Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum kuruyorum

keratakerata

Gümüş 3 Üye
Merhabalar,
Geçtiğimiz ay iki kaplumbağa almıştım, tabi ki ölüm kabında sattı petshop. Bu siteyi bulduktan sonra geçici olarak 60 litrelik bir plastik kaba aldım, mıknatıslı kuru alan aldım. Şimdi ise büyük bir akvaryum kurmak için hazırlanıyorum. Almayı düşündüğüm malzemeler şunlar, en küçük ayrıntıya kadar yazdım sanırım. 100-120 litrelik bir akvaryum almak istiyorum. Eksiklerim ya da tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim.

Öncelikle dış filtre konusunda kararsız kaldım aşağıdaki 3'lüden hangisini almamı tavsiye edersiniz?

Eheim Classic 2211 Dış Filtre (147.35 TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=3530

Atman CF600 Dış Filtre (134.17 TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=6638

Aquanic AQ 500 Canister Dış Filtre (113.94 TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=236&urn=8316

Dış filtre için şu malzemeleri düşünüyorum. (Dizilimde alttan üste doğru)

Percell Hexagon Ceramic Filtre Malzemesi 800ml (28.58TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=8250

JBL Symec Filtre Elyafı 500 gr (24.21TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=11871

Prodac Filter Lav 700 g (7.54TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=6529

Eheim Ehfi Substrat Filtre Malzemesi 1L (39.35TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=4161

Ista Zeolit Filtre Malzemesi 1kg (10.56TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=10694

JBL Carbomec Activ Filtre Malzemesi 800ml (23.09TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=11862

Geri kalanlarsa şu şekilde

Eheim Jager Akvaryum Su Isıtıcısı 100 W 31cm (55.32 TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=236&urn=4573

Exo Terra Repti-Glo 5.0 Compact Fluorescent Tropical Terrarium Lamp (10.99$)
http://www.amazon.com/Repti-Glo-Compact-Fluorescent-Tropical-Terrarium/dp/B00101JI2Y

JBL Reptil Spot Neodym Ampul 60 W (21.75TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=13209

Vitasand Doğal Silis Kumu 800g 0.7mm (1.58 TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=283&urn=13104

Fluval Edge Dip Süpürgesi 40.5 cm (14.86 TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=236&urn=9760

JBL Dijital Şerit Derece 16-34C (6.82TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=236&urn=11931

JBL vantuzlu Cam Derece 0-50C (11.16TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=236&urn=11932

FishNet Akvaryum Kepçesi 15x37cm (2.94 TL)
mailto:/urun_detay.aspx?kat=236&urn=11487

Cvp: Akvaryum kuruyorum

Tebrik ederim. İki kaplumbağa için bu sistem sizi 2-3 sene götürür. Buna göre malzemelerinizi şu şekilde değerlendirebiliriz.

Dış filtre için filtrenin uygun olduğu akvaryumun elimizdekinin en az iki katı hacimde olmasını öneriyoruz. Özellikle kaplumbağa akvaryumlarında daha iyi verim alırsınız. Böylece 120 lt için şu filtreyi önerebilirim. Ben 96 lt akvaryumda kullanıyorum. Sanırım Juen pette kalmamış.
http://www.hepsiburada.com/liste/eheim-classic-350-2215-02-dis-filtre/productDetails.aspx?productId=ptana1052215020&categoryId=60000442
Bu yüksek fiyatlı gelirse şunlarda olabilir.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=240&urn=11763
mailto:/urun_detay.aspx?kat=240&urn=4531

Filtre malzemelerinden zeolit olarak bunu kullanabilirsiniz. Substrat ve lav aynı işi yaptığı için bence lav koymayın.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=242&urn=5845

Bunlar dışında bence şerit derece yerine civalı olanlardan alın. Akvaryum kepçesine ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum. Hayvanı bunun yerine elle çıkarmanız daha iyi olur.

Bunlar dışında seçimlerin tümü çok güzel.

Eheim Classic 2213'ün içi dolu sanırım, ek bir şey koymam gerekir mi? Boş bir dış filtre alıp içini doldursam aşağı yukarı aynı fiyata geliyor zaten :)

Kepçeyi kaplumbağaları almak için değil de herhangi başka bir pislik olursa diye ekledim. Bitki de almayı düşünüyorum suyun yüzüne çıkma ihtimali olan yaprakları falan temizlemek için.

Şerit dereceyi de değiştiriyorum hemen.

Çok teşekkürler.

Teleskoptan bence 2213 fiyatına tetra ex 700 veya 1200 alın bence. 120 cıvarı ve 175 tl cıvarı.

AEK'nın yorumundan sonra eheim düşünmüştüm ama sonra filtre içeriğine bakınca terra ex 700 daha iyi geldi bana. Hepsini tek bir yerden almak istiyorum taksit yaptırma muhabbeti yüzünden juende de 230tl civarında sanırım.

Teleskopta taksit yapıyor zaten juende dış filtreler biraz tuzlu. Ben şimdi yem alıcam mesela birazını juenden (son kullanma tarıh dolayısıyla) bazısını başka siteden alıcam.

Teleskop fiyat olarak en uygunu. Bir bakın isterseniz dış filtreye zaten kargo ucretı odemıceksınız

Şimdi onu farkettim ben de.. Gerçekten oldukça ucuzmuş. Tüm malzemeler toplamı bi ara 450 idi juende, şimdi 250'ye indi gibi teleskopta. çok teşekkürler bu siteden haberdar ettiğiniz için.

İçinde bahsettiğine göre zeolit hariç diğer malzemeler mevcut. Sizde doldurabilirsiniz, onuda alabilirsiniz.
Bahsettiğiniz anlamda kepçe işe yarar.

En başta bahsettiğim gibi bu akvaryum ömürlük değil ama 2-3 sene idare edecek bir sistem. Tabi ileride akvaryum boyutu değişince filtre ve ısıtıcınında değişmesi gerekecek.

Şimdiden hayırlı olsun.

Bir de Ankara'da akvaryum yaptırabileceğim bir yer biliyor musunuz acaba? Ya da internetten satan. Petshoptakilerin cam kalınlıkları oldukça düşük gibi..

Yiğit bey yaptırcaksanız 1-2 senelik değil de ömürlük yaptırın derim ben. Akvaryum.com a bi bakın. Akvaryum işi konusunda ankara gerçekten ilk 3te. Orlardan isim alarak yaptırabilirsiniz.

Bu arada rica ederim :)

yiğit, tay-mur'un yeri batıkent tarafında bir yerdeydi. tam bilmiyorum yerini. fikir edinme açısından bakarım dersen selanik caddesinde sakarya (çiçekçilerin karşı tarafı) tarafında var bir petshop çeşitli boyda akvaryumlar satılıyor. ama yaptırayım dersen ostimdeki camcılar hesaplı yapıyor fakat akvaryum siliconunu sen götür ellerinde olmayabilir.

cem' Alıntı:
yiğit, tay-mur'un yeri batıkent tarafında bir yerdeydi. tam bilmiyorum yerini. fikir edinme açısından bakarım dersen selanik caddesinde sakarya (çiçekçilerin karşı tarafı) tarafında var bir petshop çeşitli boyda akvaryumlar satılıyor. ama yaptırayım dersen ostimdeki camcılar hesaplı yapıyor fakat akvaryum siliconunu sen götür ellerinde olmayabilir.

taymur'un yeri mamak tarafındaymış sanırım, dün akşam bakmıştım sakaryadaki petshoplara, bugün taymuru aradım, 100x50x40lık yaptıracağım sanırım.

fiyatı ucuz mu taymurun petshopa göre telini yazsana bende bahara düşünüyorum yaptırmayı, bir sorayım yada gidip bakayım.

cem' Alıntı:
fiyatı ucuz mu taymurun petshopa göre telini yazsana bende bahara düşünüyorum yaptırmayı, bir sorayım yada gidip bakayım.

petshopa göre aslında ucuz değil ama istediğin boyutta ve kalınlıkta yaptıkları için en ideali bu sanırım.
şu internet siteleri:
http://www.taymurakvaryum.com.tr

şu da telefonları:
0312 320 49 04
Ergün Koç : 0505 740 70 59
Taner Yatmaz : 0546 847 53 84

Bu arada 100*50*40 ölçüleri 200 lt eder ve bence Eheim 2213 ve Tetra tec ex 700 yerine Eheim 2215 yada Tetra tec Ex 1200 daha uygun olur. Maliyet daha fazla ama diğerleri düşük kalacak. Fiyatları yüksek gelirse kullanmadığım ama bir çok kişinin tavsiye ettiği atman ve dolphin markalarınıda düşünebilirsiniz. Tabi diğerleri bu konuda en tepede. Bu arada imkan varsa yüksekliğide 50 cm yapsanız mükemmel olacak.

AEK' Alıntı:
Bu arada 100*50*40 ölçüleri 200 lt eder ve bence Eheim 2213 ve Tetra tec ex 700 yerine Eheim 2215 yada Tetra tec Ex 1200 daha uygun olur. Maliyet daha fazla ama diğerleri düşük kalacak. Fiyatları yüksek gelirse kullanmadığım ama bir çok kişinin tavsiye ettiği atman ve dolphin markalarınıda düşünebilirsiniz. Tabi diğerleri bu konuda en tepede. Bu arada imkan varsa yüksekliğide 50 cm yapsanız mükemmel olacak.

Tetra tec ex1200'e çıkarttım zaten ama 50cm yapınca bendeki maliyet biraz sınırları aşıyordu o yüzden bu şekilde kalacak gibi maalesef, belki daha ilerde :)

Filtre seçimi iyi olmuş. Ölçüler ve ekipmanlarla güzel bir sistem olacak. Şimdiden hayırlı olsun.

çok teşekkür ederim önümüzdeki hafta içinde kurmuş olurum bir aksilik çıkmazsa fotoğrafları da buradan paylaşırım artık :)

Dün akvuryumum geldi 3 kilo kaya tuzu çözülmüş su içerisinde dezenfekte olmaya başladı. hemen fotoğraf paylaşmak istedim. 80x40x50cm boyutlarında

mailto:/2m2e4j7.jpg

Hayırlı olsun. Gayet güzel düzenlersiniz. Sanırım kum koymayacaksınız. Benim görüşüme göre sadece kapak gerelsiz. Yani kaplumbağalar yüzeyden nefes aldıkları için su üzeri ferah olmalı.

Geri