Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yine öldü!

filozof

Altın 2 Üye
bıdırcık dün öldü neden dersek ablam güneş alsın diye güneşe koymuş ben evde deilken su da koymamış kuruyup öldü hayvancağız:(

RE: Yine öldü!

uzuldum. Basin saolsun, ailemden biri boyle yapmis olsaydi feci kizardim ya dusunemiyorum bile.

Bilinçsizce yapmış kızmadım ablam iyiliğini düşünmüş napalım bir daha beslermiyim bilmiyorum 3 tane sırayla öldü bozdu sinirimi bayağı

bence bir daha kaplumbaga alma neden dersen yazık biz zaten burdan bangır bangır kaplumaga ticaretine son diyoruz tabi bu benim düşüncem yanlışım varsa söleyin

kaplumbagalar uzun sürede güneşte durunca ölürler mutlaka en azından gölge olmalıdır....

Başınız sağolsun.
Eğer ailenizde besleyeceğiniz hayvan hakkında bilgisi olmayanlar varsa tekrar almayın derim.Her an her dakika sizin gözetiminiz altında olmayacağına göre kaplumabağaya zarar gelebilir.
Shadow_Karus'ada katılıyorum.

Basiniz saolsn..Ablanzn ustune gtmemnz iyi olmus bilrk yapmams zaten:)

Bence söyle yapabilirsin. Ailenle bu kaplumbaga bakimini konusup düzgünce anlatip. Hazir oldugunuz zaman bakamayan birinden alabilirsiniz. Evdekilerde bilinçli olunca yanlis seyler yapilmiyor. Mesela bizde leylaya benden baskasi dokunmaz akvaryum temizleme aninda huysuzluk yapinca anneme veriyorum, ona anlata anlata oda biraz bilinçlendi. Bakimini ciddiye aldigimida biliyor onlarin sayesinde Leylaya birsey olunca kizacagimida biliyorlar :D Babam bile ellemez bazen serefsiz tosba diye bagirarak sever ama dokunamiyor. Sizde ailenizi bilinçlendirip hazir hissettiginiz zaman hep beraber karar verip bakamayan birinden alabilirsiniz ;)

Deep_Progressive' Alıntı:
sürüngenlerin derileri kuraklığa, sıcaklığa oldukça dayanıklıdır, su kaplumbağaları yaklaşık 4 ay susuz yolculuğa dayanabilirler ancak güneş konusuna birşey diyemeyeceğim, yinede hastalıktan falan olmadığını bilmediğim için yorum yapamam. başın sağ olsun üzüldüm..

4ay sonunda o kaplumbağayı bana canlı getir elinden öperim...

filozof' Alıntı:
bıdırcık dün öldü neden dersek ablam güneş alsın diye güneşe koymuş ben evde deilken su da koymamış kuruyup öldü hayvancağız:(

Çok üzüldüm. :(

Dj_ReX' Alıntı:
sürüngenlerin derileri kuraklığa, sıcaklığa oldukça dayanıklıdır, su kaplumbağaları yaklaşık 4 ay susuz yolculuğa dayanabilirler ancak güneş konusuna birşey diyemeyeceğim, yinede hastalıktan falan olmadığını bilmediğim için yorum yapamam. başın sağ olsun üzüldüm..

4ay sonunda o kaplumbağayı bana canlı getir elinden öperim...

İlginç bir yorum :)

Dj_ReX' Alıntı:

4ay sonunda o kaplumbağayı bana canlı getir elinden öperim..
Arkadaşlar yanlış anlaşılmasın ama bunu bir iddia haline getirmeyelim...

Estafurullah yanlış anlayacak bir şey yok zaten biber. Beni bilen bilir. İşin ucunda doğruyu savunmak var, yoksa böyle şeyde iddia mı olur :) ?

Neyse şöyle diyelim ortalaması olmaz bu işin. Tamamen kaplumbağanın durumuna bakar. Ama minimum ve maksimum verebiliriz belki. Yavru kaplumbağalar ilk doğduğu 15 günlük süre içerisinde yeme ihtiyaç duymazlar ve suya çok az ihtiyaç duyarlar, zaten bu periyotlarda ithalatları gerçekleştirilir. Görürsünüz, üst üste binlerce kaplumbağa steril nemli kaplarda ithal edilirler. Bu işin prosedürü budur. Doğada da üst üste çıkarlar, akvaryumda da ! Doğduklarında koşullara oldukça dayanıklılardır. Yoksa o kadar yolculuktur, sarsıntıdır dayanmaları imkansızdır.
Üreme zamanında ise dişiler uygun yer bulmak için 1ay kadar bile susuz yürüyebilir. Önemli olan nemli bir ortam olmasıdır ki bu hayvandır, kendisi için en nemli yeri bulur ve koşulları sağlayabilir doğada. Zaten hayvanlar çok susuz kaldıklarında eğer enerjileri de tükenmek üzere ise, vücutlarını bazal metabolizma pozisyonuna sokup (yani kafa ve kollar içerde minimum enerji harcama pozisyonu) yaşama şanslarını artırmaktadırlar. Nemin müsait olduğu durumlarda 1 aya kadar susuz yaşayabilirler.(daha doğrusu yaşayanlar görülmüştür)

Geri