Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Göz kapanması =(

Virulence

Gümüş 2 Üye
Arkadaşlar kaplumbağamı Aldığımdan beri gözleri kapalı ve verdiğim yemi yemiyor. Böyle çok ağır hareket ediyor. Aldığım yerdeki adam kış uykusunda dedi. Ama kış uykusunda olan bir kaplumbağa hareket eder mi? Çok değil ama bazen yavaş yavaş hareket ediyor...

Edit tubidik: Konu hastalık sağlık kategorisine taşınmıştır.

RE: Lütfen yardım edin! =(

Mesajınızı düzltin kaplumbağaniz konusunda veterinere götürmenizi öneririm.

Doğru düzgün bilgisi olan yokmu yaa daha iyi aydınlatacak biri ?

RE: Lütfen yardım edin! =(

Yeni alınan ufak kaplumbağalarda bu sorun fazlasıyla oluyor. Ölmek üzere de olabilir ama eğer sağlığında sorun yoksa suyunun sıcaklığını 30 derece civarında tutup, kıyma ya da haşlanmış yumurtanın beyazını ufak parçaya bölüp 1 2 parça atarsan daha iyi bi karşılama olur.

1-2Hafta boyunca sıcak bir ortamda bakın kaplumbağanız plastik kapta yaşıyorsa lütfen akvaryum ve ısıtıcı alın kuru alanida ihmal etmeyin.

Gözlerinde şişiklik yok. Vücudundada bi problem yok... Fakat gözleri şeffaf beyazımsı bi perdeyle kapalı gibi.. Aldığım yerdeki adam kuş uykusunda dedi ama ara ara hareket ediyor. Kuş uykusuna yatmak üzeremi acaba? Anlamadım ki.. Kış uykusuna yatan kaplumbağa hiç hareket edermi?

Kaplumbağanıza nerde bakıyorsunuz ölüm fanusundamı (plastik kap) ??

Su daha önceden dediğim sıcaklığa ulaştığında kış uykusundaysa da uyanması lazım. Çünkü belli sıcaklığın altına (yanılmıyorsam 21 altına) düştüğünde kış uykusuna yatarlar.

Suyunun sıcaklığını 28 derecede sabitleyin.Eğer başka bir hastalığı yoksa kendine gelecektir.Küçük kaplumbağalar için kış uyku tehlikeli :( Umarım kendine gelir biran önce.

Suyun ısısını yükselttim. Kafası dışarıda kafasını oynatıyo, hareket etmiyo cok fazla. Ağzını açıp duruyo baloncuklar cıkıyo doğal oalrakta nefes almasında bi problem yok. Gözler işte kapalı... Yemekte yemiyor :(

Ya biri bana şunu söylesin; kış uykusuna yatan kaplumbağalar hiçmi hareket etmez yoksa bazen ufak tefe hareketlenmeler olabilirmi, dokunma, sarsma sonucunda?

mailto:/forum/konu-kis-uykusu-hibernasyon.html
Kış uykusuyla ilgili bilgim yok ama bu link yardımcı olabilir.

Benimkide ilk aldığımda kış uykusuma daldı sonra ısıtıcı aldım uyandı ama çok geç kalmıştım ertesi gün öldü:( ama şidmi ikitane sağlıklı kabuşum var ve okadar sevimlilerki elimle yem uzatıyorum yiyorlar:) bence acilen akvaryumunuz yoksa akvaryum alın alırkende ısıtıcıyı ihmal etmeyin o süre zarfında kaplumbağanıza masalambasının ışığını tuta bilirsiniz

Suyu ısıttım biraz değiştirdim yani ısısını hallettim.. Bakalım birkaç gün sabredicem.. Hergün ısıyı kontrol edicem değiştiricem.. 2 güne gözlerini açmazsa uzman veya iyi bilen birine göstericem... :(

Virulence' Alıntı:
Suyun ısısını yükselttim. Kafası dışarıda kafasını oynatıyo, hareket etmiyo cok fazla. Ağzını açıp duruyo baloncuklar cıkıyo doğal oalrakta nefes almasında bi problem yok. Gözler işte kapalı... Yemekte yemiyor :(

Ya biri bana şunu söylesin; kış uykusuna yatan kaplumbağalar hiçmi hareket etmez yoksa bazen ufak tefe hareketlenmeler olabilirmi, dokunma, sarsma sonucunda?

Kaplumbaganızı bir akvaryumda ısıtıcı,filtre,kuru alan vb araç gereçlerle bakmanız gerekir.Yoksa kaplumbaganız çok uzun süre yaşayamaz.
Hastalık sağlık bölümünü inceleyin.Kış uykusu başlıgımızda,akciğer enfeksiyonu başlığımızda mevcut.İkisinide kontrol edin.
Aradıgınızı bulamazsanız diğer konulara bakın...

Kış uykusunda kapluşlar hareket edebilir evet.Bebek bir kaplumbağa kış uykusuna yatarsa bir daha kalkamaz çok büyük bir ihtimalle. Kaplumbağanızın kış uykusunda olduğunu düşünmüyorum. Size satan adam yanında plastik ölüm fanusu verdiğine göre hiç birşey bildiği yok demektir kapluşlarla ilgili. Kaplumbağanız petshopta da soğukta yaşıyordu zannedersem ve kendiyle aynı kaderi paylaşan birçok kaplumbağa gibi hasta oldu. İmkanınız varsa kaplumbağalarla ilgilenen bir veteriner bulmanız uygun olur. Bir an önce akvaryum ve ısıtıcı almanız lazım. Geçmiş olsun. Forumda ihtiyacınız olan tüm bilgiler mevcut. Aklınıza takılan şeyler olursa yardımcı olmaya çalışırız elimizden geldiğince.

Ben o fanustan istedim. O an imkanlarım ona yetiyordu cünkü. Ki hala da öyle akvaryum falan alamam.. Alırken adam bana kış uykusunda çoğu dedi ve zar zor vermedi ben seçtim... Kış uykusundan nasıl uyandırıcam yaa ?

Geri