Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2 Kurbağa 1 Yengeç

Cvp: 2 Kurbağa 1 Yengeç

okankrn, teşekkürler bilgiler için su ısısı 20 derece civarında daha bir sorun olmadı yem de yiyor son derece hareketli şuanda. Tabi ne kadar hareketli olabilirse genel olarak pasif bir hayvan. Ama o resimdeki gibi bir ortam hazırlamam mümkün değil kaplumbağalara bile o kadar lüks bir ortam sağlama durumum yok. :smile:

Cagatay, o videoyu izlemiştim snappingler tam bir katil ne görse saldırır reslerde hemen hemen öyle ama yan yana koymak gibi bir düşüncem olmadı zaten.

AEK' Alıntı:
Cem dondurulmuş karides tuzlu su canlıları. Bunlar tatlı su yengeciymiş. Tatlı su karidesi yada gammarus daha iyi olmaz mı? Hayvana tuz yüklememiş olur.
Gammarus yemiyor niyeyse, atıyorum birkaç saat sonra bakıyorum hala yememiş. Ama balık yemini attığım an kıskaçlarıyla tutup tek hamlede ağzına götürüyor.

Nihayet resimleri ekliyorum. Görüntü kalitesi pek iyi değil ama olsun. Direk koymuyorum resimler çok büyük tıklayarak girebilirsiniz.

Kurbağalar
mailto:/1g/w/u0b1n.jpg
mailto:/1g/w/u0b2h.jpg
mailto:/1g/w/u0b3h.jpg
mailto:/1g/w/u0b4q.jpg

Yengeç
mailto:/1g/w/u0b6h.jpg
mailto:/1g/w/u0b75.jpg

Kurbağaları nedense sevmemde yengeç çok güzelmiş. Birde kurutulmuş balık dene istersen ufak parça. Bakalım ne yapacak.

En kısa zamanda denerim birde taban malzemesi olarak silis kum mu kullansam acaba ne dersiniz?

Taşlar yuvarlanırsa ayağa zarar verebilir. Kum daha rahat olur gibi. Hatta dere kumunda kamufle olabileceği için daha huzurlu olabilir.

hayvanlar güzel. yengeç için silisi önermem ağır bir kumdur eşelemesi zor olur. deniz kabuğu kırığı kumlar hafiftir onlar olabilir mesela. ben japonlarda kullanıyordum. taşlar bir miktarda olsa dursun. aralarında yem kalıntısı bulup yer. zaten kayalık yerlerde yaşıyorlar. yalnız son resimde köşeye sinmiş ona mağara tarzı içine girebileceği bir şey bulup koymanda fayda var. hamsterlar için kaplumbağa kabuğu gibi plastik yuvalar satılıyor. dibe batırabilirsen o da olabilir.

kurbağalara gelirsek albino iyi büyükmüş yanyana geldikleri resme bakınca diğerini yutacakmış gibi gözüküyor. inşallah yamyam tür değillerdir. sen her olasılığa karşı yemlerini eksik etme. bende kara kaplumbağası tarzı bir şey bekliyordum.

Hatta bir deniz akvaryumunda ortada kaya vardı. Videoyu bulamadığım için gönderemedim. Su yüzeyinin bayağı üzerine çıkıyordu. Şelaleli falan profesyonel bir akvaryum. Yengeçlerin üzerinde yürüdüğünü görmüştüm. Buna ortada kayaları sağlamca dizip o tarz bir düzenekte yapabilirsin. Zamanla çok güzel bir akvaryum olabilir.

cem' Alıntı:
hayvanlar güzel. yengeç için silisi önermem ağır bir kumdur eşelemesi zor olur. deniz kabuğu kırığı kumlar hafiftir onlar olabilir mesela. ben japonlarda kullanıyordum. taşlar bir miktarda olsa dursun. aralarında yem kalıntısı bulup yer. zaten kayalık yerlerde yaşıyorlar. yalnız son resimde köşeye sinmiş ona mağara tarzı içine girebileceği bir şey bulup koymanda fayda var. hamsterlar için kaplumbağa kabuğu gibi plastik yuvalar satılıyor. dibe batırabilirsen o da olabilir.

kurbağalara gelirsek albino iyi büyükmüş yanyana geldikleri resme bakınca diğerini yutacakmış gibi gözüküyor. inşallah yamyam tür değillerdir. sen her olasılığa karşı yemlerini eksik etme. bende kara kaplumbağası tarzı bir şey bekliyordum.
Resimde görünmüyor ama altına girebileceği bir taş var kurbağaların resmindekine benzer. Şunu anladım ki bu hayvan kuytu köşeleri çok seviyor taşın altına girip ittire ittire en altına giriyor. :t65y: Normalde böyle değil yani. Resim çekebilmek için taşı kaldırdım. Çoğu zaman pasif olsa da yengeçin alanı şuanda küçük onada en azından kurbağalarınki gibi bir yer hazırlayacağım.

Kurbağaların birbirine zarar vereceğini sanmam ağızları küçücük zaten daha en küçük bir didişme dahi görmedim.

Bu konu altından gelişimlerini paylaşırım ilerde yine resim koyacağım.

yengeçler en çekingen hayvanların başında geliyor. gizleneceği ve su üstüne çıkacağı yer olsun. bir de yiyecek arayacağı yer. o kadar büyük bir alana ihtiyacı olmaz. biz diyoruz ya kaplumbağaları kendi haline bırakın. buna hiç yaklaşmamak lazım.

Yeni resimlerde akvaryumları geniş çekersen daha ayrıntılı görürüz.

Bu arada yengeçlerde tüy ve püskül gibi uzantılar varmış. Bunlar suyu solungaçlara iletip solunum yaparmış. Tamamen suda yaşayanlar bu şekilde. Geçiş olanlar yani karayada çıkanlarda bu püsküllerin kurumasını önleyen bir madde varmış ve püskül sayısı daha azmış. Yani suya oksijen sağlamak gerekir. Larva halde iken okuduğum kadarıyla deri solunumu yapıyorlar.

Kurbağalarda akciğer vardır. Larva halde sokungaç solunumu yapar. Geliştikçe solungaçlar körelip akciğer solunumuna geçer. Yani bunlarda hava motoru şart değil.

Benim yengeç karaya çıkıyor dışarıdan nefes alıyor yani. Filtre koysam bile akıntıyı seveceğini sanmıyorum. Şuan tek sorun yemlemede çeşitliliği sağlamak.

Ufak bir hava taşı olabilir. Filtre olarak dediğin gibi akıntı hoşuna gitmez ama gene ufak bir şelale aparatlı filtre iş görür.

Yem olarak balıkçıdan bir tane ufak alabalık alsan dondurucuda saklayıp gereken kadar bir gece önce aşağı indirip çözüp parça parça versen oda olabilir belki.

Cvp: RE: 2 Kurbağa 1 Yengeç

Çiğ olarak mı vermeliyim? Bu akşam sera raffy I verdim yedi bu sefer.

Bunu yiyorsa devam edebilirsin. Ölmüş balık bakteri üretebilir. Bu sebeple taze balık aldığında birkaç dk kaynar suda haşlamak gerekir. Tabi buda suyu etkileyeceği için kurutulmuş gıda yedikçe onları tercih etmek daha iyi.

Anladım, yengeç erkekmiş bu arada zorda olsa altına bakabildim.

Kurbağaları daha iyi bakacağına inandığım bir arkadaşıma akvaryumuyla beraber komple verdim. Kurbağalar suyu 2 günde kirletip çok kötü kokutuyorlardı. Kimseye tavsiye etmem açık söylemek gerekirse. Yengeç ise yavaş yavaş büyüyor. Yeni resimlerini çektim.

mailto:/1h/f/uhrrq.jpg

mailto:/1h/f/uhrr1.jpg

bizim kaplumbağalardan daha beteride varmış demek. onu da öğrenmiş olduk. zaten doğada da pek temiz yerlerde yaşayan bir hayvan değiller. kendi düzenlerini kendileri sağlıyorlarmış. bu yengecin yanına bir tane de dişi iyi olurdu diyeceğim ama sadece çiftleşme zamanı bir araya geliyorlar. kavga durumu oluşabilir.

Valla kaplumbağalar hiçbir şey bunların yanında üstelik suyun yüzeyinde çok kısa zamanda sanki yağ gibi bir tabaka oluşturuyorlardı bu beni çok rahatsız etmişti.

Yengecin yanına bir tane daha alsam katliam çıkar gibime geliyor. :t65y:

kurbağalar vücutlarını nemli tutmak için salgı salıyorlar. dediğin gibi hiç uğraşılmazmış. yengeç konusunda haklı olabilirsin. bulundukları yeri sahipleniyorlar. haliyle akvaryum dar gelecektir.

Ancak teraryumda yaşayan kurbağa beslenir o zaman.

Geri