Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Yemleri hakkında

Cvp: Yeni Yemleri hk.

bumble bee' Alıntı:
Günde 1 adet az gelir. Benimkisinin kabuk boyu 5.5 cm ve kafa hacmine bakıldığında günde 4 adet Raffy p stick, 2 yem falan küçük denk gelirse 5 olacak şekilde oluyor. Kafa hacmini göz önüne alarak yem miktarını tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Günde 1 değil 2.Gayet formdalar fazla vermek istemiyorum.

mesut bu şekilde az verirsen olmaz hayvanlar gelişim çağında. şimdilik iyi gözükselerde hayvanlar boyları büyümeden gelişimlerini tamamlarlarsa bu kemiksel ve üreme konusunda sorun yaratabilir. organlar büyümeye devam ederken kemik gelişimi olmazsa organlar sıkışacak ve işlevini yerine getiremeyecektir. özellikle akciğer ve kalpleri. üstelik bünyeleri de zayıf olacak ve fazla yaşayamayacaklardır. normal beslenme düzenine geçmelisin. bu şekilde olmaz.

yem olarak yanına raffy I ve yosunlu karışım olduğu için tetra reptomin olur. raffy p içindeki mineral yemleri ayırıp bir günde komple verebilirsin. ama D3'ten uzak bir günde olsun. hayvan yeşillik yiyorsa haftada iki defa ara öğün olarak verebilirsin.

emin, 8 cm olana kadar iki öğün verilmesi uygundur. 6 cm vücut gelişiminin tam aktif olduğu dönem bu zamanda iyi beslenmesi gerekir.

Cem Bey, yani tam olarak nasıl bir program uygulayacam? Emre Bey ne der bu konuda?

normal düzen olan günlük kafa hacmi kadar yem miktarı uygundur. ben bazen o sınırı aşıyorumda. alacağın yemler raffy p varmış, tetra repto, gammarus (bu raffy I'da olabilir, tetranın gammarusu da)

sabahları raffy p verirsin sürekli akşamları da bir gün reptomin, bir gün gammarus. haftanın bir günü de sabah akşam P'deki kırmızı mineral yemleri ver. bu içerik açısından zengin yemdir. hayvan hasta olmadığı sürece damla vitamin ve kalsiyum yani kemik tozu vermene gerek yoktur. calcil yeme dahi alternatiftir. kırmızılar bittiğinde mineral yemin kendisini alırsın.

6 cm'yi geçtikten sonra gene ana yem olan ve kemik geliştirici özelliği olan jbl agil alırsın.

RE: Yeni Yemleri hk.

Bence tek öğünde verilebilir. Ama en önemlisi kafa hacmi kadar verilmesi gerektiği. Fazlası zararken azıda çok zararlı. Yem çeşitleri ve diğer konularda tüm bilgiler verilmiş. Genede reptomin, raffy p, raffy I ve mineral için haftalık düzen vereyim.
Ptesi: raffy p
Salı: reptomin
Çarşamba: raffy I
Perşembe: mineral (kırmızı yemler)
Cuma: raffy p
Ctesi: reptomin
Pazar: raffy I

Bu döngü uygulanabilir. Raffy p ve reptomin aynı anda yoksa belirtilen yemler ikisi için tek tip olabilir.
Aşağıdaki konuda ilerisi için de detay var.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Arada gene öğlenleri ek olarak taze yeşillik verilmeli tabi.

Teşekkü ederim.Karides de var.Onu nasıl vermeliyim? Gammarusun (raffy ı)'nın yerine mi oluyor?

zgzoid' Alıntı:
Teşekkü ederim.Karides de var.Onu nasıl vermeliyim? Gammarusun (raffy ı)'nın yerine mi oluyor?

Aynen öyle. Gammarus, karides ve balık aynı yem grubu olarak verilir.

elindeki karides açık yem mi ? eğer öyle ise kendi steril kutusunda olmadığı için bayat veya parazit yumurtası taşıyabilir.

cem' Alıntı:
elindeki karides açık yem mi ? eğer öyle ise kendi steril kutusunda olmadığı için bayat veya parazit yumurtası taşıyabilir.

Kendi kutusunda.

Herkese merhabalar, kapluşlarım 7 cm oldu.Yem rejiminde değişiklik gerekiyor mu? Günde 1 Reptomin, raffy p ve karidese devam ediyoruz.

Cvp: Yeni Yemleri hakkında

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Buradaki uygulamayı öneririm. Günlük öğünü tek olarak vermeli. Ancak 3 adet yem kafa hacmini yakalamaz, az gelir Mesut. Haftanın bir günü raffy p deki kırmızı mineral yemlerden verirsin. Başka gün kırmızı yem o günde diğer yemlerden verme. Aslında kafa hacmi ve yem oranı için en sağlıklısı tektip günlük beslenme. Bu sayede 4 adet raffy p ile 5 adet reptomin hatta 6 adet gammarus yada 5 adet karides ayrı olarak kafa hacmi ediyorsa buna göre gidebilirsin. Yani bence günlük kafa hacmi kadar tek seferde aşağıdaki program çok iyi olur.
1. Gün: Raffy P
2. Gün: Reptomin
3. Gün: Raffy I yada karides
4. Gün: Raffy P deki kırmızı mineral yemler (bitince sera mineral alınmalı)
5. Gün: Raffy P
6. Gün: Reptomin
7. Gün: Raffy I yada karides

Hayvan 8 cm üzeri olunca bir gün aç bırakmalı. Bunu Raffy I gününden kesebilirsin. Birde sera vital yem alıp bir reptomin günü yerine bunu verebilirsin.

Hayvan 10 cm üzeri olunca aynı şekilde bir gün aç bırakmalı. Bunu Raffy I gününden kesebilirsin. Birde sera vital yem alıp bir raffy P günü yerine bunu verebilirsin.

Hayvan 12-15 cm arası olunca aynı şekilde bir gün aç bırakmalı. Bunu Raffy I gününden kesebilirsin. Birde sera vital yem alıp bir raffy P ve bir reptomin günü yerine bunu verebilirsin.

15 cm üzeri olunca tekrar düzenleriz. Bu arada sera vital alacaksın nasılsa imkanın varsa jbl agil yemde al derim.

Emre Bey cevabınız için teşekkür ederim.Yanlış izah etmişim hergün 2 sera raffy p 2 reptomin veriyorum tek seferde.Yeterli mi bilmiyorum.Ayrıca bir günde raffy ı veriyorum.Bir başka günde sadece kıvırcık veriyorum.Yemlerim bitmek üzere.Raffy p ve reptomin alacam.Bunun dışında şu an hangisini almam gerekli? 7 cm boyları var.

mesut yemlerin hepsini ayrı günlerde tek ver. 5 tane raffy P; 4 tane reptomine denk. raffy I'yı haftada 2 den fazla verme. bu yemler dışında jbl agil ve sera mineral yem alırsın. eğer netten alacaksan minerali şimdiden; pet shoptan alacaksan raffy P'deki kırmızılar bitince alırsın.

Cem Bey, yani günde 4-5 adet uygun mudur? Agil kemik için sanırım.Bir de kabuk değişimindeler ama bayağı oldu.Mango kökü almadım şimdi alayım mı? Alırsam hangisi olabilir juen'den?

zgzoid' Alıntı:
Emre Bey cevabınız için teşekkür ederim.Yanlış izah etmişim hergün 2 sera raffy p 2 reptomin veriyorum tek seferde.Yeterli mi bilmiyorum.Ayrıca bir günde raffy ı veriyorum.Bir başka günde sadece kıvırcık veriyorum.Yemlerim bitmek üzere.Raffy p ve reptomin alacam.Bunun dışında şu an hangisini almam gerekli? 7 cm boyları var.

Yazdığım program idealdir. Listede yazdığım biten yemleri tamamlamak gerekir. Yani raffy p ve reptomin. Ancak hayvanlar 8 cm olmak üzere. İleri tarihli bir vital yem kesin şart. Ya şimdiden yada birkaç ay sonra bahsettiğim boya gelince alabilirsin. Eğer hayvanım çeşitli yemlerle beslensin dersen şimdiden jbl agil alabilirsin. Bu ana yem kategorisinde olup yerine vermek içi raffy p yada reptomin gününü seçerek haftada bir günü agile tahsis edebilirsin. Faydalı içeriğe sahiptir ve vazgeçmediğim bir yem. Hayvanın boyları büyüdükçe değişikliği alt paragraflardaki gibi yapmak iyi olur. Haftanın bir günü öğlen vakitinde hayvana kabuğu kadar büyüklükte kıvırcık verilebilir. Aç gün başlayınca bunu aç günde yapabilirsin.
Afiyetle yesinler.

Ben 7,5 cm hayvanıma bir gün 5 raffy p, başka gün 6 mineral, başka gün 5 reptomin veriyorum. Raffy I yemi boyu çok değişken olduğu için göz kararı döküyorum.

mesut akvaryumun boyu ne kadar uzun ? ona göre alacağın mangonun boyunu yazayım ?

Cem Bey 1m boy 60 derinlik 50 genişlik.Peki Sera Vital ve Mineral aynı şey mi? Kafam karıştı biraz.Agil de alacam.Ona göre bir program tekrar yazabilir misiniz? Kusura bakmayın konu dağıldı.

O boydaki akvaryuma 40 cm mango kökü yeterli. Fazla büyük olup akvaryumu boğmasın ve suyu çabuk sarartmasın. Hayvanın altına rahat gireceği büyüklükte ve biçimde olmalı.

Sera vital bitkisel yem. 8 cm boydan sonra zorunlu kullanılacak bir ürün.
Sera mineral destek yem. İçerisinde mineral, vitamin ve kalsiyum takviyeleri var. Bunu kullanınca damla vitamin ve mürekkep balığı kemiği gibi kalsiyum desteklerine gerek kalmıyor ve uğraştırmıyor.
JBL agil kemik gelişiminede faydalı tahılda içeren ana yemdir. Özelliği ve yavrularda yeme zorluğu olması sebebi ile 7 cm boydan sonra başlamak uygundur. Zorunlu değil ama bence almakta fayda var.

Bana kesin yemleri (alacakların dahil) tekrar yazarsan sana paragraflardaki değişimleri de açarak tablolu veririm.

Raffy p,reptomin,raffy ı,sera mineral ve agil.Vital şimdi başlayabiliyorsam onu da alacam.

Yada yazayım; Tüm bahsettiğim programlarda günde tek seferde kafa hacmi kadar yemi vermeli.

Şu an uygulanacak program;
3. Gün: Raffy I yada karides
5. Gün: Agil

8 cm boyu geçince;
1. Gün: Vital
3. Gün: Aç gün (öğlen kabuk büyüklüğü kadar kıvırcık verilebilir)
6. Gün: Raffy P

10 cm boyu geçince;
2. Gün: Vital

12-15 cm arası boyda iken;
1. Gün: Raffy P ve Reptomin karışık yada haftalık dönüşümlü, bitince raffy p ile devam
2. Gün: Vital
6. Gün: Vital

Hayvan 15 cm boya gelene kadar bu şekilde gidilebilir. Günler kısmen içerik değişmeden karışabilir.

Geri