Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryum yaptıracağım

Bir anda bu ölçülerde çok sayıda akvaryum olacak sanırım :)
100 cm altında kayıt kuşak ille olsun demeye gerek yok ama olursa iyi tabiki.

Cvp: Yeni akvaryum yaptıracağım

Akşam eve gelince biraz planlar değişti. Büyük bir akvaryum işine 4 5 ay sonra girebileceğim ancak.
Beni 4 5 ay idare edecek bir sisteme ihtiyacım var. Geçici bir sistem olacağı için maliyeti de olabildiğince düşük tutmak istiyorum.

Şu an için yer sıkıntısı olduğu için ancak 50cm genişliğinde bir akvaryum alabiliyorum.
Almayı düşündüğüm akvaryum da 50x30x30 boyutlarında.

Peki böyle bir durumda önerebileceğiniz iç filtre ve ısıtıcı önerisi ne olurdu?
İlk şelalelere baktım ama işe yaramaz ve gürültü yapar denmiş.
Eihlem 2008 önerilmiş ama akvaryumdan pahalı oluyor :)
Delta lar da öyle.
Dolfin nasıl bir marka iç filtrede?

Kısacası bu durumda 3 4 ay idare etmesi için en düşük maliyeti vermek istiyorum. Kaplumbağam da rahat etsin istiyorum.
Şu an 30x20x15 bir kapta. filtre falan girmiyor. ısıtıcı torosun 15 cm ısıtıcısı.
3 4 ay idare eder dedim ilk. Sonra kendime çok kızdım okadar okuduğum şeyden sonra.

Hem şimdi geçici olarak kuracağım sistem de boşa gitmeyecek. Kardeşime japon alacağız 3 4 ay sonra. O kullanacak.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Isıtıcı da aynı şekilde. atman 100wat almayı düşünüyordum ama akvaryumla aynı fiyata geliyor. Isıtıcıda maliyeti düşük tutup kaliteyi hangi ürünle yükseltebiliriz?

yukarda bahsettiğim jeneca işini görür. ısıtıcıda roxin alıp dik koyabilirsin. 75 W varsa olabilir veya 100 W. filtrenin su çıkış kısmında üstte ufak bir hava kabarcığı yapan delik vardır oraya 30-40 cm'lik serum hortumu takarsan hava kabarcığı verir. bu balıklarda kullanmaya uygundur. bunu özellikle sor elemana. bazı modellerinde olmayabilir.

Kaplumbagalar icin hava kabarcigina gerek yok degil mi Cem bey. Birde bahsettigim olculerde bir akvaryumu ya da 50x40x40 bir akvaryumu ankarada nereden uygun alabilirim? Baktigim her yerde en 20cm falan. Siz baya iyi biliyorsunuz piyasayi. Cok bunalttim sizleride. Kusura bakmayin.

kabarcık olması suya oksijen basması açısından iyi. yoksa hayvanlar akciğer solunumu yapıyor.ben akvaryumda hesaptan ziyade kaliteye baktım. taymura yaptırdım. o biraz pahalı yapar. bu linkten akvaryumculara bak. ben birde sitelerde bulmuştum bir tane şimdi hatırlamıyorum ileri taraflara doğru bir yerde idi. orası hesaplı ama hoşuma gitmemişti. bir arkadaşta demetevler tarafında bir yere yaptırdım demişti.
https://www.google.com.tr/search?q=akvaryum+imalat%C3%A7%C4%B1lar%C4%B1+ankara&rlz=1C1ASAC_enTR462TR477&oq=akvaryu&aqs=chrome.0.69i59j69i57j0j69i60l3.5428j0j8&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=122&ie=UTF-8

zaten ufak yaptıracağın için fazla pahalı olmaz.

Yüksekliği 40 cam altında tutmada en dar gelmeye başlayınca gene değişirsin. Ama kaçış boşluğu falan derken 30 cm yükseklik hiç olmaz.

Bu ebatları camcıda rahatça birleştirir. Sadece akvaryum silikonunu götürmek yeterli. Daha ucuza yapabilir.

AEK' Alıntı:
Yüksekliği 40 cam altında tutmada en dar gelmeye başlayınca gene değişirsin. Ama kaçış boşluğu falan derken 30 cm yükseklik hiç olmaz.

Bu ebatları camcıda rahatça birleştirir. Sadece akvaryum silikonunu götürmek yeterli. Daha ucuza yapabilir.

Bu nasıl Emre bey?
Sitenin deposu bizim eve yakınmış. Direk getirebileceklerini söylediler yarın.
Şaka bir yana, telefon numarası için verdiğim link gerçek oluyor.
Büyük konuşmamak gerek sanırım.

Roxin in 100 wat ısıtıcısı önerilmiş ama juenden alcam. Sanaplazardan vs 2 gündür alışveriş yapıyorum satıcılar kargo yollamıyor. Sıkıldım artık. Mango kökü istiyorum. Bu yüzden Juenden alcam. Adamlara akşam 6 da sipariş verdim sabah 10 da elimdeydi...

mailto:/pet_urunleri.aspx?kat=243&ad=balik-akvaryum-isiticilari-tetra-eheim-atman-resun&sira=3

ısıtıcılara bakıyorum da roxin cam var çelik var seramik var. Yada başka ürünler var. Hangisi daha mantıklı olur?

Bir de juende söylediğiniz marka iç filtre yok. Başka tavsiyeniz olur mu acaba?
mailto:/pet_urunleri.aspx?kat=239&ad=balik-ic-filtreler-tetra-eheim-atman-resun-jialu

Bence eni dar. 30 cm en 40 cm yükseklik alt sınır olmalı. Birde ilan karışık. Arayıp akvaryum ölçüleri ve cam kalınlığı net istenmeli. Sonra problemli bir alışveriş olmasın.

Link vermeyi unutmuşum Emre bey pardon link şu olacaktı:
http://www.yemdeposu.com/urunDetaylari.php?paket=50CM%20STANDART%20AKVARYUM%20%28BOMBEL%DD%29&id=500350

bir de, ısıtıcı ve filtre konusunda fikirlerinizi alsam çok iyi olur Emre bey ve Cem bey
Şu konuyu kapatsam ve kaplumbağam da bir rahat etse içim çok rahatlayacak.

Roxin alacaksan çelik olanlardan al, kırılma patlama olmasın. Diğerlerine hiç güvenmem ben.

Bahsettiğim iç filtreden şu an satan bulamıyorum.

Akvaryum su hacmi kesinleşince Atman dan falan önerebiliriz. Tetra var ama o kadar pahalıki biraz daha verir dış filtre alırım dersin. Tabi kalite farkı var ama bence değmez.

Hacim 50 litre. Su dolan kısmı tabi 40 litre falan olur herhalde.

roxin 100wat çelik 26 lira yazıyor
atman 100 wat su altı olan 34 lira. 75 wat yeterse 31 lira. farka değer mi sizce?

ona göre sepete atim içim rahat uyuyayım :)

Son olarak tabi bir de filtre seçimi var. Juenden iç filtre :)
Bilmediğin fikrin olmadığı bir ürünü internetten almak çok zormuş.

http://www.yemdeposu.com/urunDetaylari.php?paket=50CM%20STANDART%20AKVARYUM%20%28BOMBEL%DD%29&id=500350

akvaryum boyutları 50cm x 27.5cm x 38cm
dediğiniz sınırlara sıyırarak giriyor sanırım.
ama bombeli. uzunluklar nerenin ölçüleri bilmiyorum.

ısıtıcıyı 100 W al. 27.5 bombeli kısmın ölçüsü normal kenar 24 cm kadar

çelik olan geç ısınır geç soğur. bir arkadaşın roxin çelik ısıtıcıda sıkıntı yaşadığını duymuştum ama onunki 300 wattlıktı. ben RS electrical'ın çeliğini kullanmıştım o güzeldi.

Aynı anda mesaj atınca linki şimdi farkettim. Yani ufak ve dar gene ama geçici olarak kullanabilirsin. Benim ısıtıcı diyince güveneceğim markalar eheim, tetra ve jbl. Ama bütçeye göre atman da düşünülür. Roxin çelik olduğu için önerdim. Patlama olmaz hayvanlar için güvenli ama arıza yapıyorsada iyi değil. O zaman rs electrical kullanabilirsinde. Gerçi bunlara ayar falan kolaymı bilmem. Sen en kötü atman tam batanı al gitsin. Farkı geçtim senin su hacmin zaten az olacak. Bence 75 w iyi olur gibi.

50 litreye atman tam batan 75wat ısıtıcıyı öneriyorsunuz o halde. zaten rs yi bulamadım juende.

iç filtre olarak juenden şu ürün diyebileceğiniz bir ürün var mı.

iç filtre olarak eihem 2008 almaya, ısıtıcı olarak da atman 100w almaya karar verdim. Yapacağım ufak tasarruflar saçma olacak ve 3 4 ay sonra bu sistemi bıraksam dahi ilerde balıklar için nasılsa kullanılacak.

Son olarak şu iki akvaryum arasında kaldım. Hangisi daha iyi olur?

http://www.yemdeposu.com/urunDetaylari.php?paket=50%20CM%20PLAST%DDK%20KAPAK%20AKVARYUM%20-%20KREM&id=500645

bombeli olan daha iyi ama az biraz daha büyüğünü uygun fiyata bulabilirsen onu da tercih edebilirsin. mesela bunlar gibi
http://www.yemdeposu.com/urunDetaylari.php?paket=65%20CM%20BOMBEL%DD%20AKVARYUM%20-%20KREM&id=500414

http://www.yemdeposu.com/urunDetaylari.php?paket=100%20CM%20PLAST%DDK%20KAPAK%20AKVARYUM&id=500565

http://www.yemdeposu.com/urunDetaylari.php?paket=65%20CM%20BOMBEL%DD%20AKVARYUM&id=500349

Selaniktekilerde var mıydı acaba? Siz gitmişsiniz. Genişliği 50 olarak seçmek zorundayım şimdilik. Yaptıramama sebebim bu zaten. Maksimum 55 olabilir.

o bombeliyi kapı önünde gördüm 44-45 tl'ye satıyorlardı. oraya bak bir kaç akvaryumda indirim yapmışlar. mobilyalı da var. içerde mango kökü uva ampulde ama ekipman ve yemlşerde iyi fiyat çekiyorlar onu belirteyim. bu akvaryumu elde rahat taşırsın. o kadar geniş ve ağır değil.

Geri