Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Temizliği 2

Bana açtığında resim atar mısın. Ona göre malzeme dizilimi ve neleri ek olarak alacağını söylerim. Bu durumda kirlenme doğal, filtreyi şekle sokalım. En az bir iki ay hiç açmadan kullanırsın.

Bana sormadan birşeyde alma. Alacağın ürünün linkini atarsın. Alırsın gereksizdir haybeye boşa para harcamış olursun. Malzemeler az para değil.

Cvp: Akvaryum Temizliği 2

Babam bakıyorda o işe açıldığında resim atarım.Siparişi vermişti dün kendisi.Çok teşekkür ederim göstereceğim resimleri ve ne sipariş ettiğimizi.

Şimdi bugün açıp hallettik abi resim çekmedim ama nette buldum resmi

[img=589x589]https://www.teleskopakvaryum.com.tr/tetra-ex-1200-plus-dis-filtre-dolu-d-filtre-tetra-17643-11-B.jpg[/img]

Aynen böyle ikinci sırada en üsttekini almışız böyle kumaş gibi birşey vardı eskisini attık

Birde üçüncü sırada en altta duran bir cisim var o akvaryumun içinde duruyor onun bir üstündekine takılıyor resimdeki o cismide çıkart dedi babam küçük balıklar içine kaçmasın diye tuttuğunu söyledi o olmadan daha iyi işlev yapacağını söyledi lütfen söyleyeceğiniz birşey varsa söyleyin hallederim hemen

Sabah 45 dakikaya yakın yazı yazdım. Ok tuşuna basınca tüm yazı silindi gitti. Bu android başımın belası birşey alışamadım bir türlü. Neyse...

Elyaf o işte yalnız bu ince. Alacağın elyaf kalın ve kendin kesip şekil veriyorsun. Ben jbl symec kullanıyordum. 500 gramlık.

Su emiş borusu ucundakini çıkar. Kaplumbağaların dışkıları yoğun ve büyüktür o çekmez. Çekmediği gibi pisliği toplayıp suya salar. Babanın dediği gibi o sadece küçük canlı ve yavruların çekilmesini önlemek için.

Abi büyüktü aldığı böyle torba gibi birşey değil mi elyaf dediğin ?

Onu çıkardım akvaryumdaki yağlanma gitti ama rengi aynı bir süre su ekleyip böyle kalmasını mı beklemeliyim ?

Kusura bakmayın sizide uğraştırmışım o kadar

Filtre dizilimi şu şekilde olacak en alt 4. sepette seramik üstüne sünger olacak. Diğer sepetlerde altlı üstlü elyaf koyacaksın. O sepetlerdeki süngerleri yıkayıp kurut ve kutusuna koy yedek dursun.

3. Sepet elyaf>zeolite>elyaf olacak. Zeolite herhangi bir marka olabilir. Ben prodac marka kullanıyordum.

2. Sepette elyaf>jbl clearmec>elyaf olacak. Bu kutuda iki poşet çıkar. Tek poşet yeterli suya tutup tozunu alıp koy.

En üst 1. Sepette carbon kullanacaksın. Bunda eheim marka kullanıyordum. Yarım kiloyu torbaya koyup iki elinin arasında ovuşturup siyah tozunu çıkar. Yoğun tortu çıkana kadar yoksa siyahlık gitmez. Sonuçta kömür. Bunu sepete koyup kurulumu yaptıktan sonra ilk suyu kovaya boşalt. Siyah su berraklaşınca fişi çekip hortumu boruya takıp akvaryuma yerleştir. Ve çalıştır.

Duruma göre ileride ek malzemeler de ekleriz.

Beyaz seramik var en altta üstüne sünger bir üstünde siyah olan seramik olanlar olmalı yuvarlak olan onunda üstüne sünger siyah olan bir tanesinde poşet gibi birşey vardı zeolite miydi acaba o şimdi emin olamadım.Bir sorayım olmadı ama pek birşey anlayamıyorum bu işleri kapamadım herhalde.

Birde yemleri yemiyorlar sadece kurutulmuş balık yiyorlar öbürleri dibe çöküp kir oluşturuyor sanırım.Şimdi internetten sipariş edeceğim link link verebileceğiniz var mı yem önerisi ? Hep soruyorum söylüyorsunuz.Bana tek tek lazım marka olarak isim olarak resim veya linkte olur.

15 cm den büyükler bu arada

Demişsiniz ki mesela

Sera raffy p ve sera mineral veya bu ikisi yerine sera carnivor demişsiniz şimdi sera carnivor alırsam bu ikisinin yerine geçtiği için haftada 2 gün mü vereceğim ?

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]tetra reptomin, jbl agil, jbl tortil (küçük kutu) demişsiniz bunlardan üçünüde mi alacağım üçünü alırsam gün içinde üçünden de biraz mı vereceğim ?[/font]

Reptile carnivor demişsiniz ama sayıları iki kaplumbağaların ondan almıyorum.Sera raffy royal veya sera energil önermişsiniz onun yerine.Buda üçüncü gün yemi olsun mesela öyleyse.

Sera mineralin alternatifi tropical biorep demişsiniz.Bunuda en başta önermişsiniz Sera carnivor alırsam bunu almama gerek var mıdır ?

Böyle toparlayınca üç gün oluyor sanırım anladığım kadarıyla.Birde aç gün var.Yani hep böyle 4 gün boyunca tekrar mı edeyim yem işlemine ?

Suyun renginde bir değişme olmadı bu arada.

O boydaki hayvanlar için günde tek öğün kafa hacmi kadar vereceksin. Her bir öğünde sadece tek yem vereceksin, sakın yemleri karıştırma sevdiklerini yer diğerlerini bırakırlar.

Normalde yem çeşidi ne kadar fazla olursa o kadar iyidir ama fiyatları aşırı yükseldiği ve maliyeti karşılayacak durumu olmayanlar için işi minimize etmek zorunlu hale geliyor.

Carnivor, tetra reptomin ve kurutulmuş yemlerden jbl energil yada sera royal olması gereken yemler. Jbl agilde bu grupta yer alır.

Sera carnivoru 3 güne çıkarabilirsin. Carnivor mineral yem ihtiva ettiği biorept yada sera minerale gerek yok veya sera raffy P ve bu ikisinden birini alabilirsin çeşit fazlalığı açısından. Tortili dene. Küçük kutuda satılıyor zaten. 48 adetti sanırım. Hala satılıyor mu bilmiyorum.

Diğer yemleri yemiyorlarsa yedikleri yemi vermeyi bırak, birkaç gün inat edip yemiyebilirler ama en sonunda yiyeceklerdir. 1 hafta 10 günde aç kalsalar sorun değil yağ depolamışlardır. Eninde sonunda eşşek gibi yiyeceklerdir. Yalnız yemleri tane tane at ve yedikçe at.

www.juenpetmarket.com
www.teleskopakvaryum.com
www.mamacı.net
www.pasifikpet.com
www.atakanpetshop.com sitelerine bakıp fiyatça uygun olanlarını al. Mamacı sadece sera satıyordu.

Birde www.otuz.com var. Bizim siteninde sponsoruydu.

Dediğin o siyah topların ismi bioball onlardan bir kısmını seramikte boşluk varsa oraya yerleştir. Diğer sepetlerde elyaf ve filtre malzemeleri olacak. Aksi halde filtrelemeden randıman alınmaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Carnivor 3 gün aralara 2 gün reptomin yerleştir. 1 gün kurutulmuş yem. Aslında program yemleri aldığında yapılacak. Yemleri aldığında yaz ona göre program yapalım.

Carnivor,tetra reptomin,jbl energil,jbl agil alacağım değil mi ?

En az yem düzeni bunlar. Evet

Yemler en az 2021 tarihli olsun. 2022 daha iyi tabiki. Alacağın sitede açıklama kutusu vardır. Genelde alım işleminde kargo ile ilgili bölümde bulunur.

Energil büyük kutudadır.. Hesaplı bulabilirsen carnivoru da büyük kutu al. Diğerlerini 250'lik al.

Vampir' Alıntı:
Beyaz seramik var en altta üstüne sünger bir üstünde siyah olan seramik olanlar olmalı yuvarlak olan onunda üstüne sünger siyah olan bir tanesinde poşet gibi birşey vardı zeolite miydi acaba o şimdi emin olamadım.Bir sorayım olmadı ama pek birşey anlayamıyorum bu işleri kapamadım herhalde.

Birde yemleri yemiyorlar sadece kurutulmuş balık yiyorlar öbürleri dibe çöküp kir oluşturuyor sanırım.Şimdi internetten sipariş edeceğim link link verebileceğiniz var mı yem önerisi ? Hep soruyorum söylüyorsunuz.Bana tek tek lazım marka olarak isim olarak resim veya linkte olur.

15 cm den büyükler bu arada

Demişsiniz ki mesela

Sera raffy p ve sera mineral veya bu ikisi yerine sera carnivor demişsiniz şimdi sera carnivor alırsam bu ikisinin yerine geçtiği için haftada 2 gün mü vereceğim ?

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]tetra reptomin, jbl agil, jbl tortil (küçük kutu) demişsiniz bunlardan üçünüde mi alacağım üçünü alırsam gün içinde üçünden de biraz mı vereceğim ?[/font]

Reptile carnivor demişsiniz ama sayıları iki kaplumbağaların ondan almıyorum.Sera raffy royal veya sera energil önermişsiniz onun yerine.Buda üçüncü gün yemi olsun mesela öyleyse.

Sera mineralin alternatifi tropical biorep demişsiniz.Bunuda en başta önermişsiniz Sera carnivor alırsam bunu almama gerek var mıdır ?

Böyle toparlayınca üç gün oluyor sanırım anladığım kadarıyla.Birde aç gün var.Yani hep böyle 4 gün boyunca tekrar mı edeyim yem işlemine ?

Suyun renginde bir değişme olmadı bu arada.

Dış filtrelerin kendi malzemeleri yetersizdir. sadece bunlarla su temizliğini ve biyolojik döngüyü sağlayamazsınız. Mecburen ilave malzeme alacaksınız. Kendi elyafı incecik bir şey, o kadar kiri nasıl tutacak ki? Elyaf sorununu çözmedikçe suyun bulanıklığından kurtulamayacaksınız. Yani öyle görünüyor. JBL symec elyaf veya başka marka elyaf paketinden dış filtrenin sepeti boyutunda parça keseceksiniz; sepetteki deliği tıkamasın diye deliğe gelen kısma da yuvarlak delik açıp öyle sepete yerleştireceksiniz.  Her sepete bu şekilde elyaf parçaları kesip yerleştireceksiniz. Sepetin altına elyaf ortaya biyolojik malzeme ve üste yine elyaf koyarak çok verimli bir sonuç elde edersiniz. Hazırladığınız bu parçaları sepete koymadan önce yıkarsanız şişme yapmaz böylece sepet içinde elyaf katlarının arasında başka malzemeye yer kalır. Cem Bey'in önerdiği dizilimi dikkate alın.
Siyah yuvarlak dediğiniz bioball.
Siyah toz zeolit değil karbon. 
Elyaf için buraya bakabilirsiniz:
https://www.n11.com/arama?q=jbl+elyaf

Çok teşekkürler yemlere ve tarihlerine bakacağım

Şuan bulanıklık hiç yokta su yeşilimsi böyle anlamadım her gün köşede birikmişleri alıyorum su ilave ekliyorum elyaf almıştık birtek hiç anlamıyorumki filtreden hangisi ne işe yarar

Su çıkış hortumuna bak yosun varsa onu söküp temizle. Yosun olayı olduğuna göre jbl silicate ex kullanman yerinde olur. Fosfat önleyici başka malzemelerde var ama en iyisi bu. Algleri de önleyip izole ediyor.

Akvaryum içinde iğne başı kadar yosun kalsa yine ürer. İkincisi akvaryum doğrudan güneşi görmemeli. Lamba sadece kuru alanı ışıtmalı. Suya vuran ışıkta yosun yapar.

Pencere ve perdeden geçen güneş sayılır mı ? Lambayı bir kontrol edeyim sağolunuz.

Pencereden gelen güneş doğrudan akvaryuma vurduğunda o bölgede yosun yapar. Düzenli temizlik yapıldığı sürece çoğalmasının önüne geçilir. Yosun oluşması kaçınılmazdır. İllaki oluşur. En iyi filtre malzemesi kullanılsa bile suya doğrudan temas etmeyen kumun ışığı gören yan cam alt kenarında yosun oluşacaktır.

Direk gelmiyormuş baktım.Bu arada Reptomin hiç yemiyorlar ama Carnivor yiyorlar yemedikçe vermiyorum.En fazla iki gün filan bekletiyorum dahada artırmalı mıyım ? Yemek mi seçiyorlar ?

Carnivor içine birkaç repto at kokusunu alsın sabah ilk yem olarak ver. Yem seçerler bu sebeple her gün farklı yem veririz. Eğer yememeye devam ederlerse aç bırakma yoluna gideriz. Bu inatlarını kırıp hizaya sokar.

Deniyorum ama yemiyorlar malesef şuan elimde 3 farklı yem var.2 gün aç kalıp bir gün yiyorlar böyle devam mı edeyim ?

Birde suda köpürme oldu bu neden olabilir tam filtre suyunun aktığı yerde akvaryuma doğru böyle hafif bir köpürme gibi birşey var.

Geri