Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alana çıkmama ve yem seçme problemi

Raffy P bitince sera carnivor alırsın. Simit gibi şekli var.

Bu yemleri yemeyen agili hiç yemez. Bu şekilde devam et.

Cvp: Kuru alana çıkmama ve yem seçme problemi

Sabah vital de dahil 4 yemden attım. Hiçbirisini yemedi.

Şimdi deneme amaçlı marul ve salatalık attım. Bir saat sonra bakacağım yiyip yemediğine. Yemeyecek gibime geliyor ama bilemiyorum.

Akşam salatalık ve maruldan 2-3 ısırık alıp bırakmış.

Biraz önce reptomin attım denemelik. Önce ağzıyla 2 ye böldü. Daha sonra küçük parçayı yemeye çalıştı, 20 kez falan çiğnedi ancak ağzında dağıldı hep yiyemedi. Eskiden 2 reptomini tümüyle tek hamlede yiyebiliyordu. Acaba ağzında/boğazında göremediğim bir yara falan mı var ki?

Ne yapacağımı bilemiyorum artık. Gammarus gibi yumuşak bir yem falan varsa ondan mı alsam?

Yemlere su damlatıp bekletip yumuşatarak ver.

Hayvanı eline al kızdırmaya çalış. Kalemi ağzına yaklaştır. Tepki olarak ısırmaya çalışacaktır. Ağzı açık hamle yapmayı beklediğinde ağzına bak. Beyazlık (aft) yada birşey batmış mı görürsün. Dikkat et elini kaptırma o boydaki hayvan deriyi söker.

Yemleri yumuşattım ancak yine yemedi.

Kızdırmaya çalıştım. Kalem vb yaklaştırdım ancak kabuğuna çekilip bakıyor öyle. Ağzını hiç açmıyor. Tırnaklarıda uzun ellerime batıyor artık fazla tutamıyorum. Bende bıraktım suya hayvanı.

Yaklaşık 2 ay önce parmağımı ısırmıştı yem verirken. 4 aylık bir kaplumbağanın o kadar acı verebileceğini hiç düşünmemiştim. Isırdımı bırakmıyorda. :)

Acaba tekrar benim odama geri mi alsam ki akvaryumu? Sizce bir yararı olur mu? Neden bilmiyorum ama o odayı hiç sevmedi sanırım. Eskiden ben yanında olduğum halde kuru alana çıkar dururdu 2-3 saat. Şimdi odada kimse yokken bile çıkmıyor. Arasıra kapıyı hafifçe açıp bakıyorum, hep suyun içinde, kafa dışarda kapıyı seyreder gibi bekliyor. Tamca açarsam korkup dalıyor suyun altına.

Birde yeni yem alacağım bugün. 100ml reptomin ve 250ml sera carnivor. Başka almam gereken bir yem var mı?

Yazdığım yemlerin yanında Ahm Rotifish kaplumbağa yemi diye bir yem daha aldım. Fiyatı 2 TL. Forumdaki incelemede kötü olmadığı yazıyor. Arasıra değişiklik olması açısından kaplumbağama vermeyi düşünüyorum.

Yem linki: mailto:/rotifish-stick-kaplumbaga-yemi-35-gr-u-22642

Cem bey siz bu yemi denediniz mi hiç?

Birde önceki yazımdan sonra haşlanmış tavuk verdim kaplumbağama. Yine kafa hacminden çok daha fazlasını yiyor. Hastalığı yok, yiyecek seçiyor sanırım. Ancak ben yinede reptomin ve raffy P leri döktüm çöpe. Reptominin kokusu bayağı ağırlaşmıştı.

Bu iki üç gün yeni yemler gelene kadar ne yedirmeliyim? Sabahları mineral vermeyi deneyeceğim ancak yemez ise yumurta akı falan mı vereyim?

Kalite bir yem değil. Sera, jbl, prodac, tetra ve tropical yemler kalitelidir. Bunlardan şaşma.

Yumurta beyazı olur. Marul kıvırcık olur. Yağsız kıyma haşlanmış suya atılıp bir dakika sonra çıkarılarak soğutulup verilebilir ama bunu hiçbir şey yemeyen hayvan için son çare öneriyorum bunu yediğinde yem yemeyi bırakıyor.

Odana alıp dene istersen tek hayvanlarda yalnızlık psikoloji zaman zaman problem olabiliyor.

Selam,

Bugün sabah yumurta akı attım. Öğleden sonra yeni yemleri geldi. Baktım yumurtayı yememiş, yemlerden ikişer tane attım. Akşam baktım onları da yememiş. Demekki eski yemler bozulmamış, boşuna dükmüşüm.

Sadece tavuk vb. ve gammarus yiyor hayvan. Yumurtayı da bıraktı... Yarında yem yemezse pazar günü gammarus vericem artık.

O halde yediği şeylerden ver bir hafta 10 gün sonra tekrar denemelere başla. Hayvan toparlasın biraz.

Bu ayda yem seçen seçene gidiyor.

Carnivorların arasına gammarus sıkıştırıp verdim belki yer diye. Gammarusları simitlerin arasından çekip yiyor, akıllı hayvan. :)

Dediğiniz gibi yediği şeylerden vereceğim. Ancak gammarus çok verirsek kabukta deformasyon oluyor diye okumuştum. 3 günde bir kafası kadar versem iyi olur mu? Birde bazı sitelerde yem yemeyen hayvana solucan verildiğini okudum. Sizce deneyeyim mi bunu?

Çok yardımcı oldunuz Cem bey. Artık 1-2 hafta kafanızı şişirmeyeceğim. :)

Daimi ve tek yönlü sürekli beslenmesi ile yüksek protein alan hayvanda gut
görülür. Kabuktaki deformasyon daha uzun süre alır. O kadar beslemeyeceksin.

Solucan ve kurtlardaki protein oranı gammarustan yüksektir. Kaldı ki kimyasal teması bulunma ihtimali solucanı sakıncalı kılıyor. Bitki ilacı toprağa dökülen temizlik malzemeleri vs. Hatta yağmur bile. El ayak değmemiş yer olacak ki olsun.

Merhaba,

Dediğiniz gibi 10 gündür tavuk ve karidesle besliyorum. Şimdi carnivor, reptomin attım ancak hala yemiyor. Yumurta akı da yemedi 10 gün içinde.

Ne yapmalıyım? Tavuk ve karidese devam mı? Yoksa 1-2 gün yemlerden atıp yemesini mi bekleyeyim?

Bir hafta daha devam et. Hayvanın bünyesi yerine gelsin sonraki hafta denemelere başlarsın. Tavuk değil de yağsız kıymayı haşlayıp verirsin. Sıcak suya atıp bir dakika sonra çıkarıp soğutup verirsin.

Merhaba,

Son 2 haftadır gammarus, tavuk ve kıyma ile besledim. Bugün tekrar yemleri attım ancak yememiş. Biraz önce aç kalmasın diye kıyma attım onuda yemiyor. Anlamadım bu hayvanın nesi var. 2 gün önce de gammarusları yememişti.

Bazen tavuk ve kıymaları elimden yiyor, bazen hiç yüzüme bakmıyor. Birde hala çok ürkek. Kafası hep suyun üzerinde, sanki kapıyı izliyor. Ne zaman kapının önünden geçsem korkup saklanıyor. Acaba kapıyı göremediği bir yere mi alsam akvaryumu. Kendi odama da alamıyorum, sabahladığım için ışık rahatsız eder hayvanı.

Tavsiyelerinizi bekliyorum cem bey.

bence sen ona içine girebileceği bir sürüngen mağarası gibi birşey yap bütün sıkıntıları geçer 
maksat kaplumbağan güvenli alana sahip bi yer olduğunu bilsin fazla korku iyi değil 
ah bende 10 senelik kaplumbağa olacak yeme de yanında yatarım sen bence onu odana koy sana alışması gerek
ya da bulunduğu odaya gidip kabuğunu okşuyacaksın hergun belli saatler de yap bu işi sana alışıcak yanında zıplasan da kaçmıcak aksine tınlamıyacaktır... benimkisi okşamaktan artık gel beni sev dye cama atlıyor beni görünce kendini sevdirmeye çalışıyor kedi gibi  D:
[/quote]

Not: her kaplumbağaya dokunduğunda dokunma bittiğinde ellerini bol kopuklu sabunlu suyla yıkıyorsun..önemli...

Forum kuralları gereği üslup ve dilbilgisine dikkat edelim.

Kaplumbağalar ete alıştığında yeme dönmesi biraz süre ister.

Senin hayvanda alıştığı için yeme ilgi duymuyor.

Hayvandaki maraz bitti ise yani sağlığına kavuşmuş ve vücut normal kiloya gelmiş ise eti kes. Yemlerden her gün sabah akşam birer tane ver. Hangisini yerse ondan doyana kadar tek tek verirsin. Hiç yemez ise yarım saat sonra çıkar. Diğer öğün zamanı gelince yine aynı şekilde yaparsın. Bu konuda inatları yoğundur. Hayvanın büyüklüğüne göre bu süre 15 güne kadar varabilir. Bu denemelere devam et. Birkaç gün aç kalmasından birşey olmaz. Ama sağlığına kavuştuysa.

Yeni ortama girmiş tek hayvanlarda ürkeklik olur. Bir de üstüne ele almalar olunca bu stresi artırır. Hayvan güvenli olan su dibine kaçmak ister.

Bulunduğu ortamda her zaman tetiktedir. Her hareketi algıladığında suya kaçar. Yavru iken net görmez. Bütünsel algısı vardır. Mesela farklı bir renkte giysi ile yaklaştığında yabancılayabilir. Ama kulaklar iyi duyar. Yaklaştığında konuş ses tonunu algılasın. Mümkün olduğunca az dokunma hayvanın tedirginliğini alır. Elden besleme güvenbağını güçlendirir. Yine de bu kuru alandan kaçmayacağı anlamına gelmez. Yeri gelir yetişkin kaplumbağada her ne kadar alışmış olsa da kaçar.

Hayvan rahatsız olduğuna göre gündüzleri kapıyı kapa. Kapı kapalı olunca hayvan kapıdan gelebilecek tehdide yada hareket beklentisine karşı sürekli nöbette durmaz. Odaya gireceğin zaman yavaş hareket edeceksin. Başka bir sebeple de olsa hayvan kuru alanda iken girdiğinde göz teması kurma. Hayvan görünmediğini sanıp kuru alanda durabilir. Göz teması yerinin belli olduğunu ani hareket ise saldırı algısı yaratır. Her ikisinde de suya atlar. Bu her boy hayvan için geçerlidir.

Ben o dönemler el aynası ile kapı aralığından bakıp suda ise girerdim. Tabi kuru alanda iken aynayı görünce atlardılar. Sonra kapı aralığında görünecek şekilde odaya ayna koyup oradan bakıyordum. Kuru alandaysalar sessizce kapıyordum. Küçüklerde alışma süreci uzun sürer. Büyüdükçe özgüvenleri artar ve savunma yetenekleri gelişip cesaretlenirler.

Cvp: RE: Kuru alana çıkmama ve yem seçme problemi

cem' Alıntı:
Hayvandaki maraz bitti ise yani sağlığına kavuşmuş ve vücut normal kiloya gelmiş ise eti kes. Yemlerden her gün sabah akşam birer tane ver. Hangisini yerse ondan doyana kadar tek tek verirsin. Hiç yemez ise yarım saat sonra çıkar. Diğer öğün zamanı gelince yine aynı şekilde yaparsın. Bu konuda inatları yoğundur. Hayvanın büyüklüğüne göre bu süre 15 güne kadar varabilir. Bu denemelere devam et. Birkaç gün aç kalmasından birşey olmaz. Ama sağlığına kavuştuysa.
Merhaba cem bey,
9 gün oldu, her gün yemlerden birkaç tane attım. Biraz önce yine attım, hatta biraz fazla ilgilenip elimle yedireyim dedim ama yok, yemiyor.
Acaba yavaştan gammarus, kıyma, tavuk, yumurta vb. vermeye başlasam mı? 9 gündür aç hayvan. Bunları vermem bütün tüm süreci başa alacak sanırım ama çok uzun süredir bir şey yemedi.

Tamam dönebilirsin. Ama tavuk verme. Hayvanın kabuk boyunu ölçüp kaydet. Her hafta ölçüp kaydet. Ay sonu baktığında milim de olsa büyümüyorsa hastalık devam ediyor demektir. Arada tek tük yem denemesi de yaparsın. Biraz büyüyüp güçlensin.

Benim de küçük olan var Cem bey büyük olan beni görünce geliyor yiyor küçük olan kaçıyor hep yeni akvaryuma geçtiğimizden beri suyun dibine dalıp kaçıyor köşeye öbür akvaryuma alıp oraya yem bırakınca kendi boşta kalınca yiyor bazen ama hayvanı oradan oraya taşı bir zararı olur mu stres su değişimi filan yoksa kısa süreli sorun olmaz mı diyorsunuz ?

Geri