Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Yemleri hakkında

zgzoid

Altın 2 Üye
Merhaba, kapluşlarımı 4 aydır tetra reptomin ana yem, karides, yeşillik ile besliyorum. Ayrıca deep fix ve devit 3 haftalık veriyorum.Şu an 4,7 cm civarındalar. Reptomin bitiyor. Yeni yem ve ek besin olarak ne almalıyım?

Cvp: Yeni Yemleri hk.

Ana yem olarak aynısından devam edilebilir. Değişiklik için sera raffy P de alınabilir. Takviye yemlerden jbl calcil ve sera mineral iyidir. Ana yem sera raffy p alınırsa içerisinde bulunan kırmızı mineral yemleri kullanabilirsiniz. Böylece ek bir yem almanıza gerek kalmaz. Calcil ilk başta daha zor yenebilr, ama kısa süre sonra rahatça tüketirler. Ben daha da fazla yem alabilirim derseniz jbl agil de bunların arkasından öneririm. Reptomin haricindeki yemleri 100 yada 250 lik kutulardan büyük almayın. Mineral zaten standart 250 olanda satılıyor.

sera carnivor ve raffy p alabilirsin bunlar şekil olarak farklı ama içerikte emsaller. gene tetra alabilirsin. carnivor alırsan bu simit şeklinde ve ortası mineral yem olduğu için ekstra deep fix vitamini kullanmaya gereksinimin olmaz. yalnız bu raffy p'ye göre biraz serttir ama suda hemen yumuşar. 5 cm'yi geçtiğinde 100 ml'lik agil ve calcil de alabilirsin. bunlar aşırı sert yemdir hayvanın yiyebilmesi için belli bir büyüklükte olması lazım.

ana yemler: sera carnivor, raffy p, tetra reptomin, agil
ek yem calcil: haftada bir verilir.

ben yazana kadar emre yazmış :smile:

Teşekkür ederim. bu Agil ve Calcil ek yem mi? Yani faydası nedir? Ana yem rafy p alayım o halde.

Agil ana yeme yakın değerlerdedir. Hatta ileri yaşlarda daha fazla verilebilir. Calcil kalsiyum desteği için iyi bir yem. Haftada bir kez tam öğün yada iki kez yarım öğün verilebilir. Calcil verince mürekkep balığı kemiğine gerek kalmaz.

Bence raffy p ile değişiklik yapmak aynı yem alışkanlığını önleyeceği için daha iyi bir tercih.

Emre Bey o halde raffy p ve Calcil alacam.Calcil haftada bir sanırım. Ayrıca haftada bir vitamin ve devit 3 ayrı günlerde veriyorum. Hergün de 1 karides hakkı var. Bu şekilde devam etsem uygun mudur?

Bir de Calcil bayağı büyük. Haftada bir ise çok uzun süre gider. Daha ufağı var mıdır?

zgzoid' Alıntı:
Emre Bey o halde raffy p ve Calcil alacam.Calcil haftada bir sanırım. Ayrıca haftada bir vitamin ve devit 3 ayrı günlerde veriyorum. Hergün de 1 karides hakkı var. Bu şekilde devam etsem uygun mudur?

Evet calcil haftada bir kez verilse yeterli. Ancak o günkü öğünde (kafa hacmi) sadece bu yem verilecekse. Eğer öğünün yarısını calcil yapacaksanız iyi ayrı gün bu şekilde yapabilirsiniz. Ben bir gün sadece bu yemden verip o haftaki öğünü tamamlamış oluyorum.
Vitamin oranıda uygun. Karidesi haftada 6 gün günlük öğünün 1/3 miktarını geçmiyorsa uygundur. 1 günü calcil için ayırdım.

zgzoid' Alıntı:
Bir de Calcil bayağı büyük. Haftada bir ise çok uzun süre gider. Daha ufağı var mıdır?

http://www.jbl.de/en/reptile-products/detail/2537/jbl-calcil#sizes

Malesef yok. JBL sitesine baktım size bu yem için tek boy.

Bayatlama olmaz mı peki?

Son kullanma tarihine kadar bayatlamaz. Ama o tarihi geçince toleransı olsa da kullanmama taraftarıyım. Bu sebeple tarihi en uzun olanı tercih edin. Bir yıldan aşağı ömrü olmasın.

mesut agil kemik gelişiminde calcil. kemik yumuşamasını önlemede etkili ben 100 ml'lik var diye hatırlıyordum yokmuş. netten alırsan mümkün olan en geç son kullanma tarihlisini iste. zaten pahalı birşey değil. yanına ortak bulursan daha iyi veya besleyen varsa bir miktar hediye et. ben bunun gibi birçok yemi dağıttım. yine de biterlermi diye düşünüyorum ki 2014 tarihliler.

emre sen jbl energil kullandın mı o da royale emsal 250 ml'lik var sanırım.

RE: Yeni Yemleri hk.

Onuda açtım. Ama şu an royal ile devam edeceğim. Energil son kullanma tarihinde daha ileride. Birde royalde ufak balık çok fazla. Şu an tüm kaplumbağalar rahat yemekte. Energil balıkları tropical dried fish gibi. Keserek vermem gerekiyor. İlerde biraz daha büyürler, daha iri doğrarım. Ben direk akvaryumda verdiğim için kısmen uğraşmalarına müsade ediyorum ama komple balığı lime lime etseler su berbat olur.

Telefondan bakınca sitesindeki size bölümüne giremedim. 250 var mı sitesinden bakarım yarın.

yokmuş emre şimdi sen deyince baktım o da 1000 ml'likle başlıyor. bunları 500 ml yapsalar ne iyi olurdu. bu durumda royali tercih etmek mantıklı en azından küçük kaplumbağalara göre ufak balıklar var.

Onda iki boy olup biri 1000 ml diğeri 2,5 kg kova gibi aklımda kalmıştı zaten. Bakman iyi olmuş.
Bu yem türünde royal energile göre çok daha iyi.

Ölçü konusunda haklısın. Yarısı kadar olsa bari gene iyi. Tropical bu konuda daha iyi gibi.

Pets family markasıysa tercih etmediklerimizden.

Merhaba, kapluşlarım yaklaşık 6 cm oldu.İlk önce reptomin vermiştim.Sonra raffy p ile devam ediyorum.Sabah 1 akşam 1 veriyorum. Haftada 1 öğün yeşillik ve devit-3 veriyorum.Elimde 1 kutu daha raffy p var.Beslenmede değişiklik yapmalı mıyım?

Kabuk boyu 6 cm olduysa ögün sayısını teke düşürmek gerekir. Yem olarak sadece raffy p ana yemmi mevcut ? raffy ı gibi ek yem varmı ? yok ise bundan da alınıp ek yem olarak kullanılması iyi olur. Birde Raffy p nin içerisindeki pembemsi taneleri (mineral) hafta 1 tane vermen iyi olur.

Sabah 1 akşam 1 demişsin ama bu adet değil demi ? yem adedi

Bu arada yanlış anlaşılma olabilir, ögün sayısını teke düşümek derken yem sayısında azaltma değil. Toplam kafa hacmi kadar vereceğin yemi tek bir öğünde vermek.

bumble bee' Alıntı:
Kabuk boyu 6 cm olduysa ögün sayısını teke düşürmek gerekir. Yem olarak sadece raffy p ana yemmi mevcut ? raffy ı gibi ek yem varmı ? yok ise bundan da alınıp ek yem olarak kullanılması iyi olur. Birde Raffy p nin içerisindeki pembemsi taneleri (mineral) hafta 1 tane vermen iyi olur.

Sabah 1 akşam 1 demişsin ama bu adet değil demi ? yem adedi

Bu arada yanlış anlaşılma olabilir, ögün sayısını teke düşümek derken yem sayısında azaltma değil. Toplam kafa hacmi kadar vereceğin yemi tek bir öğünde vermek.

Ek besin karides veriyorum hergün.Adet=1 evet.

Günde 1 adet az gelir. Benimkisinin kabuk boyu 5.5 cm ve kafa hacmine bakıldığında günde 4 adet Raffy p stick, 2 yem falan küçük denk gelirse 5 olacak şekilde oluyor. Kafa hacmini göz önüne alarak yem miktarını tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Geri