.

İpek yapraklı bitkilerde Litolity markasını tercih ediyorum. Hem güzel hem dayanıklılar.

resun'u da hiç tavsiye etmiyorum. hem çirkin hemde dayanıksızlar :)

Yorumlar için teşekkür ederim.Emre Bey ipek iyi bir tercih midir? Bir de filtre için subsrat yerine lav taşı alıyorum.İşlev ve fiyat yönünden iyi midir?

Bulabilirseniz "stock tank" satın alın; bkz; STOCK TANK

Yoksa cam kalınlığını belirtilen 7+1 mm yerine 10mm'ye kadar bakabilirsiniz, evet maliyetli olacaktır fakat balık değil kaplumbağa besliyorsunuz sonuçta ve bu canlılar bayağı afacanlar. Benimkiler 3 kilo üstünde bir kayayı akvaryumun bir köşesinden diğer köşesine taşıyorlardı, henüz 1 yaşındalarken.

Akvaryum var.İç aksesuarlarına bakıyorum.

zgzoid' Alıntı:
Yorumlar için teşekkür ederim.Emre Bey ipek iyi bir tercih midir? Bir de filtre için subsrat yerine lav taşı alıyorum.İşlev ve fiyat yönünden iyi midir?

Zaten ipek yapraklı daha iyi. Plastikler iyi malzemeden yapılmıyor. Sonuçta sıcak bir su olduğu için salınım söz konusu. İpek yapraklılarda kısmen plastik malzemeli bölümlerden oluşuyor ama ne kadar az plastik o kadar sağlıklı ortam demek. Dayanıklılık anlamında benim 1 seneyi bulan ipek yapraklı bitkim daha yeni yıpranmaya başladı ve 12 cm boyunda çizgili kaplumbağanın bulunduğu akvaryumda.

Lav fiyat olarak daha uygun ve doğal. Substrat bunun işlevini yapan malzeme. Sırf bu iş için geliştirilerek üretiliyor. Fiyatı daha yüksek ama işlevi bir adım önde.

Benim akvaryumun genişliği 100 derinliği 37 yüksekliği 30 cm. cam kalınlığı 5mm. Bunu yüksekliği 27 cm olacak şekilde doldursam sorun olmaz değil mi? Cam dayanır yani.

Mesajı düzenleyi bulamadım :t65y: ek olarak üzerinde kuru alanları var tabi.

kaplumbağalar kaçmayacak şekilde suyu artırabilirsin. cam kalınlığı yükseklikle doğru orantılı artar. problem yok.

Geri