Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum için silis kum tavsiyesi

Aylisha

Bronz 5 Üye
Merhaba.Kapluğumba için akvaryuma silis kum almak istiyorum.Nasıl bir kum kullanmam lazım?Tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı?

Foruma hoşgeldiniz.

Resler için vitasand pro78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Çapı reslerin yiyebileceği ölçüde uygun.

Sterilize gelir sadece toz için kimyasal değmemiş leğende el yakmayan sıcak su doldurup, mıncıklayıp karıştırarak tozu açığa çıkarıp suyu döker yeni su ile devam ederiz ta ki toz gidene kadar doldur boşalt devam ederiz. 2-3 kg partiler halinde yıkamak daha iyi olur.

Sonra akvaryuma çorba tabağını ters çevirip koyarız onun üstünden yavaşça dökeriz. Yine de toz olacaktır. İç filtreyi ilk yarım saatte, 1 saat sonra ve ertesi sabah yıkarız. Yoğun olursa süreci kısaltmak için bir miktar su alıp temiz suyu yavaşça dökeriz. Kumun bir miktarı tabana çöker. Genel temizlik öncesi kumu karıştırarak havalandırır su ile birlikte alırız.

İlk

Foruma hoşgeldiniz.

Resler için vitasand pro78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Çapı reslerin yiyebileceği ölçüde uygun.

Sterilize gelir sadece toz için kimyasal değmemiş leğende el yakmayan sıcak su doldurup, mıncıklayıp karıştırarak tozu açığa çıkarıp suyu döker yeni su ile devam ederiz ta ki toz gidene kadar doldur boşalt devam ederiz. 2-3 kg partiler halinde yıkamak daha iyi olur.

Sonra akvaryuma çorba tabağını ters çevirip koyarız onun üstünden yavaşça dökeriz. Yine de toz olacaktır. İç filtreyi ilk yarım saatte, 1 saat sonra ve ertesi sabah yıkarız. Yoğun olursa süreci kısaltmak için bir miktar su alıp temiz suyu yavaşça dökeriz. Kumun bir miktarı tabana çöker. Genel temizlik öncesi kumu karıştırarak havalandırır su ile birlikte alırız.

İlk
Cem bey benim size başka bir konuda sorum daha olacaktı. Hacmi 350 litre akvaryum aldık. Önerebileceğiniz bir filtre markası var mı?

Kaç tane hayvan var? Kabuk boyları kaç cm?

Akvaryumun ölçülerini tam yazabilir misiniz?

Buna en uygun ve en kaliteli olan jbl e1502 greenline,

İkinci sırada o da kaliteliler listesinde olan tetra ex 1200 plus yazan modeli.

Normal filtrelerde biraz daha öne çıkan Lifetech 838 dış filtre var.

Buna en uygun ve en kaliteli olan jbl e1502 greenline,

İkinci sırada o da kaliteliler listesinde olan tetra ex 1200 plus yazan modeli.

Normal filtrelerde biraz daha öne çıkan Lifetech 838 dış filtre var.
Bunlardan hangisi iç malzemeleriyle beraber geliyor?

jbl e1502 için ekstradan malzeme almak lazım mı (lav ve denitrate) ?

Bir de Eheim 2217-02 Classic 600 dış filtre 1000 L/H hakkında fikrinizi paylaşır mısınız?

Eheim da 01 olanlar musluksuz 02 olanlar muslukludur. Musluk olması kullanım kolaylığı açısından avantajlıdır ve tercih sebebidir.

Bu klasik modeller sepetsizdir. Malzemeler üstüste dizilir.

Tek hayvan için uygun duruyor ama akvaryum uzunluğu 120 cm bu yetersiz kalabilir. Dış filtreleri balıklara göre hesaplıyorlar. Kaplumbağalarda kir dışkılama yoğunluğu fazla oluyor.

100*50*60h ölçülerinde akvaryum olsaydı. Önerebilirdim ama bu akvaryum için emin değilim.

Dış filtrelerde bir iki malzemeyle gelir. Sünger ve seramik genelde oluyor. Ama ekstra filtre malzemelerini en dolu filtrelerde bile alıyoruz.

Carbon filtre 1-1,5 ay; zeolite ve benzerleri 3 ay kadar bir ömre sahip. Ama akvaryum büyük hayvan tek olduğu için filtreyi 3-6 ay arası açmadan kullanabilirsiniz. Sadece kirleri alırken eksilen suyu tamamlayarak su kalitesini korur tazelersiniz.

40 kg civarı silis kum alacaksınız.

Temizlik için resun marka 2.10 metrelik dip sifonu alın. Ucunda şeffaf yeşil aparat ve mavi renk pompası var. Akvaryuma ait büyük kova alın. Kirleri çekerken bu kovaya alacaksınız. Bir miktar kum çekebilirsiniz. Pis suyu döktükten sonra bir miktar temiz su ile çalkalayıp kiri kumdan ayırır temizlenince kumu akvaryuma dökersiniz kayıp minimum olur.

Bir tane plastik maşrapa alın. Bu da yüzeyde gezinen eski derileri almak için.

Ek olarak suda uçuşan deriler için iç filtre kullanırız. Elinizde iç filtre yoksa sobo 808c köşe filtre uygun.

Önerdiğiniz jbl e1502 markasına ekstra malzeme alınacak mı yoksa bun malzemeler mevcut mu?

Hepsinde alacaksınız. Mesela hiçbirinde zeolite yoktur. Süngeri sadece seramik üstü kullanırız. Diğer katlarda elyaf arası filtre malzemesi.

Filtre malzemelerinin belli ömrü vardır. Bir tek seramik malzeme iki çeşittir. Birisi sinterlenmiş camdır kiri hem tutar hem emer. Bunun belli ömrü vardır bir de gerçek seramikten olanı vardır o yıkanarak ömür boyu kullanılır. Tetrada bu seramiktir. Hala seramik mi bilmiyorum yalnız.

Hepsinde alacaksınız. Mesela hiçbirinde zeolite yoktur. Süngeri sadece seramik üstü kullanırız. Diğer katlarda elyaf arası filtre malzemesi.

Filtre malzemelerinin belli ömrü vardır. Bir tek seramik malzeme iki çeşittir. Birisi sinterlenmiş camdır kiri hem tutar hem emer. Bunun belli ömrü vardır bir de gerçek seramikten olanı vardır o yıkanarak ömür boyu kullanılır. Tetrada bu seramiktir. Hala seramik mi bilmiyorum yalnız.
Ekstra ne almam gerekiyor?

Filtreyi alın ona göre bakalım. Her filtrede farklı içerik olabilir.

Neler var içinde sünger hariç?

En üstteki ufak sepette süngerler dursun.

En alt sepete tetra seramik alın. Boşluk kalan kısımlara micromecten doldurun kalanı yedekte dursun. Bunun üstüne bir tane sünger koyun.

2 ve 3. sepette elyaf kullanacaksınız. Ben biraz daha kalın lifli olduğu için jbl symec kullanırdım ama başka ucuz bir markada olur. Elyaf hepsinde elyaf.

Seramik üstü olan sepete elyaf üstü zeolite üstü elyaf; bunun üstündeki sepete elyaf üstü carbon malzeme üstü lav taşı yada sustrat üstü elyaf koyun.

Filtre torbası olarak Ti-sert marka uygun.

Yazıya daha sonra devam edeceğim. Geç gördüm.

Geri