Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Kuracağım

Cvp: Akvaryum Kuracağım

İlginç yorummuş. Paketlenmiş olanların ne özelliği varmış. Kök her ihtimalde salıım yapacak. Temiz suda kısmen kaynatılan kök suya daha çabuk doyar ve ilk yoğun rengini bırakır. Ayrıca kökler salyangoz ve balık yumurtası gibi olumsuz oluşumları barındırır. Kaynatmak bu anlamda da iyi. Paketlenene kadarda nerede bekletildiğini bilemiyorum. Genede akvaryuma bir süre sonra yavaştan salınım yapacak ama daha az olur.

Bunun dışında kum vs dekor varsa sıcak ve mümkünse tuzlu suda yıkanıp akvaryuma konulsun. Ekipmanlar yıkanıp konulsun. Sonra hazır sıcak musluk suyu konulup akvaryuma kaya tuzu koyun. Böyle bir gece filtre ile dönsün. Ertesi gün su komple boşaltılsın. Dibinde kalacak az miktarda tuzlu suyun zararı olmaz. Zaten 100 lt suya 2 çorba kaşığı tuz kafi. Sonra bu tuzlu su boşaltılıp ertesi gün dinlenmiş olan suyu koyup filtrelemeye başlayın. Isıtıcıda suyu uygun değere getirince bulanıklıkta kalmayınca hayvanları koyun.

AEK' Alıntı:
İlginç yorummuş. Paketlenmiş olanların ne özelliği varmış. Kök her ihtimalde salıım yapacak. Temiz suda kısmen kaynatılan kök suya daha çabuk doyar ve ilk yoğun rengini bırakır. Ayrıca kökler salyangoz ve balık yumurtası gibi olumsuz oluşumları barındırır. Kaynatmak bu anlamda da iyi. Paketlenene kadarda nerede bekletildiğini bilemiyorum. Genede akvaryuma bir süre sonra yavaştan salınım yapacak ama daha az olur.

Bunun dışında kum vs dekor varsa sıcak ve mümkünse tuzlu suda yıkanıp akvaryuma konulsun. Ekipmanlar yıkanıp konulsun. Sonra hazır sıcak musluk suyu konulup akvaryuma kaya tuzu koyun. Böyle bir gece filtre ile dönsün. Ertesi gün su komple boşaltılsın. Dibinde kalacak az miktarda tuzlu suyun zararı olmaz. Zaten 100 lt suya 2 çorba kaşığı tuz kafi. Sonra bu tuzlu su boşaltılıp ertesi gün dinlenmiş olan suyu koyup filtrelemeye başlayın. Isıtıcıda suyu uygun değere getirince bulanıklıkta kalmayınca hayvanları koyun.

Anladım hocam. Yalnız Mango köküne de neler yapmam gerektiğini yazarsaniz çok iyi olur. Akvaryum ve malzemeleri dediğiniz gibi yaparım. Mango kökü kaynattiktan sonra falan ne yapacağım başka?

Kökü önce kaynatın, sonra kum ve kurulumla akvaryuma koyun. Tuzlu su işlemi vs onunda üzerinden geçer.

AEK' Alıntı:
Kökü önce kaynatın, sonra kum ve kurulumla akvaryuma koyun. Tuzlu su işlemi vs onunda üzerinden geçer.

Tamam hocam. Yarın nasip olursa fotoğrafları atarım buraya. :)

mangoyu karnattıktan sonra bazılarında lif ayrılması olur. bunları makasla kes. teker teker koparayım dersen peşinden başka liflerde gelir. sonra diş fırçası ile bir fırçala ufak aralarına kadar girsin. sonra su ile durula bunu kaynatmadan önce de yaparsan iyi olur. sonra emrenin dediği gibi suya koy. akvaryumda kalanı da atsın.

cem' Alıntı:
mangoyu karnattıktan sonra bazılarında lif ayrılması olur. bunları makasla kes. teker teker koparayım dersen peşinden başka liflerde gelir. sonra diş fırçası ile bir fırçala ufak aralarına kadar girsin. sonra su ile durula bunu kaynatmadan önce de yaparsan iyi olur. sonra emrenin dediği gibi suya koy. akvaryumda kalanı da atsın.

dediklerinizi yeni gördüm ama aynısı yaptım zaten hocam. Şu an akvaryuma koydum. Akvaryum hazır durumda. Kaplumbağayı akşam 7 - 8 gibi koymayı düşünüyorum . Fakat kuru alanını henüz yapmadım. 1 2 gün kuru alansız dursa zararı olur mu ? Hem mandallı lambaya ampul falan alacağım. İçine bi an önce koymak istiyorum. Ama bekle derseniz biraz daha bekleyeyim. Bir kere doldurdum. 1 - 2 saat çalıştı su dolu iken.Sonra suyu alıp tekrar ekledim ve akşamdan beri filtre açık çalışıyor. Mango kökünü de koydum. 1 2 gün daha bekliyip gözleyeyim mi suyu ? Şu an berrak gibi. ^^
Yalnız öncelikli bir sorum olacak : Akvaryumun camları baloncuk doldu. Bunu nasıl önleriz ? Neden böyle oldu anlamadım. :ff:

Öncelikle kuru alan yoksa su yüzeyine uzanan bir kök vs olmalıki hayvanlar nefes alarak dinlenebilsin. Tabi 2 günden fazla eksik kalmamalı. Genede bir masa lambası falan varsa o bölge bir nebze ısıtılsa çok iyi olur.

Yeni su doldurulduğunda oluşan camdaki kabarcıklar normaldir. Suda yüksek oksijen oluşumu. Onlar bir süre sonra yukarı çıkacak.

AEK' Alıntı:
Öncelikle kuru alan yoksa su yüzeyine uzanan bir kök vs olmalıki hayvanlar nefes alarak dinlenebilsin. Tabi 2 günden fazla eksik kalmamalı. Genede bir masa lambası falan varsa o bölge bir nebze ısıtılsa çok iyi olur.

Yeni su doldurulduğunda oluşan camdaki kabarcıklar normaldir. Suda yüksek oksijen oluşumu. Onlar bir süre sonra yukarı çıkacak.

Filtreyi tutunmak için kullanabilir rahatlıkla hocam. Baya büyükmüş zaten eheim 2010 . Gayet sessiz bir filtre kaliteli olduğu belli. Hatta onun üst kısmında kabuğunu dahi kurutabilir. Ama tabiki bir kuru alan yapacağım kısa sürede.
Şimdi asıl soruyu unutmuşsunuz sanırım hocam. Kaplumbağayı koyayım mı suya ??

Tuzlu su işlemi yapıldı ve tamamı değişti sanırım. Eğer bulanıklık kalmadı ve ısı olması gereken değere geldi ise hayvanlar eklenebilir. Ben bulanık olmalayan akvaryuma aynı gün atıyorum canavarları.

Eheimin çalıştığını anlamak dahi zor. Gerçekten kaliteli ürün yapıyorlar. Hayırlısı olsun. O akvaryuma biraz büyük gelmiştir. Akıntı sorunu olursa filtrenin suyu veren yerini uzun cama yöneltip açı vererek çarptırmak bir nebze akıntıyı keser ve hayvanların yüzüşünü rahatlatır. Filtre üzerinde dinlensinler ama filtrenin üzeri su içerisinde kalsın. Hatta filtreye lamba tutup ısı yükselmesi sağlamamalı. Dayanıklı alet ama motorun olduğu üst kısıma ek ısı vermek zorlar. İki gün suda kalsınlar ama daha çok kalmasınlarki hayvanlar metabolizmaları dengelesin.

Şimdiden hayırlı olsun.

Hocam filtre üzerinde uyudu dinledi rahat şu anda. Alıştı kerata. :)
Kuru alanı da bugün hazırlayıp koymayı düşünüyorum. Kuru alanı cem bey 'in örnek verdiği fotoğraf' taki gibi yapacağım. Kutunun altını kare şeklinde delecegim. Suya inen rampayi nasıl yapmam lazım? Bir fikir verebilir misiniz?
Birde filtre kullanım kılavuzu min 1cm suyun altında çalıştırın diyor. Bu daha da altta çalışabilecek demek mi oluyor?

Ya ben görmedim cem abinin paylaştığı kuru alan dotoğrafını yada hatırlamıyorum :D linki verirsen rampa konusunda birşeyler üretebiliriz belki.

Filtreyide aynen dediğin gibi daha da aşağıda kullanabilirsin. Eheim in 2008 var bende de ve aşağıda kullanıyorum.

bumble bee' Alıntı:
Ya ben görmedim cem abinin paylaştığı kuru alan dotoğrafını yada hatırlamıyorum :D linki verirsen rampa konusunda birşeyler üretebiliriz belki.

Filtreyide aynen dediğin gibi daha da aşağıda kullanabilirsin. Eheim in 2008 var bende de ve aşağıda kullanıyorum.

Anladım hocam, yani 5 6 cm altında olabilir?

Hocam durun link bulayim şimdi atıyorum fotoğraf 'ı :)

mailto:/img819/179/ysxa.jpg

Barış,

Aternatif olarak yine aynı türe benzer şu nasıl ?

mailto:/img690/4306/20130605155415.jpg

Akşama daha detaylı birşeyler düşünürüz.

bumble bee' Alıntı:
Barış,

Aternatif olarak yine aynı türe benzer şu nasıl ?

mailto:/img690/4306/20130605155415.jpg

Akşama daha detaylı birşeyler düşünürüz.

İşte bu hocam

Cvp: RE: Akvaryum Kuracağım

Himura Kenshin' Alıntı:
Kuru alanı da bugün hazırlayıp koymayı düşünüyorum. Kuru alanı cem bey 'in örnek verdiği fotoğraf' taki gibi yapacağım. Kutunun altını kare şeklinde delecegim. Suya inen rampayi nasıl yapmam lazım? Bir fikir verebilir misiniz?
Birde filtre kullanım kılavuzu min 1cm suyun altında çalıştırın diyor. Bu daha da altta çalışabilecek demek mi oluyor?

Komple delip çıkarmada üç kenarı kesip tek bitişik kenarı eğerek aşağı sarkıtmak gerekiyor. Onun üzerinide halı kaydırmaz kaplamalı.

Filtre su seviyesinin altında olsunda istediği derinliğe inebilir.

Cvp: RE: Akvaryum Kuracağım

AEK' Alıntı:
Himura Kenshin' Alıntı:

Komple delip çıkarmada üç kenarı kesip tek bitişik kenarı eğerek aşağı sarkıtmak gerekiyor. Onun üzerinide halı kaydırmaz kaplamalı.

Filtre su seviyesinin altında olsunda istediği derinliğe inebilir.

Yukarıdaki gibi yapsam nası olur hocam?

Oda olur. Ancak öyle tam açmadan hafif ortadan kesip aşağı sarkıtmak daha iyi olur gene. Hayvanın kaçmasına mahal verecek açıklık olursa akvaryumda tutamazsın.

Birde en sonunda biraz eriterek falan keskinlikleri almalı.

AEK' Alıntı:
Oda olur. Ancak öyle tam açmadan hafif ortadan kesip aşağı sarkıtmak daha iyi olur gene. Hayvanın kaçmasına mahal verecek açıklık olursa akvaryumda tutamazsın.

Birde en sonunda biraz eriterek falan keskinlikleri almalı.

Bu ipucu çok iyi oldu hocam. Birde suya salınım yapar mı? Veya ne gibi işlemlerden geçmelidir? Gerci suya sadece rampa değecek ama?

Ben dvd kabı değilde cd kabından yapmıştım biraz küçük ama şimdilik iş görüyor keskin kısımlarınıda 3 kat falan bantla kapattım. Böyle bir şeyide düşünürsen anlatabilirim

Baris,
Plastigin asiri bir salinim yapmasini beklemiyorum. Benim topper de plastik ama özel bir plastikmi hic fikrim yok.

Sen hem rampaya hemde kuru alanda kalacaklari yere güzel bir hali kaydirmaz calismasi yap. Fotograf eklemeyide unutma

Geri