Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum derdi

Ceclie

Yeni Üye
Benim kaplumbağamın boyutu henüz 5.5 cm civarı. Küçük bir kaplumbağa anlayacağınız.
Ben bir akvaryum yaptırmak istiyorum camcıda.
Şu şekilde olursa bana ne kadara mal olur fikir verirseniz sevinirim :)

* Tabana plastik taktıracağım.
* ön - arka uzunluk 70 cm olacak. En de aynı şekilde.
* Yan camlar 33 cm olacak
* Üstte güneşlenebileceği bir alan yaptıracağım. Akvaryum uzunluğunun 55. cminde başlayacak.
. Güneşlenme yeri 25 cm genişlikte olacak.
* Suya açılan yerde extradan cam olacak ki çıkabilecekleri bir alan yaratacağım.
* Bu çıkabilecekleri yer akvaryumun 45. cm'inde başlayacak.
* Camcıyı slikonların solventsiz olmasına ve kalınlığının sağlam olmasına dikkat etmesi için uyaracağım.
* Cam 9 mm kalınlıkta olacak risk almak istemiyorum.

Çok yeniyim bu konu da. Ama kaplumbağa mı ne doğaya salabilirim artık ne de pet shopa verebilirim. Almadan önce onların şu ufak adacıklı aptal plastikler de yaşamasının berbat olduğunu bilmiyordum. Bilseydim almazdım :( Ama madem aldım ona cennet gibi bir akvaryum yapmak istiyorum.
Yardım eder misiniz?

Ölçüleri tekrar yazarmısınız. En*boy*yükseklik olarak. Akvaryumun yüksekliği kaç onu belirtmemişsiniz ve en 70 mi 33 mü?

Kuru alan biraz daha geniş olabilir.

Cvp: RE: Akvaryum derdi

AEK' Alıntı:
Ölçüleri tekrar yazarmısınız. En*boy*yükseklik olarak. Akvaryumun yüksekliği kaç onu belirtmemişsiniz ve en 70 mi 33 mü?

Kuru alan biraz daha geniş olabilir.

Hmmm düzenleme seçeneği yok buraya yazıyorum :)

En 70 ön ve arka camlar. Ama akvaryumun eninde ki genişlik 33.

yan tarafında ki genişlik diyecektim :) Sabah sabah ne dediğimi bilmiyorum da :)

Aslında bende yukarıda ilk ikisini ters yazmışım boy*en*yükseklik demeliydim. Örneğin boyu sizinki gibi 70 eni 33 yüksekliği 40 olan akvaryumu 70*33*40 olarak yazabilirsiniz. Yani akvaryum yüksekliğide önemli.
Bu arada biraz daha farklı ölçülerle ömürlük akvaryum yaptırabilirsiniz.
Tabana ne için plastik takılacak?

Cvp: RE: Akvaryum derdi

AEK' Alıntı:
Aslında bende yukarıda ilk ikisini ters yazmışım boy*en*yükseklik demeliydim. Örneğin boyu sizinki gibi 70 eni 33 yüksekliği 40 olan akvaryumu 70*33*40 olarak yazabilirsiniz. Yani akvaryum yüksekliğide önemli.
Bu arada biraz daha farklı ölçülerle ömürlük akvaryum yaptırabilirsiniz.
Tabana ne için plastik takılacak?

Anladım o halde 70*33*70 olması... Çok mu yüksek olur acaba...
Plastik mevzusu ufak ayrıntı... Akvaryumu kullanabilmem için altında şu hepsinde bulunan siyah plastikten olacak... Ona da extradan ücret talep eder diye yazma ihtiyacı hissettim.

Cvp: Akvaryum derdi

Cam kalınlığının belirlenmesindeki en büyük etken yükseklik birimidir. Bu ölçüde akvaryumun cam kalınlığı minimum 9 mm olmalı. Hatta biz kaplumbağa akvaryumlarında kuru alanların cama uyguladığı yükler sebebiyle 1-2 mm daha kalın olmasını öneriyoruz.
Sizin verdiğiniz ölçüler hacim olarak iyi olsada özellikle en dar olacağı için ömürlük olmayacak. Kaplumbağa yapısı itibariyle enide geniş olan bir akvaryuma ihtiyaç duyar. Örneğin 80*50*50 ölçüleri bir kaplumbağa için ömürlük olur. Bunda cam kalınlığı 7 mm alt sınır. En azından 8-9 mm cam ile yapılsa gayet güzel bir sistem olur.

AEK' Alıntı:
Cam kalınlığının belirlenmesindeki en büyük etken yükseklik birimidir. Bu ölçüde akvaryumun cam kalınlığı minimum 9 mm olmalı. Hatta biz kaplumbağa akvaryumlarında kuru alanların cama uyguladığı yükler sebebiyle 1-2 mm daha kalın olmasını öneriyoruz.
Sizin verdiğiniz ölçüler hacim olarak iyi olsada özellikle en dar olacağı için ömürlük olmayacak. Kaplumbağa yapısı itibariyle enide geniş olan bir akvaryuma ihtiyaç duyar. Örneğin 80*50*50 ölçüleri bir kaplumbağa için ömürlük olur. Bunda cam kalınlığı 7 mm alt sınır. En azından 8-9 mm cam ile yapılsa gayet güzel bir sistem olur.

Teşekkürümü verdim :)
Peki dediklerinizi uygulayacağım yalnız bir sorun daha var.
Evde 3 aylık kedim var. Kendisi tekir.
Japon balığımla ve tosbiyle iyi anlaşıyor gibi.
Ama ileride avcılık dürtüleri falan hortlamaz değil mi?
Yani tosbinin ve balığın hayatına tehlike oluşturur mu?

Ben teşekkür ederim.
Evde kedi ile balık besleyenler var. Ancak akvaryumun üzeri bildiğim kadarıyla kapalı oluyor. Kedi akvaryumlara dokunmayacak şekilde şartlandırılırsa belki sorun olmaz.
Aşağıdaki konuyuda bir okumakta fayda var.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakiminda-temel-bilgiler.html

70 cm yükseklik dibi temizleme de veya uğraşmada yetişemeyeceğin için sorun olur en makulü emrenin verdiği ölçülerdir. kedinin saldırmayacağına dair bir garanti olmadığı gibi japon ile kaplumbağa aynı ortamda besleniyorsa kaplumbağanında saldırma oranı yüksek. silicon olarak sistanın akvaryum siliconu vardır. bu hayvanlar için sağlıklıdır. camcıda olmasa dahi kendin yapı marketlerden camcıya ne kadar lazım olduğunu sorduktan sonra alabilirsin. gerkli olan kayıt ve kuşakları da yapmalı ki basınca karşı mukavemeti sağlam olsun.

cem' Alıntı:
70 cm yükseklik dibi temizleme de veya uğraşmada yetişemeyeceğin için sorun olur en makulü emrenin verdiği ölçülerdir. kedinin saldırmayacağına dair bir garanti olmadığı gibi japon ile kaplumbağa aynı ortamda besleniyorsa kaplumbağanında saldırma oranı yüksek. silicon olarak sistanın akvaryum siliconu vardır. bu hayvanlar için sağlıklıdır. camcıda olmasa dahi kendin yapı marketlerden camcıya ne kadar lazım olduğunu sorduktan sonra alabilirsin. gerkli olan kayıt ve kuşakları da yapmalı ki basınca karşı mukavemeti sağlam olsun.

Hayır balıkla kaplumbağamı aynı yerde beslemem imkansız. Balığım fanusta. Ki zaten yapıları gereği birlikte olamayacaklarını biliyorum.
Fikirleriniz için çok teşekkür ederim :)

Geri