Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni beslenme programı

karamel

Bronz 1 Üye
Merhaba, beslenme konusunda takıldığım birkaç konu vardı. Bir süredir forumdaki konuları okuyorum ama bir türlü karar veremedim kendi başıma. İlk beş sayfayı okudum, kendime göre bir şeyler de buldum aslında ama size sormadan karar vermek istemiyorum.

Şimdi Karamel'in kabuk boyu 15 cm. Onun için Eylül 2012'de Emre Bey bir program vermişti ama kabuğunda beslenme kaynaklı problem olunca biraz değiştirmek istedim. Ona ilave bir şeyler de eklemiştim ben. Vital, Herbivor, Calcil, Tortil veriyordum. Agil'i kestim çünkü onu yediğinde diğerlerini yemek istemiyordu. Karideste de aynı sorun oluyordu onun yerine raffy royal mi versem diye düşünüyorum. Sanırım Cem beydi bir başkası için bir program hazırlanmış 15 cm kabuk boyu için. Onu uygulasam olur mu?

Pzt: Raffy p
Salı: Vital
Çrş: Raffy royal
Prş: Aç gün (kabuğu kadar yeşillik)
Cuma: Sera mineral
Cmts: Agil
Pazar: Vital

Bu programı uygularsam Herbivor veremiyorum. Agil var ama onu verdiğimde yine diğerlerini yemez mi acaba? Bir de Calcil, Tortil vermeye devam edeyim mi, vereceksem hangi gün vereyim? Tortili tam ağzına verdiğim için suya kırıntıları dağılmıyor.

Minik'in de kabuk boyu 12 cm. Onun kabuğunda sorun yok ama uzun süre sokakta yaşadığı için vitamin-kalsiyum eksiği olduğunu düşündüğüm için mürekkep balığı kemiği veriyordum. Haftada 1 gün de Vital'e devit damlatıp veriyordum. Yine forumda 12 cm kabuk boyu olan bir başka kaplumbağa için yazılmış program buldum. Onu uygulasam olur mu?

Pzt: Vital
Salı: Mineral + Herbivor
Çrş: Raffy p
Prş: Aç gün (Marul)
Cuma: Vital
Cmts: Raffy royal
Pazar: Agil

Ayrıca ikisi için destek olarak vitamin ve kalsiyum vermeli miyim?

Cvp: Yeni beslenme programı

Simdi 15 cm olan icin en kaliteli program size atacagimdir eger kabukta kalsiyum fazlalagindan olsan sorun var diyorsaniz 1 agil yerine reptomin yapariz raffy royal yerine energil alin

Aylik program

Calcil 1 gun (carnivor verilen hafta)
Mineral 1 gun (carnivor verilmeyen haftada)
Carnivor 2 gun
Reptomin 5 gun ( 4 haftaya dagitin bunu)
Energil 4 gun (reptoyla ayni sekil)
8 ac gun ( esit sekilde dagitin bunuda arka arkaya gelmesin)
Agil 1 gun (calcil verilmeyen hafta)
Vital 5 gun ( bunuda mumkun mertebe dagitmaya calisin)
Herbivor 3 gun (mineral olmayan zaman vitallede cakistirmamaya calisin birde 2 gun carnivor yada 1 gun mineral olmayan haftada 2 tane verin bundan)

Tek ogun vereceksiniz ayda veya 2 ayda bir alabalik verebilirsiniz yagsiz tuzsuz haslama ac gunlerde marul verebilirsiniz
Not:Tortil dip yemidir akvaryumu berbat eder onu kullanmayin derim

12 cm icin yine aylik program yapayim (Bu programa eksigi kapansin diye calcil ekliyorum)

Calcil 2 gun (carnivor verilen hafta)
Carnivor 2 gun
Reptomin 5 gun (Haftalara dagitin bunu)
Energil 5 gun (reptoyla ayni sekil)
4 Ac gun ( esit sekilde dagitin bunuda arka arkaya gelmesin)
Agil 2 gun (calcil verilmeyen hafta)
Herbivor 3 gun (mineral olmayan zaman vitallede cakistirmamaya calisin birde 2 gun carnivor yada 1 gun mineral olmayan haftada 2 tane verin bundan)

Bu programlarla vitamin yada kemige gerek yok
Hayvanlar ayri yemlenicek bu insallah sorun olmaz
Kendi 15+ cm hayvanlarim icin olan aylik yem listesini ekliyorum

Tortili suan inceledim dagilmiyor diyorsaniz energilden proteini biraz dusuk onun 2 gununu tortil yapabilirsiniz iki porgramdada

Ekli dosyalar

• KAPLUMBAGALARIN AYLIK YEMEK LISTESI.pdf
    144.6 KB · Görüntüleme: 105

Büyük hayvanda agil bir tane daha vermeli. Bu sebeple reptomin gününden birini agile al derim. Kırmızı ile değişimi işaretledim.
Calcil 1 gun (carnivor verilen hafta)
Carnivor 2 gun
Reptomin 4 gun ( 4 haftaya dagitin bunu)
Energil 4 gun (reptoyla ayni sekil)
8 ac gun ( esit sekilde dagitin bunuda arka arkaya gelmesin)
Agil 2 gun (calcil verilmeyen hafta)

Küçük hayvanda bir gün eksik yazmışsın Ali Sarp. Bunu agile ekleyerek tamamlıyorum. Herbivordan da bir tane reptomine ekleyelim bence. 15 cm olunca tamamen büyük olanın öğününe dönsün. Kırmızı ile değişimleri işaretledim.
Calcil 2 gun (carnivor verilen hafta)
Carnivor 2 gun
Reptomin 6 gun (Haftalara dagitin bunu)
Energil 5 gun (reptoyla ayni sekil)
4 Ac gun ( esit sekilde dagitin bunuda arka arkaya gelmesin)
Agil 3 gun (calcil verilmeyen hafta)
Herbivor 2 gun (mineral olmayan zaman vitallede cakistirmamaya calisin birde 2 gun carnivor yada 1 gun mineral olmayan haftada 2 tane verin bundan)

Bu arada raffy p ile reptomin aynı grup. Reptomin günü raffy p deki sarı yemler verilebilir. Raffy p içerisindeki kırmızılar zaten mineral yem biliyorsun Tuba.

Abi hayvanda fazla kalsiyumdan kabukta problem var gibi anladim 15 cm hayvan icin eger oyleyse benim verdigim daha uygun gibi
12 cm iyi olmus benim dusuncem 15 de 4 gun daha fazla marul oldugu icin bitkiseller dengelendi gibiydi ama protein kaynakli ana yem biraz az kalmis haklisin

Raffy p elde varsa kullanilabilir onu dikkate almamisim yanliz reptomininde icinde yosun icerigi var onuda tamamen kesmeyin

Calcil yada minerali artırmadımki. Agil o kadar az verilmesin diye bir tık ekledim.
12 cm olanda zaten toplam gün seninkinde 1 eksikti, onu agile ekledim. Hiç olmadı onuda reptomine ekler ama ayda 3 gün agil iyi olur.
15 cm olandada reptomini agile aldığım için protein kaynağı çok değişmedi.

Kabuk gelişimine en faydalı ürünlerden biri hatta en faydalısı diyebilirim uvb lamba. Bu lamba var mı Tuba? Devitin uzun kullanımını önermem.

Detayı eklememişim, raffy p deki sarı yemler ile reptomini karışık dahi verebilirsin.

Teşekkürler cevaplarınız için. Karamel'in kabuk problemi kalsiyum kaynaklı değil. Beslenmeden dolayı demişti Vildan Hanım yani iç organları büyürken kabuk gelişmemiş, bu sebeple sorun olmuş. Kalsiyum fazlalığı olduğunu sanmıyorum. Bir de alabalık vermek istemiyorum. Kendi yemleri dışında bir gıda aldıklarında kendilerinkini yemek istemiyorlar. Eskiden çok sorun yaşamıştım. Ayrıca ikisi de ayrı akvaryumlarda yani yem verme konusunda sorun yok. Kendi listeniz için de teşekkür ederim, bana da örnek oldu kendime de sizin söylediklerinize göre bir program uygulayacağım.

Daha önce raffy p kullanmadım. Reptominle aynı olduğunu okumuştum ama reptomin vermek istemediğim için onu raffy p ile değiştirdim. Ama reptomin ver diyorsanız onu veririm. Karides ya da diğer kurutulmuş yemlerden vermeyeyim mi? Normalde vermiyorum ama diğer konularda listelerde verilmişti, ben de versem mi diye düşünüyordum.

Uvb uzun süre yoktu. Daha önceki yanmıştı ve yenisi hiçbir yerde bulamadığım için alamamıştım. Kabuğundaki problemin sebebi belki de biraz ondandır. Ama yaklaşık 1-1,5 aydır var uvb lambam. Deviti Karamel'in kabuğuna sürüyorum. Vildan Hanım söylemişti. 6 aylık bir tedavi sürecek, iki günde bir sür demişti. Karamel'e o şekilde veriyorum. Kabuktan aldığı için yemine vermiyorum. Minik'in kabuğunda problem yok ama ona haftada bir veriyorum, yemine 1 damla damlatarak. Uvb de olunca fazla gelebilir değil mi? Ben onu düşünmemiştim. O zaman ona vermeyeyim artık.

Yemlerde royaldeki balıklar alabalık değil, verilebilir. Uygun tatlı su balıkları. Ancak karides ve gammarus ile devam etmekte de hiç sakınca yok Tuba.

Diğer yemleri almanı öneririm. Bahsettiğimiz son programa uyarsan sorunsuz gider bence.

Ağızdan deviti kes. UVB yeterince faydalı olacak. Vildan hanım ağızdan değil sadece kabuk uygulaması dediyse tabi. Lamba olmadığı zaman ağızdan verebilirsin.

Reptomin yada raffy p yada ikiside hiç farketmez, verebilirsin.

Kabuğu kötü durumda olan uygun bir bakımla toparlar.

Not ettim yemleri, şimdi sipariş için araştırıyordum ben de. Reptomine karar verdim, yosun içeriği varmış sanırım daha iyi olur. Deviti kesiyorum, diğerinin kabuğuna sürmeye devam edeceğim sadece. Aylık programını hazırlıyorum şimdi. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

vildan hanımın söylediği hayvana calcil ya da kemik verme. zaten calcil varken mürekkep kemiğine gerek yok onu kaldır. kemik gelişimi olmadığına göre calcili kesip yerine agil ver hatta yapabilirsen uygun gün çıkarsa iki öğün yap. kalsiyumu fazla alırsa kemikleri sertleşir ve büyümesi yavaşlar. bu hayvana bir ay kalsiyum verme. herbivor ile vital birbirlerine emsal oranda yemler. dönüşümlü veya karışık verebilirsin bunları.

emre alisarp şu programı gün gün yapın ben bile karıştırdım.:smile:

cem' Alıntı:
vildan hanımın söylediği hayvana calcil ya da kemik verme. zaten calcil varken mürekkep kemiğine gerek yok onu kaldır. kemik gelişimi olmadığına göre calcili kesip yerine agil ver hatta yapabilirsen uygun gün çıkarsa iki öğün yap. kalsiyumu fazla alırsa kemikleri sertleşir ve büyümesi yavaşlar. bu hayvana bir ay kalsiyum verme. herbivor ile vital birbirlerine emsal oranda yemler. dönüşümlü veya karışık verebilirsin bunları.

emre alisarp şu programı gün gün yapın ben bile karıştırdım.:smile:

Calcil vermeyeyim mi? Mürekkep kemiğini Karamel'e vermiyordum, Minik'e veriyordum ama bu listeden sonra onu da vermeyi düşünmüyorum. Herbivor ve vital kısmını anlayamadım. 5 gün vital, 3 gün herbivor dedi Emre Bey ve ali Sarp Bey. Sizin dediğinize göre karıştırsam nasıl yapsam? Şimdi karıştı işte kafam.

Ben yarın yada birkaç gün içerisinde her yaş için beslenme ve kılavuzda örnek yavru programı ile beraber her yaş için gereken programları haftalık ve aylık olarak vereceğim. Böylece hiç sorun kalmaz. Hayvana özel düzenlemede yada yem markalarında kopyalar ufak değişiklikler yapar veririz. Bu konuda eklenmiş olur.

ister onların dediği şekilde ister bir arada verebilirsin. mesela o gün miktar diyelim 10 adetse 6 vital 4 herbivor veya 7 vital 3 herbivor verebilirsin. herbivor bitince bir daha alma vital yeter. herbivoru az söylemelerinin nedeni orta kısmındaki içerik yüzünden. dış simit kısmı vital ile aynı.

calcil verme buna, diğeri için mineral yem içindeki kalsiyum yeterli gelir. mürekkebi asla verme.

Cvp: RE: Yeni beslenme programı

AEK' Alıntı:
Ben yarın yada birkaç gün içerisinde her yaş için beslenme ve kılavuzda örnek yavru programı ile beraber her yaş için gereken programları haftalık ve aylık olarak vereceğim. Böylece hiç sorun kalmaz. Hayvana özel düzenlemede yada yem markalarında kopyalar ufak değişiklikler yapar veririz. Bu konuda eklenmiş olur.

Aslında herkes için çok iyi olur böyle bir kılavuz. Sizi uğraştırır belki ama çok sorulan bir konu. Herkese tek tek bir program söylemektense, böylesi daha iyi olur. Ben şimdi sizlerin dediklerinize göre bir program çıkartmaya çalışıyorum. Daha sonra da sizinkiyle karşılaştırırım, yanlışlarım varsa ona göre düzeltirim.

cem' Alıntı:
ister onların dediği şekilde ister bir arada verebilirsin. mesela o gün miktar diyelim 10 adetse 6 vital 4 herbivor veya 7 vital 3 herbivor verebilirsin. herbivor bitince bir daha alma vital yeter. herbivoru az söylemelerinin nedeni orta kısmındaki içerik yüzünden. dış simit kısmı vital ile aynı.

calcil verme buna, diğeri için mineral yem içindeki kalsiyum yeterli gelir. mürekkebi asla verme.

Tamam anladım şimdi. Calcil de birinde tek gün, diğerinde 2 günmüş. Onun yerine agili veriyorum o zaman. Teşekkür ederim Cem Bey size de.

Bitkiseller toplam 8 gün. İstersen harmanlayıp sekiz gün ver demek istemiş Cem. Karışıklığa gerekte yok Tuba. Her gün bahsettiğimiz yemi ver gitsin.
Kemiği hiç verme. Zaten mineralde de kalsiyum var. Bence 1 calcil ayda fazla değil. O kadarda eksik kalmasın. Sorun zaten sadece kabukta. Komple kalsiyum kesmek iyi değil. Uvb keri tam olsun, Vildan hanımın kabuk uygulaması uygulansın bu program eksik yada fazla olmaz bence.

Zaten arada yapılan eklemelerle kaplumbağa bakım kılavuzu bayağı detaylandı. Buda iyi olacak.

Cvp: RE: Yeni beslenme programı

AEK' Alıntı:
Bitkiseller toplam 8 gün. İstersen harmanlayıp sekiz gün ver demek istemiş Cem. Karışıklığa gerekte yok Tuba. Her gün bahsettiğimiz yemi ver gitsin.
Kemiği hiç verme. Zaten mineralde de kalsiyum var. Bence 1 calcil ayda fazla değil. O kadarda eksik kalmasın. Sorun zaten sadece kabukta. Komple kalsiyum kesmek iyi değil. Uvb keri tam olsun, Vildan hanımın kabuk uygulaması uygulansın bu program eksik yada fazla olmaz bence.

O zaman sizin dediğinizi mi uygulayayım, düzeltilmiş olan programı yani? Herbivoru kesmiyorum, calcile de devam. İkiniz de farklı söyleyince kafa karışıyor tabi doğal olarak :)

Cem kalsiyum fazlalığına yorup calcili kesmeyi düşündü ama böyle bir durum olmadığı için komple kesmek uygun olmaz bence. Kalsiyumsuz gelişimde sağlıklı olmaz.

emrede ayda bir ver diyor. hayvanın resmi var mı ?

Herbivor yem tekrar almaya gerek yok bencede. Vital yeterli. Aynı gün sayısı vital verilip herbivor olmazsa bir gün daha reptomin yerine carnivor verilir.

Ama kırmızı ile düzeltilmiş program uygun.

mailto:/2zivarp.jpg

mailto:/2n096o5.jpg

Bu iki hafta önce çekilmişti. Kabuğu şu anda daha iyi, isterseniz sabah yeni halini çeker paylaşırım.

Herbivor bitene kadar bu programı uygularım, bitince de dediğinizi uygularım.

Geri