Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni su kaplumbağam

Hakan0zmen

Bronz 3 Üye
Merhabalar, dün su kaplumbağası edindim. Fakat türü hakkında bilgim yok. Yardımcı olur musunuz? Ayrıca akvaryumu doldurdum fakat yaklaşık 12 saat oldu ve su hala çok bulanık. Nasıl temizleyebilirim.
F21AB5A7-5D8A-4D7C-9A3E-26C3CFCC9EDA.jpeg

Foruma hoşgeldiniz.

Kaplumbağa cumberland slider. Uzun zamandır görmemiştim. Üstbağa gensel kusurlu bu değişik bir desen şekli vermiş.

Reslerle aynı şartlarda yaşar.

Akvaryumda kum mu var resmini çekip atabilir misiniz?

Ekipmanlarınız var mı? Isıtma lambası, kuru alan, su ısıtıcı ve filtre?

Cevabınız için teşekkür ederim. Hlandada yaşıyorum. Kurulanma alanı sipariş ettim Salı günü gelecek o gelene kadar saklama kabı kullanmak istedim. Fakat bebek olduğu için sanırım pek kullanmıyor. Ayrıca termometre sipariş ettim su ısısını kontrol altında tutmak için.
image.jpg

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 23
  • image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 24
  • image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 24
Merhabalar,

Burnu dışarıda gövdesi su içinde durabileceği yüzeye yakın bir tünek koyun hayvan yorulduğu zaman tutunsun oraya.

Yem uygun ama yanına herhangi bir markanın gammarusunu da alın birlikte kullanın.

Akvaryum kaç litre bu arada?

Bu şekilde filtreye tutunuyor. Akvaryum 80x40x45 boyutlarında kaç litre olduğunu tam bilmiyorum acemiyim 😅
IMG_3431.jpeg

Kuru alan üstüne çıktığında ayakları da dahil tam kuru yerde olmalı. Bu kuru alan konusunu inceleyin.

Lamba içinde bu konuya bakın. Isı 32 derece olacak. Hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üzerine cam derece yatırın. Tam yarım saat sonra 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlayın.

Yem olarak bir de gammarus alın. Tetra yada sera raffy I gammarus olur. 6 cm kabuk boyu sonrası ek yemler alırız.

Orada kuru alan alternatifleri bulma şansınız yüksek. Ölçüsüne bakarak turtle pier alabilirsiniz. Medium yada large hangisinin eni boyu uygunsa. Ek ayaklarla 30 cm mesafeye kadar yükseltilebiliyor.

Su ısıtıcı tam batabiliyor mu? Biraz tarihi eser gibi duruyor. Şu aşamada o kadar su için yeterli. Yada tetra ht 100 watt da alabilirsiniz. Ama ömürlük akvaryuma geçtiğinizde tekrar masraf olmaması için jbl protemp 200 watt da alabilirsiniz. Bunun plastik koruması olduğu için yetişkinler kabuğunu vurup kıramaz.

Her türlü ekipmanı almadan önce resmini çekip atın uygunluğuna bakalım. Yada netten alacaksanız linkini.

Su isiticisi cok eski evet. Akvaryumu aldigim kisi hediye etti. Bununla bir sure idare edip yenisini almayi dusunuyorum. Isiticiyi tamamen suyun icine birakirsam sorun olur mu?

Siteyi açamıyorum. Bulmaca gibi birşeyler soruyor.

Isıtıcıyı sahibine sorun. Ama eski olduğuna göre üst tapası sertleşmiş olabilir.

* Image 2024-02-04 at 22.08.56.jpeg

Urun bu hocam. 2 adet siparis ettim yan yana olacak sekilde yerlestirmeyi dusunuyorum

Ayrica tahmini olarak 3-4 aylik kendisi buyuk akvaryumda uyumasinda sorun olur mu? Nefes acisindan.

Akvaryumun büyüklüğü sorun değil. Yeterki tutunacağı bir tüneği olsun. Yoksa alandan uzak diğer köşeye gitmek istemez.

Bu kuru alanlar hayvan büyüyüp ağırlaştığında kullanılamaz. 1 tane yeterli olur. En fazla bir sene olur olmaz.

Son düzenleme:
Hocam, kaplumbaganinda boynuna ve kuyruk çevresine kabuk soyulmasi gibi pislik yapışmış. Temizlik için diş fırçası kullanmam uygun olur mu?

Onlar eski derilerdir. Ele geleni alın. Fırçalamayın derisini tahriş eder, gözüne zarar verirsiniz. Kalanı kendi atar. Hayvan büyüdükçe deri değişimi olur.

Yüksek oran A vitamini yüklemesi ve uvb ışınımına maruz kalmada deri değişimini artıran durumlar.

Geri