Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

7 yaşındaki pırtık için yem programı :)

Cvp: 7 yaşındaki pırtık için yem programı :)

uv 13 w ise 17-18 25 w ise 27 cm mesafede olsun. ısıtma 08:00-18:00; uv'li lamba 10:00-14:30 gibi olsun. yazın ısıtma 20:00; uv 15:00'e kadar çıkabilir.

alt sepet seramik üstü mavi sünger
orta sepet elyaf zeolit elyaf
üst sepet elyaf carbon elyaf olsun. carbon kömürdür zaten. bunları suda yıka toz ve pislikleri gitsin. elyafları ıslatıp öyle yerleştir.

lamba işi zamanlayıcı ile çözülür koçtaşta hesaplı var. 1-1.5 ay sonra carbonu çıkarıp yerine lav taşı veya substrat koyarsın. elyafı koyduğunda yanlarda boşluk kalmasın. kirli su yukarı kaçar.

Filtre alttan üste doğru;
Alt sepet: Seramik üzeri sünger
Orta sepet: Elyaf üzeri zeolit üzeri elyaf
Üst sepet: Elyaf üzeri karbon üzeri elyaf

Bir ay sonra karbon yerine substrat yada lav.

Uvb ampul 25 w ise kuru alan zeminine 27 cm, 13 w ise 17 cm mesafede olsun.

Isıtma lambası mesafe olarak biraz tehlikeli ama kuru alan ısısıda daha az olmamalı. Biraz daha güçlü ampul gerekir.

Isıtma lambası sabit sabahtan akşama kışın 07:00-18:00 arası, yazın 07:00-19:00 arası yansın.
Uvb lamba kışın 11:00-14:00 arası, yazın 10:00-15:00 arası yansın.

Cem aynısını yazmışız neredeyse :) bende yazıp duruyorum bir yandan.

konu altında ismini görünce dedim detaylı yazar fazla içeriğe dalmayım :smile:

uvb sorununuda hallettiğimize göre tabana el atmak istiyorum artık. onun içinde aklıma bir iki fikir geldi. 0.7 kum onerilme sebebi bogazına kactıgında sorun olmaması sanırım. ama benim pırtıgımın boyutu büyük oldugu için biraz daha büyük (misal 0.8 - 1 mm) dere kumu ve kuvartz kum koysam silisin yaptıgı bulanıklıktan kurtulurmuyum? mango koku olarakta hangi boy almalıyım sizce akvaryum 100 45 50 boyutlarında. su yuksekliği ise 100 45 30. bunlarıda tamamlayınca sizin yardımlarınızla ortaya cıkan akvaryumumun öncesi ve sonrası fotolarını cekip buraya koymayı düsünüyorum. yem programı ile baslayıp geldiğimiz noktayla konu güzel bir son bulmuş olsun :)

Bu hayvanlar kum yer. Bu sebeple keskin kenarları olduğu için kuvartz kesinlikle önermiyoruz. Dere kumunuda yememe durumu olabilir. 0,7 ile 1 mm büyük fark olan kumlar değil. Gerekirse 1 mm silis alınabilir. Ancak kesinlikle vitasand öneririm. Bulanıklık sorunu istemiyorsan tek marka bu. Ben tüm akvaryumlarda kullanıyorum. Bir sorun yaşamadım hiç.

Hayvanada bakınca sana 40 cm hatta 50 cm bir kök gerekecektir. Ancak altına girilebilir olmasına dikkat et. Hayvan girip kaşınsın. Aksi halde sadece dekor olur.

Bayağı güzel olacak. Esas iyi nokta kuru alanda değişirse olacak.

emre detaylarını anlatmış. kumda bizimkilere uyan tek kum silis küre şekline yakın olduğu için yediğinde tahriş yapmıyor. kum bulanıklığını kumu karıştırdıktan sonra havalanan bulanık suyu 3'te 1 oranında alıp tekrar su ekleyerek azaltırsın. bir süre sonra bulanıklıktan eser kalmaz. ne kadar yıkarsan yıka ilk aşamada daima az da olsa bulanıklık olur.

mango kökü 40 cm civarı yeterli olur. benimkilere aldığım 35 cm civarı ağırlık açısından yeterli geliyor. V harfine benzer biçimde bir boşluk olması rahatça altına girmesini sağlar düz ya da kütük dal biçimli alma.

kargom geldi ve uvb yi kendimce konumlandırdım. şuanki ısık pozisyonları sizce nasıl. birazdan gidip zaman ayarlı priz alıcam onuda halledicem. yeni kuru alan içinde çalısmalara en yakın zamanda baslıycam :)

mailto:/14btb1y.jpg

mailto:/wjsz7d.jpg

mailto:/29djqwx.jpg

uv 13 w ise uygun. kurudaki dereceyi tam ısıtıcı altına yatır yere vuran ısı nedir öyle sağlıklı ölçersin. hatta kaplumbağayı göz önünde bulundurarak kibrit kutusu üstüne yatırırsan daha iyi olur. derece 31 dereceyi göstersin. ona göre ayarlamasını yaparsın.

uw 25 ampulum. ampul ile taban arasındaki mesafe suan 28 cm civarı tabi kuru alanın her yerine eşit mesafede degil sonucta ısı lambasının vurdugu bolgede tam 30.5 31 derece arasında değişiyor

tamamdır o zaman uv'nin mesafesi tam ısıtıcının en iyi vurduğu noktaya göre olsun. ısıyı en iyi algıladığı nokta durduğu yer olacaktır. akvaryum pencereden gelen gün ışığını görüyor mu ?

Pencere fotolarda gorunmuyor ama hemen sol tarafta. Ordan gun isigi aliyor hem akvaryum hem oda. Hatta gunun kisa bir bolumu 1 saat kadar gunes tam akvaryumunrampa kismina geliyor. Onumuzdeki ay kuru alani tepeye cikarip tabana kum dosucem mango falan. Boylece tamamlanmis olucak akvaryum. :)) hepinize cok tesekkurler

kuru alanın güneşi görmesi hayvanın kuru alana çıkmasına destek oluyor. özellikle güneşi gördüklerinde ondan faydalandıklarını sanıyorlar halbuki ısıtan lamba oluyor. kapalı havada veya karanlık ortamda kuru alana çıkma hevesleri pek yok. sadece ısıyı algılarlarsa.

bu sebeple eğer akvaryumun diğer ucu güneşi daha iyi görüyorsa suyu ve kumu boşalttığın bir zamanda ters düz edebilirsin. kuru alanın doğrudan olmasa da güneşi görmesi fayda sağlıyor.

soylediginiz bilgiye gore akvaryumun bu pozisyonu daha iyi ozaman. çünkü şuan mesela 15:00 16:30 arası kuru alanın ufak bir bolumu rampa yakını ve rampanın bir bölümü güneş görüyor. akvaryumun diger kalan kısmı güneş görmüyor.

görüyorsa bu halinde dursun o zaman.

bu durumda eğer o saatlerde çıkıyorlarsa uv olan lambayı da o aralıklara kaydırmak gerekecek evde durduğun bir günde genel çıkış zamanlarını tesbit ederek uygun saat aralığını bulabilirsin. uv boş yere yanmamış olur. malum çalıştığı süre aktiflik ömrünü yarılıyor.

Valla bizimkinin pek belirli saatleri yok genelde odada kimse yokken cikiyor veya aksamlari cikiyor lambasi aciksa. Kamera bagladim internete actim bir sure kontrol ettikten sonra duzene sokarim ama olmasi gereken saatler sizin dediginiz gibi gun isigina paralel saatler oyuzden sanirim bu saatlere alismasi gerekicek. Pirtigin oldugu oda calisma odam oldugu icin gec saatlere kadar oda uyanik kaliyor :)

Belki biraz garip ama simdi salona 250 litrelik bir akvaryum kuruyorum salonda isik olacak ses muhim degilde o sorunu nasil cozecez diyordum mobilyanin ust kismina kornis taktirdim perde taktim akvaryuma
Uyku onemli konu 22:30 dan sonra uyurlarsa gun icinde daha sakin olurlar su icinde uyuklamazlar

Günde 2 saatte yaksak 6 saatte yaksak ampulü 1 yıl sonra değişmeli.

Cem, bu konudaki mesajları kaldığım yerden okudumda kibrit kutusu koy demişsin. Bu hayvanın yüksekliği 3 kibrit kutusu vardır :)

Bence lamba konumları çok iyi olmuş. Isı yeterli. Hayvan lambaya değmesin sadece.

Uyku konusunu atlamıştım. İyi hatırlattın Ali Sarp. Arada kaçsa bile dürekli geç uyumamalılar.

Buarada kibrit kutusu seyinde ben su sekilde yapiyorum suyun 26 derece kuru alan tabani iki lamba kullandigim icin ilk lamba 7 de yandiktan sonra 8 gibi 28 derece oluyor sonra 9 da ikinci lambam yaniyor 10 da 30 derece falan oluyor 2. lamba 5 te sonunce tekrar isi dusuyor yavas yavas demem o ki tabanda 29-30 derece isi yakalasaniz uygundur

emre, hakikaten sen deyince farkettim bende, hayvan büyük bende ufak biliyordum. dikkat etmemişim.

büyüdü benim koçum lütfen arkadaşlar :)

Geri