Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni kaplumbağa aldım ama mantarmı ?

KillerPrince

SKF Delisi 5. Seviye
Selam arkadaşlar bugün yeni kaplumbağa aldım gittiğim yerde ısıtıcı ve filtreli baktığını gördüm ama kapluşların kabuk boyları parmağımın ucu kadar kafaları 2 yeme denk geliyor 1 tanede 5-6 cm lik vardı ama o kuru alanda gözü kapalı yatıyordu bende sordum bunlar neden küçük diye öyle geldi bu sefer dedi bende dedim büyükler gelirmi gelmez artık dedi bende 1 tane seçtim ama öyle kabuğuna filan bakamadım akvaryumun önünde eşyalar vardı gözümle seçtim hareketli aldım sonra yolda giderken kabuğunda beyaz küçük küçük çizgiler gördüm baktım mantarmı diye elimle kazıdım yok eve geldim yine kazıdım yok çıkmıyor pamuksuda değil düz kabuk deseni sanki hiçbir kalıp gibi birşey yok kabuğu fırçaladım yine geçmedi acaba bu nedir ? benim 5 cm kapluşun yanina koydum kokladı kokladı gitti suya girdi küçük hala onu görünce kokluyor ama ısırmadı hiç küçük akvaryumun kumunu yemeye çalıştı tat gelmeyince tükürdü sonra yem verdim yemedi ama kumu yemeye çalıştı hasta olsa neden kumu yemeye çalışşın alışamadığından olabilir diye düşünüyorum ?

Cvp: Yeni kaplumbağa aldım ama mantarmı ?

Tabi bence de alışamadığı içindir.Mantar konusunda hemen endişelenmeye gerek yok ipliksi bir dokusu var mı,yoksa iz gibi mi duruyor?

kabuğunun diğer tarafıyla aynı yapıda hiçbir değişiklik yok.

Yani iz.. Muhtemelen mantar falan değil,basit bir izdir.Fotoğraf koyma imkanın var mı pekii?

1 iz değilki 4 5 tane bana kalsiyum eksikliği gibi geldi öyle sanıyorum Bu benim çektiğim fotoğraf değil internetten buldum cep telefonu ile çekeceğimden hiçbirşey göremessiniz
mailto:/img838/4076/15122010415.jpg

hmm.. anladım kalsiyum eksikliği olabilir.Ama kalitesiz ve tek yönlü beslenme de bu soruna yol açıyor,yani iyi ve düzenli beslersen izler silinebilir. Tabi sorun bundan kaynaklıysa...

Yem yesinde :) sera raffy p sera raffy ı sera raffy mineral biyo tortvit vitamin devit 3 var :) geçer inşallah bu izler kabuk değiştirincemi gidecek ? bu arada kaplumbağamın kabuk boyu tam 1tl büyüklüğünde çok küçük yani.

Öyle kaplumbağalar oluyor buradaki kaplumbağalar neredeyse 1tl'den küçük :( Alışınca yer zaten,lekelerin geçmesi içinde kabuk değiştirmesi şart değil kendiliğinden rengi düzelebilir,ama genelde bu lekeler kabuk değişimiyle gidiyor :)

Teşekkür ederim :) büyük kaplumbağam anlaştı su içindeyken ona otaklanıp peşinden koşardı şimdi bıraktı ilgilenmiyor :) bu kadar küçük kapluşların satılması sanırım çocuklara hediye alınca daha şirin gözükmesi için yumurtadan çıktığı gün gönderiyorlar sanırım artık sadece küçükler gelecekmiş çanakkalede durum böyle önceden hep 4 cm civarı satılırdı.

Evet burada da öyle pet shopcular anlaştı sanırım :) 1tl yukarısı kaplumbağa satılmıyor,aradım ama yok..

Geri