Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Şapşik le Şipşik :D

Cvp: Şapşik le Şipşik :D

sürekli güneş altında kalması uygun olmaz. normal güneşlenme saatleri 11:00-16:00 saatleri dışındaki saatlerdir. güneşin ısısına göre zaman aralığı 1 saat değişim gösterebilir. benim belirttiğim saatler yaz sıcağı için geçerli.

cem' Alıntı:
hayvanlar yavru iken sabah akşam iki öğün 10 cm'yi geçince tek öğüne düşürülür. normal miktar günlük kafa hacmi kadar olmalı ama ben bazen +1 de atıyorum. zaten dışkılarını da yedikleri için aç kalma durumları olmuyor. suyun kirlenmemesi açısından ağız yollu vermek iyidir. fatih sen elinde her yem verme zamanı tutup bekle illaki bir gün yiyecektir. yemezse suya bırakabilirsin. ancak bu işi biran önce sağlamanda fayda var çünkü vitaminleri ve eğer hasta olursa ilaçlı yemleri ağız yollu vermen icap edecek. her ikisininde eşit oranda yemesi için ya her birini ayrı köşede ya da önceden yiyenin önüne elinle set yaparak diğerinin yemesini sağlayabilirsin.

Cem ben az sonra yem almaya gidicem suan sadece tetra reptomin kullaniyorum hangi yemleri aliyim ?

lafa karismis olmiyim ama sera raff p veya sera raff vital almalisin :D

lafa karistiim icin ozur dilerim :( sen cem e sormustun

Cvp: RE: Şapşik le Şipşik :D

tosbik57' Alıntı:

Iste toplu olarak yazilirsa hangilerini almam gerektigi bende not aliyim :D

tosbik57' Alıntı:

lafa karistiim icin ozur dilerim :( sen cem e sormustun

Onemli degil ozure gerek yok ki :D

anlayışli olduun icin saol :D yem almaya gideceksen sera raff p alabilisin veya ek olarak kurutulmus karides alabilisin :p

kurutulmus karidesi cok severler :D

Maşallah çok güzellerr :))9 Bu arada ben resimlerde yanlış mi gördüm yoksa o ölüm kabı dediğimiz şey mi?

sera raffy p, raffy mineral ve gammarus (karides) yani raffy I veya bulamazsan jbl veya tropical'in gammarusu varsa onları al. bu 3 markadan başkasını alma, açıkta satılan yem alma. ve tarihlerine bak 2014 tarihinden önce olanlardan alma. hayvanlar küçük vital yemezler diye düşünüyorum bunu şimdilik alma aynı şekilde protein ihtiyacı hat safhada olacağı için kabuk boyu 5 cm olana kadar her gün bir öğünde karidesi vereceksin. mineral haftada bir olacak. tetra ve raffy p'yi kalan zamanlarda dönüşümlü yaparsın. neyse bunlardan bulduklarını al da ona göre yem düzenini ayarlarız. birde yavrular için rugil var ama ben kullanmadım onu emre bilir. yavrular için yemdir. ama tetra ve raffy p'nin hangisine alternatif olur bilmiyorum.

Kaplumbağalar çok güzel maşallah. Uzun ömürler dilerim.

Bunun dışında peynir ne kadar azda olsa tuz içerir, kesinlikle verilmemeli. Hele kürdanla hiç vermeyin. Bunlar yeme ani saldıran hayvanlar. Parmakları bile ısırıyorlar. Kürdan bir yerlerine boğazına ağzına saplanabilir. Sonra üzülürsünüz.

Güneşlenme için hava ısısı güneşte en az 30 derece ve esintisiz zamanlar seçilmeli. Hayvanı yıkasanızda balkona salmayın derim. Canuzun sulu bölümünü gölgede tutup kuru alanı güneşte bırakarak bunu yapabilirsiniz. Ama çok uzakta durmayın. Yani bir gözünüz onlarda olsun. Geçen sene kaybolan kaplumbağa vakaları oldu. Kargalar bu fırsatları kaçırmaz.

Beslenme konusuna tekrar dönecek olursak. Reptomin ana yem olarak çok iyi. İlk olarak buna ilave ek yem kurutulmuş karides yani raffy I yada jbl pro baby öneririm. Bunun yanında destek yem olarak sera mineral çok iyi olur. Çeşitlilik her zaman iyidir. Eğer imkanım var çeşitli beslensin derseniz jbl rugil ve sera raffy p alıp ana yemi çeşitlendirebilirsiniz. Ben yavru kaplumbağalara reptomin baby, mineral, rugil ve pro baby veriyorum.

Öğünler yavru kaplumbağalarda günde iki kez sabah ve akşam üzeridir. Toplam günlük yem kafa hacmi kadar olur. Günlük yem miktarının 2/3 oranı ana yem, 1/3 miktarı ek yemdir. Haftada Bir günde komple mineral verilir. Yani oranlama ile uğraşmamak için şunuda yapabilirsiniz. Haftada 7 gün olduğuna göre 4 gün ana yem yani reptomin, raffy p, rugil yemleri yada biri verilir. 2 gün ek yem yani raffy I, jbl pro baby yada tropical veya tetra markalarından birinin gammarus yemi verilir. 1 günde destek yem mineral verilir.

Fazla yem obezite sebebidir.

Ölüm kabındakilerin en kısa zamanda evlerinin hazırlanmasını umarım.
Sağlıklı ömürleri olsun.

Beslenme konusunda ileride ne yapacağım diye merak edenler için size aşağıdaki yazımı gönderiyorum arkadaşlar.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Ayrıca kabuğu benekli olanın sırt deseni çok güzel. Büyüdüğünde daha da güzel olacak :)

Bu arada Cem senin için rugilin içeriğinde su bitkileride olduğunu belirteyim. Reptomine daha yakın bir ana yem. Gerçektende kaliteli. Ama protein değeri sebebiyle direk ana yem olmaz. İçinde balık karides vs olduğu için bitkiselde değil. Karma bir ana yem. Diğer ikisinden biri kesinlikle olmalı. Yani reptomin yada raffy p.

hehe :) çok tatlılar allah onlara uzun ömürler versiin..

Sera reptil raffy I aldım bide açık aldım karides ama petshopcu her zaman alisveris yaptigim yer buyuk de bir yer guvenilir yani bi acik aldim bide seraninkini

hendrixster' Alıntı:
Maşallah çok güzellerr :))9 Bu arada ben resimlerde yanlış mi gördüm yoksa o ölüm kabı dediğimiz şey mi?

Haftaici akvaryum geliyo suan malesef :(

Bahar Yüce' Alıntı:
hehe :) çok tatlılar allah onlara uzun ömürler versiin..

Amin :) insallah

Renkleri biraz farklı benim ki daha koyu ama çoooooook şekerler :133:

Geri