Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alana çıkmama ve yem seçme problemi

Crypho

Bronz 4 Üye
Herkese merhaba,

Öncelikle forumunuzu hemen hergün takip ediyorum. Bana 6 aydır çok yardımınız oldu, teşekkür ederim.

Soruma gelirsek;

Kasım sonunda arkadaşım doğum günümde hediye olarak su kaplumbağası almış, fanus ile. Hemen araştırmalara başladım ve ertesi gün 50 lt akvaryum, ısıtıcı, iç filtre, ısıtıcı ampul vb. aldım. Yaklaşık 4 ay boyunca benim odamda durdu. Kuru alan ısısı yaklaşık 36-40 derece arasıydı. Ampul kuru alana çok yakındı. 4 ayın sonunda, artık sabahları beni uyutmadığı için "Kuru alandan suya atlama, filtre/ısıtıcı ya sürtünme" başka odaya aldım. Yaklaşık 1 ay boyunca orada da bir sıkıntı yaşamadık. 

Ancak son 1 aydır kuru alana çok nadir çıkıyor ve hep akvaryumun dibinde, bitkisinin altında yatıyor. Kuru alana çıktığı an hemen suya atlıyor. Eski ampul patladığı için, yeni masa lambası ve ampul aldım. Kuru alan ısısı şuan 32 derece, su 28 derece ve ampul eskisinden daha uzakta. Ve ne zaman odanın kapısı açılsa, çok korkuyor saklanacak yer arıyor. Benim odamda dururken böyle sıkıntılar hiç yoktu.

İkinci olarak, salı gününden beri stick yem yememeye başladı. Sizin önerdiğiniz şekilde günde 1 sefer kafası kadar veriyordum. Kabuk boyu yaklaşık 8-9 cm. Raffy P, Reptomin, Raffy Mineral, Sera Vital ve marulun iç kısmını yemiyor. Sadece Raffy I yiyor. Yemleri uzun süredir koklamadım ancak bugün daha ağır kokuları var gibi geldi. Son kullanma tarihleri 2019 ve kapakları hep kapalı tutuldu. Mineral ve Vitali daha 1 ay önce almıştım.

Yani kısacası, kaplumbağam kuru alana çıkmıyor ve son birkaç gündür stick yem yemiyor. Sizce ne yapmalıyım? İleriki günlerde yem yememeye devam ederse nasıl bir alternatif uygulayabilirim? Kuru alana çıkmasını ve ürkek davranmaktan kurtulmasını nasıl sağlayabilirim? 
Gerekirse, akvaryum ve kaplumbağamın fotoğraflarını çekip gönderebilirim.

Şimdiden teşekkürler.

Kaplumbağalar biraz balık akıllıdır. Belli bir süre uzak kalındığında yabancılar. Diğer odaya alıp yalnız bıraktığın için hayvan gördüğü her hareketi tehdit olarak algılıyor. Bunun sonucu güvenli olan suya kaçıyor. Tek hayvanlarda bu süreç biraz daha yoğun olur. Oda kapısını kapalı tutarsan hayvan rahat eder kuru alana çıkma ihtimali yüksek olur. Değil odaya açık kapı önünden geçilse bile suya atlayacaktır.

Bu dönemler kendini koruma yetisinin geliştiği zamanlardır. Yavru iken akılları ermez. Büyüdükçe özgüvenleri yerine gelir. Kendini koruma ve savunma yetenekleri gelişir. Yinede en yetişkin hallerinde olsalarda suya kaçma ihtimalleri kaybolmaz. Odaya herhangi bir amaçla girdiğinde yavaş hareket edip göz teması kurma. Zaman içinde güven bağı oluşacak ve hayvan kuru alanda duracaktır. Tabi bu her zaman olacak değildir.

Yem işine gelirsek gammarus verme. Diğer yemlerden birer tane atıp bekle. Yarım saat içinde yemez ise alırsın. Yerse yediği yemden teker teker devam edersin. Yemleri verdikten sonra odadan çıkarsın.

Cvp: Kuru alana çıkmama ve yem seçme problemi

Cevabınız için teşekkürler. Yarin her yemden birer tane atıp deneyeceğim. Yalniz ertesi günlerde yine aynı yemden yerse hep aynı yemi atmam sıkıntı yaratmaz mı?

Birde 2 hafta önce bir fotoğrafını çekmiştim. Kabuğundaki durum normal midir? Şuanda kabuğunda böyle bir durum yok ama yinede merak ettim.

Fotoğraf görünmüyorsa 2 saat içinde tekrar göndereceğim.

Fotoğraf yüklenmemiş, tekrar gönderiyorum. Akvaryum konusunda da tavsiyeniz olursa diye ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Kabuk.jpg
    Kabuk.jpg
    486.7 KB · Görüntüleme: 153
  • Akvaryum.jpg
    Akvaryum.jpg
    493.4 KB · Görüntüleme: 144
Burada öncelik stick yeme dönmesi. Yiyeceği yemi bir kaç gün verdikten sonra onu da kenara alıp diğer yemleri dene. Bu şekilde dönüş yapar.

Vitali verme. Bu aşamada ot türevli yemez. Yem ziyan olmasın. Vital en son.

Kabuk açma yapmaya başlamış. O arka tepedekini tırnağını takıp çıkarabilirsen çıkar.

Bu sabah Mineral, Raffy P ve Reptomin attım suya. Minerali anında yedi. Daha sonra reptomini yemeye çalıştı ancak dağıtıp kustu. Raffy P ye hiç dokunmadı.

Daha sonra içine tekrar Mineral attım 1 adet ancak yememiş. Sadece ilk yediği mineral ile duruyor.

Sizce yemleri atmaya devam edeyim mi yoksa yumurta vb. vermeye başlayım mı? Aç kalmasını istemiyorum, çarşamba günü aç günüydü çok az marul yedi, dünde stick yemediği için az raffy I vermiştim.

Birde yemlerde ağır bir koku alıyorum. Eskiden bu kadar ağır değildi bu kokular. Son kullanması 2019 ve kapakları hep kapalı durdu. 3 stick yemede aynı anda ne olmuş olabilir? Yada bir şey olmamış bana mı öyle geliyor olabilir?

Yemleri güneşin önüne koymuyorsun değil mi serin yerde duracak. Isındıysa acılaşıp kokar. Açıp bir saat kadar havalandır. Yalnız içine böcek, haşarat girmesin. Sonra buz dolabına koy ertesi gün bak koku hala yoğun ise bozulmuştur. Biz sıkıntı için hayvana bakıyoruz ama belki de yem bozuktur ondan yemiyordur. Kusmanın bir sebebi de bozuk, bayat yemdir.

Yemler sağlamsa gammarusu verme. Yumurta olabilir. Aç kalmasından endişelenme bir haftada yemese birşey olmaz. Raffy P'de dursun. Mineral ile reptodan ver. Aç günü kaldır şimdilik normal öğün verir gibi devam et. Yumurtayı bol miktarda yerse anlaki sıkıntı kokan yemlerde.

Güneş önünde değil ama serinde değil. Oda sıcaklığında duruyor.

Dediklerinizi bugün deneyeyim. Teşekkürler yardımlarınız için. Yarın tekrar haber vereceğim.

Yumurta olabilir dediğim gammarusta değil verebilirsin anlamında söyledim. Tabanda yutabileceği büyüklükte çakıl varsa çıkar. Silis kum alıp ser tercihen vitasand marka. Bu kumu yiyerek tam yutmuş olacağı yemlerin verdiği hazımsızlığı giderir. Midesinde bu kumdan yiyerek katı gıdaları parçalarlar. Parazit birşey varsa onlarıda bağırsaklardan atarlar.

Cvp: RE: Kuru alana çıkmama ve yem seçme problemi

cem' Alıntı:
Yumurta olabilir dediğim gammarusta değil verebilirsin anlamında söyledim. Tabanda yutabileceği büyüklükte çakıl varsa çıkar. Silis kum alıp ser tercihen vitasand marka. Bu kumu yiyerek tam yutmuş olacağı yemlerin verdiği hazımsızlığı giderir. Midesinde bu kumdan yiyerek katı gıdaları parçalarlar. Parazit birşey varsa onlarıda bağırsaklardan atarlar.

Kusura bakmayın ilk cümlenizi anlamadım.

Tabanda çakıl taşı var ama yutabileceğinden daha büyük. Çoğunu çıkardım ancak yinede tek tük kalıyor. Bazen kuru alan rampasındakileri söküp atıyor. :)

Vitasand marka yaklaşık 4 kg kum var akvaryum içerisinde. Yaklaşık 2 ay önce ekledim. Bugün tamamen akvaryum temizliği yaptım ve tüm kumu 5-6 kez temiz suyla yıkadım. İçerisindeki her şeyi yıkadım ve bazı bitkileri çıkardım. Şuan içerisinde sadece sevdiği büyük bitkisi "fotoğrafta, filtre önündeki" ve deniz kabuğu mevcut.

Şimdi yemleri havalandırıyorum. Birazdan dolaba koyup, yarın Reptomin ve Mineral atıp deneyeceğim.

Günaydın Cem bey,

Bugün sabah 10.30 gibi yemleri dolaptan aldım. Kokuları dün ki kadar olmasa da yinede var. Sanırım bozuk değiller, çünkü gammarus ve vital de aynı yerde duruyor. Bozulsa hepsi bozulur du sanırım.

İlk başta mineral ve reptomin attım, 25-30 dakika bekledim yememiş. Daha sonra Raffy P attım bekledim, onuda yememiş.

Sonra haşlanmış yumurta akı attım. 2-3 ısırık alıp bıraktı. Onuda yemedi. Ve 30 dakika içinde 2 kere dışkısını yapmış. Daha önce bu kadar sık yaptığına rastlamamıştım.

Sorunlar yemde diye düşünüyorduk ancak her zaman kıtır kıtır marulu yiyen hayvanın 2 gün önce marulu yememesi ve şimdi yumurtayı yememesi bana bir hastalığı var gibi geldi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Birde kendisini kumun içine gömüp bitkinin altına giriyor hep.

Ekli dosyalar

• kum.jpg
    kum.jpg
    525.8 KB · Görüntüleme: 79
Hayvan güvenli ortamı bulmuş. Hayvan kabız olursa bu da bir süre iştah kaybına yol açar. Yapabilirsen iki gün birer damla zeytinyağı damlat.

Merhaba,

Dün akşam ağzına yağ damlatmayı denedim ancak ağzını hiç açmıyor. Yinede bir damla damlattım ama ağzına girdi mi bilmiyorum. Bu yüzden 2-3 adet gammarus üstüne yağ damlatıp verdim.

Bu gece yemleri tekrar buzdolabına koydum. Kokuları neredeyse tamamen gitmiş. Sabah tekrar mineral ve reptomin attım yemedi. Birde akvaryum içinde yumurta akı vardı küçük parça. Ondan 1-2 ısırık alıp bırakmış onuda. Sanırım sorun yemlerde değil.

Yemlerin üstüne yağ damlatıp vermeyi deniyorum ancak onuda yemiyor. Sadece yediği tek şey gammarus.

Sizce salatalık, haşlanmış tavuk gibi farklı yiyecekler vermeyi denesem mi?

Yeşillikte herşeyi deneyebilirsin. Tavuk sağlıksız ve iyice yemden uzaklaştırır. Zeytinyağını doğrudan damlatmaya çalış. Yeme damlatırsan yemden de soğutursun. Bu şekilde devam et. Yerse yer yemez ise sudan alırsın.

Çakıl yutmamıştır umarım. Yarın sadece gammarus ver. Doyana kadar. Ne kadar yerse. Normal öğününden fazla yiyor ise midede taş yoktur, varsa yerken zorlanır ve kusar. Sonraki gün de dışkı yapma durumuna bakalım. Bağırsakta sorun yada kabızlık varsa dışkılamaz. Normal düzende en geç ertesi gün akşama doğru dışkılaması lazım.

Bugün sabah 9.30 gibi gammarus verdim. Normalde kafa hacmi  kadar veriyordum, bugün kafa hacminin yaklaşık 4 katı kadar yedi, daha atsam yiyecek gibiydi ancak çok fazla oluyor diye atmadım. 

Yalnız gammarusları tek tek attım, suyun üstünde gammarusları yerken hep ağzından suyun üstüne baloncuk bırakıyordu. Belki bir hastalık belirtisi olabilir diye söyleyeyim.

Odada şimdilik kimse kalmıyor. Bende kapısını kapattım akşama kadar girmeyeceğim. Hayvan rahat etsin birkaç gün.

Yem küçük ve bir anda hamle yaptığı için hava yutuyor.

Rahat yediyse ağızda boğazda ve midede sıkıntı yok.

Bugün birkaç kez odaya girip dışkı baktım ama yoktu. Ya daha yapmadı yada yapıp yedi.

Gece uyutmadan önce göz ile görülebilecek bir sıkıntısı var mı diye inceledim. 10-15 dakika sonra kollarını titretmeye başladı. Birkaç haftadır bunu yapıyor. Yanından uzaklaşırken de yüzüp çırpınmaya başlıyor. Acaba yumurtlama dönemi falan olabilir mi? Bu yüzden yemiyor olabilir mi?

Birde yarın sabah yemleri atmayı deneyeceğim. Yemez ise yarın yiyecek olarak ne vereyim?

Kusura bakmayın sizi çok yordum 2-3 gündür.

Kol titretmeyi diğer bir hayvana yapıyor ise hiyerarşik düzen kapışması ya da kur yapma. Sana veya tehdit olarak algıladığı bir şeye karşı savunma hareketidir. Bunu büyük çoğunlukla erkekler yapar. Dişilerde pek görülen birşey değil.

Hafta sonuna kadar hayvana gammarus verme stick yemlerin her birinden bir tane ver. Yemezse alırsın. Acıkınca illaki yiyecektir. Dışkı yediğine göre aç kalmaz.

Günaydın,

Stick yemlerden birer tane atıp, 15-20 dakika sonra alıyorum ve tekrar yenilerini atıyorum. Ancak yemiyor. İkiye bölüp atmayı denedim şimdi ama yiyeceğini sanmıyorum. Bir de 15 dakika önce dışkısını yaptı.

Elimdekilerden farklı 1-2 tane yem alabilirim JBL Agil vs. Onlar ile alıştırmaya çalışabiliriz. Elimde olan yemler; Raffy P, Raffy I, Raffy Mineral, Raffy Vital ve Reptomin. En az Raffy P kalmış.

Geri