Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2013 yılından son resimler (res, cumberland, yellow bellied)

Teşekkürler Şafak. Bakalım yavrularını görebilecekmiyiz.

Cvp: 2013 yılından son resimler (res, cumberland, yellow bellied)

Çizgilinin yanına bir ikincisini alsanız ilerde belki üretirsiniz. Benim gibi çizgili arayanlar yavruları alabilir. :t65y: Bir de başka hayvan besliyormusunuz merak ettim besliyorsanız resim koyarsanız fena olmaz.

Sadece kaplumbağalar var. Daha önce ailemle iken tavşan, muhabbet kuşu ve balık beslemiştim.

Ama hep aklımda olan beslemek istediğim hayvanlar var. Dogo argentino köpeği / jako, kakadu papağanları / gecko kertenkelesi / oscar, payara, gatf, piranha balıkları. Köpek büyük ilgi ve zaman gerektireceğinden imkansız gibi, hatta evde beslenmesi zor bir hayvan. Papağanlar için bayağı araştırma yapıp kafes ve oyun parkına kadar her şeyi düşünmüştüm. Hatta ilgi forumlarda araştırmada yapmıştım ama bu hayvanlarda çok ilgi bekliyor. Evde kimse olmadığı için hayvan yalnız strese girebilir diye buda olmadı. Payara ve gatf bulmak zor ama oscar balığı hala haftada bir resimlerine baktığım çok güzel bir tür. Evde bu kadar akvaryum olmasa kesin bir sistem kurmuştum :) bu sebeple belki gecko teraryumu kurarım. Bak bir soru sordun neler varmış kafamda.

Çizgili konusunda o kadar kararsızlıklar yaşadımki. Hayvanı bakamayan birinden sahiplendim. Sırf ona bir akvaryum kurdum. Geçen ilk bahar sonu doğaya gerimi kazandırsam dedim ama çok bağlanmışım hayvana, yapamadım. Bir arkadaşım ve çocuklarıda çok seviyor. Arada safinazı özledik diyip geliyorlar. Bakışları onlara manalı ve diğerlerinden canayakın geliyormuş. Diğerleri daha renkli belki daha görsel güzellikleri olan hayvanlar ama bu başka diyorlar. Bu doğaya salma düşüncemi söylediğimde karşımda direnişle karşılaştım :)

Bakalım bu yumurta aşamasına geçebilecekmiyiz. En uzak olduğum konu bu. Forumdaki birçok kişi kaplumbağalarına güzelce bakmaya devam ederse 3-5 seneye bu konuları konuşuyor olabiliriz. O sürede bir çok uygun bakımda hayvan üreme çağına gelebilir. Bir anlamda da zayıf yani deneyimsiz olduğumuz bir konu. Tecrube olarak bunu yaşamış kişi sayısı bile bu ülkede çok az.

Leopard Gecko veya Bearded Dragon bu ikisinden birini hatta ikisini birden ilerde kesin besliyeceğim çok harika hayvanlar. Şuanda öğrenci olduğum için bunlara ne bütçe yeter ne de besleyecek yer.

Çizgili kaplumbağayı salmayın zaten salsanız yaşayacağı da garanti değil sonuçta. Akvaryum ortamına alışmış yemi hazır veriliyor doğada kendisi avlanmak zorunda çok zorlanabilir. Gerçi doğaya salınan bazı resler uyum sağlayabiliyor ama salınanların çoğunun öldüğüne eminim. Bu arada ben yengecimi salsam bir göle, yaşayabilir mi merak ediyorum. :t65y:

Evet zor oluyor tamamen değiştiriyorum emre abi bakalım bir yaza yaklaşalım başınizı ağrıtıcam yine :)

çizgili, vatan evladı kan çekiyor demekki :smile: emre belki arkadaşın ve çocukları bu sebeple seviyorlar. :smile:

Zamanla istediklerine kesin ulaşırsın. Gecko özellikle çok güzel hayvan.

Bu hayvanlarda avlanma güdüsü körelmiyor ama doğanın besin şartlarının azalması etkileyebilir Selim. Bu sebeplede zaten bırakmak zor.

cem' Alıntı:
çizgili, vatan evladı kan çekiyor demekki :smile: emre belki arkadaşın ve çocukları bu sebeple seviyorlar. :smile:

Gerçekten öyle :) vatan evladı.
Hayvanın diğer vahşilerle alakası yok. Parmağımı da ısırmıyor. Çocuklar dahi yem verebiliyor.

Kapluştron' Alıntı:
Evet zor oluyor tamamen değiştiriyorum emre abi bakalım bir yaza yaklaşalım başınizı ağrıtıcam yine :)

Biz kesinlikle sistemi kurmana yardımcı oluruz, hemde keyifle. Sende şimdiden hazırlıklarını yada birikimini yapmaya başla. Ufaklıklara daha güzel bir ev sağlamış olacaksın.

Tamamdır teşekkürler :) cem abi yazdım ama görmedin sanırım seninkileri de bekliyoruz :)

benimkilerin ortamı şuan rezil vaziyette kıçlarına bez takamadığım için kirletme oranları yükseliyor. su tertemiz ama kum üstünde birikmeler var. bu sebeple sirkülasyonun düzgün olması için bitkilerin yarısını çıkardım akvaryumdan. ilk aldığım hali böyle ek olarak cam kuru alan var üstünde.
mailto:/forum/Konu-akvaryumun-son-hali--8910.html

danaların bir ara resmini de atarım.

Cvp: RE: 2013 yılından son resimler (res, cumberland, yellow bellied)

Kapluştron' Alıntı:
Senin akvaryumda çok güzelmiş bakalım biz nasıl haledicez :)

Cok guzeller Masallah, Duygu biz simdiden arastirmalara incelemelere baslasak iyi olacak. Birkac ayda anca beceririz gibime geliyor. En azindan benim icin oyle, Tabi once cesaret :)

Hiç sorma ya nereye sığıcak o kadar akvaryum kç para gitcek öğrencinin hali zor çok zor çook :D

Zor iş değil. Bütçeyi biraz ayarlayın zamanı gelince güzel bir sistem kurulur.

Bu arada yaz başı bende gene yenilikler olacak sanırım. 4 ufaklık istediğim hızda büyümüyorlar gibi. Büyüklerin yanına da alamıyorum. Muhtemelen 300 lt akvaryum yaptırıp 2 büyük resi buraya alarak küçük akvaryumdaki cumberland ve yellow bellied olanların tümünü büyük akvaryuma alacağım. Boylar dengelenince hepsi aynı yere girebilir. Bir odam boş yer açılacak yakında.

iyi yazın tatile giden olursa boş daireleri kiraya verirsin parası çıkar. :smile: arkadaşlar teslimatı ayakkabı kutusuyla yapın lütfen :whistling:

Duygu, açık söylemek gerekirse bu maliyet konusu tamamen alacağın ekipmanlarla alakalı. Örneğin sen ölçülerin tahminen ne olacağını söylersen ekipmanlarla ilgili önerilerde bulunuruz. Böylece aşağı yukarı maliyet çıkar.

O kadar sistemle uğraşamamki Cem. Büyük akvaryumun yanında duran bunların bulunduğu küçük akvaryumu bir arkadaşıma vereceğim. Kaplumbağa akvaryumu istiyordu, en azından herşeyi hazır sistem vermiş olurum.

işin şimdi bile zor takılıyorum ben. arkadaşına vermen iyi olacak. böyle gidersen evin elektriği kaldırmayacak düzeni, sürekli elekrik açık kalacak bir de kesintiler başlarsa o zaman iş kötü. maliyetlere girmiyorum bile. ben şimdiden 120 leri geçen elektrik faturası ödüyorum.

duygu aslında en uygun ölçü 100*50*60h, 10 mm cam. hayvan başına 100 lt su diyoruz ama hayvanların 25 cm'lik boya geldiklerini düşünüyorum da bu bile rahat hareket etmeleri için yeterli mi diye düşünmeden edemiyorum. hayvanlar o boya geldiğinde iki elinle tutup sudan çıkaracaksın.

Geri