Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni aldığım akvaryum

Cvp: yeni aldım akvaryum

umutsahin' Alıntı:
tedirgin olmanıza gerek yok benimde sizin ebatlarınızda bir akvaryumum var ve ben ince kum kullanıyorum şu balıklardan kullanıclan taşlardan ince taş diyim ben ve berraklıgı sağlıyorum iri taşların arasında bir süre sonra birikip bulanıklık yapabiliyor(silis kumda aynı şekilde ama benim kullandığım kalitesiz kumdu herhalde 4 kere değiştirdim tabanı :D)'ki en sonunda ince beyaz taşlara karar verdim kapluşumun yutup boğazında kalmayacağı şekilde,kuru alana gelince fazla masraf yapmazsınız silikon tabancanız varsa eğer 10 TL'ye Silikonunuzda varsa 4 TL'ye sağlarsınız (Kesinlikle Akvaryum silikonuyla yapın daha sağlıklı ve çok çok daha sağlam olacaktır ...) İçerisine süse gelince mağra tarzı bir tane süs yeter çiçek böcek abartıya gerek yok benim akvaryumumda sadece bir tane mağra var başka hiç birsey yok ve akvaryumda gayet hoş duruyor hiç çiçek böcek aratmıyor foto isterseniz koyabilirim :) İNŞALLAH yardımcı olmuşumdur ...
Koyduğunuz mağara şimdi olmasa bile ilerde tehlike yaratacaktır. Çünkü kaplumbağanız büyüdükçe deliklere sığmayacaktır. Ve sıkışıp nefessiz kalabilir. Bu yüzden ölen ölümden dönen çok kaplumbağa olayıyla karşılaşmıştım.

zaten bende seneye akvaryumumu komple değiştireceğim merak etmeyin :)şu an sığacağı ebatta 4,5 cm her birisi ileride mağra koymam veya kendim yaparım :)

ve su an kullandıgım magranın üstü elim kadar bir kaplumbağanın cıkacağı şekilde :)

seneye değiştirmeyin bence okadar cabuk büyümüyorlar :D 3 sene yeter o akvaryum size daha :D para vermeyin boşuna ya alırken bikerede büyük alıcaktınız

bide mavi damla kullanma demişsiniz fakat forumda kullanın diyorlar mutlaka

ben kullanmayın demedim ana tankta(akvaryumunuzda) kullanmayın dedim:) başka bir kapta ilaçlama yapabilirsiniz :) siz herhangi bir ilaç kullanımınızda özeelikle mavi damla suyun içerisindeki bütün bakterileri yok edecek ve biyolojik dengeyi alt üst edecektir ve kesin-net bir berraklık elde edemeyeceksiniz :) Biyolojik denge dediğim suyunuzun asırı berrak olup bakıldıgında su varmı yokmu belli bile olmama şeklidir :) bu denge ilaç kullanmama, dengeli dip çekimi ve yeterli filtrasyon sayesinde meydana gelmektedir :) İLAÇLAMAYI BAŞKA KAPTA YAPINIZ :) İlaçlamayı yaptıktan 1-2 saat sonra ılık bir su ile kaplumbağanızı temizleyerek tekrar paludaryumunuza koyabilirsiniz :)

Cvp: yeni aldığım akvaryum

arkadaşlar ben mavi damlayı önermiyorum.mavi damla dediğiniz ilacın adı contra ıchthyodur ve balıklarda kuyruk erimesi için kullanılır.kaplumbağalar için değil balıklar için bir ilaçtır

peki kaplumbağalarda hangi ilaçlarını öneriyorsunuz??

ilaç kullanmayın ben kimyasal önermiyorum doğal yollar varken ...

hım peki bu vitamin ilaçları kabuk sertleştiriciler ? boşamı diyorsunuz ?

kabuk sertleştrici zaten kullanmıyoruz ve ayriyetten vitamin de gerekmedikçe kullanmıyoruz güneş ve meyveler sebzeler varken devit3 ve vitamine ne hacet ayriyetten mavi damla yerinede tuz kullanınız :) gayet doğal değilmi :)

evet ama kullanmak istemezseniz akvaryumunuzun içine cok az kaya tuzuda atabilirsiniz :) malum bu hayvanlar doğal ortamlarında ilaç kullanmıyorlar değilmi :)

evet kullanmıyorlar ama doğal ortamla ev ortamı farklıymış forumdaki arkadaşlar öyle diyor

tabikide farklı ancak biz onlar için elimizden geldiğince doğal ortamlarını sağlamaya çalışacağız... güneş evimizde farklımı doğal ortamdakinden hayır meyvedeki vitaminler evimizde farklımı hayır değilmi :)

yani haklısın :) kuru alanı bi yapabilseydim iyi olucaktı ya :D

anladınız değilmi akvaryumda kimyasala karşıyım (belli bi hastalık olmadığı sürece) , kuru alanı silikonla yapın kesin çözüm ve daha iyi verim alacaksınızdır sadece camların köselerinden nokta kadar silikon tutturmanız yeterli olacaktır :)

turtle dock arıyorum türkiyede bakalım bulabilcemmi :D silikonla uğraşmak istemiyorum ya

türkiyede yok herhalde bildiğim kadarıyla yurt dışından getirtmeniz gerekecek :) size bir tavsiyem daha var akvaryumunuzun eninde bir boru alın (5-6 mm kısa olabilr) bu boruların uçlarına vaftuz tuttur sonra camın altına koy borular sayesinde asağı düsmeyecektir rampayıda kuru alanın asıl gövdesine mecbur silikonlamalısınız başka caresi yok daha sonra rampanında altına aynı şekilde boru tutturun kesin çözüm :)

Geri