Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2013 yılından son resimler (res, cumberland, yellow bellied)

AEK

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda çektiğim resimlerden eklemek istedim. Hafta sonu büyük kökü dibe yerleştirirsem akvaryumun tam resminide çekeceğim. Şimdilik sadece hayvan odaklıları ekliyorum.

Yeni kökün bir ucu direniyor. Halen tam batmadı.

mailto:/img577/3333/d1sr.jpg

RES yeni kökle ilgileniyor.

mailto:/img41/8315/tc6s.jpg

Sanırım en sevdiğim büyük olan cumberland slider. RES olanlardan biraz ufaka ama farkı hızla kapatıyor. Bu arada nasıl olmuşsa dinlenme alanına bayağı kum taşınmış :)

mailto:/img15/4238/v4r3.jpg

mailto:/img198/9376/aafl.JPG

mailto:/img716/7860/ejfa.jpg

Burada hafta sonu kuru alanda güneşlenirken yakalamıştım. Bu arada hayvan 10 cm gibi bir kabuğa sahip kuru alan biraz büyük olduğu için yavru sanmayın.

mailto:/img802/9940/4864.jpg

mailto:/img811/4116/8wt9.jpg

Alfa res ve cumberland.

mailto:/img202/4994/nap7.jpg

mailto:/img10/6024/j8fy.jpg

Bunlar diğer akvaryumdaki yellow bellied olanlar, arka planda da yellow bellied-comberland mix arkası gönük çıkmış.

mailto:/img707/2930/ieol.jpg

mailto:/img46/7835/feyo.jpg

Uyku hallerinde birkaç poz yakalamıştım. Bazılarında gözlerini açtılar.

mailto:/img542/736/myhp.jpg

mailto:/img39/5535/i1k.JPG

mailto:/img11/463/g6g4.jpg

mailto:/img41/5226/ibpc.jpg

mailto:/img404/3381/q93j.jpg

İlgimi çeken bir durum cumberland olanın deri ve kabuktaki sarı çizgileri oda ışıkları kapalı iken mavi dalgıç floresanı açtığımda fosforlu gibi parlıyor. RES olanlarda bu kadar belirgin değil. Resimleri büyütünce daha belirgin görünecektir.

mailto:/img20/4933/ftda.jpg

mailto:/img811/4188/i8hd.jpg

mailto:/img823/8360/du7g.jpg

mailto:/img545/9657/8nei.jpg

mailto:/img842/3465/x6c5.jpg

mailto:/img13/1015/tk34.jpg

mailto:/img837/136/xvog.jpg

mailto:/img824/746/owi8.jpg

Keyifli seyirler...

Cvp: 2013 yılından son resimler (res, cumberland, yellow bellied)

Emre, Sağlıklı ve güzel günlerde büyüsünler. Hem ortamları hem sağlıkları çok iyi.

yeni mango kökünün şekli de orjinalmiş hoşuma gitti. juenden mi aldın ?

cem' Alıntı:
yeni mango kökünün şekli de orjinalmiş hoşuma gitti. juenden mi aldın ?

Evet Cem, juenden aldım. Bu ısıtıcı, yedek uvb ve yemleri alırken bana buradaki en büyük mango köklerinden getirin dedim. Zaten 2 tane varmış, bunu bende çok beğendim. Biri büyük biri küçük iki oyuk var. RES lerin ilk akvaryumlarındaki ilk kökünde ortası delikti. Bunuda sevdiler, içerisinden geçtikleri oluyor ve kaşındıklarınıda gördüm. Hatta bir tarafı batmadığından ötürü bayağı yukarıda kaldığı için gece cumberland sarılıp uyuyor bazen. Bakalım yatırınca nasıl duracak. Ufak akvaryuma aldığım yeni kök çok güzel oldu. Oradakini resimde sol arkada göreceğin gibi bu akvaryuma attım. Her gün başka yerde :)

İpek bitki üstündeki halleri çok şirin maşallah hepsiyle nasıl başa çıkıyosun emre abi ben iki tanesiyle zor baş ediyorum :) birde bu akvaryumu yaptırdın mı yoksa hazır mı aldın benimkilerde büyümeye başladı yaza doğru birşeyler yapmayı düşünüyorum akvaryumun ilk gördüğümden beri çok hoşuma gidiyor. Cem abininkileri de çok merak ediyorum ben şahsen onunkileri hiç göremedim

Cvp: RE: 2013 yılından son resimler (res, cumberland, yellow bellied)

Kapluştron' Alıntı:
İpek bitki üstündeki halleri çok şirin maşallah hepsiyle nasıl başa çıkıyosun emre abi ben iki tanesiyle zor baş ediyorum :) birde bu akvaryumu yaptırdın mı yoksa hazır mı aldın benimkilerde büyümeye başladı yaza doğru birşeyler yapmayı düşünüyorum akvaryumun ilk gördüğümden beri çok hoşuma gidiyor. Cem abininkileri de çok merak ediyorum ben şahsen onunkileri hiç göremedim

mailto:/forum/Konu-150x80x70h-840-lt-ve-diger-iki-akvaryumum.html

Teşekkürler Duygu, ufaklıklara rahat bir ortam sağlamaya çalışıyorum. Bu konuda da tanıtımını yaptığım gibi bu büyük akvaryumu ve yanında daha küçük 4 kaplumbağanın durduğu diğer ufak akvaryumu MAS akvaryum yaptı. Hatta şu sıra forumdan bir arkadaşınkide yapılıyor. Zaten bu tarz kaplumbağa akvaryumunu hazır bulman imkansız. Firma üste kuru alan konusunda da profesyonel iş çıkarıyor. Yaza doğru yapmaya karar verirsen onlarla görüş derim. Ben yapım aşamasında çok fikir alışverişi yaptığım ve kişiliklerini sevdiğim için halenarada iletişim kurarım.

Sorma büyük akvaryumda 3 tane 10 cm üzeri kaplumbağa, küçük akvaryumda 4 tane daha küçük kaplumbağa, odamdaki akvaryumda da 10 cm üzeri çizgili kaplumbağa var. Sistem çok büyük ve filtreler iyi olunca temizlik konusu sorun olmuyor. İnanırmısın büyük akvaryumda 1 sene sadece buharlaşan suyu tamamlamak yetiyor. Su değişimi ve filtre temizliği senede bir kez şu anda fazlasıyla yeterli. Diğer akvaryumlarda çok küçük olmayınca 6 ay sonra filtre temizliği ve su değişimi kafi oluyor. Ama filtre sistemi gerçekten iyi olmalı. Odamdaki akvaryumda minare salyangozlarımda bu konuda yardımcı oluyorlar. Hayvan sayısı fazla ama sistem iyi olup hasta olmayınca sorun olmuyor. Yem verme dışında uğraştığım durumları yok maşallah. Ama bir ara iş yoğunluğum hafifleyince kontrole götüreceğim onları. Havalarda düzelsin bahar gibi gideriz Vildan hanıma.

Cem in kaplumbağaları ve akvaryumu konularında vardı.

Esk resimlere göre baya büyümüşler, çizgili ne alemde? :smile:

Ben ozellikle bitkileri cok begeniyorum,, buyuk akvaryum oldugunda dekorda encok ozendigim sey onlar, yuzen mango ise his hos deil :p
Duygu ile ayni gidiyor gibiyiz bizde yazgelince tasinmaliyiz :s nasil yapacagiz tedirginim.

Saglikli uzun ömürler dilerim hep beraber.

Bende bende fena tedirginim bubfiltre konusu kafamı karıştırıyor dip çekimi ne hiç bilmiyorum dış filtrenin çalısma prensibi nasıl falan kafamda deli sorular :). Allah uzun sağlıklı ömürler versn emre abi. Neslihan seninkilerin kabuk boyları kaç

7.7 - 8.3 cm gibiydiler en son :) dip cekimi bende bilmiyorum hep Olivia yapiyor saolsun pek titiz :)

Emre abi çizgiliye ait böyle bir konu bekliyorum şahsen onuda yakından tanıyalım bir kere açmışsın görmüştüm ona özel değildi ama o da vardı onuda sahalarda görmek isteriz :)

Bizde o işi Johnny yapıyor aynı gidiyoruz neredeyse ne zaman aldın sn

5 mayis ta geldiler bana 1 ay kadar fanus saklama kabi sonrada akvaryuma gectiler o gun bugundur buyuyorlar.

Benimkileri de 23 nisanda almıştım miki hastaydı aldığımda 22 mayısta öldü 23 mayısta da Lilly girdi hayatımıza :). Bu arada emre abinin konusunu da mahvettik sankim

Aynenoyle oldu ya :ashamed0006: :$

Matt' Alıntı:
Esk resimlere göre baya büyümüşler, çizgili ne alemde? :smile:

Çizgiliyide yarın paylaşayım. Maşallahı var Selim, teşekkürler sorduğun için. Geçen gün dipte mango altında kuma gömülüp uyudu, uyandığında baktım kabukta minare salyangozu duruyor :) Onunla bir süre yüzdü. Bu sabah bayağı eğildim akvaryumuna burunlar değecekti neredeyse. Ben içeri uzandıkça oda bana doğru geldi. Bağımız çok başka oldu çizgiliyle :)

olivia-peter' Alıntı:
Ben ozellikle bitkileri cok begeniyorum,, buyuk akvaryum oldugunda dekorda encok ozendigim sey onlar, yuzen mango ise his hos deil :p
Duygu ile ayni gidiyor gibiyiz bizde yazgelince tasinmaliyiz :s nasil yapacagiz tedirginim.

Saglikli uzun ömürler dilerim hep beraber.

Teşekkürler Neslihan.
Bitkiler akvaryumun arkasına fon kağıdı koymaktan çok daha güzel oluyor. Canlı olmasada üç boyutlu doğallık katıyor.
Yüzen mango inşallah bu hafta sonuna kadar iyice suyu yerde törenle tabana yerleştiririm :)

Kapluştron' Alıntı:
Bende bende fena tedirginim bubfiltre konusu kafamı karıştırıyor dip çekimi ne hiç bilmiyorum dış filtrenin çalısma prensibi nasıl falan kafamda deli sorular :). Allah uzun sağlıklı ömürler versn emre abi. Neslihan seninkilerin kabuk boyları kaç

Teşekkürler Duygu, hepimizinkilere.

Filtre konuları kolay, zamanı gelnce detaylıca anlatırız. Ancak sen nasıl yapıyorsun temizliği? Dış filtre ve dip çekimi yoksa?

Kapluştron' Alıntı:
Emre abi çizgiliye ait böyle bir konu bekliyorum şahsen onuda yakından tanıyalım bir kere açmışsın görmüştüm ona özel değildi ama o da vardı onuda sahalarda görmek isteriz :)

Bizde o işi Johnny yapıyor aynı gidiyoruz neredeyse ne zaman aldın sn

Zaman olursa yarın, olmadı sonraki gün çizgili içinde konuyu açmış olurum :) Ona da özel bir konu gerekecek gerçekten, düşüncesizlik etmemeliyim.

o arkadaki küçük mango tam istedikleri gibi benim aldığım ilk mango ile tıpatıp aynı. bir gün bir köşede diğer gün başka. bazen dik bazen yatay duruyor yol üstünde bitki olursa onlarıda söküp atıyorlar. büyük olan mango o biçimiyle sıkıştırabilirsen daha kullanışlı olur gibi dibe çöktüğünde aynı etkiyi vermeyebilir.

bende kuru alana bir iki bitki koymuştum kabullenip çıkmadılar aldım. sade seviyorlar ortamı.

cem' Alıntı:
o arkadaki küçük mango tam istedikleri gibi benim aldığım ilk mango ile tıpatıp aynı. bir gün bir köşede diğer gün başka. bazen dik bazen yatay duruyor yol üstünde bitki olursa onlarıda söküp atıyorlar. büyük olan mango o biçimiyle sıkıştırabilirsen daha kullanışlı olur gibi dibe çöktüğünde aynı etkiyi vermeyebilir.

bende kuru alana bir iki bitki koymuştum kabullenip çıkmadılar aldım. sade seviyorlar ortamı.

Görüntü bu haliylede fena değil, ama yatıkta görmek istiyorum. Mangoyu bir yatırmayı denerim önce. Baktım kullanışlı olmadı dediğin gibi bu şekilde dikte tutabilirim. Şu an yeri çok sağlam. Rampa ile dinlenme sahpası arasında duruyor.

Benimkiler bitkiye aldırmıyor. Oradaki köke dayalı cam şişeyi bazen taşıyorlar o kadar :) İşleri güçleri meraktan hınzırlık yapmak :)

Kapluştron' Alıntı:
Benim iç filtrem var haftada bir ya da 10 günde bir akvaryumu temizliyorum

İşte bu dertten kurtulman iyi olur Duygu. Hemde hayvanlar dha stabil bir suda uzun süre idare eder. Sık sık adaptasyon yaşamazlar. Suyu tamamen yada büyük oranda değiştirdiğini düşünerek buna değindim.

Sağlıklı uzun ömürler abi :) çok sağlıklı ve çok güzel gözüküyorlar Masallah :) özellikle belirttiğin fosforlu benimde çok hoşuma gitti :)
yavrusu olursa isterim abiiiiiiii =)

Geri