Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum için silis kum tavsiyesi

Elyafı 250 yada 500 gram alın. Filtreye koyarken ıslatıp kabarıklığını alın. Sepette boşluk kalmasın. Gerekirse parça koparıp tamamlayın. Kaçak olursa malzemeden değil kolay geçiş olan bu noktalardan gider.

Carbon filtreyi, filtre torbasına koyduktan sonra suda yıkayın. Koyuluğu gidene kadar yoksa siyahlık bitmez. Tozu gidecek kadar.

Lavtaşı 3 aylık ömre sahip eheim substrat 1-1,5 sene. Subtrat pro ise yıkanarak 4-5 sene gider. Yarım kg kadar kafi. Fazla koymayın.

İlk çalıştırmada carbon kaynaklı siyah su gelir. Su çıkışı kovaya tutup çalıştırın. Su şeffaflaşınca fişini çekip akvaryuma monte edin ve çalıştırın.

Eksik birşey bıraktıysam sorabilirsiniz.

1.Bu filtrede ne kadar zeolite kullanmamız gerekli?
2.Seachem denitrate markasını alacağım.Hangisini almamı önerirsiniz (500ml veya 1000ml)?

1. Sepetten taşmayacak kadar yani bir üstteki sepet rahat oturacak şekilde. Bir kutu yeterli geliyor. Torbaya koyup sepete yayıyoruz. Tabi önce suya tutup yıkıyoruz. Elyafları uygun ölçüde kesip ıslatıp koyuyoruz.

2. Denitrate'dan ben memnun kalmadım. En iyisi jbl ammo ama Türkiyeye gelmiyor artık sanırım. Diğer zeolitelerde aynı orijinde. Eurostar en ucuzuydu.

Seachemde tek iş gören phosguard. Bu yosun ve alg önleyici yalnız 1-1,5 çorba kaşığı kadar kullanılıyor. Fazlası hayvan için zararlı.

Bu konuda da en iyisi jbl silicate ex'tir. Yalnız duruma göre oluşursa bunlardan birini alın.

1. Sepetten taşmayacak kadar yani bir üstteki sepet rahat oturacak şekilde. Bir kutu yeterli geliyor. Torbaya koyup sepete yayıyoruz. Tabi önce suya tutup yıkıyoruz. Elyafları uygun ölçüde kesip ıslatıp koyuyoruz.

2. Denitrate'dan ben memnun kalmadım. En iyisi jbl ammo ama Türkiyeye gelmiyor artık sanırım. Diğer zeolitelerde aynı orijinde. Eurostar en ucuzuydu.

Seachemde tek iş gören phosguard. Bu yosun ve alg önleyici yalnız 1-1,5 çorba kaşığı kadar kullanılıyor. Fazlası hayvan için zararlı.

Bu konuda da en iyisi jbl silicate ex'tir. Yalnız duruma göre oluşursa bunlardan birini alın.
Manuel'de JBL filtrenin kurulumu sırasında JBL Filter Start kullanmamız öneriliyor.Buna ihtiyaç var mı?

Son düzenleme:
Evet. Gerçek seramik.

Jbl filter start nedir?

IMG_20230720_133529.jpg

Bunu yapmak şart mı?

Yok gerek yok. Adamlar işi bulaşık makinesine çevirmişler.

Plastik aksamları bulaşık deterjanı ve bulaşık süngeri ile yıkayın. Durulayıp bir iki gün bekletin koku gitsin. Sonra tekrar durulayıp malzemeleri dizin. Bulaşık süngeri yeni ve akvaryuma ait olsun. Camların üstünden bununla geçeceksiniz.

Lav taşını yıkamaya gerek var mı yoksa direk filtreye koyabilir miyim?

Cem bey zeolite olarak eurostar medical stone su berkalaştırıcı almayı düşünüyorum.Fikrinizi alabilir miyim?

Bu yeni çıkmış. Ben percell'in manfashi stone'nunu almıştım. Öyle ahım şahım birşey değil. Zeolite ve carbon malzeme aynı işi görüyor zaten. Gereksiz kalabalık.

Bunun yerine percell water resin alın daha işlevli ve ömürlü. Burada yazdım. Yalnız bu tek başına sepeti kaplar. Kendinden torbalı geliyor.

Cem bey zeolite olarak eurostar medical stone su berkalaştırıcı almayı düşünüyorum.Fikrinizi alabilir miyim?
1.Jbl e1502 için sizin önerdiğiniz malzemeleri aldık:
-Elyaf 250 gram
-Lav taşı
-Seramik filtre
-Akvaryum filtre torbası

Herhangi eksik var mı?

2.Aldığımız malzemelerin filtredeki hangi bölümlere koyulacağını ve ne kadar konulması gerektiğine dair çok iyi kafama oturmadı. Size zahmet olmazsa her sepetin malzeme dizilişini detaylandırarak anlatabilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

Zeolite yok ve carbon yok. Carbonu coconut kömürlü
olanından alın. Çok tozlu olmasın derseniz carbonun stick yem şeklinde olanları da vardı.

En alt filtre seramik olacak. Arada boşluk kalırsa micromec ile tamamlayın. Bunun üstüne sünger koyun.

Bir üst sepette elyaf serip üstüne zeolite üstüne elyaf. Elyaf ıslatılıp konacak.

Bir üst sepette elyaf üstü lavtaşı üstü carbon üstü elyaf.

Ufak sepet sadece sünger.

Tamam ikisi de uygun. Coconutlı kömür diğerlerine göre tat verir. Yeterince torbaya koyduktan sonra su altında tozu gidecek kadar yıkayın. Yoğunluk gidecek kadar yoksa siyahlık gitmez. Siyah renk açılınca tamamdır.

Kurunca ilk suyu kovaya boşaltın su şeffaflaşınca fişi çekip akvaryuma monte edip çalıştırın.

Eurostar bile ne fiyata gelmiş. En ucuz markaydı. Gerçi bu, bu fiyata geldiyse diğerlerini düşünemiyorum.

Carbon malzeme dışındaki iç filtre malzemelerinin (seramik,zeolite,micromec) hepsini sepete koymadan önce yıkanacak mı?

Evet hepsi yıkanacak üzerlerindeki toz gidecek.

Cem bey. Akvaryum nerdeyse tamamlanmak üzere. İçini akvaryumun en-boy olarak tamamen kaplamayacak boyuta birkaç kaya parçası ve kök-dal koymak istiyoruz. Tavsiyeniz nedir?

Geri