Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryumum ve Kendi tasarımım olan kuru alan(YENİ RESİMLER)

Kaplumanyak

Altın 1 Üye
Selam;
Öncelikle forumda yeniyim.Yapılan güzel paylaşımlar beni buraya üye olmaya çekti...
6 Yıldır Kaplumbağa besliyorum.Bebekliğinden beri baktığım 3 kaplumbağam artık iyice büyüdü ve minik akvaryuma sığmamaya başlamıştı.Bende geçen hafta yeni bir akvaryum aldım.Mimar arkadaşıma oturup resimde gördüğünüz mekanı tasarladık.Makinamın hafızası dolduğu için 3 tane fotoğraf çekebildim.çektiğim zaman Biraz daha fotoğraf ekleyeceğim.Yorumlarınızı bekliyorum.Ayrıca 1-2 sorum var onlarıda cevaplarsanız memnun olurum.

Resimler:
mailto:/img710/8989/07072010003.jpg
http://img685.imageshack.us/img685/3879/07072010001.jpg
mailto:/img228/9521/07072010002.jpg

Setup:
-75w Isıtıcı
-Antibakteriyal filtreli motor
-Kuru alan ısıtmak içim UV lamba.

Sorular:
1)Kaplumbağalarım 5 gündür hiç kuru alana çıkmadı.Kuru alanın üstüne yem koyduğumda yemi yiyip hemen geri suya atlıyorlar.Geceleri uyumak için bile çıkmıyorlar.Kuru alana çıkmamalarının nedeni nedir? ne önerirsiniz?

2)Geceleri sürekli kazı çalışmasındalar:) Banada rahat vermiyorlar (haşır-huşur) Neden acaba?

İsimleri:
-sana ne(dişi)
-bana ne(erkek)
-size ne (erkek)

Bu arada yazmayı unutmuşum. Su sıcaklığı 29-30 derece arası stabil.Kuru alan sıcaklığıda olması gerektiği gibi.Dijital termometrem var.Herhangi bir ısı değişimide ötüyor...

(2.sayfada yeni resimler eklendi.)

RE: Yeni Akvaryumum ve Kendi tasarımım olan kuru alan(Yorumlarınızı bekliyorum)

Hoşgeldiniz:)
Su sıcaklığını 28 dereceye sabitleyin
-UV lamba yine çalışsın ama kuru alanı ısıtmak için ıstma lambası kullanın, kuru alan 33-34 derece olsun. Birde böyle deneyin:)
haşur huşur ses yüzdükleri için çıkıyor olsa gerek bunda her hangi bir sorun yok :)
Kaplumbagalarınızla mutlu huzurlu bir ömür geçirmenizi dilerim..

hayırlı olsun.

Cevaplarınız için teşekkürler.Sanırım kuru alana çıkmak onlar için fazla zahmetli oluyor... Daha rahat çıkmaları için bir rampa yapıyorum şu anda.Bitince resmini ekleyeceğim.

1ci resimde kapluş aynı piskopat gibi :D

Önemli Bir soru:
Dün UV lambam bozuldu.Babama bana bir UV lambası almasını söyledim.Sağolsun aldı getirdi ama elektronikçiye gidip bana bir UV lamba ver diyerek bir lamba almış.(Lambanın kutusunun üzerinde et reyonları ve akvaryum için yazıyor)Şimdi bu lambanın gücünü ve etkisini bilmiyorum.Bilmediğim için korkuyorum.Acaba yeni bir lamba mı alsam yoksa ne yapsam önerilerinizi bekliyorum.(Lambanın üzerinde 8Wat yazıyor)

Uv lamba olduğuna eminseniz akvaryuma takabilirsiniz kaplumbagalarınızın kabuk sağlığı açısından iyi olcaktır

VamPrelLa' Alıntı:
Uv lamba olduğuna eminseniz akvaryuma takabilirsiniz kaplumbagalarınızın kabuk sağlığı açısından iyi olcaktır

Bir konuda Kalitesiz veya ayarsız güç yayan UV lambaların hayvan ve insan sağlığı açısından çok riskli olduğunu okumuştum.Ondan korkuyorum açıkçası.Yoksa elimdekinin UV lamba olduğundan eminim.

Elimde olan UV ile ilgili ayrıntılı bilgi vereyim; (Kullanıp kullanmama kararını siz üstadlarıma bırakıyorum.

Markası:Ligtec
Model:G8F5/Gt
Gücü:8w
Kutusunun üzerinde kasap, et reyonları ve akvaryum içindir yazıyor.
Cevaplarınızı bekliyorum...

Bu marka hakkında bir bilgim yok arastırma yaptım ama yine de birşey bulamadım :) Tabii bu yinede kötü olduğunu göstermez

UV lambanın etkisini ne ile ölçerim acaba... Kaplumbağalarımı deney kaplumbağası yapmak istemem... :)

o zaman kendini kobay olarak kullan :D elini koy öyle :D:D

aynı şekil kuru alan bende yapmıştım ancak dediğin gibi çıkmakta zorlanıyorlar.buyüzden çıkardım ve taşlardan bir dağ yaptım. rampa işini iyi yap derim olmazsa yeni bir dizayn yapabilirsin kayadan

Şuanda Kuru alanı değil ama su altı tasarımını değiştirdim.Yeni malzemeler aldım.Çıkmayıda kolaylaştırdım.Gayet rahat çıkabiliyorlar.Resimlerinide çektim akşama koyucam.

Birsürü Resim çektim.Genelde beni gördüklerinde suya atlıyorlar.Kuru alana çıkarabilmek için yem ile kandırıyorum... :)

mailto:/img594/949/12072010.jpg
mailto:/img51/9963/12072010009.jpg
mailto:/img684/624/12072010008.jpg
http://img688.imageshack.us/img688/4823/12072010007.jpg
mailto:/img692/9499/12072010006.jpg
mailto:/img249/6167/12072010005.jpg
mailto:/img412/579/12072010004.jpg
mailto:/img717/1280/12072010003.jpg
mailto:/img824/3779/12072010002e.jpg
mailto:/img408/6606/12072010001.jpg

Yorumlarınızı bekliyorum...
Bu arada bu fotoğraflardan biri ile yarışmaya katılacağım Sizce hangisi en güzeli ?

çok güzel herşeyde o akvaryumun içindeki kaplar gereksiz yer kaplıyor dar yapıyor akvaryumu bence onları kaldrırın derim. ıtıcıyıda aynı şekilde cama yapıştıtırsanız iyi olur :)

O kapları tutmamın sebebi kaplumbağalarımın çok sevmesi.Korktukları zaman içlerinde kendilerini güvende hissettiklerini düşünüyorum.Isıtıcının lastik vantuzları dandik bir plastikten yapıldığı için tutmuyor.Mecburen yere sabitliyorum.Cevaplarınız için teşekkürler önerilerinizi bekliyorum..

Geri