Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Evet Ali Sarp iki gün aç kalacak boydalar ve az da olsa calcil vermelisin. Yem çeşitliliği ve hayvanların beslenme düzeni haftalık programı engelliyor. Bazı yemler tadımlık ayda birkaç kez bazıları haftalığa denk geliyor ama atlanacak hafta olup nadir olana yer açmak gerekiyor. Sana alıntı yaptığın mesajımı uygula. Eğer günleri yazmamı istersen sana bunu yaparım ama hemen yemlerin altında nasıl olacağını genel olarak belirttim.

Cem bizimkiler şimdi bir gün aç kalmalı. Ama büyüyünce sayı artacak.

Bu arada geçmiş olsun Cem. Bugün ne olduysa bende biraz kırgınım. Demekki salgın var ortada.

Mesela benim cok iyi anlayamadigim su 7 gun vital bir hafta ardarda degil tabiki ama pztesi pztesi pztesi pztesi carsamba carsamba carsamba royal veya energil haftada bir ama hangi yemin yaninda olsun reptomin de ayni sekilde 1. Ve 3. Hafta mineral 2. Ve 4. Hafta carnivol onlarin yanindami vericem agil ve calcili veya hangisinin yaninda hangisi verilmeli ac gunlerde marul vericem buarada degilmi ?

Cok iyi anlatamadim sanirim vital konusunda yani bir hafta vital den 1 kere diger 3 hafta 2 kere mi demek istedim

Ali Sarp benim verdiğim öğün karışık uygulama değil tek tiptir. Bu sebeple aylık dağılım yaptım. Oranlar karışmasın kokayca hallolsun diye. Yani verdiğim yem günlerini topla 30 eder. Böylece biri yanında biri var diye bir durum zaten olamıyor.

Evet vital aylık 7 günse bunu üç hafta ikişer gün bir hafta bir gün. Evet carnivor uygulaması olan hafta calcil verirsin. Yani yanında değil ama aynı haftanın bir başka günü. Agil için bu zorunluluk yok.

Pazartesi:Vital
Sali:Ac gun
Carsamba:Reptomin
Persembe:Carnivor
Cuma:Ac gun
Cumartesi:Agil
Pazar:Royal (Energil)

Pazartesi:Ac gun
Sali:Vital(energil)
Carsamba:Royal(energil)
Persembe:Ac gun
Cuma:Reptomin
Cumartesi:Mineral
Pazar:Vital

Sali:Ac gun
Carsamba:Calcil
Persembe:Vital
Cuma:Reptomin
Cumartesi:Carnivor
Pazar:Ac gun

Sali:Royal(energil)
Carsamba:Agil
Persembe:Ac gun
Cuma:Mineral
Cumartesi:Ac gun
Pazar:Reptomin

Artik gun 1:Royal(energil)
Artik gun 2:Vital
Boyle bir program yaptim nasil?
Artik gunleri 3 ve 4'uncu haftalardan sirayla degistiririm

Cvp: Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Artık günler ayı tamamlayacak. Yemleri temin edip 30 günlük ay programı yap. Program bittiğinde pazartesi değil örneğin çarşamba tekrar başla. En sağlıklı beslenme bu olacak. Tabi aylarda farklı sayıda, bu sebeple kaymalar olur ufaktan. Bence bu çizelgeyi yapıp bir kağıda dök ve yemi verdikten sonra yana çizgi atarak devam et. Böylece ay bitişinde tekrar döngüyü rahat sağlarsın.

Emre abi bu rampaya baska cozum onerin var mi? bizim dana cikmaya calisti bugun bildigin suya dikine paralel oldu ama cikamadi hata suya yuvarlandi ters dondu takla atti sonra toparladi kendini bende bi sorun olmaz diye beklerken bu olay moralimi bozdu kurulanmak icin dinlenme sehpasini kullaniyolar sanirim nezaman gorsem biri ustunde

Suyu biraz yukselttim ve zar zor da olsa michelangelonun ciktigina sayet oldum biraz daha yukselticem simdi ama sok oldugum bisey oldu gayet saglikli kaplumbagam kuru alanda ciktiktan sonra 2 kere agzini acti nedendir ? Ben cok yoruldugundan diye dusundum ama sormakta istedim

Rampayı uzatmanın ve en kötü görüntü oluşturmayacak şelildeki yolu dediğim gibi rampanın altına yani taşsız bölüme rampayı uzatacak bir cam yapıştırıp üzerine taş döşemek. Rampa kısa kalmış. Yani kaçış boşluğu ile yetişmiyor.

Emre abi 2 dakka once bisey yazdim onu gormemistin galiba :)
Biraz sorun olusturabilir ama suan cikti zorlanarakta olsa simdi o rampayi uzatma isi zor gozukuyor

Isı ayarı için yapmıştır. Bir sorun olmaz. Hapşırma yada nefes almada güçlük yoksa kendi haline bırak.

Alisarp' Alıntı:
Emre abi 2 dakka once bisey yazdim onu gormemistin galiba :)
Biraz sorun olusturabilir ama suan cikti zorlanarakta olsa simdi o rampayi uzatma isi zor gozukuyor

Evet, sonradan farkettim. Bu kurulum seni yormuştur. Ama rampayıda uzatsan iş tamamen hallolur.

Iyi bi babamla konusiyim bu hafta sonuna hallederiz
Internetten arastiriyim burdan sormiyim cok yordum sizi dedim ama guvenemedim bu isitici nasil kalibre ediliyo 27 derecede ama su isisi 28 bu mavi kisimi ceviricen kirmiziyi istedigine getiricen falanda kirmizi 360 derece donmuyoki
Isiticim eheim 200 w

Kırmızıyı 28 dereceye getir. Yani doğru osıyı göstermesini sağla. Sonra maviyi istediğin dereceye getir.

Sadece kuru alana ne kadar fiyat ödedin ?

Ben Mas akvaryuma yaptirdim butun herseyi yani tek fiyat odemedim belki emre abiye soylemislerdir tek fiyat olarak ama bu kuru alan icin akvaryumun kenarlarinda aluminyum biseyler olmali yani Akvaryumu yaptirdigin yere yaptir bence kuru alanida

Bende bütün fiyat üzerinden anlaşmıştım. Ama arayıp sorun. Sadece kuru alan yaparlarmı bilmem ama danışmakta fayda var.

ali sarp, emre sağolun dileklerinizi geç okudum. bundan daha beter bir kış görmedim. hayvanları da sağ sağlim bahara kadar götürebilirsek ne mutlu.

Aynen cem abi o Ankarada havalar nasil bilmiyorum da burda 2 hafta once simdi 20 derece
Simdi yemleri aldim juen ve teleskoptan sonra dedim naptim ben bunlarin tarihleriyle ilgi biseyler bildirmeliydim galiba suan yapabilecegim birsey var mi acaba??

Simdi emre abi konularina falan bakiyidum da bu hava motorlarini neden kullaniyosun sen?

Bide emre abi ek rampa yaptiricam diye konusmustuk ama bu sabah 3 tosbagada gunesleniyodu buyuk olan hala gunesleniyo hala gerek varmi ?

Suan 2 si oldu zeytinde dinlenme sehpasinda

hava motoru sirkülasyona yardımcı olması yanında yaptığı kabarcıkla akvaryuma oksijen veriyor ve amonyağın uçmasını kolaylaştırıyor.

hayvanlar rahat çıkabiliyorsa rampa eklentisine gerek yok şimdilik.

Cvp: RE: Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Alisarp' Alıntı:
Aynen cem abi o Ankarada havalar nasil bilmiyorum da burda 2 hafta once simdi 20 derece
Simdi yemleri aldim juen ve teleskoptan sonra dedim naptim ben bunlarin tarihleriyle ilgi biseyler bildirmeliydim galiba suan yapabilecegim birsey var mi acaba??

Yola çıkarmadılarsa bir konuş. Gerçi internetten siparişte juende not yazılabiliyormuş. Cem o şekilde talep ediyordu. Gelsin değerlendir olmadı.

Alisarp' Alıntı:
Simdi emre abi konularina falan bakiyidum da bu hava motorlarini neden kullaniyosun sen?

Bide emre abi ek rampa yaptiricam diye konusmustuk ama bu sabah 3 tosbagada gunesleniyodu buyuk olan hala gunesleniyo hala gerek varmi ?

Suan 2 si oldu zeytinde dinlenme sehpasinda

Hava motorlarını Cem in bahsettiği gibi sudaki oksijen dengesi içn kullanıyorum. Böylece bakteri kolonileri daha doğru oluşuyor. Bir sebebide su yüzeyine çıkan kabarçıklar su zerreleri sıçratarak bir nebze yüzeyde nem oluşturuyor. Buda nemli ortam ihtiyaçlarını karşılıyor. Gene bu kabarcıkların su zerrelerini havaya dağıtması sayesinde su buharlaşması yani su kaybım daha fazla oluyor. Bu sayede sisteme daha çok taze su ekliyorum. Dip çekimi yapmadığımdan su yenilenmesini böyle dengeleyebiliyorum.

Eğer rampayı güzelce kullanıyorlarsa sorun değil. Ancak su eksilmesine çok dikkat et. Farketmeden azalan su rampaya çıkmalarını kısa sürede mümkünsüz kılabilir. Yani su ilavelerini sık yap.

Geri