Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemek yemeyi azalttı

Cvp: Yemek yemeyi azalttı

Tamam anladim eve gidince hafifce deniyim zorlamiyim. Peki agili alana kadar yerine hangi mamadan veriyim? Gelisimi nasil peki 7ayda 5cmden 7cme ulasti hatta sanki 7.5cm gibi fotografta var siz daha iyi bilirsiniz. Marul yediremedigim icin bir turlu vaz gecmistim tekrar deniyim gunu geldikce her hafta yemezse yine mama veririm o zaman. Tesekkur ederim:)

yeşilliği haftada bir dene mesela akşama doğru yemden uzak bir saatte. kaplumbağalar ortam iyi ve hastalık belirtisi yoksa ayda 0.5-1 cm arası boy atarlar. seninkide normal gelişim düzeylerinde. çizgililerin gelişimi konusunda emre (AEK) daha bilgilidir. gelince bilgi verir.

agilin alternatifi yoktur. alana kadar bu şekilde devam et.

çıplak elle dokunmak yerine eczaneden kullan at eldiven alıp onunla bakman daha iyi olur....

Tamam artik duzenli deniycemxyesillik vermeyi biktirmisti yemeyip birakmistim o yuzden.
Benim evimde iki kopegim ayrica bir suru kedim var sokakta baktigim hic birisindem bisey bulasmadi simdiye kadar ellerimi yikiyorum ilgilendikten sonra. Dokunmayi seviyorum zaten denek gibi geliyo eldivenle:)

her hayvanda salmonella vardır. ama ev hayvanlarında bu oran sokaktakilere göre azdır. kedilerin akvaryumun olduğu yere girmemesine dikkat et böyle bir olanağın yoksa akvaryum ve kuru alana yetişemeyecekleri bir yerde olsun. yoksa teti atıp hayvana zarar verebilirler.

Köpeğimin teki evde teki bahçede evdeki odama girmez zaten odam üst katta, kedilerimin bir kısmı bahçede diğerleri sokakta hiç birisi yanaşamaz yani. Denedim ama elime gelmedi kabuklar bende zorlamak istemedim canı yanar diye de korktum zaten.En kısa zamanda agili alıcam

Köpek birşey yapmaz. Kediler dışardaysa sorun değil.

So bişey sorucam marulun göbek kısmına yakın daha açık renkli sert yerlerinde vericem değil mi bir de nasıl yapıyım minik minik koparıyım mı mamasının boyutlarında yoksa bütün olarak mı koyıyım?

açık yeşil olan yerinden ver bence sert değilde yaprak kısmı varya orayı daha rahat yerler :)ama kıvırcık ver sen onlara onu daha çok severler ...tatlısından tabi acısı çıkabiliyor kıvırcığın dikkat et buna

Tamam:) peki ufaltıp mu veriyim yoksa kabuğu kadar marulu direkt atıyım mı akvaryuma öylece

kafasının boyutuna göre ufalt birden koparım miğdeye indiremez suyada olur ama ben kuru alana bırakıyom o neymiş deyip benimkiler önce bir kokluyorlar sonra cup marul miğdeye :)ama kıvırcık ver derim marulu pek istemezler kıvırcıkdaki vitamin mineral daha fazla hem daha çok seviyorlar marula göre :)

Tamam:) Ama kuru alanda yedirmemek lazımmış tükürük bezleri yokmuş boğulabilirlermiş diye biliyorum bi araştır derim..

Kıvırcık göbek kısmı daha iyi olur. Daha tatlıdır.
Kuru alanda yiyemezler, alır suya girer suda yer.
Ben zamanım varsa kabuğu kadar parçayı elimle tutuyordum kopararak yiyorlardı izliyordum beraber vakit geçirmiş oluyorduk. Zamanım yoksa yem kadar yapıp suya atıyordum. Ama 15 20 dk sonra kontrol edip yemedikleri parçaları sudan çıkarmak gerekir. Her iki şekilde uygun.

Tamam umarım tostos da yer artık kıvırcık:)

körpe kısımlardan tek parça yaprak şeklinde vermek daha iyi kendi tutup koparsın. ufak parça halinde vermek sağa sola dağılacağı için gözlerinden kaçar ve toplaması dert olur. büyükler körpe yaprakların orta kısmındaki beyazlıkları yiyebilirler. ama küçükler sadece yeşil kısımlarını yiyip o kısmını bırakırlar. aynı şekilde dış yapraklarından verilirse büyüklerde orta beyaz kısımlarını yemiyorlar.

kıvırcıktan ziyade eğer yumuşak yapraklı marul bulabilirseniz onu tercih edin. genelde kaba yapraklılar satılıyor.

şu şekilde ayırt edebilirsiniz. dış yaprakları yumuşak ve göbek kısmındaki ufak yaprakları sarıya çalar yaprakları pütür pütürdür. yenilebilir marullardandır. kaba olanlarda yapraklar biraz daha koyu yaprakları düz ve biraz acımsıdır. atom marullar tatlı olur ama fazla suludur. bazıları sevmiyor.

Ben pek anlamadım ne yapıcağımı:/ Atom marul sağlıklıysa onu verebilirim ama biz atom alıyoruz zaten normalde bi denerim eğer beğenmezse de şöyle yapsam marulu iki parça olarak yeşil ve beyaz kısımlarından büyükçe koysam suyuna hangisini yerse ondan sonra ondan vermeye devam etsem? Bende çok ufaltırsam toplaması zor olur yemezse ben toplarken korkar diye düşünüyordum.

cansu ben zaten kurualana bırkaıyom onlar alıp suya iniyorlar kuru alanda yiyorlar demedimki yanlış anlamışsın sen beni :) cem abinin tavsiyesini dinle derim:)

marul ve kıvırcık ve emsal türevleri acı değilse yiyorlar.bunların zararı yok. tersine kalsiyum içerir. liflidir. bağırsaklarını temizler. midesini rahatlatır. atom marul şekil itibariyle büyük yapraklıdır. onu max kabuğu boyunda parçalayıp vereceksin. hayvan tutup çekiştirebilmeli.

bu aynı zamanda bir yere tutunmadan su içinde bacaklarını kullanarak dengesini sağlamasını da geliştirir.

helal cem abi konuşturdun yine bilgilerini sağolasun bizde neslihan sayesinde bilgi aldık senden :)

Tamam teşekkür ederim günü gelse de denesem diye dört gözle bekliyorum:) onlar da benim gibi acıyı sevmiyolar demek:p

Geri