Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Göz kapanması =(

Ölüm fanusunda baktığınız sürece kaplumbağanızın kış uykusundan uyanması çok zor.İçine ısıtıcı koyup su sıcaklığını sabitleyebileceğiniz bir kaba veya akvaryuma geçmelisiniz.Tek yolu su sıcaklığını 28 derece de sabit tutmak.

Ya ben anlıyamıyorum.. Ölüm fanusunda yıllarca su kaplumbağası besleyen arkadaşlarım var. Onlar nasıl besliyor? off çıldırıcam.

Virulence' Alıntı:
Ya ben anlıyamıyorum.. Ölüm fanusunda yıllarca su kaplumbağası besleyen arkadaşlarım var. Onlar nasıl besliyor? off çıldırıcam.

Ölüm fanusunda kaplumbaga beslenmez.EZİYET ÇEKTİRİLİR.

Virulence' Alıntı:

Kaplumbağa ölüm fanusunda büyüyebilir ama hiç sağlıklı olmaz siz ufak bir fanusun içinde olsaydınız anlardınız o hayvanın nasıl eziyet çektiğini.

Virulence' Alıntı:

hemen hemen aynı soruyu ben de sordum.aldığım cevap şu oldu.sizi 2 metrelik hiç penceresi olmayan soğuk bir odaya kapatıp sadece ekmek ve su verseler, sonra da çok mutlu yaşadığını düşünseler ne yapardın?

Uff çok küçük daha yaa.. Böle halsiz halsiz bi hali var uyuyo sürekli. Gözler kapalı. Yemek yemiyor hala. Ve bugün bişey fark ettim; Gözünün hemen orda beyaz küçük bişey cıkmış :S Anlayamadm ne olduğunu ?

Kaplumbağanızı biran önce ölüm fanusundan kurtarmazsanız tedavi için çok geç kalınacak :(

Akvaryum alamam şuan için.. Defalarca söyledim. Acaba akciğer enfeksiyonu'na falanmı yakalandı? Napabilirim bilgisi olan varmı ?

Gözleri için teramycin göz pomadı alın ve kulak pamuğuyla sabah akşam gözlerine sürün.Bir ısıtıcı alın bir akvaryum alın ısı 30 derecede sabit durmalı.Hasta olduğu için güneşlendirmeyin.

Çok teşekkür ederim. teramycin alıcam bugün.. Sabah akşam dediğiniz gibi sürücem. Isıtıcım yok ama sürekli suyunu kontrol edip sabit tutmaya çalışıyorm suya ılık su falan ekliyorum, değiştiriyorum..

Çoğu insan kaplumbağalarda teramycin'nin bir işe yaramadığını söylüyor ya ? Ve merhem yerine monodoks kullansam? daha iyi olmaz mı? monodoks'la tedavi daha iyiymiş diye duydum ama ?

Virulence' Alıntı:
Çok teşekkür ederim. teramycin alıcam bugün.. Sabah akşam dediğiniz gibi sürücem. Isıtıcım yok ama sürekli suyunu kontrol edip sabit tutmaya çalışıyorm suya ılık su falan ekliyorum, değiştiriyorum..

Çoğu insan kaplumbağalarda teramycin'nin bir işe yaramadığını söylüyor ya ? Ve merhem yerine monodoks kullansam? daha iyi olmaz mı? monodoks'la tedavi daha iyiymiş diye duydum ama ?

Akciğer Enfeksiyonu tedavisinde kullanılan bir ilaçtır Monodoks.

Akciğer enfeksiyonu olduğunu düşünüyorum o yüzden... Ve kapluşumda bu belirtiler var :(

-Çift gözün kapanması.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.
-Durgunluk.

Teşekkürler, umarım.. Veteriner zor iş ve burda çok fazla veterinerde mevcut değil. =(

Virulence' Alıntı:
Akciğer enfeksiyonu olduğunu düşünüyorum o yüzden... Ve kapluşumda bu belirtiler var :(

-Çift gözün kapanması.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.
-Durgunluk.

Gösterebilirseniz bir veterinere gösterın.Gösteremezsenız monodoks kullanmaya baslayın.
Forumda kullanımı mevcut.

Şimdi çok iyi bilen ve yıllardır kaplumbağa besleyen birine sordum... Enfeksiyon falan değil, kış uykusunda sadece ve daha yerine alışmamış dedi. Gözünde çıkan beyaz şeyde gözle ilgili iltihaplanma,problem olabilir dedi ama daha çok küçük ilaç kullanmanı pek önermiyorum. 1-2 gün bekle yayılırsa o beyaz şey merhem,damla vb. gibi ilaçlar kullanırsın dedi..

Virulence' Alıntı:
Şimdi çok iyi bilen ve yıllardır kaplumbağa besleyen birine sordum... Enfeksiyon falan değil, kış uykusunda sadece ve daha yerine alışmamış dedi. Gözünde çıkan beyaz şeyde gözle ilgili iltihaplanma,problem olabilir dedi ama daha çok küçük ilaç kullanmanı pek önermiyorum. 1-2 gün bekle yayılırsa o beyaz şey merhem,damla vb. gibi ilaçlar kullanırsın dedi..

Burda da çok iyi bilenler var ve diyorlar ki; küçük kaplumbağalrın kış uykusuna yatması çok tehlikelidir!
Çok iyi bilen kişi size bakımının o kaplarda olamayacağını da söylemiştir eminim ki.

Kendiside aynı kapta bakıyormuş ve benmki gibi küçüklermiş. 2.kez kış uykusuna yatıyorlarmış... Dediğiniz gibi küçük kaplumbağaların kış uykusuna yatması tehlikeli ama her kaplumbağa için bu geçerli değil.. Isıtıcı,akvaryum vs. şuan onları alacak maddi durumda değilim. Zaten kaplumbağayı aldırırken ailemi zor ikna ettim. Yani kış uykusundan uyandıramam. Suyun ısısını yükseltin dediniz ama su 15dkda bir soğuyor ben onunla nasıl uğraşayımki? Hele gece nolcak? Yani elmden bişey gelmiyo..

İlk önce Türkçeyi düzgün kullanınız.Ve akvaryum alamam demişsiniz ama ufak da olsa bir akvaryum almalısınız.

Geri