Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Temizliği 2

Şu an sadece repto mu veriyorsun?

Köpürme varsa ve belli bir süre temizlenmemişse filtre haznesinde, filtre borusu veya hortum içinde kir veya alg mayalanmıştır. Bunlar köpürme yapar. Temizlenmesi gerekir.

Yeni filtre temizlenmiş ve yeni malzeme konmuşsa o malzemeye bağlı köpürme olur ama bu fazla uzun sürmez.

Reptoyu yemiyorlarsa vitali hiç yemezler. Kurutulmuş yem alman lazım. Ya jbl energil ya sera royal yada tropical carnivordu sanırım adı bu üçünden birini yada dondurulmuş karides alıp yiyecekleri miktarı ayırıp kalanı buzluğa koy. Hayvanlara vereceğini cezvede haşlayıp soğutup ver. Ayrıca yumurtayı haşlayıp akını ver. Sürekli carnivor yemeleri iyi değil. İçindeki mineral yem fazla gelir. Haftada bir iki marulun körpe yapraklarından ver. Yemezlerse yarım saat içinde çıkar.

Cvp: Akvaryum Temizliği 2

Bir daha almıyım mı öbür yemlerden peki dün yediler sanki biraz bu sefer bayağı bir carnivor döktüm içine kokusu yayılsın diye elden yemeye çalıştı öbürlerini alacaktık ama stokta kalmamıştı

Yiyorlarsa sıkıntı yok. Vitali alma bir daha boşver reptomin ve yeşillik yerini doldurur.

Esas koku geçişi kurutulmuş yem içinde daha fazladır. Koku yanında yağ da bulaşır.

bu akvaryum temizliğini özel arıtılmış sular ile yapmanızı öneririm. Çünkü o sular bakteriden arındırılmış oluyor. Ters ozmoz tezgah üstü su arıtma sistemleri var. Aşağıdaki sitelerden bilgi alabilirsiniz.

ters ozmoz

ters ozmoz

su arıtma

Su şuan çok iyi görünüyor ama cam için çözüm bulamadım.Silecek oraya rahat girmiyor.

Birde sadece Jbl ve carnivore yiyorlar öbürlerini pek yemiyorlar belki de hiç yemiyorlar.

Hala şu kafa boyuna göre vermeyi anlayamadım nasıl hesaplayabilirim ?

Verdiğiniz arıtılmış suları nasıl bulabilirim ?

Bir tane akvaryuma ait bulaşık süngeri al. Şu bir tarafı yeşil olanlardan. Kolunu mecbur ıslatacaksın. Onun için bunu banyo yapma evveli yaparsan iyi olur bu şekilde akvaryumun her yerine ulaşır ve iyice temizlersin. Bunu genel temizlik zamanı yapman iyi olur. Her yerimiz illaki batıyor.

Kış döneminde protein ağırlıklı yemleri daha fazla tercih ediyorlar. Tarihi uzunsa marta kadar reptomini vermeyi bırak.

Kafa ölçüsü göz kararıdır. Yemleri bir araya getir. Hayvanın boynuna kadar olan kafa hacmine göre ayarla, bir iki tane fazla verebilirsin sorun değil.

Arıtılmış su dediğimiz musluk yada mutfak bataryasına takılan filtre. Ya lavabo altı ters osmosis bir filtre alırsın bunu akvaryum yanında yemek çayda da kullanabilirsin. Yada sadece akvaryum için kullanmak üzere biraz daha basit bir filtre alırsın. Bu normal şebeke suyundan iyidir.

Teşekkür ederim.Reptomin vermeyi bırakırsam sadece Jbl kalıyor bütün hafta aynı yemi mi vereceğim ?

Hayvan yemiyor ise yemi ziyan etmeye gerek yok. Diğer bir konuda bu yazıyı yazmıştım yem çeşitliliğini artırabilirsin. Ek olarak haşlanmış yumurta akı da verebilirsin.

Yazı bu:
cem
Reptomin yosun ağırlıklı protein yemdir. Vital ise tamamen bitkisel. Her bir bitki var. Kutusunda yazar.

Hayvan 8 cm kabuk boyunu geçti ise günde bir öğüne düşür. 8 cm den küçükse sabah akşam. Aç günü doğal ortamını simüle etmek için yaparız. Bu da 12 cm kabuk boyu sonrası uygundur. Haftada bir gün yaparız ama ben o gün komple aç bırakmıyordum sadece marul veriyordum. Sindirim ve boşaltım sistemine detoks olsun diye. Aç gün yapmak zaruri değildir. İstersen yapmayabilirsin.

Yemlerin fiyatları uçmadan evvel kabuk boyu 6 cm'yi geçince raffy P ve gammarusa ek olarak tetra reptomin, jbl agil, sera mineral.
Temel bazda 5 yem kullanıyoruz. Çeşitlilik isterse artırılabilir. Ben bir dönem 13 çeşit yeme kadar çıkmıştım. Bazıları 1000'lik dediğimiz kutuda satıldığı için tek hayvan besleyenlere uygun değil bitmiyor.

Ana yem kategorisindekiler;
sera raffy P, sera carnivor, tetra reptomin, eheim professional food, jbl tortil, jbl agil

Ek yem kategorisindekiler;
Sera vital, tropical repto tabin, tropical vitarept (bu karışımlı yem içinde gammarusta var)

Kurutulmuş yemde;
Sera raffy I, jbl schildkröten futter, tetra gammarus, tropical gammarus, prodac tartafood, sera royal, jbl energil (bu son ikisi 1000'lik kutuda satılıyor) Tropical reptiles carnivor (bu cırcır böceği ve kan kurdu içerikli 1200'lük kutuda satılıyor)

Destek yem kategorisinde;
Sera mineral, jbl calcil, tropical biorept, prodac tartafood pellet.

Sera carnivor, raffy P' nin protein yemi ile mineral yem karışımı. Sera herbivor ise şekil itibariyle carnivorun aynısının bitkisel hali ama her hayvan bunu yemediği için yukarıda yazmadım.

Tortil ve repto tabin hap şeklinde dibe batan yemler. Yalnız repto tabin ökse otu özütüde içerdiği için haftada bir öğünü aşmamalı.

Jbl agil ve calcil sert ve sıkı yemler bunlar için çene kası lazım, çene kaslarını güçlendirir. Yalnız diğer mineral yemler varken calcil almaya gerek yok.

Jbl schildkrötenfutterde gammarus yanında balıkların pul yeminden var. Biri yeşil ot içerikli diğeri beyaz kalsiyum içerikli ama hayvanlar yiyemediği gibi suyu pisletiyor.

Prodac tartafood pellet olan omega 3-6 da içeriyor.

Geri