Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

7 yaşındaki pırtık için yem programı :)

scorpion_enis

Bronz 4 Üye
Herkese selamlar. kaplumbagam 7 yaşında ve biraz obazite problemi var oyuzden otcul içerikli yemlere dondum artık. elimdeki yemleri yazsam bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler

Sera reptil carnivor
Sera Vital
Sera Rafy P
Tetra reptomin
Ocean Adult Turtle Pellets
Jbl tortil
Ocean Gamarus(buzlukta tutuyorum ilaç jelatini gibi paketi içerisinde birçok balık çekirge vs gibi canlılardan yapılmıs dondurulmus kıyma gibi)
Tropical Vitarept

Yardımlarınızı Bekliyorum.

Cvp: 7 yaşındaki pırtık için yem programı :)

:haha: resmini koyarmısın

valla elime zar zor sıgıyor :) tahmini 15 cm üzeri var

Mezure cetvel falan yokmu? Tam olarak ölçte bi zahmet, kesin bilgi olsun. Bide fotoğrafı lazım Obezmi değilmi nasıl bişey bizde görelim

ölçtüm şimdi tam 17 cm kabuk boyu

mailto:/2j2gsap.jpg

mailto:/eulcg4.jpg

mailto:/2qi0k5j.jpg

mailto:/8w9i1d.jpg

mailto:/2cnflm1.jpg

mailto:/25pr6ee.jpg

mailto:/343gldz.jpg

mailto:/2mzmz2g.jpg

Bu kaplumbağa obez değil bence. Obez olsa ayaklarını içine tam çekemezdi hemde o ayağını soktuğu boşluklarda çok yağlı şişkin dokular olurdu Mesela şu resimdeki gibi olurdu

mailto:/20pt4l1.jpg

Bu resimdeki obez işte Seninki iri kemikli kadınlar olur ya böyle zayıf olsa bile hafif tombul gözükürler Onun gibi bişey bence. Kalın kabuklu olduğu için öyle gözküyor gibi. AEK hoca, Cem hoca görsünde onlar daha iyi bilir

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Merhaba Enis,
Hayvan biraz tonton bir erkek :) Obez olmasada fazlalığı var. Bu arada jbl agil de almanı öneririm.

Beslenme;

İlk hafta;
Pazartesi: Reptomin
Salı: Vital
Çarşamba: Kurutulmuş proteinsel canlılar
Perşembe: Aç gün (Öğlen kabuk büyüklüğü kadar iyi yıkanmış taze kıvıercık yaprağı)
Cuma: Raffy p içerisindeki kırmızı yemler (bitince sera mineral alınmalı)
Cumartesi: Agil
Pazar: Vital

İkinci hafta;
Pazartesi: Raffy p
Perşembe: Aç gün (Öğlen kabuk büyüklüğü kadar iyi yıkanmış taze kıvıercık yaprağı)

Üçüncü hafta;
Pazartesi: Carnivor
Cuma: Tortil
Cumartesi: Carnivor

Tropical yemin içerisindeki kurutulmuş canlıları belirttiğim gün (Çarşamba) verebilirsin. Böylece tüketmiş olursun.
Ocean Adult Turtle Pellets içeriğini resmedersen yada buraya yazarsan nasıl vereceğini belirtirim. Yem sanırım bu; bitene kadar aşağıdaki dördüncü hafta da uygulansın.
http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=adult-turtle-pellets

Dördüncü hafta;
Pazartesi: Ocean Adult Turtle Pellets

Bittiği zaman alınmaması gerekenler
Ocean Adult Turtle Pellets
Carnivor
Tortil
Tropical Vita Rept
Ocean Gamarus yerine Sera, Tetra yada JBL alınsın. Hatta jbl energil yada sera royal iyi olur.

Hayvan 18 cm yada 6 ay sonra haftada 2 gün aç kalmalı. Tekrar danışmayı ve verdiğim bu programıda eklemeyi unutma.

hocam verdiğin ayrıntılı bilgi için cok teşekkür ederim. ama bazı sorularım daha olucak izninle. tetra reptomini kullanmayımmı?
ocean için akvaryumcum dünyadaki en iyi marka dedi hatta fiyat olarakta baya pahalı bir yem yeni aldım onuda.
carnivoru artık hiçmi kullanmayım. bu arada cok hareketli bir kaplumbaga oldugu için akvaryumda taban malzemesi hiç kullanmadım. pisliklerle başedemem diye. dışfiltre kullanıyorum akvaryumda yaklasık 200 lt su alıyor 30-40 cm kadar bir kuru alanı var yokus seklinde cıkılıyor. isterseniz akvaryumunda fotosunu paylaşırım. sabahları güneş aldıgı için uv lamba kullanmadım hiç ama kuru alanda lambası var ısıtmaya yardımcı olması için ve kalorifer yakınında akvaryum. tekrardan cok teşekkürler

Balıklar için ocean iyi olabilir ama biz su kaplumbağalarında sera, tetra, jbl ve tropical tercih ediyoruz. Genede Ocean yemi tüketmen için son hafta programına yazdım. Tropicalde de kurutulmuş canlılardan faydalanıyoruz. Bu markalardan seçtiğimiz yemler ve oranlar var. Örneğin tortil dip yemidir ve dibe çöküp hemen dağılır. Bu genelde dipte gezinmeyi seven örneğin musk türleri için idealdir. Yada aşırı ürkek veya rahatsızlık sebepleriyle yüzeye yem için çıkmayanlar için kullanılır. Bizdeki türler hareketliliklerinide düşünürsek yemi alana kadar yemin genelde büyük kısmı hızlıca dağılıp suya karışır ve su değerleri için olumsuzdur. Carnivor yemde iyidir ama bu yem raffy p ve mineral karışımıdır. Yemin 2/3 kısmı dışı raffy p, 1/3 kısmı içi mineral yemdir. Bu sebeple dikkat edersen bir hafta bundan ama 2 gün verdim ve kırmızı mineral yemleri fazla olmasın diye yazmadım. Oransal karmaşaya girmemen için onu listenden çıkardım, ama hayvanım çeşitli yesin dersen buna ilave jbl calcil al derim ve aynı hafta için programı revize ederim. Tetra reptomin ilk hafta ilk gün yazılı idi, onu tabiki kullanabilirsin. Reptomin ve raffy p tamamen aynı grup yemleri. Bunlardan hangisi biterse diğerini bunda kullanabilirsin. Tortil yem bitince bunun yerinede hangisi fazla ise reptomin yada raffy p yazabilirsin. Agil bitince al ama azalınca temin edemezsen biterse yerine bir süre gene raffy p ve reptomin seçeneklerini uygularsın. Diğerlerinin alternatifi kendileri.

Kum deri değişiminde ayak ve bacaklardaki eski derilerin kolay atılmasına yarar. Ayrıca yapıları gereği sindirime yardımcı olması için yerler. Akvaryum derinse ince silis kum kısmen büyük hayvanda havalansada geri çöker.

Akvaryumun genel hacmi değilde şu anki içerisinde bulunan su miktarı 200 lt ise gayet iyi. Hayvanın gayet güzel bir yeri var derim. Akvaryumun genel görünüşünü görmek varsa eksikler için iyi olur. Belki ufak bir kaç dekor hem görsellik hem hayvanın huzuru için iyi olur.

Kuru alan ısıtma lambası olmazsa olmaz zaten. Doğal güneşlendirmede esas gereken uvb ışınıdır. Bu ışın cam arkasından geömediği için faydası olmaz. Akvaryumda boşa yosun oluşumu olur. Doğrudan değil ama açılı bir şekilde güneş görmeli akvaryum.

Isıtıcı kesinlikle şart. Filtre ve ısıtıcı 24 saat çalışmalı. Düşük ısıda hayvanın hastalık riski olur ve doğal davranışlarını sergilemez. Bu hayvan için su 26 derece, kuru alan 30-31 derece ısıda olmalı. UVB lambada kullanmak hayvan için iyi olur. Renk gelişimi yapısal özellik bir yana güneşlendirme eksikliğinden ötürü geri kalmış.

hocam gerçekten sayende cok bilgilendim. sorularıma devam edersem umarım kızmazsın :) akvaryumun içindeki toplam su 200 litre yaklasık 10 taneden fazla damacana su koyuyorum. su sıcaklıgı 25-26 derece civarında. kuru alan 45cm-30cm boyutlarında. uv lamba olarak su asagıdaki linkteki kombinasyon ve yanında bir spor lamba iş görürmü?

http://www.adresemama.com/exo-terra-kompact-florasan-26w-2-0-uvb-9011

http://www.adresemama.com/exo-terra-teraryum-aydinlatmasi-45-cm-9013

akvaryumun resmide budur

mailto:/2ebbcaw.jpg

mailto:/20zyyb7.jpg

Ne demek yardımcı olduysam ne mıtlu. O ampul düşük uvb verir. Çok az ışık gören hassas derili kurbağa ve kertenkeleler için. Bazılarıda çöl hayvanları için yüksek uvb içerir. Bizimkine uygun olan aynı firmanın 5.0 yani uvb100 olanıdır. Burada uygun fiyata getiren Atakan pet shop bilgileri var.
mailto:/forum/Konu-exo-terra-uvb-5-0-toplu-alimi.html

Lamba olarak onu konumlandırmak zor olur. Genelde teraryumlarda kullanıyorlar. Bu sebeple bunu öneririm. Bu uvb ampule uygundur. Bazı mandallı lambaların çanğı ufak olup ampul oyurmuyor.
mailto:/forum/Konu-ucuz-mandalli-lamba.html

su urunler nasıl üstadım peki ?

https://www.epttavm.com/tr/item/520866_sylvania-reptistar-uv-8-surungen-lambasi-23w/

https://www.epttavm.com/tr/item/2306578_exo-terra-pt2052-glow-light-reflector,-small,-14-cm/

akvaryum ile ilgili sence baska bir eksik gedik varmı gordugun kadarıyla?

Atakan pet shop un avcılardaki mağazasından ben alım yaptım. Buda internetteki ilanı.
http://m.gittigidiyor.com/urun/100796464

Buda bahsettiğim mandallı lambanın internetteki bir mağazadaki iki rengi. Isıtma lambasıda uvb de takılıyor. Maksimum 60 w ampul uyumlu kullandığımız ürün.
mailto:/ARMATUR-HOROZ-HL067-MANDALLI-SPRALLI-E27-SIYAH,PR-109014.html
mailto:/ARMATUR-HOROZ-HL067-MANDALLI-SPRALLI-E27-BEYAZ,PR-109013.html

İnternetten ne alırsan al geldiğinde kargocu gitmeden dene. Arızalı yada yolda hasar almış ürünü anında tutanak tutturup iade edip değiştirtirsin. Ampul alıyorsan bir lamba, lamba alıyorsan bir ampul hazırda beklet.

scorpion_enis' Alıntı:
su urunler nasıl üstadım peki ?

https://www.epttavm.com/tr/item/520866_sylvania-reptistar-uv-8-surungen-lambasi-23w/

https://www.epttavm.com/tr/item/2306578_exo-terra-pt2052-glow-light-reflector,-small,-14-cm/

akvaryum ile ilgili sence baska bir eksik gedik varmı gordugun kadarıyla?

İlki %8 uvb içeriyor. Kendiside yazmış kertenkele ve yılanlara uygun. Bizimkilere %5 yada %6 uvb içeren ampul gerekir. Verdiğim linkteki exo terra uygun ampul. Juen pette uygun jbl de var ama 130-140 tl fiyatlara ulaşmıştı. Hatta örneği vereyim.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13213&ad=jbl-solar-reptil-jungle-uv-310-kompakt-lamba-23-w

İkinci linkten bende var. Bunu ya gene tepeden çanağı aşağı bakacak şekilde teraryuma oturtuyorsun yada yandaki mandalla akvaryum kenarına sabitliyorsun. Ama mesafe ayarı çok zor. Ancak 40-50 cm mesafe oluyor. Ben büyük kuru alanı üstten ısıtmak için buna ayrıca seramik ısıtıcı taktım. Ama ayrıca ısıtma lambalarım var zaten.

Akvaryumun detayına bakacağım şimdi.

atakan pet shopta exa 5.0 yok ustadım ozaman bu siteden bunu alıcam

http://www.hobimmarket.com/Exo-Terra-Repti-Glo-50-UV-Lamba-26-Watt,PR-1339.html

mailto:/ARMATUR-HOROZ-HL067-MANDALLI-SPRALLI-E27-SIYAH,PR-109014.html

bu kıskaclı duya oturucakmı bu exa 5.0 peki ?

Suanki haliyle 200 litre su varsa gayet iyi kuru alanin bir parmak altina kadar suyu arttirabilirsiniz
Goremedim isitici ve derece var mi gerci 25-26 derece demissiniz 26 ya sabitleseniz uygundur

Birde kuru alan icin eger o isitma lambasiysa kuru alanin ustunde duran ve isitiyorsa hayvanin ona deyip yanmasi lazimdi yani isitmiyor sanirim orayada 52 watt halosoft ecolite ampul alip mandalli lambaya tutturabilirsiniz

Akvaryuma ekstra olarak kum(silis 0.7mm) mango ve ipek bitki cok iyi olur akvaryum boyutlari neydi ?
UVb den sonra hayvanin kabuk kahverengilesecek yanliz soyleyeyim :)

Evet horoz lambalara oturur yanliz atakan petshoptada var hepimiz oradan aldik hemde 65 TL yani bu siteden daha uygun
O horoz isitma lambasi olarakta kullanilabilir

http://m.gittigidiyor.com/urun/100796464

akvaryumun boyu 100-50-45 şeklinde. su genelde kuru alanın 1 parmak altında ama buharlaşmıs bu gunlerde :)
ısıtıcı var 300 w simdi baktım 26 derecede. lamba olayı ztn iyi degil katılıyorum size alırsam o kıskaclı duydan 2 tane alıcam bu duy e14 ampul alıyor ve max 40 w oyuzden pek iş görmüyor. lamba olayını baştan yapıcagım için fikiriniz önemli benim için.silis kum olayında cok kararsızım dip cekimi ve temizliği cok zorluycagı için. hamama giren terler ata sözü gibi bizim pırtıkta esmerleşicek yani :D

Simdi daha iyi inceledim fotograflari derece goremedim ama isitici var oyle yatay degil dikey sekilde butun cam kismini suya sokarak filtrenin su veren borusunun yanina koymalisiniz ki akvaryum daha cabuk isinsin

Akvaryum gayet geniş ve su ısıssı iyi. Dış filtrede var. Suyu kuru alanın hemen altına kadar yükseltebilirsin.

Lamba nerede tam anlamadım. İçeride ve zemine çok yakın mı? Telefondan girdiğim için farkedemedim. Gerçi uygun şekilde ayarlamışsındır.

Otomatik yemlemede var sanırım ama bizim programda işe yaramaz. Ancak seyahatte iş görür.

Filtre bırularıda gayet iyi konumda ancak ısıtıcı galiba suyu çeken tarafa yakın. Bunu suyu veren tarafa yaklaştırırsan verim artar ve sarfiyat düşer. Çünkü şu an ısınan su filtreye gidiyor. Su biraz sarı gibi. Filtre malzemelerin nelerdi?

Bence 0,5-1 mm kalınlıkta silis kum iyi olur. Vitasand 0,7 sarı silis alırsan uğraşmazsın. Bolca durulayıp akvaryuma koyarsan filtrede hafif oluşacak bulanıklığı bir gecede bitirir. Hiç olmazsa çıkartaçırsın zaten fiyatlı bir ürün değil. Birde arkaya altına girebileceği bir mango kökü dekor olarak iyi olabilir. Bu suya hafif sarılık verir ama hayvan için zararı yok. Doğada zaten cam gibi değil. Birde bir köşeye ipek yapraklı bitki koyabilirsin. Hatta kuru alan altına gezinirken sürtünüp baş ve boyundaki deri değişimine bağlı sarkan derileri atar. Hemde daha doğal olur. Şu an ekipmanları tam ama sadece yavan durumda.

O lambadan iki adet alip attigim linkteki lambayi alip birde mailto:/forum/Konu-isitma-ve-gunduz-isigi-icin-ampul-ecolite-52-w.html bu konudaki lambadan aldiniz mi is tamamdir

Geri