Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Kuracağım

Himura Kenshin

Elmas 3 Üye
Arkadaşlar an itibari ile tatilden dönmüş bulunmaktayım. :smile: Kaplumbağamı kontrol ettim biraz keyfi kaçmış elbet ama sağlıklı gibi duruyor kerata. Yarın yine gözlemlerim. Şimdi baktım Petshop kapalı idi. Yarın alacağım akvaryum ölçülerini de tam olarak yazabileceğim. Ama min. 60-80 litre olacak gibi.Şimdi ilk önce mandallı lamba ve buna uygun bir ampul bakacağım. gittigidiyor vb. güvenilir sitelerden link verirseniz çok iyi olur. Aslında bir ürün buldum (budur: mailto:/ofis-kirtasiye-malzemeleri/portatif-kiskacli-masa-lambasi-kitap-okuma-vb-88793293 ) ama 40w destekliyor. Ve önerdikleri ampuller ise 42w ve 52w arkadaşlar. İlk önce bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Silis kum alacağım o konuyu hallettim juenden yarın sipariş vereceğim. Sadece akvaryum boyutunu bi kesin öğreniyim burdan emre abi veya cem abi bana kaç torba almam gerektiği konusunda yardımcı olurlar sanırım :133:
Diğer bir konu ise filtre ki bu gerçekten önemli. Bu filtreye fazla para vermek istemiyorum ama kaliteli ve yeterli olmasını istiyorum. O yüzden şöyle sorayım garanti olsun ; 80l akvaryuma şu fitre yeter mi mailto:/urun_detay.aspx?urn=2503&ad=eheim-pickup-2008-filtre yoksa garanti olsun iyi temizlesin o yetersiz kalabilir bunu al mı mailto:/urun_detay.aspx?urn=3528&ad=eheim-pickup-2010-filtre ?
Zaten bundan sonra da bir kuru alan kalıyor. Bakalım onu da akvaryum gelince düşüneceğim. Akvaryum silikonu aldım. Onunla camdan bir kuru alan yapabilirim. (camcıya yaptırırım) . Ama turtle topper , bank vs. falan da olabilir . Duruma bağlı. Eksik varsa hatırlatın arkadaşlar . [UVB hariç. Onu alamam maalesef. Belki ileride]

mailto:/ofis-kirtasiye-malzemeleri/ikea-tertial-calisma-masa-lambasi-akrobat-gri-90386542

Bu ürünü buldum lamba olarak ama uygun mudur ki arkadaşlar :ff:

Eheim 2008 kesinlikle olmaz. Ben bunu 41 lt akvaryumda kullandım. 2010 almak çok uygun olur.

Uvb lamba olmayacaksa o soft ampul ile uva da sağlayamayacaksın. Hayvan sadece ısınacak. Ama hiç yoktan iyidir. Genede uva içerikli bir ısıtma kambası almak daha iyi. Mandallı lamba için bauhaustan massive marka beyaz mandallı lambayı almanı öneririm. 60 w için uygun. Böylece ısıtma lambasını bu güce kadar alabilirsin. Tabi yakında bauhaus varsa. Olmadı mecbur verdiğin linktekini alıp 42 w olan ampulü tkacaksın yada 40 w uva içerikli ısıtma ampulü alacaksın.

Kum konusunda ölçülerin belli olaunca yardımcı oluruz. Ancak anında yazamaz yada göremezsek benim akvaryum 150*80 taban ölçülerinde ve 100 kg kum var. Örneğin sen 75*40 taban ölçüsü aldın her iki kenardan yarısı kadar olacağı için 1/4 taban alanı demektir ve 25 kg kum yeterli olur. Ölçülerin ufak oynamalarında kum miktarında oynamalar yaparak dengelersin.

Cvp: RE: Akvaryum Kuracağım

AEK' Alıntı:
Eheim 2008 kesinlikle olmaz. Ben bunu 41 lt akvaryumda kullandım. 2010 almak çok uygun olur.

Uvb lamba olmayacaksa o soft ampul ile uva da sağlayamayacaksın. Hayvan sadece ısınacak. Ama hiç yoktan iyidir. Genede uva içerikli bir ısıtma kambası almak daha iyi. Mandallı lamba için bauhaustan massive marka beyaz mandallı lambayı almanı öneririm. 60 w için uygun. Böylece ısıtma lambasını bu güce kadar alabilirsin. Tabi yakında bauhaus varsa. Olmadı mecbur verdiğin linktekini alıp 42 w olan ampulü tkacaksın yada 40 w uva içerikli ısıtma ampulü alacaksın.

Kum konusunda ölçülerin belli olaunca yardımcı oluruz. Ancak anında yazamaz yada göremezsek benim akvaryum 150*80 taban ölçülerinde ve 100 kg kum var. Örneğin sen 75*40 taban ölçüsü aldın her iki kenardan yarısı kadar olacağı için 1/4 taban alanı demektir ve 25 kg kum yeterli olur. Ölçülerin ufak oynamalarında kum miktarında oynamalar yaparak dengelersin.

Hocam o massive'e çok baktım yok. Ne zaman gelir belli de değil. Sizin verdiğiniz linkteki 40w 'ı sipariş veriyorum ben o zaman. Ona uygun lamba buralardan birşey alıp da takarım ama 5 10 liralık sadece ısıtma amaçlı uygun lamba varsa onu da alırım. Kuru alanı cem beyin bugün verdiği fotoğraftaki gibi yapacağım . 2010 filte alıyorum. Zaten 100w ısıtıcı var. 2 3 güne fotoğrafları atarım artık ^^

Mango kökü de ekledim. Dekoratif olarak da iyi olur sanırım. Birde dip süpürgesi alıcam. Hadi hayırlısı bakalım inşallah sonradan pişman olacağımız bir alışveriş yapmam :rolleyes:

Filtre ve ısıtıcı uygun. Kuru alan Cem in önerisi ile suyu maksimum kullandırır ki harika. Kum ve mango zaten faydalı.

Tek konu lamba. Aşağıdaki ampul uva içerir ama sık patlayan bir ürün. Ben uvb olduğu halde uzun süre kullandım. Şimdi uva ışınını uvb lambam sağladığı için ısıtmaya ecolite kullandığım akvaryumlarım var. Cebe hitap edersek bu ampul bir senede beredeyse uvb fiyatını yakalar. Hayvanlara hitap edersek ben ayda bir alıp patlasın napayım derim.
http://m.gittigidiyor.com/urun/76786002

40 w mandallı lambaya ya bu verdiğim linkteki sorunlu ısıtma ampulü yada soft düz ampul yani halosoft bir ampul takmalı.

AEK' Alıntı:
Filtre ve ısıtıcı uygun. Kuru alan Cem in önerisi ile suyu maksimum kullandırır ki harika. Kum ve mango zaten faydalı.

Tek konu lamba. Aşağıdaki ampul uva içerir ama sık patlayan bir ürün. Ben uvb olduğu halde uzun süre kullandım. Şimdi uva ışınını uvb lambam sağladığı için ısıtmaya ecolite kullandığım akvaryumlarım var. Cebe hitap edersek bu ampul bir senede beredeyse uvb fiyatını yakalar. Hayvanlara hitap edersek ben ayda bir alıp patlasın napayım derim.
http://m.gittigidiyor.com/urun/76786002

40 w mandallı lambaya ya bu verdiğim linkteki sorunlu ısıtma ampulü yada soft düz ampul yani halosoft bir ampul takmalı.

Hocam ben lambayı en iyisi buralardan alayım. Diğer konular da halloldu gibi. Hadi hayırlısı bakalım. İnşallah sorun çıkmadan hallolur işimiz ^^

Yardımınız için çok teşekkürler. Eğer böyle bir forum olmasa su kaplumbağalarının hali ne olurdu bilmiyorum. :hih:

Ampulü bulmak en basiti. Biraz birikimle belki kış gibi uvb bile ayarlanır. Ama ben bu sistemi kurmanızdan dolayı zaten tebrik ediyorum. Bir çok kaplumbağa ufacık ve soğuk kaplarda eziyet çekmekte.

Hepimiz birbirimizi bilgilendirmek, yardımcı olmak, uyarmak, önerilerde bulunmak ve onlar için en iyisini bulmak için buradayız. Bu söz ve kurulan her doğru sistem fırumun amacına ulaştığının göstergesidir.

AEK' Alıntı:
Ampulü bulmak en basiti. Biraz birikimle belki kış gibi uvb bile ayarlanır. Ama ben bu sistemi kurmanızdan dolayı zaten tebrik ediyorum. Bir çok kaplumbağa ufacık ve soğuk kaplarda eziyet çekmekte.

Hepimiz birbirimizi bilgilendirmek, yardımcı olmak, uyarmak, önerilerde bulunmak ve onlar için en iyisini bulmak için buradayız. Bu söz ve kurulan her doğru sistem fırumun amacına ulaştığının göstergesidir.

Kesinlikle katılıyorum size hocam. Siparişi şimdi verdim . 98,05 tl tuttu. Hadi hayırlısıyla bekliyoruz bakalım. yarın kargoya verilse salı gelir heralde.
Yalnız gittigidiyor'dan alacaktım mandallı lamba'yı. Bakiye bitmiş kartta. Yarın kart'a para yükleyip onu da halledeceğim. Zaten tekrardan yazarım buraya. Yarın en önemli ekipman Akvaryum'u alıyorum :t65y:

Ben internetteyim daha fazla durmayayım. Hadi herkese iyi akşamlar , yardım eden herkese teşekkürler. Resimleri de eklerim yakında :33:

Haydi hayırlısı olsun. O lambayı sipariş edip alınca evde hemen bir ampul ile denemek gerekir. Ben yedekle üç tane aldım ve havaalanına getirttiğim için denemedim. Biri bozukmuş. İade ile uğraşacak zamanımda yok. Neyseki diğer ikisi sağlam çıktıda yetti.

Akvaryum kurulunca resimlerede yorum yaparız :)

Bu arada bir lamba buldum. 60 w diyor. Siteyi ve lambayı bilmem ama alternatif olarak belirtmek istedim. Çanak metalmi diye sorulabilir.
http://www.hedefaydinlatma.com/ic-aydinlatma/masa-lambasi/buro-tipi-masa-lambasi/e27-mandalli-masa-lambasi_HE-97823

Gerçi bizim aldığımızada 60 w demiş.
http://www.hedefelektrik.com/detail.php?url=4&pid=9222

AEK' Alıntı:
Haydi hayırlısı olsun. O lambayı sipariş edip alınca evde hemen bir ampul ile denemek gerekir. Ben yedekle üç tane aldım ve havaalanına getirttiğim için denemedim. Biri bozukmuş. İade ile uğraşacak zamanımda yok. Neyseki diğer ikisi sağlam çıktıda yetti.

Akvaryum kurulunca resimlerede yorum yaparız :)

Bu arada bir lamba buldum. 60 w diyor. Siteyi ve lambayı bilmem ama alternatif olarak belirtmek istedim. Çanak metalmi diye sorulabilir.
http://www.hedefaydinlatma.com/ic-aydinlatma/masa-lambasi/buro-tipi-masa-lambasi/e27-mandalli-masa-lambasi_HE-97823

Gerçi bizim aldığımızada 60 w demiş.
http://www.hedefelektrik.com/detail.php?url=4&pid=9222

Hocam akvaryumu aldım fakat düşündüğüm ölçülerde olmadı maalesef. Bir tane vardı 120 l fln ediyo ama çok büyüktü ona yer yoktu. Diğerleri de hep küçük küçüktü. En büyüğünü aldım ama hacmi az kaldı maalesef. Ölçüleri : 63*22*35h 48lt falan ediyor. Yapacak birşey yok. En büyüğü oydu. 120 lt de alamazdım. Aldım gitti. :ashamed0006:

Lambayı da gittigidiyordan şimdi sipariş edeceğim. yarın olmadı en geç çarşamba günü akvaryumun resimlerini yüklerim. :smile:

Cvp: Akvaryum Kuracağım

Açık söylemek gerekirse çok küçük kalmış. Kuru alanı üste yapınca maksimum 40 lt su olacak. Zaten kuru alan akvaryum içerisinde olursa 25-30 lt su olur olmaz. Şimdi buna ekipman vs bir çok şey alınacak ve ben size ne kadar gideceğini söyliyeyim. Eğer tek hayvan varsa 8 cm kabuk boyuna kadar, iki hayvan varsa 6-7 cm kabuk boyuna kadar kullanılır. Hayvan boyutu şu an 4 cm ise ortalama 6 ayda 7 cm, 8 ayda 8 cm boya ulaşacaktır. Yani önümüzdeki ilkbaharı ancak görürsünüz. Lmba her ihtimalde gerekecek. Kum gene ileride ilave edilerek kullanılır. Bir çok şey atılmasada filtre ve ısıtıcı malesef çöp olacak. Sonuçta bir süre hiç yoktan iyidir tabi, ama tekrar tekrar masraf yapılmasına maddi kayıplar adına üzülüyorum.

Barış benim akvaryum boyutlarının aynısı. Bende forumla tanışmadam almıştım ve pişman olmadım da değil açıkcası. Emre abinin dediği gibi ileride tekrardan bir malzeme sarfiyatı olacak. Şimdilik yeni alacaklarında pahalı olanlara kaçma derim, tabi çok kullanışsız da olmasın. Benimde iki adet 4,5 cm boyutlarında canavarlarım var o akvaryumda ve seninle akvaryum değişme dönemimiz örtüşecek, birlikte planlar yapalım ilkbahara doğru :D

Şimdiden hayırlı olsun.

Hocam fitre falan kaliteli aldım. 2010 eheim. ısıtıcı da çok pahalı değil. eğer ileride yetmez ise değitiririm. Sadece akvaryum değişir . Çok bir masraf olmaz heralde. Şu anda evde yer yok 120 lt akvaryumu o yüzden alamadım. + önceki akvaryumun 4 katı hocam. Benim elimden gelen bu. Öğrenciyim. :'(

bumble bee' Alıntı:
Barış benim akvaryum boyutlarının aynısı. Bende forumla tanışmadam almıştım ve pişman olmadım da değil açıkcası. Emre abinin dediği gibi ileride tekrardan bir malzeme sarfiyatı olacak. Şimdilik yeni alacaklarında pahalı olanlara kaçma derim, tabi çok kullanışsız da olmasın. Benimde iki adet 4,5 cm boyutlarında canavarlarım var o akvaryumda ve seninle akvaryum değişme dönemimiz örtüşecek, birlikte planlar yapalım ilkbahara doğru :D

Şimdiden hayırlı olsun.

Bakalım o zamana kadar yeter heralde. Ama ailem bana izin vermez artık. Bir daha alınmaz dedim de öyle aldık. 2 sene falan idare eder ise üni.'ye geçtiğime falan belki değiştiririm ama öğrenci evi de çok büyük olmaz. Bilemiyorum ama o akvaryumda min 2 sene geçirmesi gerek. Daha fazla masraf yapamam. Üni.'den sonra belki. Hem zaten çok para harcadım. Kendimi de düşünmem gerek.
İnşallah ileride yine değiştirme şansım olur :133:

İyi bilirim o öğrencilik durumlarını ki atlatalı 2 sene oldu şurada :D Eminim sizin onları mutlu etmekten kaynaklanan mutluluğunuz, bizimkilerden kat kat fazla olur, o kadar zorlu şartlarda bu kadar çabalamaya karşılık.

bumble bee' Alıntı:
İyi bilirim o öğrencilik durumlarını ki atlatalı 2 sene oldu şurada :D Eminim sizin onları mutlu etmekten kaynaklanan mutluluğunuz, bizimkilerden kat kat fazla olur, o kadar zorlu şartlarda bu kadar çabalamaya karşılık.

Elimden geleni yapacağım , hayatımda daha başarmam gereken bir sürü hedef var. Kaplumbağalara elimden geldiğince yeterli ortam kurmaya çalışacağım. Maddi olarak da başka ihtiyaçlarım var elbet. İleride bakacak daha uygun yer bulabilirsem alırım elbet. Ama öğrenci evinde zor gibi .. Hayırlısı :$

2010 eheim 100 lt akvaryumda işe yarar. Aslında akvaryumun bu kadar küçük olacağını bilsem 2008 al derdim. Akvaryum yenilemek zor değil. Kış sonu 100 lt için bir camcıya ucuza bir akvaryum yaptırılıp bu filtre ile devam edilir. Sadece ısıtıcı değişimi kafi olur. Isıtıcı 100 w ise değişimede gerek olmaz. Ancak 100 w ısıtıcı bu akvaryuma sığarmı diye kontrol etmek gerekir.

Tabi öğrenciyken imkan zor, bu durumda ailelerin desteği olmalı.

AEK' Alıntı:
2010 eheim 100 lt akvaryumda işe yarar. Aslında akvaryumun bu kadar küçük olacağını bilsem 2008 al derdim. Akvaryum yenilemek zor değil. Kış sonu 100 lt için bir camcıya ucuza bir akvaryum yaptırılıp bu filtre ile devam edilir. Sadece ısıtıcı değişimi kafi olur. Isıtıcı 100 w ise değişimede gerek olmaz. Ancak 100 w ısıtıcı bu akvaryuma sığarmı diye kontrol etmek gerekir.

Tabi öğrenciyken imkan zor, bu durumda ailelerin desteği olmalı.

Hocam hayatımın en önemli dönemi şu sıralar. 2 sene boyunca işleri sıkı tutar isem iyi bir üniversite gelir gibi. Okullar açılmadan o küçük Akvaryumdan kurtardım. Simdilik 1 2 sene idare etse yeter. Şu sıralar yapabileceğim bu ki bence daha 5cm olmamış bir kaplumbağanın ihtiyaçlarını 1 sene rahat karşılar. Zaten parasal olarak sıkıntı yok. Sıkıntı zamanimin olmaması. Sıkıntı büyük akvaryum koyacak yer olmaması. Ben elimden geleni yaptım. 200 e yakın para harcadım. Ama önce şu üniversite işini bir halletmek gerek. Sonuçta benim geleceğim buna bağlı. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Yarın kargo gelir akvaryumu kurarim. Hepinizi teşekkür ediyorum. İyi günler :)

Isıtıcı 100w. Rahat sığıyor hocam. İleride sadece değişir ise akvaryum değişir. Değiştirmek kolay ama yer sıkıntısı var dediğim gibi. Bakalım zaman gösterecek. Eğer yer ve zamanım olursa alırım tabiki

Tabiki hayvanla uğraşırken hayatı ihmal etmemeli. Okul hayatında başarılar.

Emeği tabiki bir kenara bırakamam. Sonuçta uğraşılıp uygun şartları sağlamak için zaman harcanıyor. Siz önce bu sistemi kurup hayata geçirin, zaman geçince zaten durumu değerlendirirsiniz. Isıtıcı ve filtre bununla ömürlük arasında bir akvaryum daha kurmak için de uygun oldu.

Artık kurulunca resimleri eklersiniz.

AEK' Alıntı:
Tabiki hayvanla uğraşırken hayatı ihmal etmemeli. Okul hayatında başarılar.

Emeği tabiki bir kenara bırakamam. Sonuçta uğraşılıp uygun şartları sağlamak için zaman harcanıyor. Siz önce bu sistemi kurup hayata geçirin, zaman geçince zaten durumu değerlendirirsiniz. Isıtıcı ve filtre bununla ömürlük arasında bir akvaryum daha kurmak için de uygun oldu.

Artık kurulunca resimleri eklersiniz.

Kargo da geldi hocam. Bugün Akvaryumu kurarim. Kaplumbağayı ne zaman koyuyim hocam suya. 2 3 gün bekleyelim mi yoksa yarın akşam koysam olur mu? Bugün akşam kurulmuş olur. Filtre falan çalışır. ?

Birde Mango kökü de aldım. Bunu akvaryuma koymadan önce ne gibi bir işlem yapmam lazım? Birde bir yerde şimdi baktım pakette olanların kaynatilmamasi gerekiyor diyor. Bir yardimci olursaniz sevinirim.

Kumda mı dahil edeceksin içine barış?

Eğer öyle ise Kumu güzel bir yıka derim. Ben silis kumu ilk aldığımda 3 kere kaynar suda 4 kere normal suda yıkadım sonra koydum. Akvaryuma yerleştirip suyu da ekletikten sonra 5 damla mavi metileni damlattım devamında da 8 saat filtreler açık boş çalıştırdım su berrak olmuştu. İşlemlerin aynı ise kopya çekersin.

Mango kökünüde 2 gün kova içinde suda beklettim ve 6 kez falan su değişimi yaptım ki bunun 3 ü kaynar su ile oldu. Emre abi o kadar çok gerek yoktu dedi ama sen bilirsin yinede. Bu sayede olsa gerek 1 haftadır akvaryumda hiç sararma olmadı şimdiye kadar ve dipe batmama durumuda olmadı.

bumble bee' Alıntı:
Kumda mı dahil edeceksin içine barış?

Eğer öyle ise Kumu güzel bir yıka derim. Ben silis kumu ilk aldığımda 3 kere kaynar suda 4 kere normal suda yıkadım sonra koydum. Akvaryuma yerleştirip suyu da ekletikten sonra 5 damla mavi metileni damlattım devamında da 8 saat filtreler açık boş çalıştırdım su berrak olmuştu. İşlemlerin aynı ise kopya çekersin.

Mango kökünüde 2 gün kova içinde suda beklettim ve 6 kez falan su değişimi yaptım ki bunun 3 ü kaynar su ile oldu. Emre abi o kadar çok gerek yoktu dedi ama sen bilirsin yinede. Bu sayede olsa gerek 1 haftadır akvaryumda hiç sararma olmadı şimdiye kadar ve dipe batmama durumuda olmadı.

Tamam hocam sağolun yorum için. Emre veya cem abi de bir cevap verirse iyi olur, onların yorumunu görmekte fayda var. Dediğim gibi aslında beni endiselendiren Mango kökü nün kaynatilmamasi gerekiyor yazması bir sitede. :)

Yorum budur. 2009 yılına ait ;

Paketlenmiş olan Mango köklerinden almıştım, bunların kaynatılmaması gerekiyormuş, kaynatılması durumunda suya salınım yaptığını öğrendim -ki bende kaynatmış olduğum için suya salınım yapıyordu, kökü güneşte kurumaya bıraktım, 4 gün sonra tanka tekrar koydum, şimdi gram salınım yok. İsterseniz bu yöntemi de deneyebilirsiniz.

Geri