Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni beslenme programı

Cvp: Yeni beslenme programı

tuba son halinin resmine de bakayım yarın. uvb vardı değil mi o da kabuğun rengini düzeltmede faydalı olacaktır. bu sokakta bulduğun muydu ?

Hayır bu ilk kaplumbağam, 7 senedir benimle. Kabuğu yaklaşık bir senedir bu halde. Bana kalsiyum eksikliğinden böyle olduğunu söylemişti daha önce gösterdiğim biri. Meğer durum çok daha kötüymüş. Uvb lambası 1,5 aydır falan var. Daha önceki patlamıştı ve uzun süre bulamadım hiçbir yerde. Vildan Hanımın verdiği tedaviyi uyguluyorum. İki günde bir kabuğuna devit sürüp fırçalıyorum, 10 dk bekletip yıkıyorum. Gerçekten çok farketti ve alttan yeni daha sağlıklı kabuklar gözükmeye başladı. Tamam yarın yeni fotoğrafını da paylaşacağım.

O uygulama vakit bulup hepimizin ara ara yapması gereken bir işlem. Plakaları atıp rahatlamalılar. Hemde yeni gelenlerin büyüme zorluğunu engeller.

üst plakalar taşlaşmış söküldükçe kabuk ana rengine dönecektir. devit bu anlamda faydalı. fırçalamana gerek yok derisine değdirmeden parmağınla yedirip beklet. yıkama yerine de havlu peçete ile sil. sonra kuru alanda lamba altına koy. ama önce ıslak diş fırçasına karbonat döküp yavaşça ovala sonra durulayıp peçete ile kuruttuktan sonra deviti uygula. bu yıkama yaptığın su akvaryumdan aldığın su olsun. muslukta aynı su ısısını yakalayamazsan hayvan üşütebilir. hayvanda mantar yokmuş değil mi ?

Aslında çok çok önce aynısını uyguluyordum ama bir yerde kabuğuna devit sürmenin hiçbir faydası olmadığı yazıyordu, ben de bırakmıştım. O zaman haftada bir yapıyordum.

Karbonat da her şey için faydalı, iyi olabilir tabi kullanmak. Aklıma gelmemişti. Akvaryum suyu ile yıkıyordum ben de kabuğunu. Hayır mantar yokmuş neyse ki.

Kabuğa devit sürmek d vitamini sentezi için faydasız. Buna dayanarak söylenmiş olabilir. Uvb yoksa bu işlemi ağızdan devit vererek yapıyoruz. Kabuğa sürmenin tek faydası bu plaka atımına yardımcı olması.

Bu arada önce devitli kabuk ile lamba altında dursun. Sonra akvaryuma koyarken kağıt havlu ile kurula. Cem anlatırken bir cümleyi araya sıkıştırmış. İşlem sırasını ters yapıp önce havlu ile kurulayıp sonra lamba altına koymaman için tekrar yazdım.

mailto:/nxnzvq.jpg

Bu da yeni hali. Kalkan kabukları var ama ellemiyorum. Önceki fotoğraf devite başlamadan önceydi. İki haftada bu hale geldi devitle.

Zorlanmadan çıkacak gibiyse çıkar yoksa elleme. Deviti sürdükten sonra lamba altında beklet devit yumuşatırken lambada kurutup gerdirir. Kabukta bayağı gelişme var. Eğer müsaitsen ve ortam üşüyeceği esintiye veya soğuğa maruz değilse hergün bunu yapabilirsin.

Yok yarısı kalacak gibi, o yüzden ellemiyorum. Rüzgar, esinti vs yok. Her gün yapabilirim, fazlası zararlı olur diye yapmıyordum ama bir sakıncası yoksa yaparım her gün. Yeter ki o iyi olsun.

Derisine değdirmeden hergün yapabilirsin. Bunda problem hayvanın üşüyebilme endişesi böyle bir durum yok diyorsun. İkinci husus ise ele al bırak tedirginlik yaşaması senin hayvan bizim yüzen danalar liginde büyük olduğu için bu sorun olmaz.

Hızlı toparlayacak belli. Etek kısımdaki plakaları çabuk atmaya başlar. Şu sağ yanda bir kısmı kopuk olanıda hızlıca atsa iyi olacak.

şimdi bilgisayardan bakıyorum. fazla bir şey kalmamış. bir kat daha plaka attı mı kaporta yeni gibi olur.

Yeni yemleri ve yeni programla birlikte çabuk toparlayacaktır umarım. Deviti de her gün sürdüm mü daha çabuk iyileşir. Teşekkür ederim tekrar yardımlarınız için.

15 gün yada bir ay sonra gene bakalım durumuna. Net fark olacaktır.

Tabi ki tekrar fotoğrafını paylaşırım, bu konu altında. Benim için de iyi olur. Bu arada ben sizin listeye göre 30 günlük program yaptım ikisi için de. Eğer tamam derseniz uygulamaya başlarım.

mailto:/dbi39c.jpg

mailto:/xavzup.jpg

Hayvanlara aç gün işini ilk defa yapıyor isen her ikisine de ikinci şekli uygula. Sonraki ay ikiye çıkarırsın. Bu aç günlerde öğle civarları yeşillik verebilirsin kabuk boyu kadar. 2. Şekilde 4. Haftaya ilk herbivoru çıkarıp mineral yem ekle. Bu mineralide energil ile yer değiştir.

Carnivor ile calcil arka arkaya günlerde olmasın en azından arada bir gün olsun

Ek olarak 15 cm icin 3 ve 4. Pazartesinin yerini degistirin son vitallede 2. Carsamba olan herbivor degissin ve cem abinin dedigi calcil carnivor arasi degissin bu program iyidir zaten onceden 1 acgunu vardi

12 cm icin olandada 3. Haftada calcil ve carnivor yanyana o degistimi oda tamamdir

Aylık sayılar benim kırmızı işeratlediğim gibi ise değişiklikler şunlar;

Kramel
İlk haftadaki carmivor ile ikinci haftadaki agil yer değiştirsin.
Üçüncü haftadaki agil ile dördüncü haftadaki vital yer değiştirsin.

Minik
Üçüncü haftadaki calcil alttaki vital ile yer değişsin.
Dördüncü haftadaki alttaki reptomin ve herbivor yer değişsin.

Evet ilk defa aç bırakacağım. Daha önce kıyamıyordum aç bırakmaya ama sağlık açısından böylesi daha iyi olacağı için artık mecburen bırakacağım. Bu durumda Karamel'i de haftada bir defa mı aç bırakmalıyım?

Bir de üçünüz de farklı şeyler söylemişsiniz, hangisini yapmalıyım bilemedim :ff: Sayılar ikinci verilen kırmızılı olanlara göre yaptım.

Tuğba karameli ilk defa aç bırakacaksan hayvana hemen yüklenmeyelim.
Dört aç günden ilk haftanın ilkini reptomin, ikinci haftanın ilkini reptomin, üçüncü haftanın ilkini agil, dördüncü haftanın ilkini carnivor yap.

Bunu 6 ay uygulayıp sonra demin değişikliklerini yaptığım sisteme geç. Hayvan için kısa bir ara geçiş yapacağız. Bu esnada en fazla bir cm büyür belki büyümez ve bu kadarcık gecikme gecikme sayılmaz.

Önce yaptığım değişiklikleri yazıp programları oturt. Sonra büyük olan için 6 ay kullanacağını şimdi verdiğim değişiklik ile geçici program olarak ilaveten belirt.

Geri