Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akvaryum nihayet geldi.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
siparişten sonra 1 ayı geçkin sürede nihayet akvaryuma (100*50*60h) kavuştum. 60-70 kg civarı bir ağırlığı vardı. kazasız belasız yerine getirip oturttuk. süngere ufak bir damla bulaşık deterjanı damlatıp, ovaladım, iyice yıkadım, duruladım. bir daha su döküp son kalan suyu da süngerle emdirip temizledim. sonra hortumu musluğa takıp kullanacağım seviyeye kadar doldurdum. arkasından balıklardan kalma blue de methylen'i bocaladım içine. birkaç gün o şekilde bekletip suyu dökücem. o sırada da kumun gelmesini bekleyeceğim. kum, aksesuar ve ekipmanların sterilizasyon ve kurulumu ile birlikte tahminimce 15 gün zarfında hayvanlar yeni yuvaya geçiş yapacak.

mailto:/eu3ofp.jpg

dolabı tarif edip yaptırdım yarım ton çekecek sağlamlıkta olsun dedim. arkadaş 1 ton çekecek kadar yapmış. :smile: gayet sağlam. dolabın üstüne laminant şiltesi; altına da halı kestirip koydum.

mailto:/2znqsm8.jpg

soğuk suyu koyunca dıştan fevkalade terleme yaptı. saat başı gidip siliyorum camları.
mailto:/20jo5cm.jpg

iş tamamlandıkça yeni resimler gelecek.

Cvp: akvaryum nihayet geldi.

abi öncelikle hayırlı olsun, güle güle kullanman dileğiyle. Dolabını çok beğendim. ama 1-2 tane şey söylemezsem olmaz :) öncelikle sanırım metilen mavisi niyetine biyo-icthyo kullanıyosun, kabını ona benzettim, o ilaç az bir miktar metilen mavisi ihtiva etsede normalde balıklardaki beyaz benek hastalığı ve 1-2 tane daha bakteriyel hastalık için kullanılıyor, metilen mavisi gibi genel dezenfektan değildir, en iyi temizlik ürünü çamaşır suyudur, çamaşır suyunu kullandıktan sonra bir oto yıkamacıda tazyikli su ile kurularsan akvaryumda hiçbir canlı kalmaz. Tabi ben olsam sadece suyla durular öyle kullanırdım :) Bunlar dışında yem çeşitliliği çok iyi, dış filtre için tetra seçimi keza öyle, kapluşlara sağlıklı ömürler, sana da zevkli hobiler dilerim :)

yok sefa o bio ichthyo kaplumbağalar için ben elimde kalan methyleni damlattım. tetrayı sende kullanıyorsun herhalde yarım yamalak çıkmış kutu hemen farketmişsin.:smile:

Hayırlı olsun çok şık bi akvaryum güle güle kullanmak dileğiyle
Bu arada akvaryumu kaça yaptırdınız?

biraz tuzlu evladiyelik olsun ilerde çoluk çocuğa kalsın dedim. 490 tl. kenar rodajları 40 tl. çelik kayıtlar kapakta dahil 100 tl. kalan kısmı 10 mm cam kalınlığı ve 100*50*60h ölçü tuttu. 350 tl.

cem' Alıntı:
yok sefa o bio ichthyo kaplumbağalar için ben elimde kalan methyleni damlattım. tetrayı sende kullanıyorsun herhalde yarım yamalak çıkmış kutu hemen farketmişsin.:smile:

anladım abi, yanlız biyo-icthyo kaplumbağalarda da bazı hastalıklar için kullanılabilir fakat gerçekte bir balık ilacıdır. tetratec dış filtreler an itibariyle fiyat-performans bakımından piyasadaki en iyi ürün bence, bende kullanıyorum, ve çok memnunum :) birde şöyle bir bakınca sisteme amazon biyotopu canlandırdım gözümde, çok yakışacağını düşünüyorum, iricene bir mangrow veya çok dallı yati, siyah arka fon, tabana da tercihen siyah kuvars kum, çok şık olur gibi, eğer iç dekorasyon seçimini tamamlamadıysan bence bir düşün :)

tabi gerçek bir amazon biyotopu olmaz ama, yaklaşır :)

Hayırlısı olsun gayet güzel ,dolabı da çok beğendim benimde bir dolaba ihtiyacım var aslında :) Artık inşallah kaplumbağalar ömürlük rahat rahat yaşarlar :)

sefa silis kum alıyorum. bu sefer her tarafı açık bırakıcam aydınlık olsun. kök bir tane var 25 cm'lik onunla güreşip duruyorlar. o yeterli büyüğünü düşünmedim değil. ama o suya o salınımı yok mu. bir süre sonra illet ediyor. 10 tane kadar ipek bitki var. iri bir lav taşı düşünüyorum. bakalım ne olacak. ya ilave ya da çıkarma yaparım.

Süper olmuş :) Ufaklıklara hayırlı olsun Cem. Gerçekten dekorasyonda tamamlanınca güzel olacaktır. Merakla bekliyorum seninkiler içindeyken çekeceğin resimleri.
Kuru alanı ne yaptın?
Bu kadar sterilizasyona tuzda eklersen şaşırmam :)

yok annemden istedim vermedi tuzu yemek işlerinde önemli bir görevi varmış.:smile: kuru alanı hala düşünüyorum. üst kısmı düz yaptıkları için üste konulan kuru alanın düşme ihtimali nedeniyle vazgeçtim. içine koyacağım birşey olacak. en basit sorun en büyük sorun oldu.

Kuru alanı basit görme. Benim akvaryumu yaptıkları süre kadar uğraştılar. Üste her ihtimalde olur bence. Şu şekilde yap akvaryumun eninden 1-2 cm daha fazla kuru alan taban camını kestir. Kuru alan yüksekliğin misal 30 cm olacaksa rampanın karşısındakini tam bu ölçüde kestir, ön ve arkada kalacak yan camları 35 cm kestir be bu camların fazla olan 5 cm miktarı tabancan aşağı sarkacak şekilde yapıştır. Böylece bunlar kuru alanı oturtunca öne ve arkaya kaymayı önleyecek. Bir nevi ayaklarla kenetlenmiş olacak. Rampa karşısındaki camda bu çıkıntı olmayacağı için akvaryum üzerinde harekette ettirebilirsin. Kafamdakini tam anlatabildimmi bilemiyorum.

Tabi üstteki metal cama yapışık ve oturmuş ise.

anladım. hatta böyle daha da sağlam olur. kenarları hem alt hemde üst kenarlarından çift siliconladın mı şahane olur.

mailto:/forum/Konu-kule-ve-sehpa-tip-kuru-alanlar-su-ici-dinlenme-sehpalari.html

Yani benim buradaki büyük kuru alan gibi ayaklı ama ayaklar seninkinde yandan sarkacak şekilde. Aklında olsun.

işte ben de seninkine benzer tarif ettim. adama yanları cam kayıtların üstüne eğ, sonra bir basamak yaparak içe doğru boşluk bırak dedim. o kısmı muhtemel eğememiş. üstüne yaptığı kapağa çıkıntı yapmış.

Cem Bey, hayırlı olsun. Ölçüler benim tankla aynı. Dolap da çok benziyor. Güle güle kullanın. Kuru alanı neden benimki gibi yapmadınız? Bir de malzemelerle birlikte toplam maliyet ne oldu?

Bu arada üstte kuşak var değil mi? Telefondan girdiğim için pek seçemedim. Kuru alanı yaptırırken o kuşağın konumunuda hesaba katmak gerekir. Aklında olsun. Ya kuşağa gelmeden rampayı indireceksin yada kuru alnı tam ortaya kuşağın üzerine yapıp tek yada iki yandan rampa yapacaksın. Ama kısa zamanda bunuda halletmen gerekecek. Uzadımı can sıkıcı oluyor.

hayırlı olsun gerçekten çok güzel
bir nazar boncuğu gerekli maaşallah
içindeki yaşayacak yavrular çok şanslı
sizide tebrik ederim ayrıca

zgzoid' Alıntı:
Cem Bey, hayırlı olsun. Ölçüler benim tankla aynı. Dolap da çok benziyor. Güle güle kullanın. Kuru alanı neden benimki gibi yapmadınız? Bir de malzemelerle birlikte toplam maliyet ne oldu?

mesut herşeyiyle tamamlandığında 1500 tl'yi bulacak.

AEK' Alıntı:
Bu arada üstte kuşak var değil mi? Telefondan girdiğim için pek seçemedim. Kuru alanı yaptırırken o kuşağın konumunuda hesaba katmak gerekir. Aklında olsun. Ya kuşağa gelmeden rampayı indireceksin yada kuru alnı tam ortaya kuşağın üzerine yapıp tek yada iki yandan rampa yapacaksın. Ama kısa zamanda bunuda halletmen gerekecek. Uzadımı can sıkıcı oluyor.

emre kuşağın dışından yapıcam. pleksi düşünüyorum. rampayı ortaya alıp iki alt kenarından destekli yaptıracam inşallah adam düzgün kesebilir.

Pleksi çok iyi olur. Hafif olduğu için istediğin gibi kaldırıp indirirsin.

Bu arada su yüksekliğini kaç cm yapacaksın Cem? Gece uyurken nasıl bir seviyeyi tercih ediyorlar? Buda düşünmen gereken bir konu. Benim su içi sehpam çok işe yaradı. 65 cm suda neredeyse yüzeye yakın uyuyorlar.

Hayırlı olsun Cem abi. Dolap süper akvaryumun içinde kum,plastik bitki,kuru alan ve kaplumbağayla beraber nükemmel olur artık.

Maşallah demeyi Unuttum Maşallah çok güzel.:133:

Geri