Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme Programim iyi mi sevgili arkadaslar?

Tayfun Bayrakli

Bronz 2 Üye
Merhaba arkadaslar, benim 6 cm uzunlugunda 8 aylik bir adet kaplumbagam var. Uyguladigim yem programim hakkinda degerli yorumlarinizi bekliyorum... Gunde bir ogun olmak uzere, her gun ana yem olarak sera raffy p veya tetra reptominden donusumlu olarak 4 adet,sera raffy I den ise 3 adet ve sera rafyy mineralden ise 2 adet veriyorum bunlari hergun bir ogun olarak veriyorum ve hafta bir devit 3 den bir damla damlattigim bir yem veriyorum,iki haftada bir de bu devit 3 lu yemi murekkep baligi kemigi tozuna bulayarak veriyorum.. Yorumlarinizi bekliyorum sevgili arkadaslarim..

Sera mineral haftada 1 kez verilmeli . Verdiginiz yem miktari bana fazla geldi . 9 adet yem 6 cm boyundaki bir hayvan icin cok fazla . Devit 3 gecici bir sureligine kullaniliyor . Uvb lambanin yerini tutmasi icin kullanilir

Cvp: Beslenme Programim iyi mi sevgili arkadaslar?

Mertcan gerekenleri belirtmiş. Minerali denildiği gibi haftada bir verirsin.

Raffyp ve tetra reptomin ana yem,
Raffy ı ek yem,
Mineral ise destek yemdir.

Günlük verilecek yem miktarı kafa hacmi kadar olması ideal olur. Su kaplumbağaları doğal ortamlarında kış uykusuna yatan hayvan olduğu için, verilen yeme hayır demez. Kıs uykusuna meğilli olmaları sürekli bünyelerinde depolama isteği uyandırır. Bizler akvaryum ortamında kış uykusuna yatırmadığımız için yem miktarı ayarlı olması iyidir. Yapabilirim derseniz günlük öğünün 2/3 miktarını raffy p/ tetra reptomin, 1/3 miktarını raffy I yapın, yada uygun bir program hazırlanır sizin için.

Devit 3 en fazla 3 ay kullanılması gerekir. Fazlası vucuta zarar verebilir. Uvb ampul alımı bu süre içerisinde yapılmalı.

Mineral yemda kalsiyum bulunduğu için haftada bir vermen durumunda kemiği vermene gerek yok.

Bu arada hoşgeldin Foruma.

Durmadan yem versek hepsini yerler mi onu çok merak ediyorum. Versem 1 kutuyu rahat bitirir gibi duruyor çok acayip bir durum. Japon balıkları gibiler, onların midesi yok normal ama kaplumbağaların midesi de var bu kadar obur olmaları ilginç. :smile:

En kolayı günde tek tip haftaya yayılmış yem. Tek öğünde günlük yemi kafa hacmi kadar ayarlayın ve verin. Yem sayısı vermiyorum. Yemlerin kalınlık ve uzunlukları kendi içerisinde dahi değişir. Bunu göz kararı ayarlamanız mümkün. Mineral yemde kalsiyum var. Bu sebeple verilen mürekkep balığı kemiği uygun değil. Zaten destek yem verilmese dahi iki haftada bir kez verin diyoruz. Mineral yemde zaten fazla veriliyor. Toplam haftada 14 mineral yem çok fazla. Bunu haftalık kafa hacmi kadar vermelisiniz. Şimdiye kadar aldıkları fazla kalsiyum sebebi ile mürekkep balığı kemiği takviyesini 3 ay uygulamayın. Eğer eldekinden faydalanayım tüketeyim derseniz bu süre sonrasında ayda bir kez bir yemi bulayıp verebilirsiniz. Raffy P ve reptomin ana yemdir ve birbirine alternatiftir. İkisinden biride olabilir. Ancak çeşitlilik için iyi olmuş. Bunu biri tükenirse hemen almak zorunluluğu olmaz diye belirttim. Ana yem 2/3, ek yem yani raffy I 1/3 oranda verilir. Yani daha kolay ayarlama için Aşağıdaki günlük tek öğün kafa hacmi uygulamasını öneriyorum.
Pazartesi: Sera raffy P
Salı: Sera raffy I
Çarşamba: Sera Mineral
Perşambe: Tetra Reptomin
Cuma:Sera raffy P
Cumartesi: Sera raffy I
Pazar: Tetra Reptomin

Devit 3 vitamini haftada bir kez bir yeme bir damla damlatıp doğrudan ağzına uzatın. Ancak kısa zamanda uvb lamba ile d vitamini sentezi yapması için malzemeleri temin etmeli.

Hosbulduk arkadasim, o zaman devit 3 u 3 ayin sonunda programdan cikardigimda yerine vitamin damlasi kullanmaya devam etmem uygun olur mu sizce? Uvb lambaya di su an durumum yok ama aklimda bi ara temin edecem insallah. Ayrica bahsettigim 9 adet yemi topladigimda kafa hacmini karsiliyor nerdeyse gibi geldi tam olcum yapamiyorum tabi ki ama :) ayrica minerali haftada bir verin demissiniz kac tane vermeliyim ya da orani ne olmali? Bunun yerine her gun versem ama 1 adet versem olmaz mi kutunun ustunde her gun verilebilir diyor ve formun bir yerinde de hergun az miktarda verilebilecegini okumustum?

Matt' Alıntı:
Durmadan yem versek hepsini yerler mi onu çok merak ediyorum. Versem 1 kutuyu rahat bitirir gibi duruyor çok acayip bir durum. Japon balıkları gibiler, onların midesi yok normal ama kaplumbağaların midesi de var bu kadar obur olmaları ilginç. :smile:

Kış uykusuna yatan familyadan oldukları için depolama eğilimindeler. Bu sebeple tüketebildiği kadar besin tüketmeye çalışırlar. Kış uykusundan önce vücut yağlanıp enerji depolar. Bünye uyku halinde minimumda olsa bu yağı yakarak enerjiye çevirip tüketir. Doğada bu denke mükemmel olduğu için zaten uygun yemesi gereken besini aşamıyor.

Tayfun Bayrakli' Alıntı:
Hosbulduk arkadasim, o zaman devit 3 u 3 ayin sonunda programdan cikardigimda yerine vitamin damlasi kullanmaya devam etmem uygun olur mu sizce? Uvb lambaya di su an durumum yok ama aklimda bi ara temin edecem insallah. Ayrica bahsettigim 9 adet yemi topladigimda kafa hacmini karsiliyor nerdeyse gibi geldi tam olcum yapamiyorum tabi ki ama :) ayrica minerali haftada bir verin demissiniz kac tane vermeliyim ya da orani ne olmali? Bunun yerine her gun versem ama 1 adet versem olmaz mi kutunun ustunde her gun verilebilir diyor ve formun bir yerinde de hergun az miktarda verilebilecegini okumustum?

Vitaminde d vitamini var ama miktarı azdır. Ayrıca mineral yemde çeşitli vitaminler olduğu için damla vitamine gerek yok. Bu vitamini hastalıkta yada iştahtan kesilince kullanmak daha iyi. Yüksek doza gerek yok. Yani normal vitamin kullanım amacı ve devit 3 vitamin kullanım amaçları farklı. Mineral haftada bir gün kafa hacmi kadar. Yada ille yayayım derseniz kafa hacmi kaç adet ediyorsa o kadar.

AEK' Alıntı:
Matt' Alıntı:

Kış uykusuna yatan familyadan oldukları için depolama eğilimindeler. Bu sebeple tüketebildiği kadar besin tüketmeye çalışırlar. Kış uykusundan önce vücut yağlanıp enerji depolar. Bünye uyku halinde minimumda olsa bu yağı yakarak enerjiye çevirip tüketir. Doğada bu denke mükemmel olduğu için zaten uygun yemesi gereken besini aşamıyor.

Tayfun Bayrakli' Alıntı:

Vitaminde d vitamini var ama miktarı azdır. Ayrıca mineral yemde çeşitli vitaminler olduğu için damla vitamine gerek yok. Bu vitamini hastalıkta yada iştahtan kesilince kullanmak daha iyi. Yüksek doza gerek yok. Yani normal vitamin kullanım amacı ve devit 3 vitamin kullanım amaçları farklı. Mineral haftada bir gün kafa hacmi kadar. Yada ille yayayım derseniz kafa hacmi kaç adet ediyorsa o kadar.

Peki bu tüm türler için geçerli mi? Çizgili, benekli, softshell turtle, alligator snapping turtle, yellow bellied slider gibi türler için.

Tayfun Bayrakli' Alıntı:

Emre abi cevap vermiş, sadece değinmek istediğim benimde kaplumbağalar 6 cm boyunda ama bu durumu 4 ayda yakaladılar. Aldığımda 3.5 cm idiler. Benimkilerde günlük ortalama 5-6 raffy p kafa boylarına tekabül ediyor.

Evet ben telden girdigim icin emre beyin yorumunu gormeden once yazdim attim son sorularimi :) degerli yorumlariniz icin cok tesekkur ederim hepinize. Ve son olarak da arkadaslar herkes kaplumbagasinin boyunu ve yasini yazabilir mi acaba ortalama bi gelisim sureci belirleyecegim de kafamda :)

Matt' Alıntı:
AEK' Alıntı:
Matt' Alıntı:

Tayfun Bayrakli' Alıntı:

Peki bu tüm türler için geçerli mi? Çizgili, benekli, softshell turtle, alligator snapping turtle, yellow bellied slider gibi türler için.

Yellow bellied slider ile res yani red eared slider aynı gruptan yani slider kaplumbağalarından. Uzaktan akraba gibi görülebilir. Yada daha net alt tür olarak düşünülebilir. Yani bunlar kış uykusuna yatar. Çizgili ve benekli yerli türlrden ve bunlarda kış uykusuna yatar. Snapping türleride kış uykusuna yatar. Yumuşak kabuk türlerininden yerli tür yatar ama çin yumuşak kabuğunun durumunu hatırlamıyorum.
Neticede tatlı su kaplumbağalarının tamamına yakını kış uykusuna yatıyor. Sadece ismen bildiğim fly river turtle ve hem tatlı hem az miktarda boğazlardaki tuzlu suya adapte diamondback terrapinden emin değilim.
Deniz kaplumbağaları göç ediyorlar, ancak kış uykusu konusunda bilgim yok.

Tayfun Bayrakli' Alıntı:
Evet ben telden girdigim icin emre beyin yorumunu gormeden once yazdim attim son sorularimi :) degerli yorumlariniz icin cok tesekkur ederim hepinize. Ve son olarak da arkadaslar herkes kaplumbagasinin boyunu ve yasini yazabilir mi acaba ortalama bi gelisim sureci belirleyecegim de kafamda :)

Bende sayı fazla ama 2-3 aylıkken alıp beslediğim hemen hemen 2 yaşında olan res kaplumbağalarım 11-12 cm boydalar. Bunlardan 4-5 ay küçük olan cumberland ise diğerleri cinsel gelişime geçince boy olarak yetişti sayılır. Muhtemelen 10-11 cm gibi. Diğer yavruları ve erişkin çizgiliyi belirtip kafa karıştırmaya gerek yok :)

Su hacmi uygunsa, ısı değerleri suda ve kuru alanda yeterli ise, beslenme kaliteli ve olması gerektiği gibiyse, d vitamini sentezini yapabiliyorsa, hasta olmadıysa kırmızı yanaklı kaplumbağa 1,5-2 yaşına kadar ayda ortalama 0,5 cm büyür. Bu bir ay 1 cm de olup, iki ay 0,5 cm de olabilir. Bizim gibi bunlarda sabit değil değişken olarak boy atarlar. Ancak ortalama belli. Bundan sonra cinsel gelişim ile birlikte büyüme yavaşlar.

Anladim emre bey peki res,cizgili,cumberland gibi tur ayrimlarini nasil yapiyoruz acaba,sanirsam benimki cizgili ama sekline bakarak tahminen diyorum bunu tabi :)

Slider türlerini tanıttığım link; RES : red eared slider, cumberland slider, yellow belly slider, rio grande slider aynı olup alt gruplar.
mailto:/forum/Konu-slider-alt-turleri.html

Çizgili kaplumbağa yerli türümüz; Bendeki çizgili kaplmbağa
mailto:/forum/Konu-cizgili-kaplumbagamin-firar-girisimleri.html

Bu konularda resimleri mevcut.
mailto:/forum/Konu-boy-olcumleri-06-2013.html
mailto:/forum/Konu-boy-olcumleri-01-2013-eski-ve-yeni-resimlerle-anlatim.html

Bu arada resim varsa türünü söyleriz.

Telefondan girdigim icin resim de yukleyemiyorum su an gonderdiklerinize bakmam da zor oluyo biraz o yuzden normal giris yaptigim bir zamanda yuklerim ve bakarim resimlere tesekkur ederim.bu arada yasiniz kac acaba ona gore hitap etmek isterim ben de yasim 25 adim tayfun memnun oldum bu arada aranizda olmaktan ;-)

Tekrar hoşgeldin Tayfun. Ben 36 yaşındayım. Aklına takılan her soruyu sorabilirsin. Bu arada yaşam alanını da bize anlatırsan sana eksik vs varsa önerilerde bulunuruz.

Hosbulduk emre abi diyim o zaman :) tesekkur ederim abi sorarim takilan biyer olursa aklima ancak zaten yasam alaniyla ilgili olsun diger tum konularda olsun bilgi sahibi oldum zaten formunuzun tum konularini okuyarak ve hic bahsetmesem benimkinden daha iyi cunku baya eksiklerim var :) pek imkanim olmadigi icin elimdekilerin en iyisini yapmaya calistim bende,gene de kisaca bahsetcek olursam, akvaryumu 10-12 litrelik ve bunun 8 litresi suyla dolu,50 watlik isitici,bir adet filtre ve hava motoru goren bir motor,icine saklanabilecegi ve ustune ciktiginda kafasini kaldirip nefes alarak uyuyabildigi taslar,dvd kabindan vantuzlarla yapilan kuru alan ve burayi 33 derece isitan 40 watlik normal sari ampullu lamba var abi su an icin maddi imkanlarim bunlara ve ana yemlerden sera raffy p ile tetra reptomin, ek olarak sera raffy I ve mineral olarak sera raffy mineral,uvb lambaya da gucum yetmedigi icin devit 3, bunlara anca yettigi icin elimden gelen simdilik bunlar insallah ilerde buyutecem imkanlarini :)

Tayfun, akvaryum hacmin haricinde zaten gayet zorunlu olanlar tamam. Isıtıcın 50 w lduğuna göre camcıya gidip 50 lt hacimli (ölçüler için yardımcı oluruz) bir akvaryum ucuza yaptırabilirsin. Hayvanın boyuna göre yada bir süre sonra gerekecek daha büyük akvaryumu düşünürüz. Hatta kabuk boyu 8 cm lana kadar bu 50 lt olan gider. Ancak bu haliyle ekipmanlı bir ölüm fanusu yani hiç uygun değil.

foruma hoş geldin tayfun, imkanlar dahilinde en iyisini yapmak hiç olmamasından iyidir. sadece zorunlu olanlar ilk başta yeterli. sen zorunlu olanları temin etmişsin sadece akvaryumu biraz daha büyütme önceliğin olacak. 30-50 litre arası aynı ekipmanlarla seni bir süre daha götürecektir. su 8 lt olduğuna göre derinlik az ısıtıcıyı güvenli konumlandırmalısın hava teması tüpünü patlatır. akvaryum içi işlemlerde ısıtıcının fişini çekmeyi unutma.

Dedigim gibi emre abi gucumun yettigi olcude anca bunlari yapabildim ancak en azindan plastik olum fanusundan iyidir dedim :) dedigin akvaryumu kaca yaptirabilirim tahminen camcida?hosbulduk cem bey tekrardan.isiticisini zaten yatay koydum komple suyun icine batik yani problem yok onda ve fisini cekiyorum tabiki islem yaparken,ancak akvaryumu buyutmek kaldi iste geriye

Akvaryum fiyatı seninde biraz pazarlığına kalmış. Sana şöyle söyleyim 50 litreli hazır akvaryumu 60-70 TL civarına almıştım tam hatırlamıyorum. Tabi sen hazır yerine camcıya yaptırırsan maliyeti daha az olur. Buda seni 1 sene civarı getirir. 100litre gibi bir akvaryum ise ömürlük olabilir. Tabi ekipmanlarıda yenilemen gerekir.

Geri