Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Normal yem yemiyorlar

Msryzclr

Gümüş 2 Üye
Merhaba. Benim 2 tane yavru kapluşum var. Alalı yaklaşık 4-5 ay oldu fakat bu sürede hiç normal yem yemediler. Sadece karides yiyorlar. İlk aldığımda petshoptaki satıcı markasız poşetlenmiş karides vermişti. Yenisi sera reptil raffy I. Sadece karides yemeleri yetersiz mi? Ve diğer yeme nasıl alıştırabilirim?

Merhaba oncelikle ana yem olarak sera raffy p veya tetra reptomin olmalisiniz bu yemleri yemezlerse yemleri karideslerin icine koyarak kokusunun yemlere bulasmasini saglayin bu sekilde yiyebilir eger boyle de yemezse bir sure ac birakip tekrar yem verebilirsiniz elinizdeki yem ona uygun degil ana yemin yaninda bir de sera mineral yem alirsaniz iyi olur

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Bu konuda genel beslenme düzeni yazılı. Okumanızda fayda var.
Bunun dışında İpek diğer yemlere nasıl alışmasını sağlayacağınızı yazmış. Hemen ana yemden alıp diğeri kesilmeli. Hatta 4-5 ay sadece ana yem ve mümkünse destek için mineral yem alın. Karides vermeyin. Yaz sonunda uygun oranda tekrar başlarsınız.

Eee bu petshopçulara ne deyelim ki şimdi. Yaklaşık 2-3 hafta önce gidip aynı şeyi sordum günde 4er karides yeter dedi ona güvendim bende. Neyse gidip dediklerinizden alacağım. Bir de ben kapluşlarımı elimle besliyorum. Malum 2 taneler ve suya atınca hemen kapışıyorlar. Bu şekilde nasıl alıştırabilirim? Yani dediğinize göre 2-3 gün aç bırakıp sonra denesem olur. Galiba yemin kokusu onlara cazip gelmiyor koklayıp gidiyorlar :)

Bu arada ana yem olarak da zaten tetra reptomin var. Ona devam edeyim mi yoksa sera raffy p mi alayım?

Cvp: Normal yem yemiyorlar

raffy p değil de bulabilirsen sera carnivor al. bu karidesten yeme geçişte en çabuk adapte oldukları yem. arkasından raffy p ve sonrasında tetraya alıştırırsın. tetra ile karides/gammarus bir türlü bir arada geçinemez yemlerdir. karidese alışmış hayvanlar ölse de tetra yemezler.

Zaten tetrayı uzatınca koklayıp vazgeçip hemen gidiyorlar ya da alıp biraz uğraşıp bırakıyorlar. Peki sadece sera carnivor versem yeterli olmaz mı illa raffy p ve tetraya alıştırmam mı gerek?

carnivor simit şeklinde, protein ve mineral içeriklidir. serada ekstradan bitkisel stickte var. tetrada ise bunlar tek stick içinde toplanmıştır. geçiş bu sıra ile olursa başarısı var. veya raffy p'yi almayım dersen tetrayı carnivorun içine atıp koku çekmesini sağlayabilirsin. bu şekilde yeme olasılıkları da mümkün.

:) tamam çok teşekkür ederim deneyeceğim sonuçları yazarım.

Benimkiler her seyi yemeye calisiyorlar gecen gun hali kaydirmazi lastikle sabitlemistim cd kabina o kopmus (veya koparmislar) shrekin agzinda lastik yemeye calisiyor bide simarikla kavga ediyorlar simarikta onun agzindan almaya calisiyor cok komik bir manzaraydi :) ama tabi lastik cok tehlikeymis bunu ogrendim iple sabitleyecegim bundan sonra

Bide dun filtremi temizlemistim boruyu takayim diye ugrasiyorum gelmis boruyu isiriyorlar koparmaya calisiyorlar :)

boruyu ısırmaları parmak aralarından sürekli yem yemeye güdülendikleri için elini suya soktuğunda elinde ne olursa olsun dişlemeye çalışırlar. lastiğe gelirsek o da yosunlaşmaya başlamışsa onun tadını aldıklarında yem sanmaları. zaten birisinin ağzında duran bir şey oldu mu diğeri hep kapmaya çalışır. elemanların dini imanı yemek başka bir şey yok.

Boru hakkinda haklisin ama lastik suyun icinde degildi cd kabinin cama dogru olan yerindeydi :) belkide kendilerince oyun oynuyorlardi

bunlarda oyun yok. kafayı bir şeye taktılar mı durdurabilene aşkolsun. bugün baktım. bitkilerden birinin dalını sapından komple sökmüş rahatlamışlar. kaç gündür kafayı takmıştılar zaten. dipte öyle yatıyor. bende bıraktım ellemiyecem öyle dursun yapıştırsam gene sökecekler biliyorum. gıcık bunlar.

Benim çizgili akvarymundaki saplar teker teker gitmişti. Şimdi alttaki büyük yapraklara daldı. Geçen gün birini sonunda gözümün önünde bana baka baka söktü ve kumun üzerine bıraktı. Bende senin gibi bıraktım akvaryumda. Eve zaar ziyan veren yaramaz çocuklar gibiler.

Merhaba. Bugün çıkıp önerdiğiniz yemlerden alacağım ve bunun yanında bir de vitamin alayım diyorum. Sizce sera reptilin mi alayım yoksa mailto:/forum/Konu-verebileceginiz-alternatif-vitaminler-mutlaka-okuyun.html bu linkteki vitaminlerden mi? Hangisi daha iyi olur?

Kaplumbağa vitamini olarak Sera Reptilin alın, eğer yoksa JBL aqua alın.

Ancak jbl su ve kara kaplumbağası vitamini farklıdır. Su kaplumbağası için sağ üst köşede aqua, kara kaplumbağası için sağ üst köşede terra yazar. Yanlışlıkla terra almayın.

Kapluşlar için yem baktım sera carnivor da mineralde yok şimdilik sadece raffy p alacağım inşallah onu yer. Bir de vitamin alayım diyorum ama seranınkinden mi alsam yoksa eczaneden mi alsam?

Carnivordan adamın haberi bile yoktu. Raffy p ve reptilin aldım. Karidese ocağa kadar ara veriyoruz. Günde 2 öğün, her öğünde 2şer tane normal yem ve haftada 1 de vitamin veriyorum.

Raffy p de olur. Bence beslenme uygun. Günlük miktar kafa hacmi kadar olsun kafi.

Çok teşekkür ederim. Bizde Cumartesi sabahı yola çıkıyoruz. Forumda okuduklarımdan yola çıkarak (malesef) ölüm fanusuna havlu koyup öyle götüreceğim. Döndükten sonra da hemen akvaryum arayışına başlayacağım :) acaba şimdilik kaplarının üstüne masa lambası koysam yeterli olur mu :)

Kapluşlara önce 1 er tane raffy p verdim bi tanesi gayet güzel yedi diğeri nazlandı. Sonra reptilin damlatıp 1er tane daha verdim büyüğü gene afiyetle yedi küçüğü 2 ısırıp bıraktı. Napmalıyım?

küçüğe yiyene kadar ufak parça halinde vitaminsiz olarak ver. raffy P'nin içindeki kırmızı olanlar mineral yemdir. onu ve krem rengi olanını ver. sarımtrak olan bitkisel içeriklidir. onu büyüğe ayır. carnivorun ortasındaki kırmızı da mineraldir. her petshopta satılmaz.

Geri