Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akvaryum odasında sera; 2014 sezonu

cem

Süper Moderatör
Yönetici
akvaryumun bulunduğu odadaki yüksek nemden faydalandım ve bu senede odayı seraya çevirdim. çeşidi biraz daha artırdım. böyle ortamı olana tavsiye ederim. organik yetiştiriyorum. akvaryumdan çektiğim su ile suluyorum. az da olsa doğal nitrat ile besleniyor bitkiler. :smile:

bu atıştırmalık domates. bunu piyasada satılan domatesin çekirdeğini çıkarıp kuruttuktan sonra küçük saksıya ekip fide haline getirdikten sonra büyük saksıya torf alıp dikiyorsunuz. biraz sinek yapar sinek olmazsa çiçekler çıktığında çiçekleri birbirine sürtün.

mailto:/38ov6O.jpg

mailto:/mlL4p1.jpg

mailto:/qqBjp5.jpg

mailto:/vz4X7v.jpg

mailto:/GnzPMr.jpg

kabak, kırmızı dolmalık biber ve salatalığı fide halinde aldım.

kabak ve kırmızı dolmalık biber.

mailto:/rL96km.jpg

salatalık.

mailto:/ElJr9z.jpg

not: domates direk güneş ışığı almayacak yoksa yaprakları kuruyor.

RE: akvaryum odasında sera 2014 sezonu

Abi mukemmel ya ne diyeyim benim salondaki akvaryumun yaninda da full bitki var gorselligi de arttiriyor
Yanliz konuyu acmakla kalma surekli yenile abi :)

Bende orkide var sadece ama yiyemiyoruz :(

:) :)

Cem çok güzel, eline sağlık bu tarz üretim insanı hayata bağlıyor üretmek farklı bir tecrube.

Cem evi seraya çevireceksin. Bu gidişle sana gerçekten yer kalmayacak.

Cvp: akvaryum odasında sera; 2014 sezonu

nem o kadar fazla oluyor ki bitkiler hiç değilse birazını emsin yoksa duvar kağıtları kitaplar dosyalar küf bağlayacak. :smile: ışık görmese tam mantar yetiştirme alanı olacak.

Bende çiçek sayısını artırayım. Tropik bölge çiçekleri alayım bari. Tarım sonraki aşama.

wowww süper olmuş afiyetle yersin inşallah

bu sezonda akvaryum çevresini bostana çevirdim. odadaki nem bitkilerin güzel yetişmesini sağlıyor.

bu sarı cherry domates.
mailto:/ZDggy3.jpg

bu amerika ve doğu avrupada yetişen havuç biçiminde bordo renk tatlı patates
mailto:/0qjj9R.jpg

bunlar da kıvırcık. bunları hayvanlara vermek için yetiştiriyorum. 
mailto:/mPjjvP.jpg

Çok güzel ürün almışsınız.. Sıvı besin, gübre vs kullanıyor musunuz?

yok sadece torf toprağı. geçen senekiler için az bir miktar gerçek gübre kullanmıştım. o toprağa ektim. kışın çilekte almıştım o tutmadı. daha doğrusu birkaç meyve aldım sonra öldü.

Çevredeki üniversitenin/üniversitelerin biyoloji laboratuvarı olarak kullanabileceği bir alan yaratmışsın Cem  :smile: 

Kıvırcık fikri de çok iyi olmuş

sağol ne zamandır kıvırcık yetiştirme planım vardı. metro mağasında geçen gün görünce aldım. nane maydonoz fideleri de vardı. odayı fazla doldurmayım dedim. birde limon bitkisi diye bir bitki aldım. onun yaprağını da çaya atıyorsun limon gibi tat veriyor.

abi süper olmuş umarım benim biberlerimde çabucak büyürler bilyosun benimkiler organik köy biberi geç büyüyorlar ama seninkileri görünce imrendim..

Cem abi maşallah süper olmuş salon, annemde nane felan yetiştirmek istiyor.Ev ortamı için meyve sebze ve yeşillik olarak ne önerirsin?Çok güneş almıyor bizim cephe bide bu mevsime göre fide olarak ne alabiliriz? Bu arada pek tecrübeli değiliz abi bu konuda elimizde patlamayacak birşey olursa iyi olur :)

Ben biber yetiştirdim. İyi olmadı. Bu atıştırmalık domatesten alıp çekirdeğini ekersen bu zamanda uygun bayağıda verimli oluyor. Yemekten usanıyorsun. Marul kıvırcıkta bu dönem ekimi yapılan şeyler. Ben fide olarak aldım. 10 günde bayağı büyüdü. Dış yapraklarını koparıp hem ben yiyorum hem hayvanlara veriyorum ortadan yeni yapraklar geliyor. Bunlar direk güneş görmemeli zaten. Yaprakları kuruyor. Bu ikisi ile başlayın ama saksı küçük olmasın.

Abi saksı kaç lt olmalı bide fideleri nerden alabiliriz? Nane biraz sıkıntılıymış galiba?

Şöyle orta boy kova ebatlarında saksı iyi olur torf toprak alırsın. Sıkıntısını bilmiyorum ama zamanını kaçırırsan tohuma kaçıyor. Ben ankarada metro mağazasından almıştım.

Abi sana zahmet şurdan isim verebilirmisin baya çeşit var bahçelik almayalım sonra :)
http://www.e-fidancim.com/index.php?do=catalog/results&q=domates
http://www.e-fidancim.com/index.php?do=catalog/results&q=k%C4%B1v%C4%B1rc%C4%B1k

benim yetiştirdiğim domates doğal paste domatesinden en alt sağdan ikinci bir üstündeki de olur yada piyasadan atıştırmalık diyoruz bu domatese, ortadan kes çekirdeklerini peçeteye dök. gerisi ye. çekirdekleri de saksıya ek. fide çıktıkça ayrı saksılara bölüştürürsün. ben şimdi bu domatesin sarısını alıp çıkarıp çekirdeklerini ektim çıktı ufak ufak.

diğer linkte sağdan birinci marula benziyor bendeki onların hepsi olur. ama tohumların hepsini kullanma. bunlar 25-30 cm aralıkla dikiliyor. büyüdüğünde birbirlerine değmemeleri için. yeterli yeriniz varsa bardak kadar saksılara birer tane ekip çıkanı toprağı ile büyük saksıya ekersin. onların hepsi olur. yalnız maydonoz alırsan onun durumu şöyle büyüdükçe dalından keseceksin. o tekrar vermeye devam eder. sakın kökünden sökmeyin. budadıkça yeniden yapraklanır.

Geri