Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryumumuz

bqr28

Bronz 4 Üye
Kapluşuma yeni saklama kabı aldım 55 lt'lik. Haliyle yeni kuru alan yaptım eksikler neler ? strafor heralde plastik olduğundan sabir durmuyor nasıl sabitleyebilirim ?
mailto:/6528incij1323781.jpg
mailto:/7209incin5521469.jpg
mailto:/4221incis5783216.jpg
mailto:/6272incis6798248.jpg

O malzemeden kuru alan olmaz. Suya salınım yapar. Döküntüler oluşup suya parçalar dağılır. Ayrıca yosun tutunca hayvan ısırır ve yutar. Cd kabı yada oraya uyacak bir yoğurt kabı yada daha küçük bir saklama kabı kullanılabilir. Bu kapların bir kenarı aşağı kadar kesilip o kenar aşağı bükülerek rampa yapılır. Gene rampa ve kuru alan zeminine akvaryum silikonu ile halı kaydırmaz yapıştırılır.

Cvp: Yeni Akvaryumumuz

hiç ısırma sorunu falan olmadı kapları bükünce suda durmuyor

Buğra şuan ısırma olmasada yosunlanınca ısırıcaktır . Ayrıca suya salınım yapması kötü birşey hayvan o suda yaşıyor o sudan içiyor ve ona kimyasal karışması iyi birşey değil. Isıtıcı eksik filtre eksik kuru alan baştan yapılmalı doğru malzemelerle .. Mango kökü lazım birde kabuklarını rahatça atması için.. bunlar sadece acil olanlar..

buğra ben cam üstü kuru alanı yapmadan önce bu şeklide geçici kullanmıştım. ya bu şekilde çift vantuzlu ısıtıcı vantuzunun tırnağına takıp sabitle ya da arkası çubuk biçimli vantuzlar var. straforda çivi ile delik açıp bunu içine yerleştir. ama delik o çubuktan geniş olmasın oynar durur. petshoplarda satılır.
mailto:/forum/Konu-akvaryumun-son-hali--8910.html

halı kaydırmazda salınım yapmaz mı ? sonuçta o da plastik. Öncedende kuru alanı böyleydi yosununu siliyodum yosunluykende ısırması yoktu.

plastikten daha beter bu malesef.. Bence alternatif bir yol bulmalısın.. Sonuçta iç filtrelerde plastik ama biz salınımı en alt düzeye indirmeye çalışıyoruz su kalitesi için .. Bunlardan önce ısıtıcı iç filtre şart

filtreyi yarın alacağım büyük ihtimal kuru alan için ya dere taşı kullanacağım ya da cd kabına falan tülbentle yapacağım

Halı kaydırmazda yapar tabiki. Hatta plastiklerde yapar. Ama salınımlar malzeme cinsine göre değişir. Ben cam akvaryumda cam malzeme ve taş kullanılması taraftarıyım ama bu kap zaten plastik ve taş kaplı camdan bir kuru alanı taşımaz. Bu sebeple minimum salınıma yaklaşmalı. Bizim için bile içecek içerken cam daha sağlıklı iken tamamen bir su canlısının plastik yada strafor ürünlerle yaşaması hiç iyi değil. Strafor ısı arttıkça salınımı artan bir ürün. Çay bardağı olarak kullanılan strafor bardaklar birçok şirkette kaldırılıp plastik yada kağıt özelliği taşıyanlara geçiliyor.

Bana sorarsanız sert plastik ürünler daha iyi. Hatta yoğurt kabı bile olmayıp gene ufak saklama kabı yada cd kabı olsunki boya içermesin. Benim görüşüm bu.

straforun salınımı fazla değil ama sakıncası üzerine yapışan yem artıkları ve yosunlar ısırmasına neden olur. hayvan ot türevli yiyeceklere alıştığında parçalamaya başlar. günlük öğün miktarı kafa hacmi kadar olmalı yemediği yemleri sudan alırsın. 15-20 dakika kadar sonra. su kalitesi bozulup bakteri oluşumuna imkan verir.

sağolun bu vantuzların yerine alternatif ne olabilir ?

bir de mango kökü yerine ne koyulabilir ?? üstteki yemleri ben alacağım da alttakileri filtre temizler değil mi ?

Bir kısmını çeker filtre. kalanıda sen dip çekimi yaparak alabilirsin yarım litrelik pet şişe yardımıyla .. ısıtıcı daha önemli buğra .

vantuzlara alternatif yok. mangoyada.

alttaki yemleri hayvan gezinip havalandırmadıkça filtreye gitmez. kısmi su değişimleri zamanı dip sifonu ile alabilirsin veya suyu elinle karıştırıp yüzeye çıktıkça maşrapa ile azar azar alırsın.

ısıtıcı var da eski olduğundan birşey olur diye kullanmıyorum

ısıtıcının plastiği yatkınlaşır. bu sebeple kullanırsan üst plastik kısım su dışında dursun.

Ksıtıcı akvaryum su hacmine göre değişir. Daha az su alan akvaryumlar için ise bunda olmaz. Zorlanıp patlarsa suya akım veriri. Bunu değerlendirip uygun değilse yenisi alınmalı.

kullanmama lüksüne sahip değilsin ama yaz kış ısıtıcı açık olmalı 27 derece kalabilir .. yeni bir ısıtıcı alabilirsin

yarın hepsini halledeyim de hayvan da rahatlasın bende

55 litreye kaç watlık ısıtıcı ve filtre gerekir ?

55 kabın hacmimi suyun hacmi mi.

Geri