Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Beslenme Programi Yardim

Tayfun Bayrakli

Bronz 2 Üye
Arkadaslar tosbagam 1 yasina basti ve artik 8 cm kabuk boyuna ulasmis bulunuyor, haftada bir gun ac birakmaya baslayacagim ve tum yem cesitliligimde bugun gelen kargoyla tamamlandi o yuzden yeni bir program yapmak istiyorum. Ana yemi ,bitkisel yemi,mineral ve destek yemi gunlere bolerek uygun bi program yazarmisiniz?

RE: Yeni Beslenme Programi Yardim?

Hocam kaplumbagamiz ayni boyda. Sizin programı bende uygularım. Ama yemlerimiz uyuyor mu bilmiyorum. Hangi yemler var sizde ? :)

Yemlerin uymasina gerek yok ki ana yem,ek yem gibi baslik altinda uygularsin sende hangi yemler olursa olsun ;) bende ana yem olarak sera raffy p,sera carnivor,tetra reptomin,jbl rugil ek yem olarak sera raffy I, bitkisel yem olarak sera vital ve destek yem olarak da sera mineral var

Ana yem tek cesit var bende ; raffy p. Neden 4 tane ana yem aldin ? :)

Cvp: Yeni Beslenme Programi Yardim?

hayvan büyüdükçe yem çeşidi artar. ben bir ara ipin ucunu kaçırıp 13 yeme kadar çıkmıştım. tayfun emre diğer konuda program yapmıştı diye hatırlıyorum.

Aynen ne kadar yem cesitliligi olursa o kadar iyidir diyerekten aldim ben de. Cem abi (abi diye hitap ediyorum yasiniz 30 u geckin herhalde emre abi gibi? ) Ben de oyle hatirliyodum ancak actigim konulari tek tek gezdim ama bulamadim o programi ben de galiba yanlis hatirlamisim yaa diyerek tekrar konu actim :) bir haftaya nasil yayabilirim ana,destek,bitkisel ve ek yemimi her gune tek yem tipi olacak ve bir gun ac kalacak sekilde acaba?

Mesela 3 gun ana yem cesitlerinden, 1 gun de ana yem olarak sayip sera vitalden, 1 gun destek yem, 1 gun ek yem, 1 gun de ac biraksam uygun mudur program?

8 cm boy için:

1. Gün: Vital
2. Gün: rugili bu günde bitir. sonra raffy P. zaten 100 ml çabuk biter.
3. Gün: Aç gün (öğlen kabuk büyüklüğü kadar kıvırcık verilebilir)
4. Gün: Raffy P deki kırmızı mineral yemler ve sera mineral birdir hangisi eski tarihli ise önce onu ver.
5. Gün: Reptomin
6. Gün: Raffy P
7. Gün: Raffy I

ikinci hafta mineral verme 2 ve 4. günler carnivor ver. böyle her hafta dönüşüm yap.

abi de diyebilirsin bey lafı biraz resmi kaçıyor. ben de sevmiyorum açıkçası. :smile: 3 ay kadar sonra 40 yaşında olucağız. yani kaplumbağalar ya benle ömürlerini tamamlayacak ya da beni gömecek. helvamı yiyecekler. :smile:

aradığın konu bu.
mailto:/forum/Konu-bu-kadar-cesitli-yem-vermek-fazla-mi-gelir.html

cem' Alıntı:
8 cm boy için:

2. Gün: rugili bu günde bitir. sonra raffy P. zaten 100 ml çabuk biter.
3. Gün: Aç gün (öğlen kabuk büyüklüğü kadar kıvırcık verilebilir)
4. Gün: Raffy P deki kırmızı mineral yemler ve sera mineral birdir hangisi eski tarihli ise önce onu ver.
5. Gün: Reptomin

ikinci hafta mineral verme 2 ve 4. günler carnivor ver. böyle her hafta dönüşüm yap.

abi de diyebilirsin bey lafı biraz resmi kaçıyor. ben de sevmiyorum açıkçası. :smile: 3 ay kadar sonra 40 yaşında olucağız. yani kaplumbağalar ya benle ömürlerini tamamlayacak ya da beni gömecek. helvamı yiyecekler. :smile:

aradığın konu bu.
mailto:/forum/Konu-bu-kadar-cesitli-yem-vermek-fazla-mi-gelir.html

Bende elimde olanlara gore soyle bir program yaptim hocam. Uygundur dimi? ;

1. Hafta

2. Gün: Raffy P
3. Gün: Aç gün
4. Gün: Sera Mineral
5. Gün: Rugil

2. Hafta

2. Gün: rugil
3. Gün: Raffy P
4. Gün: Raffy P
5. Gün: Aç gün

Not; benim kerata da 8 cm. :)

aç güne kabuğu kadar kıvırcık, marul

mineral yemi her hafta ver o gerekli. 4. gün sabit mineral olsun.

Ben de yasini bilmedigim icin bey diye hitap ediyodum zaten mecburiyetten abi simdi daha iyi oldu bak :) tamam o zaman cem abi bu programi uygularim aynen, valla o kadar uzun omurlu yaratiklar ki helvamizi yeme ihtimalleri de var dogru diyosun :) bu arada en buyuk kaplumbaganin yasi,kabuk boyu ve gunde verdigin yem adedini (mesela sadece raffy p verdigin gun) soylermisin abi merak ettim?

boynunu hesap etmeden kafa hacmi kadar. o da tahmini olarak 7 veya 8 tane kadardır sanırım. şimdi hatırlamıyorum.

ben 9.5 olana bazen 8 bazen 9 veriyorum.

Bende kafa hacmi kadar verdigimi dusunuyorum da bakayim oranlar yakin mi diye merak ettim her kaplumbaganin kafa boyutu ayni degil ama tahminen iste :)

öyle bazısının kafası ince uzun bazısınınki basık enli. özellikle bazı türlerde aşırı büyük oluyor. mesela onlarda kafa hacmi kadar desen hayvan şişip ölür. bana bu kadar kafi diyen bir kaplumbağa evladı da görmedim. yedikçe yiyorlar.

cem' Alıntı:
öyle bazısının kafası ince uzun bazısınınki basık enli. özellikle bazı türlerde aşırı büyük oluyor. mesela onlarda kafa hacmi kadar desen hayvan şişip ölür. bana bu kadar kafi diyen bir kaplumbağa evladı da görmedim. yedikçe yiyorlar.

Benim kaplumbaga 8 cm. Ben max 5 6 tane verirdim. Hayvanı aç birakmisiz haberimiz yok.

Hayvani zaten ne kadar yem verirsek verelim ac birakiyoruz himura sanma ki 8-9 tane veriyo olsaydin doyacakti :) aynen cem abi valla ben de bi gun olsun doydugunu gormedim keratanin zaten adina da oburix koydum :)

Programda carnivor kayıp. Tekrar yazıyorum.

1. Hafta

2. Hafta

4. Gün: Carnivor
6. Gün: Carnivor

Carnivorun içinde sera mineral yem var. Ama dışı raffy p. Yetersiz kalmaması için ikinci hafta iki kez carnivor yazdım. Bu az gelir çok gelmez. Doz aşımından iyi. Bitince carnivora gerek yok. Mineral yeme gene haftada tek gün yani ilk haftayı komple uygulamak kafi.

Daha önce verğim programda sanki bu mantalitedeydi.

Cvp: RE: Yeni Beslenme Programi Yardim?

AEK' Alıntı:
Programda carnivor kayıp. Tekrar yazıyorum.

1. Hafta

2. Hafta

4. Gün: Carnivor
6. Gün: Carnivor

Carnivorun içinde sera mineral yem var. Ama dışı raffy p. Yetersiz kalmaması için ikinci hafta iki kez carnivor yazdım. Bu az gelir çok gelmez. Doz aşımından iyi. Bitince carnivora gerek yok. Mineral yeme gene haftada tek gün yani ilk haftayı komple uygulamak kafi.

Daha önce verğim programda sanki bu mantalitedeydi.

Emre abi konuyu açan arkadaşa yazdın diye tahmin ediyorum. Bende gelecek yemleri de dahil ederekten yaptim bir program. Bakabilir misin uygun mu diye ?

1. Hafta

2. Hafta

Evet abi bunun mantigindaydi senin yazdigin programda ama bulamadim nerde yazdigini ben de yanlis hatirliyorum herhalde diye tekrar hortlattim konuyu kusura bakma :) tesekkur ettim tekrardan

*1* Bitkisel yem; Sera Vital
*2* Ana yem; Raffy P
*3* Aç gün; -
*4* Ana yem; Raffy P
*5* Ek yem; Raffy I
*6* Mineral yem; Sera Mineral
*7* Ana yem; Raffy P

*1* Bitkisel yem; Sera Vital
*2* Ana yem; Raffy P
*3* Mineral yem Sera Mineral
*4* Ana yem; Raffy P