Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryum kurulumu

xgviper

Bronz 5 Üye
Merhaba sevgili kaplumbağa severler,
biraz uzun ve karışık olacak ama gerek sitede yeni olmam gerekse kaplumbağa terbiyeciliğimdeki acemiliğime vererek lütfen yardımlarınızı esirgemeyin. 
 Uzun hikaye ama yine kaplumbağa alıp bakamayan biri tarafından sokağa konmak üzere bir kaplumbağayı bir kaç ay evvel sahiplendim. Bu zamana kadar gerek bilgisizlik gerekse imkansızlıklarımdan 50lt bir alanda bu zamana kadar bana eşlik eden kaplumbağama yılbaşı hediyesi olarak yeni bir yaşam alanı sunma kararı aldım. 

öncelikle cama cam ortalama 200ltlik(300 ama üstteki kuru alan için susuz kalacak kısmı saymıyorum) bir akvaryum siparişi verdim 2-3 güne kadar elimde olacak. 

forumdan takip edebildiğim kadarıyla uvb ampul ve ısıtıcı ampul edinmem gerekiyordu.  
Exo Tera Reptile UVB100 26W 5.0 aldım Isıtıcı ampul olayını çözemedim çünkü akvaryum uzerine direkt olarak 
exo terra compact top aldım2 ampulluk...  ürün açıklamasında "[font=Helvetica, sans-serif]2 adet 25 watt lık ampül ile kullanılmaktadır. Daha yüksek watt''lık ampul takılmaması tavsiye edilmektedir." diyor. [/font]

Exo Terra Heat Glo 50W alayım diyorum ama 50w? ürüne zarar vermez mi? bir de aynı hizada olacakları için efektif olur mu? 75w alayım diyorum ama aynı hizada olduklarından fazla gelmez mi? web sitelerinde 33 derece gibi bir değer vermişler...

kuru alan aldım ama bu alanı elimden geldiğince büyüteceğim... 

kum? dipte kuma ihtiyaç var mı?

sıkıntılarımdan biri de şu ki dış filtre
ısıtıcı akvaryum içinde yer kaplamasın ve sirkülasyon kaliteli bir şekilde olsun diye dahili ısıtıcısı olan Eheim 4+ 350t aldım. 210w lık bir dahili ısıtıcısı var. ancak beni korkutan 1050lik debisi... üstte boşluk olacağı için ses ve yoğun sirkülasyon mu olur?  saçma bir soru mu soruyorum bilmiyorum ama kabaca bu saatte 4-5 kere tum suyun devridaim olacağı anlamına geliyor ve bu konuda tecrübem yok...

lütfen fikir ve tavsiyelerinizi eksik etmeyin...

Merhaba foruma ve sukaplumbagasi dünyasına hoşgeldiniz. Sahiplenmeniz adınada ayrıca teşekkür ederim.

Konu içerisinden emin olarak bildiklerime cevap vereyim kalan kısımları cem tamamlayacak tır.

200lt. Su güzel bir miktar bir de akvaryum ölçülerini en boy derinlik olarak yazarsanız ekipman yerlestirme özellikle filtre konusunda daha doğru bilgiler alırsınız.

Uvb lamba olarak doğru seçim yapmışsınız. Kuru alan konumuna göre uvb lamba mesafesinide belirleriz. Günde 4saat yanacak özellikle öğle saatlerini tercih ederiz, güneş ışığı izlenimi yaratmak adina. Bunun için zamanlayıcı kullanabilirsiniz. Hergun aç kapa yapılmıyor özellikle çalışan insanlar için zamanlayıcı iyi kurtarici oluyor.

Isıtıcı lamba için linkteki konuya göz atın lütfen.
mailto:/forum/konu-isitma-ve-gunduz-isigi-icin-ampul-ecolite-52-w.html
Çoğumuz bu ampulleri kullanıyoruz. Sıkça değiştirildiği için hesaplı oluyor ve bulunması kolay. Mesafeyi ise bir cam dereceyi kuru alana koyarak canlının kabuk yuksekliginide göz önünde bulundurup 30-32°C ısıyı sağlayacak sekilde ayarlıyoruz.

Kuru alan fotoğrafları paylasirsaniz yada aldığınız ürün hakkında bilgi verirseniz fikir paylaşımı olur. Ayrıca forumda yer alan kuru alan bölümünü incelemenizi tavsiye ederim.

Kum, dipte kuma ihtiyaç var. Silis kum kullaniyoruz. İnce ve ağır bir kumdur filtre kolay havalandirmaz ve içine pislik girme durumu daha azdır. Ayrıca kaplumbağa silus kumdan arada yutarak sindirim sistemine yardımcı olur. Zaman zaman kumla oynayarak ölü derilerinden kurtulur. 0.7mm silis kumu 5-7cm yukseklikte serebilecek kadar almanız gerekir. Akvaryum ölçülerini yazdığınızda kum miktarını da hesaplayabiliriz. Kilo ile satılmaktadır. Vitasand marka kullanıyoruz genelde.

Filtre ve ısıtıcı konusunda Cem daha doğru bilgi verir. Ama eheim marka filtre de ısıtıcı da kullandim. Oldukça iyi bir markadır. Ben filtrede 1250 kullandığım halde ses sorunu hiç olmadı. Varlığını bile unutuyordum. Diğer modelleride genel olarak sessiz diye biliyorum.

Yılbaşı hediyesi alan şanslı kahramanlada tanışmak isteriz. :)

Linkteki konuya muhakkak bakın. Genel olarak sukaplumbagasi bakım kılavuzu. Fazlasıyla yardımcı olacaktır.

mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Akvaryumun cam kalınlığı nedir ? Akvaryum 100*50*60h ise 10 mm cam kalınlığı olmalı. Akvaryuma kapağa gerek yok onu yaptırma.

Lambayı gereksiz almışsın. O teraryum için yani susuz ortam hayvanlarına özgü. Bize uygun değil. Mandallı lamba veya uzun deveboynu lamba uygundur.

Uvb'yi 27-28 cm mesafeden; ısıtıcı lambanın altına hayvanı ikame kibrit kutusu gibi birşey koyup üstüne cam derece yatırıp yarım saat bekledikten sonra alıp bakacaksın. 32 derece olduğu nokta uygun mesafedir ona göre mesafe ayarını yaparsın. İlk 15-16 cm mesafeden konumlandırıp ona göre ayarı yaparsın.

Glo almana gerek yok gereksiz masraf olur. Lambanın kaldıracağı max duruma göre 40-60 W eski armut ampullerden alırsın. Soft olacak. Yada bauhaus olan bir şehirde isen ecolite halosoft 42 yada 52 W olanını alırsın. Yine soft olanını.

Hayvan res ise silis kum alacaksın bunda vitasand marka 0.7 mm sarı silis uygun. Yüksekliği 5-7 cm olacak şekilde al. Hesabı akvaryumun en*boy*5-7 cm/1000= alınacak kum kilosu.

Debi filtre için normal. Hatta birden fazla hayvan için az bile gelirdi.

Filtrenin linkini atabilir misin.

Ben yazana kadar neslihan yazmış.

Cvp: Yeni Akvaryum kurulumu

tekrar selam ve ilk cevaplar için teşekkürler

125x 45 x 55 10mmlik bir akvaryum siparişi verdim.
kabaca 35-40cm su yüksekliği ile üstteki 15-20cm lik alanıda alttaki aydınlatma düzeneği ile standart bir şekle getirme niyetindeyim.

http://www.atakanpetshop.com/surungen/aydinlatmalar/kapaklar/exo-terra-teraryum-aydinlatmasi-45cm.html aydınlatma için aldım ama iade yoluna gideceğim galiba
çünkü ampuller konusunda sıkıntı oluyor. 
süphelerim şu yönde 
ısıtıcı ampul takarsam ürünün erimesi ihtimali var ve uvb ampul için ideal yüksekliğe getirsem kuru alanı, ısıtıcı konusunda yani birinden birinde kesin sorun çıkıyor gibi. 
zaten bu düzenekle zamanlayıcı kurma ihtimalim de yok anladığım kadarıyla.

kuru alan olarak yine exo terranın kuru alanını aldım
http://www.atakanpetshop.com/exo-terra-kaplumbaga-adasi-orta.html?search=turtle "large ama" 
bu aydınlatmanın altına kurup ilerleyen zamanlarda karşısına bir şeyler düşüneceğim...

kum konusunda lütfen matematik işini biri halledip bana kac kg almam gerekiyor:)

dış filtre olarak biraz değil bayaa pahali oldu ama akvaryum içi kalabalıktan(ısıtıcı) kurtulma arzum ve almışken iyi olsun diyerek 
eheim 4+ 350T aldım

http://urun.n11.com/dis-filtre/eheim-2373-professional-4-350t-dis-filtre-P108728018?cid=604001&gclid=Cj0KEQiAv4jDBRCC1IvzqqDnkYYBEiQA89utop1DlZw0C8C7961iCV-kmRfZwlWtIK18n4nb0QGTcBQaAoNg8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

ses olarak ürünün kendi sesinden ziyade 
akvaryumdaki 20cm lik yükseklikten akan suyun sesi ya da debi yüksekliği sebebiyle su şiddedi ile kaplumbaganın rahatsız olmasına dair şüphe idi:)

daha önce beta haricinde akvaryum ya da su canlısı deneyimim olduğunu söyleyemem, o yuzden bu cihazın yeterliliği ya da fazlalığı konusunda emin olamadım.

kumu konuştuk, 
aydınlatma için mandallı masa lambalarına bakacağım galiba, almış olduğum üstü iade etsem daha iyi olacak.

ampuller konusunda yine linkli nokta atış ürün tavsiyeniz olursa sevinirim.
elimde 1 adet 25w reptile uvb 150 10.0 var 
bu yüksekten olsa kullanılır mı mesela?

şey yanlış anlaşılmak istemem, tabi param da tonla yok ama hani iyi ve düzgün olsun niyetiyle yeterince masraf ettiğimi düşünüyorum... hani glo iyidir derseniz o şekilde yönlendirme yaparsanız sevinirim. 
tabi ki muadil ve ekonomik olanlar ilk tercih.

şimdiden herkese teşekkürler

ek olarak işin estetik yönüne de değinmek gerekirse silis kum'a alternatif olarak galiba materyal olarak  kuvars (quartz) kum da kullanılabilir mi?

Benncede lambayı iade yolunu deneyin olmadı aynı değerlerde alışveriş yöntemiyle ikna etmeye çalışın. Atakan esnek olabiliyor bu tarz durumlarda.

Kum için hesaplama yapmadım ama tahminen en az 30kg ile güzel bir zemin elde edilebilir. Biraz fazla alırsanız temizlik esnasında kum kaybında eklemek için hazır olur. Kumla oynamayı da seviyorlar. Ben 10cm yüksekliğinde kum zemin yapmıştım içine gömülüyorlardi.

Kaplumbağa su sesinden rahatsız olmaz. Onu dert etmeyin.

Exo Terra reptile 25 W 100 uvb ampul tamamdır. Onu kullanacaksiniz. Sadece bu ampul için bir lamba alacaksınız.
Isıtıcı ampul için ben ilk yorumda link attım zaten ona bir bakın Cem de yazmış hatta. Glo alıp masraf yapmayın boşuna. Ecolite soft armut ampul yeterli. Ya da link te yer alan diğer seçenek. Birde bu ısıtıcı ampul için 60w lamba almanız lazim.

Toplamda iki ampul iki ayrı lamba lazım.
Uvb günde sadece 4saat yanacak. Isıtıcı lamba sabah yanacak akşam kapatılacak.

Quartz kum bildiğim kadarıyla daha çok bitki akvaryumlarında kullanıyor. Kaplumbağalar açısından düşünürsek, kum yeme alışkanlıkları olduğu için keskin kenarları (kum ince olsa bile) tahriş edebilme, sindirim sistemine zarar verme ihtimali olur diye düşünüyorum.
Bizim açımızdan düşünürsek, kaplumbağalar pistir çok sık dip çekimi yaparız ve silis kum sıkı ağır kumdur. Pislik üstünde kalır kolaylıkla dip cekiminde çekebiliriz.
Quartz arasında pislik barındırır buda bakteri oranını artırır diye düşünüyorum.

Silis kum kullanılır. Alternatif yok. Quartz sivri ve keskin kenarlıdır. Yemesi durumunda tahriş eder. 30 kg kadar yeterli olur. Kendi sitesinden yada juenpetmarkette 800 gramlık poşette satılır oradan alabilirsin. 30 kg üstü olmak üzere yuvarlak hesap bir iki torba fazla olabilir. Misal juenden alırsa 32 kg düz hesap olur.

Turtle bank ileride hayvan büyüdüğünde mıknatıslarından atabilir. Sabit durması için çiftli ısıtıcı vantuzlarından alıp iki köşesinden sıkılarsan hayvan çıktığında mıknatıslardan ayrılmaz. Gerçi cam kalınlığı 10 mm bu kalınlıkta mıknatıslar tutmayabilir.

İade edebilirsen. Cam üstü camdan kuru alan yap derim ömürlük olur.

Uvb 150 10.0 desert bize uygun değil. O çöl hayvanları için. Uvb oranı %10'dur. Bu yüksek gelir. Verdiği radyasyon oranı da yüksektir. Onu da iade et. Uvb 100 5.0 uygun onu kullanırsın.

Anasayfa aydınlatma bölümünde öne çıkan konulara bak orada gerekli bilgi mevcut.
mailto:/forum/forum-aydinlatma

Bazı ürünleri gereksiz alıp masraf etmişsin. Keşke önceden sorsaymışsın. Bundan sonrası için sormadan birşey alma. Bir de petshoptakilerin dediklerini yapma. Çoğu bilmez.

Armut ampullerden elektrikçilerde bulabilirsin. 3 tl civarı birkaç tane al. Patladı mı değişirsin.

sevgili kaplumağa seven arkadaşlar,
akvaryumunuzu kurduktan sonra 
güzel bir kaplumbağa sticker i yapıştırmayı unutmayın,
hatta bunu yapıştırın.

http://www.indirimvekalite.com/oto-aksesuar-navigasyon-k-23/arac-disi-aksesuarlar-k-555/turbo-kaplumbaga-sticker-14x11-cm-u-19732.html#.WGdxVdSLSzd

Tekrar merhaba arkadaşlar,
 tavsiyeler doğrultusunda ürün iade ve değişimleri için işlemleri yaptım. Salı - Çarşamba gününde tüm işlemlerim bitecek diye umut ediyorum.

yarında kumları (silis 0.5) yıkayıp, tank'a su koyup oluşması muhtemel tortunun durulmasınına vakit tanıma işini halletmeyi planlıyorum. 
Bugun akvaryumum geldi, iç - dış cam temizliği için hangi ürünleri kullanmalıyım?

İçini şebeke suyu ve akvaryuma ait olmak üzere yeni bulaşık süngeri ile ovarak bir tur yıkayıp suyu al. Tabandaki pislik ve kalan az suyu bezi emdirerek aldıktan sonra tam su doldurup yeterince sofra tuzu döküp karıştırarak erit. 24 saat dursun. Sonra bulaşık süngeri ile bir tur daha ovalayıp suyu tamamen al.

Kumu temiz bir leğende 3-4 kg olarak parti parti yıkarsan daha iyi temizlenir. El yakmayacak sıcaklıktaki su ile karıştırıp mıncıklayarak yıka boşalt. Tortu bulanıklık gidene kadar doldur boşalt yap. Sonra akvaryuma boşalt. Kumun hepsini bu şekilde yaptıktan sonra akvaryumun yarısına kadar su doldurup içine metilen mavisi dök su mavi renk olacak kadar sonra elinle kumu karıştırıp kumun hepsine nüfuz etmesini sağla. Bunu yarım saatte bir yap. Sürekli değil birkaç defa. Minimum 6, 8-10 saat daha iyi bekletip suyu boşaltmadan evvel kumu karıştırıp tozları havaya kaldır maşrapa ile al. Yine yarım akvaryum kadar temiz su koyup yine karıştırarak alıp temiz su doldur. Ekipmanları yıkayıp yerleştir. Su uygun ısı olan 28'e gelince hayvanları koyarsın.

Dekor ipek yapraklı bitki taş vs var ise onları da tuzlu su dolu kimyasal değmemiş kovada beklet. Durulayıp akvaryuma koyarsın.

Ne kadar yıkasakta kum bir süre daha tozuyacak ve su bulanıklaşacaktır. Filtreyi çalıştır. Filtre iç filtre ise ilk yarım saat ve arkasından bir saat sonra çıkarıp süngeri yıkayıp tekrar tak. Su berraklaştıktan sonra bir kez daha temizlersin. Yalnız iç filtreyi çıkarırken önce çalışırken vantuzundan söküp altından maşrapa geçir. Dikkat et su dışarı fışkırmasın. Sonra fişi çekip yavaşça çıkar. Bu şekilde kum, kir hazneden suya dökülmez.

Dış filtre kullanıyor isen sadece seramik, sünger ve bir kat elyaf koyup çalıştır. Su berraklaştığında açıp seramik ve süngerleri yıkayıp elyafı at. Sonra filtre malzemelerini ekleyip çalıştırırsın.

Bu sterilizasyon işleri biraz sıkıntılı ve zaman alsa da parazit ve mantar belalarından kurtarır.

Dış camlarda oluşan su lekelerinde ben arabalarda kullanılan "carpex all purpose cleaner" çok amaçlı iç döşeme temizleyici sprey kullanıyorum. Yalnız fazla sıkma koktuğu için hayvanlar rahatsız olur. Oda kapısı açık olsun.

Senin akvaryumda ön cama dört kez sıkıp pamuklu bez ile, ben havlu kullanıyorum, silip üzeri nemlendiği için onunla yan camları da ekstra sıkma yapmadan siliyorum. Sıkarken hayvanların su içinde olmasına dikkat et. Zerrecikler hayvanlara gidebilir. Yine su içinde olmak kaydıyla o an kısa bir süre pencereyi açıp havalandırabilirsin.

xgviper' Alıntı:
Merhaba sevgili kaplumbağa severler,
biraz uzun ve karışık olacak ama gerek sitede yeni olmam gerekse kaplumbağa terbiyeciliğimdeki acemiliğime vererek lütfen yardımlarınızı esirgemeyin. 
 Uzun hikaye ama yine kaplumbağa alıp bakamayan biri tarafından sokağa konmak üzere bir kaplumbağayı bir kaç ay evvel sahiplendim. Bu zamana kadar gerek bilgisizlik gerekse imkansızlıklarımdan 50lt bir alanda bu zamana kadar bana eşlik eden kaplumbağama yılbaşı hediyesi olarak yeni bir yaşam alanı sunma kararı aldım. 

öncelikle cama cam ortalama 200ltlik(300 ama üstteki kuru alan için susuz kalacak kısmı saymıyorum) bir akvaryum siparişi verdim 2-3 güne kadar elimde olacak. 

forumdan takip edebildiğim kadarıyla uvb ampul ve ısıtıcı ampul edinmem gerekiyordu.  
Exo Tera Reptile UVB100 26W 5.0 aldım Isıtıcı ampul olayını çözemedim çünkü akvaryum uzerine direkt olarak 
exo terra compact top aldım2 ampulluk...  ürün açıklamasında "[font=Helvetica, sans-serif]2 adet 25 watt lık ampül ile kullanılmaktadır. Daha yüksek watt''lık ampul takılmaması tavsiye edilmektedir." diyor. [/font]

Exo Terra Heat Glo 50W alayım diyorum ama 50w? ürüne zarar vermez mi? bir de aynı hizada olacakları için efektif olur mu? 75w alayım diyorum ama aynı hizada olduklarından fazla gelmez mi? web sitelerinde 33 derece gibi bir değer vermişler...

kuru alan aldım ama bu alanı elimden geldiğince büyüteceğim... 

kum? dipte kuma ihtiyaç var mı?

sıkıntılarımdan biri de şu ki dış filtre
ısıtıcı akvaryum içinde yer kaplamasın ve sirkülasyon kaliteli bir şekilde olsun diye dahili ısıtıcısı olan Eheim 4+ 350t aldım. 210w lık bir dahili ısıtıcısı var. ancak beni korkutan 1050lik debisi... üstte boşluk olacağı için ses ve yoğun sirkülasyon mu olur?  saçma bir soru mu soruyorum bilmiyorum ama kabaca bu saatte 4-5 kere tum suyun devridaim olacağı anlamına geliyor ve bu konuda tecrübem yok...

lütfen fikir ve tavsiyelerinizi eksik etmeyin...
Lütfen yardım et nasıl yeni konu açabilirim

Geri