Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni edindiğim Kaplumbağlar

galcan

Yeni Üye
Merhabalar,
Çocukluk arkadaşımın çok uzun süredir baktığı ve artık belirli sebeplerden ötürü bakamadığı su kaplumbağaları ben aldım. Ben bunları ilk gördüğümde 12 yıl önce falandı. Küçücüklerdi. Şu an oldukça büyükler ve en az 12 yaşında olduklarını söyleyebilirim.
Şimdi ben kaplumbağa bakımı hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Arkadaşım da bilmiyordu ve bilerek bakmadığını söyleyebilirim. Bunlar benim gördüğüm günden beri bu akvaryumda duruyorlar ve bu akvaryumun bunlar için çok çok küçük olduğunu biliyorum. Ben de böyle bir sorumluluğa girdim madem daha iyi bir hayat sağlayayım bu arkadaşlara diyorum. O yüzden bayadır araştırıyorum ve anladığım kadarıyla en az 100-150 litre alacak bir akvaryuma ihtiyacım var. ChatGPTnin dediğine göre 400 litre.
Şimdi benim korkum şu, bu hayvanlar nerdeyse 15 yıldır bu şekilde yaşıyorlar. Ne ısıtıcı ne akvaryum ne başka bir şeyleri yok. Bu arkadaşlar bir dükkanda duruyorlardı ve kışın bu dükkan geceleri buz gibi oluyordu yani bu arkadaşlar çok uzun süre çok soğuk sularda da kaldılar. Ben aldığımda ben de suyun sıcaklığına hiç dikkat etmedim açıkçası. Akvaryumun içinde bulunan su çok az oluyor hep, ben de öyle olmalı diye az su koyuyordum. Kabuklarını biraz geçecek seviyede su koyuyordum.
Bazen bazı canlıların alıştığı habitatı değiştirmek daha büyük problemlere sebep olabiliyor. O yüzden bunların da habitatını değiştirmek konusunda emin olamadım. İçi 100 litre su dolu derin bir akvaryuma koyduğumda üstüne ısıtıcı falan koyduğumda bu hayvanlar için yaşam ortamları tamamen değişmiş olacak. Bunu yapmalı mıyım emin olamadım. Bu yüzden sizlerden tavsiye istiyorum.

Diğer bir sorum da evimde böyle dev bir akvaryumu koyacak çok bir yer yok açıkçası. Burada da gördüğüm kadarıyla tüm akvaryumlar balık akvaryumları gibi ya da özel yaptırılmış akvaryumlar. Bunları temizlemesi vs de çok zor olduğu için şu tarz bir akvaryum almam daha isabetli olur mu? Biliyorum küçük ama şu ankinden çok daha iyi olduğuna eminim. Ya da bu tarz bir akvaryumun daha büyüklerini bulabilir miyim Türkiye'de

Su çok pis biliyorum, bu akvaryumda bir filtre veya devir daim sistemi olmadığından her yem attıktan sonra böyle oluyor. Sürekli temizliyorum, ama bu fotoları çektiğim sırada temiz değildi.

Ekli dosyalar

• 20240620_013218.jpg
    20240620_013218.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 44
  • 20240620_013414.jpg
    20240620_013414.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 44
Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanlar bunda yine iyi yaşamışlar.

Dediğiniz tank, ancak 6 cm kabuk boyuna kadar iş görecek bir akvaryum. Dolayısıyla olmaz.

Sularını düzenli olarak emsal sıcaklıkta su ile değişin. İdrara bağlı amonyak hayvanları zehirler.

Bu hayvanlar balık gibi yüzer.

Hayvanların kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

15 senede minimum 25 cm üstü bir boyda olmalıydılar. Yine de uygun bir sisteme geçtiklerinde boy atacaklardır.

Kullandığınız yemler ne marka?

Mümkünse kuru yerde başları dışarıda iken önden ve tepeden komple resimlerini çekip atın.

Önünüzde iyi bir maliyet olacak. Burada sahiplendirme ana başlığında sahiplendirebilirsiniz.

Cevap için teşekkürler. Kaplumbağların daha net birer fotoğrafını çektim. Ne yazık ki cetvel gibi bir şey bulamadığımdan ölçemedim.
Ne kadar bir maliyetten söz ediyoruz ortalama?

Ekli dosyalar

• 20240620_140112.jpg
    20240620_140112.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 31
  • 20240620_135739.jpg
    20240620_135739.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 35
  • 20240620_135745.jpg
    20240620_135745.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 35
  • 20240620_135754.jpg
    20240620_135754.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 34
  • 20240620_135755.jpg
    20240620_135755.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 33
  • 20240620_135758.jpg
    20240620_135758.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 35
Hayvanlar 15 yıl boyunca bu fanusta mı yaşadı? Akvaryuma geçin. minimum 30 olacak , 50,60,70,100Litre Akvaryum olmalı. Bu gidişle fanusta kas ve kemik yapısı iyice bozulacak. Akvaryumda kuru alan ve geniş yüzme alanı olmalı. Hayvanların kabuğu ışık görmeli. Akkor ampul kullanacaksınız. Ayrıca besine ihtiyaçları var Tropical biorept W yemini alın. Fanusta beslemeniz hayvanlar için daha kötü olacak.

Hayvanların göz ve kulakları sağlam. Tahminen 8 cm civarı gibi duruyor.

Tropical biorept W, dajana gammarus sticks yemleri alın. Önce atakanpetshop.com 'a bakın sonra akakçe ve cimri.com üzerinden bakın.

80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum makul. Buna su ısıtıcı ısıtma lambası kuru alan filtre derken 3000 lira civarı tutar.

Ömürlük özel yaptırılır. 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum olacak. Buna dış filtre de alınacak. Bunun da 20.000 liraya kadar yolu var.

Hayvanların göz ve kulakları sağlam. Tahminen 8 cm civarı gibi duruyor.

Tropical biorept W, dajana gammarus sticks yemleri alın. Önce atakanpetshop.com 'a bakın sonra akakçe ve cimri.com üzerinden bakın.

80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum makul. Buna su ısıtıcı ısıtma lambası kuru alan filtre derken 3000 lira civarı tutar.

Ömürlük özel yaptırılır. 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum olacak. Buna dış filtre de alınacak. Bunun da 20.000 liraya kadar yolu var.
Hocam bu kadar masrafa gerek varmı. En azından 50 litre akvaryum bile bu fanustan iyidir.

Olmaz 50 litre az. Seneyi bile çıkarmaz boşa masraf yaptığıyla kalır.

Olmaz 50 litre az. Seneyi bile çıkarmaz boşa masraf yaptığıyla kalır.
Birçok kişi bu kadar masrafı yapamaz. Amaç kaplumabağalara doğru bir ortam sağlamaksa mümkün olan en iyi yuva yapılmalı. 30 40 litre minimum olacak şekilde. Fanus yada ölüm kabından iyidir. Ve daha çok insan kaplumbağasını fanustan kurtarmış olur.

Merhaba bir sorum olacak benim minik kaplumbağam Şuan 100 litre akvaryumda UVb,filtre,ısıtıcı lamba,su ısıtıcısı falan her şey var.Yeni akvaryum alacağım 120x50x57 uygun mudur? Bir adet kaplumbağam var.Yoksa daha ömürlük olsun diye daha büyük mü almalıyım.25 santim olunca da yeter mi bu boyutlar?

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanın şu an kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Hiç ölçmedim sadece kabuk boyu ölçülüyor demişlerdi bana hemen ölçüp yazarım size

Ömürlük olarak 100*50* 60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum makul. Daha büyük her zaman daha iyidir, yalnız bu daha güçlü ekipmanlar gerektirdiğinden maliyeti yükseltir.

Büyümesi normal sınırlara yakın. 1 senede 8-9,5 cm arası olurlar.

Uvb ampulü en çok çıktığı saatte 1 saat kadar yakmanız yeterli.

Ömürlük olarak 100*50* 60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum makul. Daha büyük her zaman daha iyidir, yalnız bu daha güçlü ekipmanlar gerektirdiğinden maliyeti yükseltir.

Yem markaları sera raffy p,sera reptil carnivor,tropical gammarus,tropical reptil carnivore soft formülü onun haricinde yeni sipariş ettim bire kaç güne gelecek 2 yem daha var onlar da. Sera mineral ve tetra reptomin onları da kullanmaya başlayacağım UVb lambayı ise Aliexpress ten getirtiyorum

UVb lamba ile ısıtıcı lambayı aynı anda açıyorum ve 4 saat açık kalıyor bazen bu süre uzuyor

UVb lamba ile ısıtıcı lambayı aynı anda açıyorum ve 4 saat açık kalıyor bazen bu süre uzuyor
Ben hayvanı aldığımda ihtiyaçları tamdı sadece diğer marka yemler ben alacağım zaman tükenmişti sitelerde o yüzden 2 aya falan tamamlayabildim yemini belki de o yüzden gelişimi 2 mm daha azdır

So

Sorun Olmaz değilim çok küçük kalmadı tahminimce yabancı bir siteden baktığımda kırmızı yanaklılar ilk yıl 6-8 cm arası olurlar diyordu

Uvb 1 saat ısıtma lambası 12 saat yanacak.

Biz kış uykusuna yatıracak koşulları sağlayamadığımız için boyları büyük oluyor.

Yemleriniz fazla. Sera carnivorun göbeğindeki yem ile sera mineral yem aynı. Carnivorda az oranda olduğu için haftada iki öğün veriyoruz. Sera mineral ise haftada bir öğün. Eğer skt ileri tarihli ise minerali açmayın. Buzdolabında saklayın. Carnivor bitince açarsınız. Bir de RaffyP içinde belli oranda var fazla gelmesin.

Gammarus bitince tekrar almayın artık ufak gelir. Tropical reptiles carnivore yeterli. Bunda cırcırböceğinin arka uzun bacaklarını koparın ağzına batmasın.

Hayvan 8 cm kabuk boyuna gelmiş artık günde bir öğüne düşeceksiniz. RaffyP stick ölçüsüyle 10-12 adet vereceksiniz diğerlerini bu orana göre ayarlayın. Yalnız gammarusta 1 stick 2 gammarusa denktir. Bunu 20 adet verin.

Program şöyle olacak
Pazartesi sera raffy P
Salı tetra reptomin
Çarşamba tropical gammarus
Perşembe sera RaffyP
Cuma sera carnivor
Cumartesi tropical reptiles carnivore
Pazar tetra reptomin

Geri