Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni kaplumbağa

Arasdeniz

Yeni Üye
Merhaba, geçtiğimiz günlerde kırmızı yanaklı su kaplumbağası sahiplendim. İlk iki gün yemek yemedi ancak şu an yiyor. Onun için ufak bir akvaryumda hazırladım ancak ısısı, güneşlenecek alanı, filtresi ve ışığı var. Ancak kabuğu yumuşamaya başladı. Kabuk sertleştirici aldım, daha önce kullanan var mı? Veya uygulamam gereken başka bir şey varsa bilgi verebilir misiniz?

Merhaba, yavru ise kabugu yetişkilere göre daha yumusak olabilir.

Foruma hoşgeldiniz.

Yavru hayvanların kabukları esnek yapıda olur. Ön kısmı arka kadar ince ve yumuşak değilse normaldir.

Kabuk sertleştiriciyi geri iade edin o bir işe yaramıyor bir de zararı var. Açtıysanız çöpe atın.

Hayvanın önden başı dışarıda iken ve tepeden komple kuru yerde resmini çekip atın.

Isıtma lambası ısı veren tip ampul mü? Kaç watt? Halojen mi klasik akkor ampul mü?

Bir de akvaryumun genel resmini atın.

Foruma hoşgeldiniz.

Yavru hayvanların kabukları esnek yapıda olur. Ön kısmı arka kadar ince ve yumuşak değilse normaldir.

Kabuk sertleştiriciyi geri iade edin o bir işe yaramıyor bir de zararı var. Açtıysanız çöpe atın.

Hayvanın önden başı dışarıda iken ve tepeden komple kuru yerde resmini çekip atın.

Isıtma lambası ısı veren tip ampul mü? Kaç watt? Halojen mi klasik akkor ampul mü?

Merhaba, lambası normal klasik ısıtan lambalardan, sanırım 25 watt, sertleştirici henüz elime ulaşmadı daha,kabuğunun arka kuyruk kısmı yumuşak durumda baş kısmı daha sert, sürekli olarak ısıtıcısının altına giriyor

Ekli dosyalar

• 17050720660302704186933540827121.jpg
    8.1 MB · Görüntüleme: 16
  • 17050720928737288965003012800242.jpg
    8.3 MB · Görüntüleme: 9
  • 17050721132425571698334300533384.jpg
    8.5 MB · Görüntüleme: 7
  • 17050721306937627625250311086518.jpg
    7.7 MB · Görüntüleme: 7
  • 17050721717024020140414420380938.jpg
    8.1 MB · Görüntüleme: 11
  • 17050721913245524550443055898358.jpg
    8 MB · Görüntüleme: 10
Resimleri attım, ilk defa kaplumbağa bakacağım çok deneyimsizim, yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim

Foruma hoşgeldiniz.

Cem bey yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim aşağıya fotoğrafları bıraktım, ilk defa kaplumbağa bakıyorum ve bilgim çok az

Merhaba, bebek oldugu için yetişkinlere kıyasla sıcaga daha cok ihtiyac duyar, derecesini 30 a cıkarabilirsiniz ben bunları yabancı kaynaklarda okudum ama buradaki arkadasların baska fikirleri olabilir. Yemlerini düzenli yiyorsa bence korkulacak birsey yoktur.

Hayvanın kabuğunda bir sorun gözükmüyor. Göz ve kulakları da sağlam.

Tabandaki taşların hepsini çıkarın.

Kuru alan o beyaz taşların olduğu yer mi?

Filtreyi de çıkarın alan dar su az, bir işlevi olmaz. Bir de yer kaplıyor. Haftada iki defa emsal sıcaklıkta su ile yenileyin. Ama önce su ısıtıcının fişini çekip soğumasını bekleyin sıcakken hava ile temas ederse patlar.

Sertleştiriciyi geldiği gibi gönderin o zaman. Bir işlem yapmaya gerek yok. Yemlerden gerekli ihtiyacını karşılar.

Su 28 derecede sabit olsun. Dış ortam ile ısı farkı çok olmasın. Yavru kaplumbağalar yetişkinler gibi yağ bağlamadıkları ve bünyeleri güçlü olmadığı için akciğer enfeksiyonuna kolay yakalanırlar.

Su aşırı sıcak olursa her kuru alana çıktığında soğuğu yer. Bu aynı bizim sıcak banyodan çıktığımızda hissettiğimiz soğukluğa benzer. Hayvanların geneli sudan lamba altına giderken soğuğu yiyip hastalığa yakalanıyor. 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakıyoruz. Sonrasında hayvanlar yağ bağlayıp vücudunu verimli kullanmayı öğreniyorlar.

Lambayı da ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde ayarlayın. Watt düşük lamba yukarıda.

Filtreyi de çıkarın alan dar su az, bir işlevi olmaz. Bir de yer kaplıyor. Haftada iki defa emsal sıcaklıkta su ile yenileyin. Ama önce su ısıtıcının fişini çekip soğumasını bekleyin sıcakken hava ile temas ederse patlar.

Sertleştiriciyi geldiği gibi gönderin o zaman. Bir işlem yapmaya gerek yok. Yemlerden gerekli ihtiyacını karşılar.

Su 28 derecede sabit olsun. Dış ortam ile ısı farkı çok olmasın. Yavru kaplumbağalar yetişkinler gibi yağ bağlamadıkları ve bünyeleri güçlü olmadığı için akciğer enfeksiyonuna kolay yakalanırlar.

Su aşırı sıcak olursa her kuru alana çıktığında soğuğu yer. Bu aynı bizim sıcak banyodan çıktığımızda hissettiğimiz soğukluğa benzer. Hayvanların geneli sudan lamba altına giderken soğuğu yiyip hastalığa yakalanıyor. 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakıyoruz. Sonrasında hayvanlar yağ bağlayıp vücudunu verimli kullanmayı öğreniyorlar.

Lambayı da ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde ayarlayın. Watt düşük lamba yukarıda.
Burada bebek resler için daha sıcak su gerektiği yazıyor

Ayrıca durgun su canlılar için zararlıdır, bence daha büyük bir akvaryum almalı ve filtresini de eklemeli

Yazdığımı okumamışsın. Dış ortam ile ısı farkı çok olmamalı. Bu dengeyi de korumak gerek. Su ne kadar çok sıcak olursa hayvan sudan her çıktığında o oranda üşür. 28 normal derece. Yetişkinlerde kışın 26 dereceye düşürüyoruz ama ben onlarında 28 sabitte olmasını daha iyi görüyorum.

Ayrıca lamba ile su arasında da ayarda 4 derece fark olmalı.

30 derece üstü suya antibiyotik damlatma tedavisi sırasında hayvanın tamamen su içinde kalması kaydı ile geçerli ki buda antibiyotiğin aktivasyonu için gerekli. Velakin bu tip tedavi verimli olmuyor hem uzun sürüyor hemde hayvana eziyet veriyor,strese sokuyor.

Burada bebek resler için daha sıcak su gerektiği yazıyor

Berna idi değil mi isim yanlış hatırlamıyorum. Berna okuyup araştırmayı seviyorsun. Sana tavsiyem austin's turtle page sitesini incelemen bu site yılların sitesi farklı türden kaplumbağalara varana kadar detaylı bilgi ve araştırmaları var. Bu bilgilerini pekiştirir. Sadece bizim ülkeye has olanları okusan yeterli. İşin içinden çıkamazsın yoksa. Ben zamanında bu siteyle başlamıştım. Bir dönem forumuna da üyeydim. Bizimki gibi basit değil. Bir sürü farklı tür, yem desen bir ton hiç duymadığım. Ekipman çeşitliliği... Oku incele yaz oku incele yaz, en sonunda kafa bırakmadı bıraktım.

Arada başka ülkelerden farklı tür kaplumbağaları olan arkadaşlar yazıyor. Bilmediğim yada unuttuklarım için oraya bakıyorum yine. Genel itibariyle tüm kaplumbağalar benzer olsalarda farklı gereksinimleri var.

Mesela amerikada akvaryumlar galon hesabı biz litre olarak düşük tutuyoruz. Ona uyarlasak ne milletin almaya gücü yeter ne de eve sığdırabilirsin. Bizde paranın değeri yok. Ben ev içi 50.000 dolara kaplumbağa için akvaryum yaptıranı bile gördüm. Ama en hoşuma giden avatar mizansenli akvaryumdu. Japon biriydi sanırım. Kayaları kalın tellerle su ortasında havada tutturmuştu. Ondan sonra dekorların suda yüzen yapaylarını ürettiler.

Geri