Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni beslenme programı

Cvp: Yeni beslenme programı

Son yazdığınızı ilk ay bu şekilde uygulayacağım, 6 aydan sonra da önceki yorumunuzdakini uygulayacağım. Yanlış anlamadım sanırım.

Peki ilk 6 ay olanda deminki değişiklikler de olacak mı? Yani "İlk haftadaki carmivor ile ikinci haftadaki agil yer değiştirsin. Üçüncü haftadaki agil ile dördüncü haftadaki vital yer değiştirsin." Bu yazdığınızla birlikte mi aç günleri reptominle değiştireyim?

Vital ve herbivor konusunda ayni seye gelmis dediklerimiz
Diger degisikligi emre abi herhalde 2. Haftada mineral olsun diye yapmis ama calcille agil altalta gelmis o degisiklikten sonra agille ac gubu degisirsiniz

Ben daha once ac kaldi saniyordum emre abinin dedigi sistem iyi olacaktir yanliz 6 ay cok bence

Evet onlari yapin
Dedigim herbivor vital degisikliginide yapin yanliz

tuba ben birinci programa bakmadım ikinci program üstünden gittim. sonuç olarak tek gün aç bırakacağına göre aynı programda emrenin dediğini uygula. aynı program üstünden git. ikisi de aynı günde farklı yemler yemesin bu sana da dert olur.

karamel' Alıntı:
Son yazdığınızı ilk ay bu şekilde uygulayacağım, 6 aydan sonra da önceki yorumunuzdakini uygulayacağım. Yanlış anlamadım sanırım.

Peki ilk 6 ay olanda deminki değişiklikler de olacak mı? Yani "İlk haftadaki carmivor ile ikinci haftadaki agil yer değiştirsin. Üçüncü haftadaki agil ile dördüncü haftadaki vital yer değiştirsin." Bu yazdığınızla birlikte mi aç günleri reptominle değiştireyim?

Evet önce yem yeri değişikliklerini yapıp ana programı hazırla. Sonra geçici programı bunun üzerinden düzenle.

Altı ay çok değil Ali Sarp. Normalde ilk aç uygulama neredeyse iki yıl sürebilir. Ancak adapte olur hayvan. En düşük beş ay olsun. Calcilde kısmen vitamin ve kalsiyum olup agilde lisin olduğu yani içerikleri farklı olduğu için arka arkaya gelmesini önemsemedim.

Hayvanlar ayrı yerde olduğu için beslenme zor olmaz diye günleri benzer şekilde düzenlemedim Cem.

Tamamdır anladım şimdi. Akvaryumları ayrı ama yanyana akvaryumlar. Benim için sorun olmaz ama aç günleri farklı olacağı için onlar için sorun olur mu?

Üçünüze de ayrı ayrı teşekkür ederim, çok ilgilendiniz.

Sorun olmaz. Heyecan yapıp fazladan egzersiz yaparlar.

Bugün Karamel'in aç günüydü. Marul veriyorum yemiyor, salatalık verdim susuz ve çekirdeksiz kısmından yemedi. Kokusu çıksın diğer yemlerine sürdüm öyle de yemedi. Ne yapabilirim? Dün Minik salatalık yedi, onda bir sorun olmadı ama Karamel yemiyor.

arka bacağını tutunca hareket ettiremediğinde sinirleniyor ısssırmak için ağzını açıyor o sırada ağzına tep benimkiler yiyordu öyle ama canını yakma sadece tut

Ağzını açmasında problem yok, kendisi açıyor zaten. Ama yemeyip çıkartıyor. Normal sağlıklı bir şekilde yedirme yolu varsa onu denerim. Sizin dediğiniz gibi zorla yedirmeye çalışırsam bana da öfkelenir.

ot türevli yem yedi mi hiç. tetra reptomin ve vital. marulun orta körpe kısmından bir parça atıp uzaklaş. yarım saat içinde yemezse çıkar. her aç gün zamanı genelde öğle civarları vermeye devam et. yaprak en fazla kabuk boyu kadar olsun. yemezse yine al. gün gelir yer bir zaman sonra zorlamana gerek yok.

Evet, hem sabırla yemesi beklenmeli hemde ortamda olmamalı.

Vital yiyordu zaten ama reptomini de önceden vermiştim. Daha önceden de arada yesin diye verirdim ama o zaman da yemezdi. Peki gün içinde hiç yemezse, bütün gün aç kalmış olacak. Öylesi zararlı olmaz mı?

Yok olmaz bir zarari hatta bazen ac gunde hicbir sey verilmemesi savunulur
Siz atin uzaklasin yarim saate alirsiniz alisir yavas yavas

Tamam, bir dahakinde de öyle deneyeyim. Teşekkür ederim.

zaten aç kalmıyorlar tuba dışkılarını da yiyorlar, kırıntıları da. silis kum var değil mi tabanda. bu zamanlarda onları yerken özellikle silis kumda yiyip olası parazit varsa onları da atmasına yardımcı oluyor. sen her aç gün hatta onu da bekleme aç gün hariç haftada iki günde marul veya kıvırcıktan bir parça atıp yeme olasılığını artır.

Hayır kum kullanmıyorum. Bugün attım yemedi. Arada bir dediğiniz gibi verip denerim, zamanla yer umarım.

biraz keçi inadı vardır bu hayvanlarda biraz uzun sürebilir. sakın acitasyonlarına gelme. adam kullanmayı iyi bilirler. gerektiği yerde o yemleri de vermeye devam edip yemesi için zorla. aç günü es geçip o gün reptomin yemiyor demiştin reptomin ver yiyene kadar böyle devam et. yemeye başladığında aç güne dönersin.

Bunca zaman hep vicdanımla oynadılar, ben de hiç kıyamam böyle durumlarda. Ama bundan sonra daha katıyım, onların sağlığı için. Tamam o zaman dediğiniz gibi yaparım. Umarım o arada da düzelir. Teşekkür ederim.

Merhaba tekrar, Karamel'in yeni fotoğraflarını yollayacaktım ama yoğunluğumdan dolayı şimdi yollayabiliyorum. 1,5 ay oldu neredeyse, her gün devit sürmeye devam ediyorum. Yalnız son 1,5 haftadır bir sorun var genel olarak tüm kabukta ama alt kabuğunda daha yoğun. Isıtma lambası yanmıştı, ben de forumda önerilen 52w'lık ecolite ampülden almıştım. Onu kullandığımdan beri alt kabuğu bu halde. Yüksekliği 30 cm'e ayarladım, kabuğunu yakacak durumda da değil. Sebebini anlamadım. Devit ile çok iyi gidiyorduk ama şimdi bu durumda ve niye bilmiyorum. Beslenme programını da aksatmıyorum. Hatta marul yemeye bile başladı, aç günlerde sorun yaşamıyoruz. Ne yapmam lazım, devit mi fazla geldi yoksa ampülde mi sorun var? Ya da başka bir sebep mi?

mailto:/2nr8ed.jpg

mailto:/ta0uon.jpg

Deviti bırak plakalar kalkmaya başlamış. Gerisini lamba ısısı ve mango kökü halleder. Ampul 52 W ise 18-20 cm civarına indir. Uygun sıcaklık seviyesi bu civardadır.

Bir de iki günde bir ıslak diş fırçasına toz karbonat döküp kabuğunu yavaşça ovala ayrılmaya yüz tutanlar parça halinde çıkar. Bunu üç gün boyunca ve iki dakika kadar ovalayacaksın.

Geri