Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Su Kaplumbağası Sahiplendim

Drajofa

Yeni Üye
Merhabalar,

Birkaç gün önce 3 tane su kaplumbağası sahiplendim. Eski sahibi onlara bakamıyormus. Ufak plastik bir kapta verdi. Onlar için akvaryum sipariş ettim ısıtıcı, iç filtre ve sıcaklık için aydınlatma sipariş ettim. Evde kuyu suyu kullanıyoruz ancak araştırdığım kadarıyla Sera Aquatan suyu daha demiz hala getirdiği için ondan da sipariş ettim. Akvaryumun tabanı için silis kumu ve karada kuru olanları olması içinde bir platform aldım. Ancak bu hayvanların besleme şekilleir ve vitaminleri kabul sertlikleri ve kabuk bakımları için bilgim yok. Bana bu hayvanların bakımları ve beslenmeleri sağlıkları için bilgiler verirseniz sevinirim. Kaplumbağaların kabuk boyutları 5 santim civarı. Yardımcı olan herkes için şimdiden teşekkürler.

Foruma hoşgeldiniz.

Kuyu sularında sıkıntı şudur. Parazit olabilir. Bunları yok etmek için arıtma sisteminde uvc içeren yani ultraviole filtre kullanırız. Su bundan geçtiğinde içindeki tüm canlıları öldürür. Çeşme suyu bir tık daha iyidir ama yosunlanma ihtimali vardır.

Sera aquatan, ağır metalleri ayrıştırmada kullanılan su düzenleyicidir. Böyle bir durum yoksa gerek yoktur.

Bunun yerine metilen mavisi alın. Paraziti öldürmese de bakteriyel oluşumları yok eder. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur. Su litresine göre damlayı belirleriz. Siz litresini yazarsınız.

Akvaryumun ölçüsü nedir?

Silis kumda vitasand pro78 marka sarı silis kum uygun. Sterilize edilmiş ve çapı istenilen boyutta sadece tozu yıkanacak.

Hayvanların kabuk boyunu net ölçerseniz iyi olur. Baştan kuyruğa kabuk boyu. Yemleri ona göre yazayım.

Netten daha taze ve ucuza alırsınız. Atakan Petshop ve juenpet market alışveriş yaptığımız siteler arasında. Alışveriş siteleri üzerinden de alabilirsiniz. Alışveriş sonrası beğenmezseniz paranızı tutuyorlar. Geri alırsınız.

Gammarus alın. Bu her markada emsal yine de kalitesi düşük markalara yönelmeyin. Sera, jbl, tropical, prodac ve tetra kaliteli yemler. Dajana ve ahm yemleri de bu kategoriye sokabiliriz. Yalnız jbl gammarus almayın içinde pul yem var hayvanlar pek yemiyor ve suyu kirletiyor.

Stick için boylarını öğrenmem lazım.

Yem düzenini oturtana kadar haşlanmış yumurta akı verin. Birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası verin. Bu dönem sebze yemezler.

Kabuklarının ön kısımları arka kısım kadar ince ve esnek değilse kemik erimesi sorunu yoktur. Yemden gerekli ihtiyaçlarını alırlar.

İştahsızlık, halsizlik halleri mevcut mu?

Hayvanların kuru yerde önden baş dışarıda iken ve tepeden komple ve kurunca akvaryumun resimlerini atın.

Hoşbuldum
Kuyu suyundan çıkan su filtrelenerek evin şebekesine bağlanıyor. Sera aquatan a ihtiyacım yok anladıgım kadarıyla. Akvaryum elime ulaşmadı ama ölçüleri 40x40x30 yarısına kadar su koymayı düşünüyorum buda 24 litre civarında yapıyor. İlerde bu akvaryumun küçük geleceğini biliyorum ancak bir süre idare etmesi için aldım.
Contra-ichthyo mavi etilen alayım ozaman kaç damla dökmem gerektiğini söylersiniz.
Kabuk boyutlarını akşam eve döndüğümde ölçüp size yazacağım.
Akvaryumda iç filtre bulunacak ne sıklıkla su değiştirmemi önerirsiniz. Su değişimi sırasında tamamen mi suyu boşaltmalıyım biraz azaltıp ekleme yapmam uygun olur mu.
Bir yumuşaklık yok kabuklarında.
Ahm stick yem aldım. Henüz Gammarus almadım. Ne sıklıkla ne kadar vermem gerektiğini pek bilmiyorum yakın zamanda Gammarus da alıcam.
Henüz akvaryumları elime ulaşmadı. Kaplumbağalar 2 gündür bendeler. Kurulumu yaptıktan sonra fotoğraflarını size yollarım.
Dün çektiğim fotoğraftan boyutları bu şekilde.
Salı günü iştahları iyiydi et yediler ama stick yemlerini yemediler. Dün verdiğim etleri de stickleride yemediler. Enerjileri yerinde çok hareketliler.

Ekli dosyalar

• * Image 2023-11-23 at 11.48.23.jpeg
    * Image 2023-11-23 at 11.48.23.jpeg
    55.8 KB · Görüntüleme: 10
Keşke daha büyük akvaryum alsaydınız. Bir de düz dikdörtgen olmalı. Sağlıklı gelişim için bolca yüzmeliler. Bu da boyca uzun akvaryumda olur. Birkaç aya kalmaz yenilemeniz gerekecek. Ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider.

24 litre su olacak ise su değişim sonrası ve su sararmaya başladığı anda yada kir arttığında temizleriz. O an vaktiniz olmadığında 1 damla damlatın. Metileni balıklardaki gibi fazla kullanmıyoruz. Bu idrara bağlı amonyak zehirlenmesine karşı da endikedir. Yine de kirli suyu çok bekletmeyin.

8 cm kabuk boyuna kadar sabah akşam iki kez sonrasında günde bir öğün veriyoruz. Stick yemi sabah gammarusu akşamları verin. 6 cm kabuk boyu sonrası dajana gammarus sticks ek olarak tropical biorept W yada tropical biorept supreme young yemi alın.

Günlük kafa hacmi öğün başı yarısı kadar vereceksiniz tam göz kararı ayarlayamazsanız yarım yada bir fazla verebilirsiniz. 1 stick 2 gammarusa denktir.

Sistemi kurun ısıtma lambası ve su ısıtıcı metabolizmalarını canlandırır şu an fazla hareket etmeleri iyi değil. Enerjilerini korumalılar aksi halde üşürler bu da akciğer enfeksiyonuna çevirebilir. 7 cm kabuk boyu altı için erken teşhis ve tedavi edilmediği taktirde öldürücüdür.

Yiyecek verdiğinizde yanlarından uzaklaşın.

Kalorifere ya da sobaya yakın bir yerde dursunlar. Su değişimleri emsal sıcaklıkta olacak.

Hayvanlar güzel duruyor kabuk yapıları gayet güzel. Göz ve kulaklarını seçemiyorum.

Geri