Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni başlangıçlar

Jda

Yeni Üye
Katılım
22 Nis 2021
Mesajlar
8
Merhaba,
Aranıza yeni katıldım ve iki adet red ear slider uzun uğraşlar sonunda sahiplendim :) Malum satışları yasaklandığı için karaborsa durumdalar. Tabi ben de bu ve benzeri forumlarla karşılaşana kadar akvaryum, ısıtma gibi gereksinimlerinden oldukça habersizdim. Tamam ölüm fanuslarında beslemeyi düşünmedim (şu aşamada sadece sularını değiştirip temizleyeceğim zaman kısa süreli olarak o kapta tutuyorum). Ama evde iki tane de cevval kedim olduğundan üstü açık bir kaplumbağa bahçesi de tercih edemedim ve Imac Daphne kapalı kapta bakmaya başladım. Henüz biri 3 diğeri 3.5cm civarında.
Forum içerisinde konuları mümkün olduğunca okudum ama bu boyutlarda olan yavruşlara rastlayamadım. Bu nedenle size danışmak istediğim birkaç konu var:
- Akvaryuma geçiş yapmam gerektiğinin farkındayım ancak şu aşamada bütçe olarak ve evde yer sıkıntısı nedeniyle 100cm civarı bir akvaryum almam mümkün değil. Bu nedenle ilk etapta 50*20*30 bir akvaryum almam uygun olur mu?
* Belirttiğim boyutlarda bir akvaryum için önerebileceğiniz iç filtre ve ısıtıcılar nelerdir?
* Şu an için bir masa lambası ve 60watt lık eski tip ampul ile kuru alan ısıtması sağlamaya çalışıyorum, uygun mudur?
* Yem olarak Ahm Turtle almıştım ama stick yemleri henüz çeneleri pek güçlü olmadığı için ancak suda yumuşadıktan sonra yiyebiliyorlar ama içerisindeki Gammarus olanlara tabii ki bayılıyorlar :) Bu nedenle Ahm Gammarus da aldım. Sadece Gammarus ile beslenmeleri sakıncalı mıdır? Yem olarak ne önerirsiniz bu boyuttakiler için?
* Forumda okuduğum kadarıyla dvit3 damla öneriyorsunuz. Bu boyutlardayken de kullanmalı mıyım?

Şimdiden çok teşekkürler :)
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
22,989
Foruma hoş geldiniz.

Kaplumbağalar için 6 cm kabuk boyuna kadar sera raffy P ve gammarus, bu ikisi yeterli şimdilik. P içindeki kırmızılar mineral yemdir bunu ayırıp haftada iki öğün vereceksiniz. Aynı gün yada haftanın uzak günlerinin birer öğününde. 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün sonra tek öğüne düşüyoruz. Günlük kafa hacmi kadar. Ayarlayamazsanız 1 fazla verirsiniz. Bir raffy P stick iki gammarusa denk gelir ortalama.

Hayvanlar ufak onun için ara geçişli akvaryum yeterli bunu ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider. Boyda 100, 80, 60, 50 cm olabilir. Eni minimum 25 cm 30 olursa daha iyi olur. Yükseklikte 35 cm veya üstü olsun 50 cm'ye kadar yolu var. Bu dik konumlandırmalı ısıtıcı ve filtre için olması gereken yüksekliktir. Tabana kumda serilecek, bunda vitasand marka sarı silis kum kullanıyoruz.

Akvaryumu netleştirdiğinizde ısıtıcı ve filtreyi hesaplayalım.

Bu arada unutmadan su değişimleri emsal sıcaklıkta su ile olsun. Basitte olsa arıtma sistemli su kullanırsanız doğrudan şebeke suyundan daha iyi olur. Yada içme suyu, içme suyu ile harmanlanmış şebeke suyu. En sonda düz şebeke suyu.

Lamba ve ampul uygun ampul 60 W filamenli model sanırım. Eski tip dediğinize göre. Bulursanız soft tipini tercih edin. Camı buzlu olanlardan. Birde halojen 52W ampul kullanıyoruz.

Mesafe ölçümünde kuru alana hayvanın sırtı hizasına gelecek bir yükseklik koyup üstüne cam derece yatırıyoruz. Evde kullanılanda olur. Mesafeyi 15 cm civarı yapın. İlk yarım saatlik ölçümde, ne az ne fazla 32 dereceyi bulduğunuz nokta uygun mesafeyi verir. Isı ne etkisiz kalsın ne hayvanı kızartsın.

Deviti şu aşamada kullanmıyoruz. Yavru hayvanlarda kabuğun esnek olması. Büyürken organların baskı altına girmesini önleyip kabuk yapısında deformasyonu önler.
 

Jda

Yeni Üye
Katılım
22 Nis 2021
Mesajlar
8
Merhaba,
Cem bey öncelikle ayrıntılı cevabınız için çok teşekkürler. Hazır akvaryum olarak ne yazık ki fazla boyut seçeneği bulunmuyor. Şimdilik bulabildiğim dediğim gibi 50*20*30. Bu boyutlarla 1 sene civarı gitseler sonrasında özel yapım bir akvaryum düşünebilirim. 50*20*30 olması durumunda ilk aşamada kum kullanmasam sorun olur mu? BU boyutlarda bir akvaryum için ısıtıcı ve filte ne olmalı?
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
22,989
Kum şu aşamada önemli değil. Akvaryum 1 sene gitmez eni 20 cm yani çok dar. Bir senede herşey düzgün gider hastalanmazlarsa 8-9 cm kabuk boyuna ulaşırlar. Bu da rahat hareket etmelerini kısıtlar.

50 W bir ısıtıcı yeterli ama tam batabilen bir ısıtıcı alırsanız 100 W güçte alın. İkinci bir ara geçişli alırsanız yeni ısıtıcı almaya gerek kalmaz. Bunda ya roxin çelik ısıtıcı yada tetra ht 100 alın. İkiside tam batar.
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
22,989
Filtreyi emre geldiğinde anlatsın.
 

Jda

Yeni Üye
Katılım
22 Nis 2021
Mesajlar
8
65 x 25 x 41( 6 mm Cam ) bir akvaryum buldum sanırım daha uygun olacak sanırım. Düşüncelerinizi alabilir miyim ikisi konusunda?


 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
22,989
Fiyat uygun ve önü bombesiz düz dikdörtgen ise 65 cm olanı tercih edin. Akvaryum içi kuru alan kullanacaksınız. Yeterli yükseklik olsun.
 

Jda

Yeni Üye
Katılım
22 Nis 2021
Mesajlar
8
Tamamdır sipariş verdim bakalım ne zaman gelir tabii 😁 bu arada boyut belirlediğimize göre diğer malzemeler için de tavsiye alabilir miyim?
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
22,989
Akvaryumu kargo elemanı gitmeden yanında aç kırık çatlak varsa iade edip tutanak tutturup, gönderin.

Isıtıcıda roxin 100 watt çelik ısıtıcı (cam olan değil) yada tetra ht 100 watt alabilirsiniz.

Standard filtrede hava kabarcığı veren 600-650 lt/h debili bir filtre olacak. Ucunda şelale boru tercih sebebi. Yada şu tip filtreler var.

Sobo wp 1301f ve 1302f var. 1301f 600 lt/h debili uygun. 1302f 800 lt/h bunun boyu 27 cm diye gördüm. Sonuç olarak 30 cm su derinliği lazım. 1301f nin boyu ne bilmiyorum. Ama bu daha bir uyumlu olur gibi hayvanlar daha yavru savrulmaz.

Yine de emreden bir görüş alın.
 

guzelz15

Bronz 2 Üye
Katılım
18 May 2020
Mesajlar
90
Merhaba çelik ısıtıcı hakkında bilgi ararken bu konuyu buldum.Buraya uygun olabileceğini düşündüğüm bir sorum var. Ben bu zamana kadar hep riske atmamak için jbl protemp kullandım. S100-S200-S150 olmak üzere. 2-3 ay önce aldığım s100 ün kablo bağlantısı ve derece ayarı olan kafa kısmının gövdeye tam oturmadığını farkettim. Hatta nasıl yaptıysa kaplumbağa dereceyi kafa kısmı direk yerine oturmuyor gövdeyle arasında boşluk var. Kıssadan hisse tek derdim hayvanı riske atmamak zaten hepsi çok pahalı. Artık bir önemi kalmadı kendime almayıp ona alıyorum.
Asla kırılmayacak veya bir şekilde hayvanı riske sokmayacak bir ısıtıcı var mı?
Protemp tekrar almayı da düşündüm ama alırsam s200 alacağım. Çünkü vantuzlar s100 de sadece 2 tane ve çıkarıyorlar.s150 bulamıyorum.s200 de 3 ayak var. Küçük akvaryuma biraz fazla olacak 200W, bu sorun yaratır mı?
Çelik ısıtıcıların riski dezavantajı nedir kullanıyor musunuz güncel olarak?

Bir de şuan elimde tetra ht 200 var ama küçük akvaryuma takamıyorum hiçbir koruması yok kesin parçalar diye. Eski bir jbl protemp s150 vardı onu kullanıyorum şuan ama çok eski o yüzden biraz ürkütüyor. Gövdenin içinde nedense (önceden de vardı) su damlacıkları var .Nedir bilmiyorum yerine ne alayım bilmiyorum sadece değiştirmem gerek
 
Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
22,989
Protemp kırılmaz hayvanlar üstüne tutunduğunda vantuz camdan aşağı kayıyor o 200 W içinde geçerli. Isıtıcıyı kablo kısmı arka köşeye gelecek şekilde dipten 7-8 cm yukarıdan yatay konumlandırılacak.

Çelikler kırılmaz ama ayaklarını tutunduğunda yakar. Zamanla öğrenirler. Çelikler geç ısınıp geç soğur. Geç soğuduğu için 28 derece üstüne çıkar. Bu sebeple 26-27 dereceye ayarlarız.

Su hacmi oranından düşük olmadığı sürece yüksek watt sorun değildir. Su çabuk ısınır ve ısıtıcı kapanır. Sadece boy uzunluğu akvaryumun boyundan uzun olmamalı.

Kafa kısmı dediğiniz plastikse ısındıkça plastik biraz esneme yapar ama bu ısıtıcının plastikten çıkmasına sebep olmaz. Tabanda yatay duruyor. Üstünden tutunması sorun değil aşağı eğilir ama tabana yakınsa ısınma yada kaşınma amaçlı altına girip yukarı kaldırabilir. Böyle bir durum oluyorsa akvaryumdaki suyun alt yarısını geçmeyecek şekilde yatay olarak yükseltebilirsiniz. Kaşınma amaçlı giriyorsa kök almak gerekiyor.

Eski olmasında sıkıntı şu olur kullanılmadığı sürede bir yerde uzun zaman bırakıldıysa sıcaktan üst tapa kuruyabilir.

Su damlacığı mı beyaz toz gibi mi gördüğünüzde resmini çekip atın bakayım.

Tetraya protempin plastiği uyuyor ise onu takıp kullanabilirsiniz.

Kafa kısmı olayını anlamadım onunda resmini atabilir misiniz?

Olurda ısıtıcıları, çalışıyorken ve sıcakken çıkarırsanız çeliklerde buna dahil sakın suya geri koymayın, hemen fişi takılıysa fişi çekip dışarıda soğumasını bekleyin.

Protempte soğumasını bekleyip, tekrar akvaryuma kurduğunuzda ilk başta çalışmayabilir. Bu emniyet kilidi devreyi kestiği içindir. Fişini çekip yarım saat, bir saat kadar bekleyin ve tekrar çalıştırın. Isıtıcı devreyi açtıktan sonra çalışmaya başlar.
 

guzelz15

Bronz 2 Üye
Katılım
18 May 2020
Mesajlar
90
Kırmızı çizginin yanındaki kısımda damla damla sular var. Yeni aldım şimdi koydum suya s100
Onun da içinde damla damla sular oluştu nedir bu bilgisi olan var mı içinde su olması normal mi?
Kırılanın da fotoğrafını atacağım
D0FE9F2A-CDD0-4132-860E-C3F2972F59E3.jpeg
 

guzelz15

Bronz 2 Üye
Katılım
18 May 2020
Mesajlar
90
yenisinde de aynı sorun oluştu sorun yaratır mı bilmiyorum. İçinde buhar var demek ki soğuk camda sıvılaşıyor
sizlerde de oluyor mu bu
 

Ekli dosyalar

  • InkedWhatsApp Image 2022-01-15 at 21.22.40_LI.jpg
    InkedWhatsApp Image 2022-01-15 at 21.22.40_LI.jpg
    813.2 KB · Görüntüleme: 4

emre_selvitopu

Moderator
Yönetici
Katılım
14 Eyl 2019
Mesajlar
917
Ben 1.5 yıldır Jbl Protemp S300w kullanıyorum ama böyle bir buharlaşmayla karşılaşmadım.

Yarına kadar açık bırakıp eğer buharlaşma geçmezse iade edebilirsiniz. Bazı kullanıcılar bu buharlaşmanın ısıtıcının uzun süre çalışmadığından dolayı kaynaklandığını yazmış.
 

guzelz15

Bronz 2 Üye
Katılım
18 May 2020
Mesajlar
90

burada güzel bir açıklama yapılmış aslında şu şekilde yazmış bir üye;
"Isıtıcı üretilirken içinde hava bırakılıyor, havası alınsa zaten eski tip ampuller gibi olur ısınır kızışır etrafa ışık yaymaya başlamadan teller erir patlar. Hava yararlı, ısıyı rezistansdan cama taşımak için şart ancak havada ne yazık ki su buharı da mevcut. Isıtıcı nemli bir yerde yapılmışsa bu buhar daha da çok oluyor.Eğer akvaryum suyunuz bu dew sıcaklığının altında olursa özellikle de ısıtıcı çalışmıyorken ısıtıcının içindeki havada bulunan su buharı ısıtıcının camlarına asılı kalır. Soğuk havada evdeki camların buharlanması ile aynı mekanizma. Durum buyken sorun yok o su buharı miktarı sabit kalacaktır, ancak su az az da olsa artıyorsa contadan sızıntı var demektir. Çıkartıp cam ve üst kısım arasını silikonlamanız gerekir."
 

emre_selvitopu

Moderator
Yönetici
Katılım
14 Eyl 2019
Mesajlar
917
Evet yazıldığı gibi olabilir. Ben hiç karşılaşmamıştım.

Bir de şuan elimde tetra ht 200 var ama küçük akvaryuma takamıyorum hiçbir koruması yok kesin parçalar diye.

Ben bu ısıtıcıyı kaplumbağam 14cm kabuk boyuna gelene kadar kullanmıştım. Camı dayanıklı, kabuğunu kaşımaya çalıştığında çizilmemişti bile. Eğer kaplumbağanın kabuk boyu 20 nin altındaysa deneme amaçlıda olsa kullanabilirsiniz bir sorun çıkartabileceğini düşünmüyorum.
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
22,989
Emrenin yazdığı yazıdaki arkadaşın anlattığı gibi hava mıdır emin değilim. Bu azot gibi bir gaz da olabilir. Bir noktada gazlar sıvılaşır. Bu korlaşmayı önlediği gibi dik konumlandırmada tapayı nemli tutarak kuruyup açılmasını önlemesi içinde konmuş olabilir. Bilemiyorum.

Ama su girişi olursa bu tellerin zaman içinde oksidasyona uğramasına neden olur. Krom, demir, alüminyum alaşımlı madenden yapıldığı için yeşile çalan kireç gibi bir renk kaplar. Ampulde tungten metali kullanılıyor. Onun için ışık saçma açısından emsal bir örnek olur mu bilemiyorum. Madenleri farklı. Dayanımları farklı.

Arkadaşın yazdığı gibi su girişi olursa su damlaları artar. Bu durumda kullanılması sakıncalı olur.
 
Son düzenleme:

guzelz15

Bronz 2 Üye
Katılım
18 May 2020
Mesajlar
90
Benzeri bir durum yaşayan olursa diye son durumu belirteyim. Isıtıcıda herhangi bir sorun olmadı içinde oluşan su damlacıkları da gitti neyse ki. Anlaşılan suya ilk koyduğumda sıcaklık farkında oluştu.
 
Üst