Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alana çıkmama ve yem seçme problemi

Cvp: Kuru alana çıkmama ve yem seçme problemi

http://www.petburada.com/mango-akvaryum-dekor-kutugu-medium Şu nasıldır peki? Kargo vb. ücreti ile 25-30 lira altına neredeyse hiç yok.

Alırken alım bölümünde açıklama kutucuğu olur bir yerinde "mümkünse düz yere konduğunda altında biraz boşluk olacak şekilde yatay duran bir kök istiyorum" diye belirt. Kaplumbağanın altına girebilip kaşınacağı şekilde olsun. Biçimsiz birşey gönderirler dekor niyetine kullanmaktan başka işe yaramaz.

Merhaba,

Sonunda dün öğlen yeni akvaryuma hayvanları (2 balık 1 kaplumbağa) attım. Hayvan saatlerce yüzdü. Yüzmeyi özlemiş küçücük akvaryumun içinde.

Bu sabah beni uyandırdı suda çırpınıp. Raffy P, Mineral ve Reptomin attım denemelik. 1 tane Raffy P ve 5-6 tane mineral yedi. Reptomini koklayıp bıraktı. Mineral yemi yerken biraz zorlandı, yemi parçalarken epey uğraştı.

Hayvanın yüzmesinde bir sorunda görmedim. Sanırım yüzemediği için enerjisini atamadı hiç. Belki bu yüzden de yemden uzaklaştı.

Akvaryumun içini tamamen bitirdiğimde fotoğraf göndereceğim. :)

Tekrardan her şey için teşekkür ederim Cem bey. Çok yardımcı oldunuz aylardır.

Hayvanın yemesi güzel. Hatta minerali fazla yemesi daha iyi. Stick yemi ikiye kırıp atarsan daha rahat yer. Reptominde protein oranı az yosun oranı yüksek olduğu için şimdilik yemek istemez.

Bu hayvanlar geniş ortama geçtiğinde daha mutlu olur ve sürekli yüzer. Enerji harcaması ile birlikte hayvanın yeme isteği yani iştahı da açılmış oldu. Hasta olmaması iyi.

Cem bey merhaba,

Hayvana her yemi yedirdim. Sadece vital atmadım. Bugün reptomin yedi.

Pazartesiden başlayarak eskisi gibi bir günlük programa geçeyim diyorum. AEK'nın yazdığı bir program buldum ve sadece JBL Agil gününü Carnivor ile değiştirdim. Sizce bu program iyi olmuş mu?

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Pazartesi 1. Gün: Raffy P[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]2. Gün: Raffy I[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]3. Gün: Carnivor[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]4. Gün: sera mineral[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]5. Gün: Reptomin[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]6. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]7. Gün: sera vital[/font]

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Birde Raffy I yakında bitecek. Yerine hangi yemi almalıyım?[/font]

3 gün arka arkaya ot türevli 3 gün arka arkaya protein yapmışsın. Bunlar karışmalı. Carnivor ile mineralde uzak günlere gitmeli carnivorda da mineral yem var.

1. Gün raffy P
1. Gün reptomin
3. Gün carnivor
4. Gün aç gün
5. Gün raffy I
6. Gün mineral
7. Gün vital

Hayvanın kabuk boyu ne kadar ?

Kabuk boyu yaklaşık 9 cm.

O zaman gammarus yerine sera royal veya jbl energil al. Skt 2019 tarihli olsun. Büyük kutuda satılır. Bu 1000'lik dediğimizde ama gramajda 300 küsür gelir. Karideslerin ağzındaki diken ile balıkların kılçıklarını koparmayı unutma. Hayvanın ağzına batmasın. Bir de yiyeceği büyüklükte kopart. Yerken suda dağılmasın.

Merhaba bende ailenize yeni katıldım yeni konu eklemeyi bulamadım benimde birkaç sorum olucak.
1)Ben daha bir hafta önce akvaryum (uzunluk50 yükseklik30 en20) aldım filtre alıp kuru alanda yaptım ama iki kaplumbağamda hiç çıkmıyor sadece kuru alana yem koyduğumda alıp kaçıyorlar ne yapmam gerekiyor?
2)Pet shoptaki adam ısıtıcıya ve uv lamba çok gerek olmadığını söyledi sizce ne yapayım?

Bide nasıl yenı konu açabilirim yazarmısınız?

Ahmet bey merhaba,

İstediğiniz kategoriye girip sağ üst tarafta bulunan yeni konu butonuna basarak yeni konu oluşturabilirsiniz.

Ayrıca ısıtıcı ve uv lambayı kesinlikle almalısınız. Petshoplar bu konularda çok bilgisiz
Yeni konu oluşturduğunuz zaman arkadaşlar gerekli açıklamaları detaylı olarak yapacaklardır.

İyi akşamlar

Foruma hoşgeldin. Hayvanların kabuk boyu nedir ? Cinsi nedir ?

Kuru Alana Çıkmıyorlar.

Benim iki tane kaplumbağam var ve bir hafta önce yeni akvaryum aldım kuru alanlarıda var ve boyutu gayet yeterli ama kuru alana sadece benim koyduğum kuru karidesleri almak için çıkıyorlar onlarıda alıp hemen kaçıyorlar. şimdilik ısıtıcım ve uv lambam yok acaba ondanmı?

Bide ısıtıcı önerirmisiniz?

şimdiden teşekkürler

:8 :8 :8 :8 :8

cem' Alıntı:
Foruma hoşgeldin. Hayvanların kabuk boyu nedir ? Cinsi nedir ?

Biri 5cm diğeri 6cm kırmızı yanaklı su kaplumbağası ve biri dişi biri erkek.

Hayvanların kabuk boyu 10 cm civarına gelene kadar cinsiyetleri netleşmez.

Kuru alan güvenlik açısından en zayıf oldukları yerdir. Bu sebeple civarda hareket olması tedirgin eder.

İkincisi uvb ampulden ziyade ısıtıcı ampul olması gerekir. Soğukkanlı canlılar kendi ısı üretemez dışarıdan gelen ısıya ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple kıskaçlı ya da deveboynu lambaya max ne kadar kaldırıyorsa 40-60 watt armut ampul kullanılır. Soft olan tercih sebebidir. Şeffaf camlılar hayvanın gözünü alır. Tekzende wiselite energy saver yada bauhausta ecolite halosoft ampul satılıyor. Ya bunlardan yada eski tip armut ampul kullanabilirsin.

Hayvanların kuru alanda durması için çevrede kimse olmamalı ve gerekirse oda kapısı kapalı olmalı ve ısıtıcı lamba olmalı, ısı algısı hayvanların kuru alana çıkmasını sağlar. Bulundukları odaya girdiğinde kuru alanda iseler yavaş hareket edip göz teması kurmayacaksın. Onlar izler ve sesleri iyi duyarlar. Birisi suya kaçtığı anda diğeri de onu takip eder. Bu alışma süreci belli bir boya gelene kadar devam eder. Her ne kadar büyüyüp özgüvenleri artsa da ileri zamanda da suya kaçabilirler.

Hayvanları akvaryumun genel temizliği ve hayvanların sağlık kontrolü harici eline alma. Bunu sevmezler. Bu strese sokar ve güvenli olan su dibine kaçma ve su içinde durma eğilimini artırır.

Su 28; kuru alan 32 derece olacak. Su ısıtıcısı olarak rubio veya roxin çelik ısıtıcı alabilirsin. Ya da orta kalite cam ısıtıcı. Yalnız cam ısıtıcılar sıcakken ve çalışırken hava teması olmamalı aksi halde patlarlar. Her türlü akvaryum işlemi öncesi fişi çekilmeli ve soğuması beklenmelidir. Çelik ısıtıcılar bu açıdan sağlamdır. Cam ısıtıcılar hemen ısınıp hemen soğur. Çelikler geç ısınır geç soğur. Isıtıcılar fabrikasyon hatalı olabilir. Kalibrasyon hatalı olabilir. Su hacmine göre güçlü ısıtıcı suyu fazla ısıtabilir. Bu sebeple sera yada jbl ince uzun cam 0-50 göstergeli derece alıp bunu ısıtıcıdan uzak ön köşeye koyup ısıyı net şekilde öğreniriz ve buna göre ısıtıcıyı kalibre ederiz.

Su kaplumbağalarının tükürük bezi yoktur. Yemi su içinde yerler. Onun için kuru alanda verme. Elindeki gammarus açıksa onu verme bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir. Kutuda olsun. Böyle ise sera raffy I al. Stick yem olarakta sera raffy P bu iki yem kabuk boyu 6 cm olana kadar verilir. Sonrasında yem çeşidini artırırız.

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün toplam kafa hacmi kadar olacak. Sonrasında tek öğüne geçilir.

Aydınlatma bölümünde öne çıkan konuları incelemen iyi olur. Uv’ de exo terra uvb 100 bize uygun ve diğer markalara nazaran daha bir hesaplıdır. Şimdilik gerek yok 8 cm kabuk boyu civarı alabilirsin.

Petshopların dediklerine inanma. Geneli yanlış yönlendirir. Kabuk sertleştirici aldıysan onu da kullanma çöpe at. O zararlıdır. Makyajdır ciladır kabuğun hava almasını engeller, deformasyon yapar.

Suyu temiz tutmaya çalış. Kısmi değişimlerle suyu tazeleyip kirleri alırsın. Su emsal sıcaklıkta olacak. Sıcak yada soğuk değil. Kir biriktirecek dekor ve çakıl taşları var ise kaldır bunlar aralarında kir biriktirip kulak ve göz enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri üremesine neden olur. Üşümeleri ise akciğer enfeksiyonuna. Bu boydakiler için akciğer enfeksiyonu öldürücüdür.

Bu konuyu da incelemen iyi olur. Bakım konusunda detaylı bilgi mevcut.
mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Lamba Önerirmisiniz

Akvaryuma ısıtıcı lamba almak istiyorum düşük maliyetli bir lamba önerirmisiniz lütfen?

Şimdiden teşekkürler.

Akvaryum boyutu Uzunluk:50 boy:30 en:20

:8 :8 :8 :8 :8

Şu an kullandığımız yok. 40 W kaldıran basit kıskaçlılardan var piyasada en fazla 42 wattlık ampul takabilirsin kablosu 1 mt. İşini şimdilik görür. Google dan mandallı yada kıskaçlı lamba diye arat. Duyu büyük E27 duylu olsun.

Bir tane buldum. Dediğim model ama 60 W yazıyor doğruluğu şüpheli

http://www.firsatcaddesi.com/portatif-mandalli-masa-lambasi-p265.html?gclid=EAIaIQobChMI_bHMm6Kt2QIVajPTCh0o8QgjEAQYASABEgK6n_D_BwE

İç Filtredeki hortum ne işe yarar?

İç filtreyi aldığımdan beri normal bi şekilde kullanıyorum ama kutunun içinden birtane hortum çıktı ne işe yarıyor acaba ne farkı var ?

O hortum hava kabarcığı çıkarmasını sağlar. Su çıkış borusu üstünde ince bir boru vardır üzerindeki tıpayı çıkarıp ona takıp diğer ucunu akvaryum dışına vereceksin. Çalıştırdığında hava kabarcığı vermeye başlar. Filtre komple su içinde olacak. Motoru su soğutur. Su çıkış borusuna ek boru bağlantısı var mı ? Şelale aparat deriz ona.

Evet var . Yani hortumun bi ucu dışarıda olacak su akmazmi dışarı?

Teşekkürler

Geri