Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Beslenme Programi Yardim

Cvp: RE: Yeni Beslenme Programi Yardim?

Tayfun Bayrakli' Alıntı:
Evet abi bunun mantigindaydi senin yazdigin programda ama bulamadim nerde yazdigini ben de yanlis hatirliyorum herhalde diye tekrar hortlattim konuyu kusura bakma :) tesekkur ettim tekrardan

Sorun değil. Bir kağıda not alıp yemlerin bulunduğu yere koyarsan rahat edersin :)

Hatta günleri 1-2 diye değil ismiyle yazki karışmasın.

Himura Kenshin' Alıntı:
*1* Bitkisel yem; Sera Vital
*2* Ana yem; Raffy P
*3* Aç gün; -
*4* Ana yem; Raffy P
*5* Ek yem; Raffy I
*6* Mineral yem; Sera Mineral
*7* Ana yem; Raffy P

*2* Ana yem; Raffy P
*3* Mineral yem Sera Mineral
*4* Ana yem; Raffy P
*5* Ek yem; Raffy I
*6* Aç gün
*7* Ana yem; Raffy P

Evet sanırım bunu kullanacağım. :)

Senin yemler standart. Bu sebeple tek program yeterli. Oran iki haftada aynı nasılsa. Yani doğru yazmışsın. Agil eklersen raffy p yerine koyarsın. Gayet uygun. Arada aç gün yerini değiştirmek iyi olur diyordu veteriner. Bu sebeple iki programıda uygulayabilirsin. Neticede oran yazdığın gibi ise istediğin gibi oyna.

AEK' Alıntı:
Tayfun Bayrakli' Alıntı:
Evet abi bunun mantigindaydi senin yazdigin programda ama bulamadim nerde yazdigini ben de yanlis hatirliyorum herhalde diye tekrar hortlattim konuyu kusura bakma :) tesekkur ettim tekrardan

Sorun değil. Bir kağıda not alıp yemlerin bulunduğu yere koyarsan rahat edersin :)

Hatta günleri 1-2 diye değil ismiyle yazki karışmasın.

Himura Kenshin' Alıntı:
*2* Ana yem; Raffy P
*3* Aç gün; -
*4* Ana yem; Raffy P
*5* Ek yem; Raffy I
*6* Mineral yem; Sera Mineral
*7* Ana yem; Raffy P

*2* Ana yem; Raffy P
*3* Mineral yem Sera Mineral
*4* Ana yem; Raffy P
*5* Ek yem; Raffy I
*6* Aç gün
*7* Ana yem; Raffy P

Evet sanırım bunu kullanacağım. :)

Senin yemler standart. Bu sebeple tek program yeterli. Oran iki haftada aynı nasılsa. Yani doğru yazmışsın. Agil eklersen raffy p yerine koyarsın. Gayet uygun. Arada aç gün yerini değiştirmek iyi olur diyordu veteriner. Bu sebeple iki programıda uygulayabilirsin. Neticede oran yazdığın gibi ise istediğin gibi oyna.

Anladim hocam :) zaten ilki 1. Hafta 2.si 2. Hafta . Böylece aç günlerin yeri de değişmiş olacak dediğiniz gibi. ;)

RE: Yeni Beslenme Programi Yardim?

Afiyetle, iştahla, kendinden geçerek yesin ufaklık.

Bu arada demişmiydim, aç gün kabuğu boyutunda kıvırcık verilebilir. İyi yıkanmış ve körpe yaprak güzel olur.

AEK' Alıntı:

Bu arada demişmiydim, aç gün kabuğu boyutunda kıvırcık verilebilir. İyi yıkanmış ve körpe yaprak güzel olur.

Hocam simdi guleceksiniz belki ama utandigimdan sormadim. Kivircik ne? Marul falan mi ? Marulsa hangi kismi yapragi mi yoksa o ortasindaki beyazimsi yeri mi ?

Cvp: Yeni Beslenme Programi Yardim?

Ohoo dediklerini coktan not edip yapistirdim bile akvaryumun masasina emre abi :) abi bu arada 2.kaplumbagami almak istiyorum ama her kaplumbaga turu farkli oluyo ve aralarinda anlasamayip kavga edebiliyolar diye okumustum yazilarinizdan formda, kaplumbagamin resmini koyuyorum acaba turu nedir,ben bunun yanina hangi turlerden alabilirim ve alacagim minicik yavrunun ne tur oldugunu nerden anlayacagim?(Petshopcular dehset cahil onlara sordurtma bana abi lutfen :) bi de 2 kaplumbaganin omurluk akvaryum olculeri ve litresi ne kadar olmali yazarmisin abi?

Ekli dosyalar

• IMG00318-20140125-1349.jpg
    IMG00318-20140125-1349.jpg
    407.6 KB · Görüntüleme: 48

Suanda istanbulda baska tur bulamazsiniz zaten ama slider turleriyle anlasirlar cumberland yellow belly vs bunlarin kabuk alti ve bizde kirmizi olan yanaklari sari olur anlamak kolaydir
Sizdeki tur RES: red eared slider

Ben zonguldaktayim ama ali bey :) yani kirmizi yanakli herhangi bir su kaplumbagasi alsam anlasabilir diyosunuz oyle mi?

Zonguldakta yani hic bulamazsiniz ozaman biz istanbulda bulamiyoruz tabi kendi turu ve alt turuyle ayni oranda anlasir ama kesin anlasir diyemeyiz yanina alacaginiz kaplumbaga ayni boylarda olmali ve mumkunse kucukken alinmali ama tam kosullar(200litre akvaryum vs.) saglanmadan almayin bence ekstra butce ekstra sorumluluk

Himura Kenshin' Alıntı:
AEK' Alıntı:

Hocam simdi guleceksiniz belki ama utandigimdan sormadim. Kivircik ne? Marul falan mi ? Marulsa hangi kismi yapragi mi yoksa o ortasindaki beyazimsi yeri mi ?

barış minerali her hafta aynı gün ver. aralarında sabit gün olsun.

kıvırcık, marulun uçları lüle lüle olan kısa hali gibi markete gidince görürsün. marul veya kıvıcığı alırken ince yapraklı açık yeşile yakın. dışından yokladığında göbek kısmı dolu olanı seçeceksin. özellikle marulda koyu yeşil olanlar tatsızdır ve kalın yapraklıdır onlardan alma.

hayvana vereceğin orta körpe kısımdaki yapraklardan olsun. yumuşak sulu ve dış yapraklara nazaran tatlı olur. bunu verdikten yarım saat kadar sonra yemediğini sudan alırsın.

Dogru diyosun ekipmanlari ilerde buyutecem zaten de kaplumbagayi da o zaman dusunebilirim. Resimden saglikli olup olmadigini kabukta piramitlesme vs. Anlayabilen var mi acaba? Ve ayrica kabugunda bazi katmanlarda aralik olustu yukari dogru biraz kalkmayla beraber, kabuklari atmasina yardimci olmasi icin devit 3 uygulamasi okumustum formda bunu 20 gun art arda araliksiz mi uygulamam lazim acaba?

cem' Alıntı:
Himura Kenshin' Alıntı:
AEK' Alıntı:

barış minerali her hafta aynı gün ver. aralarında sabit gün olsun.

kıvırcık, marulun uçları lüle lüle olan kısa hali gibi markete gidince görürsün. marul veya kıvıcığı alırken ince yapraklı açık yeşile yakın. dışından yokladığında göbek kısmı dolu olanı seçeceksin. özellikle marulda koyu yeşil olanlar tatsızdır ve kalın yapraklıdır onlardan alma.

hayvana vereceğin orta körpe kısımdaki yapraklardan olsun. yumuşak sulu ve dış yapraklara nazaran tatlı olur. bunu verdikten yarım saat kadar sonra yemediğini sudan alırsın.

Eyvallah, tesekkur ederim bilgilendirme icin cem abi :)

Tayfun Bayrakli' Alıntı:
Dogru diyosun ekipmanlari ilerde buyutecem zaten de kaplumbagayi da o zaman dusunebilirim. Resimden saglikli olup olmadigini kabukta piramitlesme vs. Anlayabilen var mi acaba? Ve ayrica kabugunda bazi katmanlarda aralik olustu yukari dogru biraz kalkmayla beraber, kabuklari atmasina yardimci olmasi icin devit 3 uygulamasi okumustum formda bunu 20 gun art arda araliksiz mi uygulamam lazim acaba?

evet piramitleşme var. bu kurutulmuş yem fazla verildiğinde yani aşırı protein aldığında görülen bir durum. bu sebeple kurutulmuş yemi haftada bir ver. yüzeceği alan geniş mi hayvan yüzdükçe dengeli boy atar.

mango kökü ile kaşınmaya başlasın sonrasında devite bakarız. devit uygulamada üst eski plakalar belirgin derece ve geniş alanda matlaşmaya başladığında eğer plakaları atamıyorsa uygulanır.

Biraz fazla vermis olabilirim raffy I den ama haftalik programa gececegim icin artik bir gun verecem sadece, akvaryumum 66-35-25 olculerinde abi su an icin gecemiyorum 100 litelik bir akvaryuma biraz daha ilerde ayarliycam onu,mango kokunu de istedigim olculerde yok akvaryumda biraz fazla alan kapliyo. Plakalar zaten baya bi mat gozukuyo ve bi kac aydir boyle atamiyo yani araliklari da biraz acilip kalkmis hafifce, o yuzden uygulayayim dedim ama kac gun uygulaniyo ve art arda mi bilmiyorum?

Kıvırcığın sadece yapraklarını ver. Orta beyaz kısım olmaz.
Hayvanın hafif piramit gibi görünmesi çok kötü değil. Bazılarında yapısal olarakta bu durum oluyor. Kabukta ve plakalarda normal dışı yamulmalar yok.
Hayvan sayısını artırmak için kabuk boyunun 11 cm olması beklenirse daha iyi. En azından cinsiyeti öğrenilip buna göre karşı cinsiyetten bir kırmızı yanak edinilir.

Cvp: Yeni Beslenme Programi Yardim?

Anladim emre abi almamaya karar verdim zaten akvaryumu genisletene kadar,ilerde tekrar bakariz artik duruma, daha iyi anlasilmasi icin bi tane daha tam yandan ve alt kismindan fotografini yolluyorum saglikli mi tam,piramitlesme vs ne durumda devite gerek yok mu tam fikrini alayim abi,bi de erkek oldugunu dusunuyorum ama belli mi alt tarafindan?

Anladim emre abi almamaya karar verdim zaten akvaryumu genisletene kadar,ilerde tekrar bakariz artik duruma, daha iyi anlasilmasi icin bi tane daha tam yandan ve alt kismindan fotografini yolluyorum saglikli mi tam,piramitlesme vs ne durumda devite gerek yok mu tam fikrini alayim abi,bi de erkek oldugunu dusunuyorum ama belli mi alt tarafindan?

Ekli dosyalar

• IMG00315-20140125-1348.jpg
    IMG00315-20140125-1348.jpg
    483.6 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG00316-20140125-1348.jpg
    IMG00316-20140125-1348.jpg
    491.7 KB · Görüntüleme: 52

Evet hayvan erkek. Tırnaklar uzuyor. Anüs kökten uzak. 1-2 cm sonra daha net olacak.

Üstünde eski plakalar var. Kabuğa devit uygulaması rahatlama için iyi olur.

Normal d vitamini sentezi için uvb mi kullanıyordun ağızdan devit mi? Bunu unutmuş olabilirim.

Bu arada beslenmeye verdiğimiz programla aynı şekilde devam et. Hayvanda öyle anormal bir durum yok bence. Kabuğu biraz daha kubbeli o kadar.

Gerci poposunun icinden ufak cigere benzer siyah bisey cikartip duruyodu son zamanlarda genellikle elime aldigimda strese girdiginde yapiyodu bunu arastirdigimda penisi olabilecegini ogrenmistim ama bi sana da sorayim dedim emre abi. Uvb lambam yok onun icin su an para durumum musait degil acikcasi ve alsam da akvaryumun ustunde isitici lamba tam denk geliyo kuru alana bi de uvb yi nasil sikistiracam araya bilemiyorum. Devit 3 u agizdan uyguluyorum her hafta simdilik abi. Kabuga devit 3 u art arda mi ve kac gun uygulamaliyim en fazla abi onu soylemedin bu arada?

Hayvan cinsel organda çıkarmış. Cinsiyetin erkek olduğu tescillenmiş.

Devit vitamimi haftada bir damla bir yeme damlatarak verirsin.

Kabuğa devit uygulama konusunu on gün boyunca her gün bir kez uygula. Hayvanı akvaryumdan çıkart ve kabuğu kurula. Sonra üst kabuğa iki damla vitamin damlatıp parmağınla yay. Sonra kuru bir kapta ısıtma lambası altında 10 dk beklesin. Ardından kabuğu tekrar havlu ile kurulayıp akvaryuma al.

Zilli ninde yavaş yavaş cinsiyeti belli olmaya bir adım daha atıyor da boyu kaç? Merak ettim.

Evet tescillendi ama bi de su hareketi hemen hemen her elime aldigimda yapmasa daha iyi anlasacaz kendisiyle hic hos bi goruntu olmuyo da :) evet yeme damlatarak veriyorum zaten yaklasik 3 aydir abi artik vermeyi kesecem bi kac ay sonra gene basliycam 3 aylik bir kure eger uvb alamamis olursam. Kabuga da aynen dedigin gibi 2 gundur suruyorum 8 gun daha devam ettireyim o zaman.

Boyu 8 cm tam 1 yasina basta benim oburix :)

Geri