Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni kaplumbağa aldım

Kaplumbağa06

Yeni Üye
Kaplumbağamı ölüm fanusunda besliyorum 1 haftaya kadar alcam bugün aldım kaplumbağayı içine ne almam lazım akvaryumum nasıl beslemeliyim içine alcaklarımım fiyatı nedir yardımlarınız için teşekkürler

Cvp: Yeni kaplumbağa aldım

ısıtıcı,filtre,lamba,silis kumu ve kuru alan yapmalısın,ipek bitki

alacağın akvaryumun boyutuna göre değişir fiyatları..

bu konuda bakımı ve gerekli olan malzemeler var.
mailto:/forum/konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu-10252.html

akvaryumu mümkün olduğunca büyük al. 100 litre gibi. akvaryumu aldıktan sonra uygun olan ekipmanları yazarız. akvaryum ölçüsü belli olsun önce kampanyalı olup yanında filtre ve ısıtıcı verilenlerden alma sakın onlar kalitesizdir. fiyata gelirsek değişkenlik gösterir. kalitesine bağlıdır.

akvaryumu alana kadar hayvanın soğuktan etkilenmemesine dikkat et. kalorifere yan kısmından birkaç cm mesafede dursun sakın üstüne koyma. cereyanda kalmasın. yavru hayvanlar hastalığa çok çabuk yakalanırlar.

foruma hoş geldin.

cem' Alıntı:
bu konuda bakımı ve gerekli olan malzemeler var.
mailto:/forum/konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu-10252.html

akvaryumu mümkün olduğunca büyük al. 100 litre gibi. akvaryumu aldıktan sonra uygun olan ekipmanları yazarız. akvaryum ölçüsü belli olsun önce kampanyalı olup yanında filtre ve ısıtıcı verilenlerden alma sakın onlar kalitesizdir. fiyata gelirsek değişkenlik gösterir. kalitesine bağlıdır.

akvaryumu alana kadar hayvanın soğuktan etkilenmemesine dikkat et. kalorifere yan kısmından birkaç cm mesafede dursun sakın üstüne koyma. cereyanda kalmasın. yavru hayvanlar hastalığa çok çabuk yakalanırlar.

foruma hoş geldin.

teşekkür ederim abi zaten kaliofere yakın 10 lt akvaryum alcam 1tane var verdikleri havuzdada yuzemıyorlar zaten resmini yarın atarım abey

alacağın akvaryum 50-100 lt arası olsun ona göre de ekipman alacaksın. bu hayvanlar cinsiyetine göre 25-30 cm büyür. ölüm kabına bakıp sığ suda yaşıyor diye düşünme 10 lt'lik akvaryumun bundan farkı yoktur.balık gibi su içinde dolanır. bu dediğim akvaryum limitleri dahi ara geçişli akvaryumdur. sağlıklı olup güzel ortamda bakıldığında boyları 1 senede 10 cm kabuk boyuna yaklaşır. uzun süre kullanması açısından alabileceğin en büyük akvaryumu al. ki yanındaki alacağın ekipmanlar ömürlüğe geçişte çöp olmasın. normal balık akvaryumu için gereken malzemeler dışında ek olarak kuru alan ve kuru alanı ısıtma lambası alacaksın.

Bu iş bu kadar kolay değilmiş insanların dediği gibi ne sesi var ne soluğu bakımı kolay deniyor toplum içinde ama gerçekten öyle değilmiş

detaylara inince bakımı balıktan daha zor ve masraflı. bu anlattıklarım işin başlangıcı. başta petshopların bilgisi yok. zaten onlar için kazanç sağlanan mal. hayvanların %80 gibi bir bölümü bakımı bilinmediği için ölüyor.

Ben petshopa akvaryum aldigimda ve kaplumbaga icin dedigimde bogulur olmaz demisti o kadar kör cahiller anlatmaya calistim 1 saat gir bak internete oku dedim sizin yuzunuzden hayvanlarin neler cektigini gor dedim ne sattiginizdan haberiniz yok diyip ciktim ama neye yaradi bilmiyorum

bu petshoplardan edinilen bilgiler yüzünden az hayvan ölmedi. burada birine denk geldim. adam arada kaplumbağayı çimene koyun gezsin demiş. bu da atmış hayvanları çimene eylül ekim civarlarıydı. hayvanda ölüm kabında haliyle. daha neler var böyle.

Bende lise yillarinda bir kaplumbagayi bu sebepten oldurdum o kucuk kaplarda bakiyordum ve istahsizlik olup petshopa goturdugumde adam kis uykusuna yatcak ondan yem yemiyor kuma gom dedi bende haliyle bilmiyorum ve gomdum hayvana 10 gun sonra meraktan bakmistim kurumustu resmen cok aglamistim ama neye yarar...
Birde o kapta o kadar hareketsizler ki akvaryumdayken izlemeye doyamiyorum ya yasam alaninda gibi mutlu hayvan hic huzursuzlugu yok donuk degil

hayvanlara ne sunarsan hayatta kalmak için ona göre çaba gösteriyor. daha iyi ortama giren hayvan daha hareketli oluyor. bu da bir nevi onların mutlu olduğunun göstergesi. kaplumbağaların her daim rahatça yüzebileceği ortam olmalı. bu akvaryumda dahi olsa onlar için en büyük özgürlük.

benim bakımsızlıktan bitmiş aldığım son ikisi akvaryuma ilk koyduğumda nerdeyse 2 saat hiç durmadan yüzmüşlerdi. yorulmadılar. aşağı yukarı; sağa sola. gerçi aşağı yukarı gidip gelmeleri daha önce derin su görmedikleri için boğulma hissiyatıyla yaptıkları hareketti.

Ben anliyorum huzursuz mu mutlu mu hareketleri anlatiyor bunu benimki o kadar guzel suda yuzuyor ki herseyin farkinda her seyin kiymetini biliyor bazen kucuk kaba koydugumda cildiriyor tirmanip atacak kendini neredeyse akvaryumda hic oyle girisimleri yok ona yasam vermek cok guzel...
Hepimiz bir nevi onlarin kurtaricisiyiz yasama sanslari olmayan cografyada onlara yasam sunuyoruz...

Kesinlikle son yoruma katiliyorum, birseyler anlatmanin konusmaktan ibaret olmadigini gosteriyorlar. Yahu kor cahil, bir laf vardi en tehlikeli insan bilmeyipte bildigini sanandir tarzi diye buda o bari sus otur oda bir can.

Aynen alisarp hayvanlar bu kor cahiller yuzunden neler cekiyorlar herkes akvaryunda ksplumbagayi gorunce aaa ne gerek var bende baktim kucuk kaptaydi 2 yil yasadi diyince cildiriyorum sence bu hayvanin omru 2 yil mi dedigimde susup kaliyorlar 25 yil yasiyor bu hayvan diyorum artik anlatmaktan yoruldum

hayvan küçük diye alıyor bir çoğu halbuki boyu 25-30 cm'lere geliyor. bunu ve ömrünü bilseler almazlar.

aynen cem abi küçükken çok tatlı deyip alıyorlar büyüğüncede aman çokda çirkin bişi oldu bu deyip sokağa atıyorlar..

Gercekten duvara konusurmus gibi hissettigim icin en fazla konusmaktan kactigim konu bu laf bir yerde kaplumbagalara gelse susarim, yada benim akvaryumlarin sansa konusu acilsa balik mi derler he he der gecistirir.

ama işte aslında öyle yapmamak lazım bilinçlenmeyi sağlamak lazım...
ben buradan çok alakasız bir yere üyeyim orda bile konu açıp durumu izah etti besleyeniniz veya çevrenizde besleyen birileri varsa lütfen onların şartlarını iyileştirin onları 2 yıllık esaret kaplarında yaşatmayın diye...
2 kişinin dikkatini çekti bu durum ve baya ilgilendiler

insanlara laf anlatmak bazen deveye hendek atlatmak daha kolay oluyor olan o gariban hayvanlara oluyor..

Geri