Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryumum ve kaplumbagalarim icin tavsiyeleriniz

osmanungur

Yeni Üye
Merhabalar,

3 tane 6-8 cm boyunda su kaplumbagalarim var. Su ana dek 30x40 bir akvaryumda 8-10cm su yuksekligi icerisinde yasiyorlardi. Artik yeni bir akvaryuma geciyorum. 80x40 yuksekligi ise 30cm.

Sorularim su sekilde:

* Akvaryuma ne kadar su koymaliyim. Yarisina dek doldurmam yeterlimidir ?
* Su anda ic filtrem mevcut, ancak cok verim almiyorum. Nasil bir filtre almami tavsiye edersiniz ?
* Silis kum kullanmayi dusunuyorum, ne kadar yukseklige dek silis kum doldurmaliyim ?
* Komple su degisimini ne kadar surede bir yapmami onerirsiniz ? Su an 1 haftada bir yapiyorum ve her defasinda su cok berbat oluyor (Son 1 ayda reptomin yerine jbl calcil kullaniyorum, bunun etkisi buyuk.)
* En kucuk kaplumbagamiz dun gece akvaryumdan kacti, onu bulabilmek icin bir yontem onerirmisiniz :) ?

Onerilerinize acigim, simdiden tesekkurler.

RE: Yeni akvaryumum ve kaplumbagalarim icin tavsiyelerinize ihtiyacim var

Kaplumbanız kactiysa kesin nemli ortama kacmıstır :) banyoya bak veya belli yerlere yem koy kokusundan gelicektir :D

Kesin yataklarin altindadir. Oralara da bakin

Amaa genelde nwemli ortama gidiyolar ben bi gün evde saldım banyoya kostu küvete tıranmayı calışi kerata :D

Evet. Olabilir xunku onlarin dogal ortami nemli yerler. Benimki daha cok yatagin altina kacmaya calismisti. Her yere bakin siz. Nerde cikacaklari belli olmaz

Cvp: Yeni akvaryumum ve kaplumbagalarim icin tavsiyelerinize ihtiyacim var

Sen nasıl bu kadar rahatsın evin içinde gezerler bunu söyliyim onlar canının kıymetini bilmezler herşey yerler karınca varsa onla beslenir ama evde zehirli bir eşya varsa ozman ölür.

Bu akvaryum zaten omurluk olmayacaktir yuzus alani ne kadar fazla olursa o kadar iyi yani ne kadar yukseltebiliyorsaniz yukseltin ama bu yukseklik cok az 40-50 cm cok daha iyi olur
kucuk capli da olsa bir dis filtre almanizi oneririm
5-6 cm yukseklik olabilir
Dis filtre olursa zaten cok fazla komple degisim yapma ihtiyaci duymayacaksiniz haftada %30 su degisimi yapabilirsiniz filtrenize bagli olarak 2-6 ayda bir filtreyi temizlersiniz komple temizlik yilda 1-2 yetecektir
kaplumbaganiz yeme gelmese bile suya gelecektir evin belirli yerlerine sig sular ge tabaklarla biraz yem koyun belki gelir yururken de dikkat edin ustune basmayin

eğer ekonomik sorun yoksa kaplumbağa başına 100 litre su evladiyeliktir. yani toplamda kuru alan boşluğunu da hesaplarsak 350 litrelik bir akvaryum ömür boyu yeter. uzun vade de sürekli alımdansa bir defa almak daha ucuza gelir.

buna göre dış filtre almalısın.

böyle bir akvaryum için 6-7 cm kalınlık verecek kadar kum iyi olur.

komple su değişimi sadece mantar olması ve amonyak patlaması durumunda yapılır. onun harici kısmi su değişimleri suyu dengede tutar.dip sifonu ile alttaki kirleri aldıktan sonra yüzeyden bir parça daha alınıp su eklemesi yaparak işlem tamamlanır. eğer hayvanlar engelerse eski akvaryum suyundan bir kaba doldurulup içine değişim bitene kadar koyabilirsin. kolay gelsin.

kaplumbağanın kaçtığı durumlarda evin muhtelif noktalarına çay tabağına az biraz su konarak belli saatlerde kontrol edilmeli dökülen su izlerinden hangi odada olduğu saptanmalıdır. bu arada tuvalet ve banyo kontrol edildikten sonra kapıları kapatılmalı odaların ki ise açık olmalıdır. olurki kapı arkasına geçtiğinde kapıyı açarsanız ezilmemesi içindir. izini saptadıktan sonra o odayı araştırın. su kontrolünü yarım saat- 1 saat arası kontrol etmekte fayda var.

Akvaryuma uygun filtre alsanız dahi gene temizlik verimli olmaz. Akvaryum boyutları ile canlı miktarı uyumsuz. Çok hızlı kirleneceğinden dış filtre görevini yapamaz. İç filtre ile ancak mekanik temizlik yapılır.

Merhabalar,

yorumlariniz ve onerileriniz icin cok tesekkur ederim. Hesapladigim kadariyla akvaryum toplamda 100litre oluyor, Acaba 3/4 unu yani 75 litresini doldurmak (30cm / 22.5 cm) onlarin kacmasini engellemeye ve yeterince yuzebilmelerine yeterli olurmu.

bu hayvanın boyuyla alakalı mesele onu hayvan dik durduğunda kafası aşmayacak şekilde ayarlamak gerekir. yani hayvan her boy attığında sudan ödün vereceksin.

Geri