Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemek yemeyi azalttı

Peki kalitesiz olması neye sebep olabilir? Patlatmasında 60liralık şeyi taksitle aldım:) Hiç bulamazsam internetten bunu siğariş ederim demiştim

bu lamba uyuyor. max 40 W ampul kaldırır dolayısıyla uv ampulü kaldırır. ama ısıtma ampulü açısından yeterli değildir. kablosu 1 metredir. bu sebeple kablo priz yakın olmalı. bir diğeri körük kısmı fazla esnektir. ampul ağır olunca eğiliyor. o açıdan 25-26 W olan ampullerde çanak bir şekilde desteklenmeli.

Bir tek yeni aldığım uvli ampül için kullanıcam o yüzden sorun yok demek ki sevindim:)
Raffy I mamamızı eve gelen misafir çocuklarından birisi yürütmüş sanırım iki üç haftadır yoktu sadece reptomin azıcık yiyiyor diye almamıştım şimdi iştahı eski haline döndüğü için raffy I sipariş ettim bir iki güne gelir. Şimdi bende tetra reptomin raffyp raffyI ve raffy minral var başka eksik mamamız var mı peki onları da tamamlamaya çalışıyım? O kadar toparladı ki kendini yine mama vericem diye koşa koşa gelmeye başladı bir su ısısının bu kadar sağlıklarını etkilemesi çok acayip çok minik çok hassaslar

Bu lamba kısa sürede arızalanıyor. Ben iki tane attım. Eğer sorun çıkarda horozun o lambasını buradan alırsın.
mailto:/ARMATUR-HOROZ-HL067-MANDALLI-SPRALLI-E27-SIYAH,PR-109014.html

Birde sayfa Üçte sen UVB 200 MÜ aldım demişsin. Aldığın UVB Nin kutu resmini eklesene Cansu. Bir bakalım.

Yemler yeterli. Tam anlamıyla toparlasın çenesi kuvvetlensin 6 cm kabuk boyu üstü jbl agilde alırsın.

Yavru kaplumbağalar vücut dengesini sağlamayı bilmez aldığı enerjiyi sürekli harekete harcadığı için yağ depolama durumuda olmaz bu da soğuğa karşı bünyelerini zayıf tutar üşüdüklerinianlamazlar.

Uv'yi devreye sokunca esas gelişimi o zaman göreceksin.

İnşallah acaba boyu ne zaman büyümeye başlıycak hala minicik elimin içinde kayboluyor:) Eksiğimiz kalmadı sonunda çok mutluyum:) Ama seneye eğer büyürse akvaryumunu büyütüp dış filtre alıcam tostosuma.

Üst kabuk ara çizgileri genişlemeye başlayınca büyüdüğünü anlarsın.

Böyle söyleyince pek anlıyamıyorum tabi neresi olduğunu tam olarak ama görünce anlarım heralde zaten 6cm boyunu biliyorum:)

kabuk üstündeki adacıkları ayıran çizgiler.

Anladım sanırım nasıl büyüdüğünü kabuk içten büyüyo böylece dışındaki beşgen kısımlar küçük kalıyo aşağıdan yenileri gelip onlar dökülüyo:)
raffy ı geldi yine ben hiç sevmiyorum o mamayı ama tostos seviyo:) gözlü balık bile var içince cımbızla suyuna atıyorum hiç dokunamıyorum:)

Yemi önce salla tozlu kısım yani ham kül dibe doğru gitsin sonra yiyeceği kadarını kapağın içine döküp öyle ver. Cımbızı yakın tutup verirken hayvan yukarı zıplarsa zarar görebilir.

Cımbızla vermiyorum hiç bir zaman mamalarını. Bazen lütfedip elimden yer bazen de korkar elimden yaklaşmaz suyuna atarım ben uzaklaşınca yer. Ama bu yemi hiç elime bile almadan tek tek kutudan cımbızla alıp suyuna atıyodum kapağa dökmek iyi fikirmiş öyle yapıyım tek tek yapmaktansa:)

Cvp: Yemek yemeyi azalttı

Merhaba herkese:)
Bu defa sorunum olduğu için gelmedim uzun zamandır tostosdan haber vermiyorum yazmak istedim. Biz çok iyiyiz sağlıklıyız mamalarımızı iştahla yiyiyoruz hatta artık 100ml değil 250mllik alıyoruz mamaları yoksa mama yetiştiremiyoruz oburcuğa:p Tostosun bildiğiniz gibi bütün ışıkları mamaları tam çok şükür bir sorunumuz da yok. Yarın yada yarından sonra bir fotoğraf eklemek istiyorum sizin arada kontrol etmeniz içimi çok rahatlatıyor kabuklarına kilosuna derisine filan bakarsanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim şimdiden sayenizde 7.ayımızı dolduruyoruz birlikte 31 aralıkta almıştım onu. Bu arada tostos artık bana çooook alıştı çok sevecen bişey oldu:) Her sabah şıpır şıpır yapıyo suyunu ben uyandığımda, kuru alanından hiç kaçmıyo beni görünce odada ne taraftaysam o tarafa yüzüyo kuru alanında değilse tabi eğer güneşleniyosa beni takip etmek zor geliyor sanırım:p Bizden bu kadar en kısa zamanda resimlerini yüklemek istiyorum. Bu arada hiç büyümedi hala tek endişelendiren o beni ama dere kaplumbağaları daha yavaş büyüdüğü için sorun etmemeye çalışıyorum daha hiç kabuk da atmadı.

Hayvana uygun bir ortam sagladiginiz icin tesekkurler
Daha litreliklere hatta kovalara gecilecek durun siz :)
Buyumedi derken hiç mi buyumedi yoksa az mi buyudu en azindan bir 5 cm buyumeliydi, akvaryum boyutunuz nedir ?

http://imgur.com/SfrFZ9A

http://imgur.com/8JfSMBo

http://imgur.com/wNHzjQM

http://imgur.com/22ZLni6

http://imgur.com/mAnGbDc

Akvaryumum 100litre yaklaşık 90 85litresi doludur. 5cm kesinlikle büyümedi avuç içim kadar hala. Mamalarının da fotosunu çektim ufak raffyp nin içinde mineral var aslında arkadaşımla mama bölüşümü yapmıştık:) Güneş ışığı lambasının kutusunun resmini istemişsiniz güzümden kaçmış yeni gönderiyorum kusura bakmayın. Elimden geleni yapıyorum ama büyütemedim hala minicik. Kabuğu da görüğünüz gibi oldu incecik soyuluyor gibi anlamıyorumda bişey yapmam lazım mı bilemedim. Devit3 var bende gerekirse ondan sürebilirim kabuğuna nasıl yapılıcağını anlatırsanız. Haftada bir kabuğunu fırçalıyorum mutlaka uzun sürerse yosunlar zor temizleniyor kıvrık kısmındaki. Zaten o da hiç korkmuyo alıştı artık bıraksanda gitsem der gibi bakıyo bana:)

Ben bu kıştan çok korkuyordum ya üşütürsem hasta edersem diye çok şükür atlattık artık odam ısınmaya başladı tehlikeli değil onun için yalnız işte tek sorunumuz kabuğunu atmadı hiç ve büyümedi, aslında mamaları tam güneş ışığı var neden böyle bilmiyorum suyu da hep temiz pis tutmuyorum neyi eksik yapıyorum bilemedim...

Bu arada mango kökü de var kabuğunu kaşımak isterse diye ama hiç kullanmıyor onu da

http://imgur.com/xpr0D5z

uvb ampulü kullanıyorsan devit verme. kabuk o kadar kötü değil. işlem yapmana gerek yok. fırçalamayı da bırak. oda gereksiz yere hayvanı strese sokar. hayvanın kabuğu gayet güzel.

hayvanın kabuğunu tekrar ölç 5 cm den büyük duruyor. gelişimi için jbl agil yem alacaksın.

su ısısı ve kuru alan ısısı kaç derece ? taban için dere kumu aldın mı ? filtren var mı ?

su değişimini kaç günde bir yapıyorsun kısmi mi genel mi değiştiriyorsun ?

ya tostosum büyümüş meğer:) 7cme yaklaşmış aldığımda 5cmdi. Ben hiç ölçmemiştim avuç içim kadar minicik diyip duruyodum siz hiç mi büyümedi diyince şimdi gidip ölçtüm fotoğrafını ekledim 2cm büyümüş tam:D az mı büyümüş peki nasıl sizce daha büyümesi gerekiyor muydu? o kadar sevindim ki:)

suyun ısısı 24 kuru alan da 27 28 derece civarında oluyo. Filtrem ısıtıcım her şeyim var kısmı değiştiriyorum komple değişiklik iyi değilmiş diye. Kumu moderatörlerden cem iyi demişti dere kaplumbağası için uygun demişti değiştirmedim hiç. Agil yemim yoktu onu da alıyım o zaman ama hemen alamıycam daha dün sipariş verdim bir ay sonra filan köpeğimin maması bitince kargo ücreti vermemek için öyle alabilicem:( Tamam fırçalamıyım o zaman, ama o pul pul gibi görünümü nasıl düzelir peki kabuğunun? Sanki plakalarının arası da daha açık eskisine göre. Deviti ayda bir filan kabuğuna sürüyordum vermiyorum uv aldığımdan beri hiç

Pardon eksik cevap vermişim suyunun temizliğini de yaklaşık 2haftada bir yapıyorum.

Şimdi tostos 7cm olduğuna göre bu şekilde mi yapmalıyım beslenmesini peki?

1. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
2. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish)
3. Gün: jbl agil
4. Gün: sera mineral
5. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
6. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish)
7. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)

Ben sizden cevap gelene kadar yeni gonderdigim plana gore besliycem tostosu o zaman, eger yanlisim varsa duzeltirim soylediklerinize gore

http://imgur.com/a4oLvoI

bir fotograf daha gondermek istedim kabuklarina iyice bakabilirsiniz diye, burda fotograflarda vordugum gibi puruzsuz degil ince ince pullar var goruldugu gibi.

4. ile 5. günü yer değiştir. 2 yada 3 günde bir yerse kabuğunun yarısı kadar marul veya kıvırcığın orta göbek kısmındaki körpe yapraklardan ver. yemediğinde yarım saati geçirmeden sudan al. raffy I günlerinde uygun olur. kuru alanı 29 derecede sabitle. su 25 derece olsun. şimdiki durumda ısıtıcının devreye girmesi için 1 derece aşağıda olacağından su 23 dereceye inecek. 25 dereceye ayarlarsan 24-25 derece arası oynama olur.

yoğun bir plaka yok sırt üstündeki açılmalar tırnağa geliyorsa zorlamadan çıkarmaya çalış. ama çıkmıyorsa da uğraşma. hayvanı rahatsız edecek kadar bir yoğunluk yok. akvaryumdan çıkarıp işlem yapman hayvanı strese sokmaktan başka bir işe yaramaz.

Geri