Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Acil yardım edin çok fazla mantar var

Elif Ağar

Bronz 5 Üye
Merhabalar kaplumbağamda kesin olarak mantar var eminim günden güne yayılıyor ne yapmalıyım bu hastalığın ölümcül olduğunu biliyorum Cem bey lütfen yardım edebilirmisiniz?
04C66B19-2D4C-420B-BAF4-B2E037B8B03A.jpeg
04C66B19-2D4C-420B-BAF4-B2E037B8B03A.jpeg

Suya girdiği anda lekeler kayboluyormu?

Isıtma lambası var mi?
Isitma lambasi günde 12 saat açık olacak bu mantar oluşumunu engeller.
52Watt halojen ampul alacaksiniz lamba olarak.

Suya 10litre başına 1 damla metilen mavisi damlatın. 3 4 gunde bir.

Yuvaninda fotoğrafini atarsaniz daha iyi yardımcı olabilirim

Suya girdiği anda lekeler kayboluyormu?

Isıtma lambası var mi?
Isitma lambasi günde 12 saat açık olacak bu mantar oluşumunu engeller.
52Watt halojen ampul alacaksiniz lamba olarak.

Suya 10litre başına 1 damla metilen mavisi damlatın. 3 4 gunde bir.

Yuvaninda fotoğrafini atarsaniz daha iyi yardımcı olabilirim
Suya girince kaybolmuyor yani kireç değil uva ve uvb lambam henüz yok maalesef exo terra markasını bulmaya çalışıyorum fakat bulamıyorum diğer markalara güvenemiyorum önerebileceğiniz marka varsa sevinirim birde sürekli kuru alanda duruyor sanırım mantardan rahatsız oluyor eve gidince akvaryumun fotoğrafını atacağım tesekkür ederim yapabileceğim başka birşey varsa yazarsanız çok mutlu olurum:)

Bu ampul uvb %3 oranlı 10 cm kabuk boyu üstü fazla bir etkisi olmaz.

O ölümcül olan mantar kahverengi mantar. Kemiği yiyerek ilerliyor. Kurtulması zor.

Parladığı için tam seçemiyorum ama plaka altında gibi duruyor. Mantarsa plaka atılana kadar yapacak tek şey ısıtma lambası altında kuruyarak ölmesi.

Akvaryuma iyi sterilize edilmemiş bir şey koydunuz mu?

Akvaryumun genel bir resmini çekip atın bakayım.

O ölümcül olan mantar kahverengi mantar. Kemiği yiyerek ilerliyor. Kurtulması zor.

Parladığı için tam seçemiyorum ama plaka altında gibi duruyor. Mantarsa plaka atılana kadar yapacak tek şey ısıtma lambası altında kuruyarak ölmesi.

Hiç birsey yapamaz mıyız kesin ölecek mi

Ben ilk aldıgımda plastik kapta besliyordum ve 2 aydır onda maalesef salı günü akvaryuma geçtim ve bir şey sorabilir miyim sizce ne kadarlık ömrü kaldı gerçekten onun için herşeyimi veririm maddi olarak durumum iyi maddi olarak yapabileceğim bir şey varsa yazarmısınız ve kuru alandan hic inmiyor
13F13386-2009-46E6-B231-5DF0844C5175.jpeg

Ekli dosyalar

• BEA24AE0-D557-4AF7-BA04-3315E97CF1BD.jpeg
    BEA24AE0-D557-4AF7-BA04-3315E97CF1BD.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 11
UVA UVB lamba degil ısıtma lambası soruyorum. 52Watt halojen ampul olacak exo terra falan almaniza gerek yok zaten uvb lambayi 10cm sonrası kullanıyoruz.
Biran önce ısıtma lambası işini halledin. Elektrikcilere falan sorun yada forbest gibi yerlere bakın bulursunuz hemde daha ucuza tanesi 20tl boşuna exo terra falan ugrasmayin.

Ben ilk aldıgımda plastik kapta besliyordum ve 2 aydır onda maalesef salı günü akvaryuma geçtim ve bir şey sorabilir miyim sizce ne kadarlık ömrü kaldı gerçekten onun için herşeyimi veririm maddi olarak durumum iyi maddi olarak yapabileceğim bir şey varsa yazarmısınız ve kuru alandan hic inmiyo

Ben ısıtıcı lambayı aldım fakat bu seferde kuru alana çıkmıyor ve gecede açık bırakmam gerekli mi 2.fotografta suyun icinde

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 16
  • image.jpg
    image.jpg
    963.7 KB · Görüntüleme: 16
Bu uvb ampul değil bildiğimiz halojen ampul. Belki %1 uva vardır bununda D vitamini için bir faydası yok. 20tl ye halojen ampul almak daha kolay ve daha ucuz. Uvb için floresan lamba almanız lazım
Halojen ampulü elektrikçilerde bile bulamadım. Genelde e14 fırın ampulü vardı.

Öncelikle çok tatlı maşallah :) Cem bey'in söylediğini yanlış anlamışsınız kahverengi renkte olanlar ölümcül oluyor.
Endişelenmeyin düzelecektir
Öncelikle çok teşekkür ederim çok tatlsınız fakat cem bey benim tosbiğim için söyledi onu:(((

Geri