Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

7 yaşındaki pırtık için yem programı :)

Cvp: 7 yaşındaki pırtık için yem programı :)

kabugunu takipteyim hergün cizgiler belli olunca direk paylaşıcam burada :)

son bir sorum olucak kuru alanla ilgili. yeni kuru alanı koydugum zaman suanki kuru alanın rampasını sokup kuru alanı bıraksam dinlenme sehpası gibi kalsa iyi olurmu yoksa komple söküp atayımmı?

Bence kalması mantıklı. İyi düşündün onu. Göreceksin hayvan genelde onun üzerinde uyur. Ancak ince bulursan taş kapla derim. Hemde doğal durur. Kuru alanla aynı taştan kaplarsın.

üzerinde taş var ama dere cakılları var ince bir katman. dediğin gibi biraz büyük taşlarla daha güzel ve doğal olur. böylece dinlenme sorununuda çözdük :)

Bende 90*55*55 akvaryumda 10 mm rodajli camdan yaptirdim kayit kusak yok
6mm ye bencede sikinti yaratir

Dinlenme sehpalari kesinlikle cok yarali oluyor buarada

haklısın alisarp duvara saplama atıp saglama almak en mantıklısı suanki kuru alanda direk dinlenme sehpası olmus oldu boylece ;)

rampa ortadan ve rampa kenarlarında kaçmasını engelleyecek biçimde yanlarında cam olsun suya bir anda uçtukları için yandan akvaryum dışına kaçmasınlar. rampanın eni 22-25 cm civarı olursa tam yetişkin halde de kullanma olanağı olur. duvar üstünden başka çare gözükmüyor.

Birde saplamalardan kuru alana yada kuru alandan saplamaların yanına uzantı olmalıki oturup sağa sola kaymasın.

Ztn kuru alanin yan camlarini asagi dogru uzatip akvaryum camina disaridan gecicek sekilde hesaplaticam yani akvaryum eni 45 kuru alan takribi 47 falan olur boylece saplamanin ustune oturttugumda saga sola kayma olmaz one dogruda kaymamasi arka camida asagi indiricem kenarlarindan sadece. Saplama denk gelen yerler bos kalicakiki tarafta yani L olucak alti boylece sabit durur diye dusunuyorum. Saplama ustune yapicagim ixin 8 mm cam kullanmamda bir sakincada olmaz en azindan.

Arkadaki cam kaymayı engeller mi bilmiyorum bence saplamanın ucu kıvrık olsun. Böylece öne kaymaz. Yendaki kuru alan camlarıda uzun olacağı için yanlara kaymaz. Zaten kuru alan girişinde kaçışı atlamayı engelleyici yan camlar olacakya kıvrımlı saplamalar ona denk gelirler. Hatta ortada kıvrımı olmayan düz rampaya hadar gelmeyen üçüncü bir saplamada olabilir. Bunu resimlerde göstermedim.

Rama perde camı ve alt destek camıda rampanın yanlarında ikişer tane oluyor zaten.

mailto:/ep7qON.jpg

Ekli dosyalar

• duvara kuru alan.jpg
    duvara kuru alan.jpg
    59.7 KB · Görüntüleme: 59

arkaya uzatma yapmaya gerek yok, yanlardan birer cm pay bırakmak yeterli zaten ağır kayacağı yokta yine de önlem olsun. arkada olmamasının iyiliği kuru alanın bulunduğu yerde tabanda kir varsa kızak gibi alanı diğer uca kaydırıp arkadan temizlemesi kolay oluyor.

alisarp senin yaptıracağın ağır olacak kaldır indir derdin olmaz. uzunlamasına bir oraya bir buraya kaydırırsın. 3'te biri bile dışarda kalsa düşmez ki o kadar bile kayma ihtimali yok.

Dedigini anlamadim abi ben bi akvaryuma taslarla kuru alan yapiyorum insallah guzel birsey olacak benim konuda paylasirim
Buarada juen ziyaretimde yemler aldim 1er ml hepsinden su bitki seyini de aldim iyi oldu

Bu dereceyi kullanan var mi buarada bunu onermiyormuyduk ?
mailto:/urun_detay.aspx?urn=17349&ad=boyu-bt-01-civali-cam-akvaryum-derecesi-0-40-c

Bunların camları çok ince Ali Sarp. En kolay kırılanlar bunlar. Birde vantuzları kaliteli değil. Kısa sürede özelliği gidiyor.

alisarp kuru alanın yan camlarını aşağı doğru 3 cm uzatıyoruz ya arka kısmına uzatma yaptırmaya gerek yok.

Kuru alanı Enis yapıyor Cem. Konular mı karıştı.

karıştı karıştı. :smile: bu sıralar o kadar akvaryum kuru alan yapımı dönüyor ki kim ne yapıyor belli değil. bir de internet problemim var. sık sık hattan düşüyorum. yazdığım mesajı hat geldiğinde gönderdiğim anda 10 mesaj altına dizilip konu başka yere kayıyor ben yazdığımla kalıyorum.:smile:

Tahmin ettim :) Biz hiç birine arkadan cam uzantı koymuyoruz. İleri geri kaydırma yapabilmek için.

Geri